Zánět slinné žlázy nebo příušnice?

macap
5. led 2024

Dobrý den,
včera ráno začalo dceru bolet u ouška, odpoledne začal otok pod pravou čelistí. Večer jsme byli na pohotovosti, kde nám bylo řečeno, ze je to virový zánět slinné žlázy. Dceři chybí druhá dávka očkování MMR, měla jít teď v lednu. Proto mne napadlo, zda by to nemohly být Příušnice? Ve školce byla jen 3 dny před Vánoci, takže by to odpovídalo i inkubační době. Dětská lékařka mi dnes po telefonu řekla, ze to příušnice nejsou a že mám jít na ORL. Dcera má lehce zvýšenou teplotu, rýmu několik dní, otok není teplý ani zarudlý, zuby v pořádku, ani žádný neroste. Bolest hlavně po jídle, dáváme nurofen. Máte někdo zkušenost?
Díky

dashyyy
5. led 2024

Přiušnice bych neřekla, tam bývá otok až jakoby za uši (viděla jsem asi 20 lidí s příušnicema při epidemii v práci a všichni otekli stejnoměrně oboustranně), že mohou třeba i lehce odstávat, celkově bych řekla, že ten otok by byl celý víc vzadu, ale nejsem lékař, fakt čistě laický pohled.. mám ale zkušenost se zapouzdřeným streptokok v hlavě, kde otok vypadal hodně podobně... já bych na ORL jela

macap
autor
5. led 2024

@dashyyy už to má oboustranně a i za ušima, na dotyk ji to bolí. Dělali jí CRP a bylo 3,5, takže to není bakteriální zánět, ale virový…

dashyyy
8. led 2024

@macap tak alespoň že tak.. snad už je dnes lépe

macap
autor
12. led 2024

Tak nakonec to opravdu byly příušnice s mírným průběhem. Za pět dní nebylo na dceři nic poznat. Prokázáno z krve

dashyyy
12. led 2024

@macap ty jo, tak to je mazec.. hlavně, že už je v pořádku ;)