icon

Pomáhají jantarové korálky na zoubky?

avatar
mikulka
1. led 2011

Ahoj holky, pomohly vašim dětem na bolest zubů jantarové korálky?
Na co se ještě hodí mimo zubů?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 56 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Jantarové korálky se v diskusi uvádějí jako prostředek proti bolesti při prořezávání zoubků; prodejní modely zmíněné v diskuzi zahrnují "Jantarove-koralky-sroubovaci-32cm-maslove-konak", "JantarFazolky" a "Barborka".
  • Bezpečnostní rizika zahrnují riziko přetržení a uškrcení, česká spotřebitelská organizace dTest v článcích zmiňuje nebezpečné výrobky a v diskuzi se doporučují uzlíky mezi korálky a bezpečnostní uzávěry jako ochranná opatření.
  • Pravost jantaru lze v diskuzi ověřovat plavacím testem, testem rozžhavenou jehlou nebo certifikátem pravosti; v diskuzi byly uvedené obchody jantarovekoralky.com, nosenideti.cz, Brána k dětem a Biocare.cz a cena jedné zkušenosti byla uvedena jako cca 350 Kč.


Nejčastější otázky

Q: Pomáhají jantarové korálky proti bolesti při prořezávání zoubků?
A: V diskuzi převládají pouze anekdotické zkušenosti; někteří rodiče uvádějí rychlé zlepšení (např. "do cca 10 minut" nebo do rána), zatímco jiní nepozorují žádný efekt; vědecké studie pro účinnost nejsou v diskuzi předloženy a dTest upozorňuje na bezpečnost některých výrobků.

Q: Jak poznám, že jsou korálky pravé jantarové?
A: V diskuzi byly doporučeny metody jako plavací test (pravý jantar plave), test rozžhavenou jehlou (po vpichu cítíte vůni pryskyřice) a žádaný je certifikát pravosti od prodejce; konkrétní prodejci zmínění v diskuzi nabízejí i certifikáty (např. Biocare.cz, jantarovekoralky.com).

Q: Jaká bezpečnostní opatření používat při nošení jantarových korálků u kojenců?
A: Doporučuje se používat uzlíky mezi jednotlivými korálky, bezpečnostní uzávěr (někteří diskutující preferují šroubovací nebo speciální bezpečnostní zapínání), zkrátit délku aby nic nepřepadávalo a uvažovat o nošení na nožce či náramku místo na krku.

Q: Kde koupit jantarové korálky a čeho se vyvarovat?
A: V diskuzi byly zmíněny obchody jantarovekoralky.com, nosenideti.cz, Brána k dětem a Biocare.cz; dTest v diskusi odkazuje na varování týkající se některých výrobků (např. článek "Jantarový náhrdelník pro děti" a "jantarové korálky babynatur").

Q: Jak rychle se může projevit účinek jantarových korálků?
A: Podle zkušeností z diskuze se efekty pohybují od "do cca 10 minut" (u jednoho rodiče) přes "do rána" až po žádný pozorovatelný účinek; žádná jednotná doba není ověřena vědecky.

Q: Jaké alternativy nebo doplňkové postupy se používají při bolestech zoubků?
A: V diskuzi rodiče uváděli používání chladicích gelů na dásně, chlazení, nasazení Nosivinu/Nasivinu (ucpaný nos) při dýchacích potížích a konzultace s dětským zubním lékařem; také zmíněno čištění dásní dezinfekčními roztoky při komplikacích.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Jantarové korálky jsou v diskusi vnímány jako estetický šperk, který mnoho rodičů dává dětem nosit nepřetržitě.
  • Uzlíky mezi jednotlivými korálky a bezpečnostní zapínání jsou považovány za důležitá bezpečnostní opatření.
  • Účinnost korálků na bolest zoubků není v diskuzi podložena vědeckými studiemi; většina zkušeností je anekdotická.


Sporné názory

  • Někteří rodiče hlásí rychlé zlepšení (např. do cca 10 minut nebo do rána) a postupné vylézání zubů bez horeček, zatímco jiní rodiče nepozorují žádný efekt a uvádějí rozpadávání korálků či obavy z padělků.


Otevřené otázky

  • Existují spolehlivé nezávislé vědecké studie potvrzující účinnost pravého jantaru při prořezávání zubů?
  • Jaký je nejspolehlivější způsob ověření pravosti a bezpečnosti jantarových korálků pro děti?
  • Má nošení na náramku nebo nožce srovnatelný efekt jako nošení na krku?


Zmíněné značky a firmy

dTest, Biocare.cz, jantarovekoralky.com, nosenideti.cz, Brána k dětem, modrykonik.cz, Dudlikarnacz

Zmíněné produkty a metody

Jantarové korálky, Jantarove-koralky-sroubovaci-32cm-maslove-konak, JantarFazolky, Barborka, plavací test, test rozžhavenou jehlou, certifikát pravosti, uzlíky mezi korálky, bezpečnostní uzávěr (šroubovací uzávěr), náramek na nožce, chlazení dásní, zubní gel, Nasivin, jantarová voda

Místa a osoby

Baltické moře, Judy Hallová

Strana
z2
avatar
dlabinecka
1. led 2011

Jsou slušivé 🙂 A nám zatím pomáhají 😉

avatar
romana29
1. led 2011

Vlastnosti kamenu JANTAR a jeho použití:
Jantar je již z dob svého vzniku nabyt velkou sluneční energií, kterou nám nyní předává. Lze jej použít téměř při jakékoliv léčbě v kterémkoliv věku: tiší bolesti při prořezávání zoubků, při kožních problémech (potíráme jantarovou vodou), při zánětech a horečnatých onemocněních (revma, záněty močových cest), pozitivně ovlivňuje správnou funkci štítné žlázy, posiluje imunitní systém a svojí jasnou zářivou energií celkově ozdravuje náš organismus. Nabíjí nás teplem a sluncem i v chladných obdobích. Jantar je velice citlivý na kosmetické výrobky a pot, nedoporučujeme jej nosit celý den na kůži, pokud máte agresivní pot.

Síla kamenu JANTAR:
meditace, rozjímání, okouzlení životem, podpora celkového zdravotního stavu, funkce štítné žlázy, hormonální a trávicí systém, močové ústrojí, vyrovnání hladiny žaludečních šťáv, prořezávání prvních zubů, chmury, deprese, chlad, blokády, bolest, srdeční slabost, žaludeční, jaterní, žlučové a střevní potíže, astma, bronchitida, revma, dna, záněty kloubů, oční a ušní potíže, kožní problémy a alergie

JANTAR ve znamení:
Lev, Blíženci, Vodnář

avatar
kubaka
1. led 2011

Teda kromě šperků bych neřekla, že je zkamenělá pryskyřice k něčemu jinému dobrá (co jsem se jich nasbírala celé dětství u Baltického moře 😵) - jako jak na zuby? Cucat? Spolknout, koukat na ně? Nechápu? 😨

avatar
kocicinka
27. říj 2011

Přesně kvůli tomu jsem je nekoupila.

avatar
kachna_hadi
27. říj 2011

Kameny mám ráda a věřím, že každý má svoji jedinečnou energii. Dětem jantarové korálky ovšem nedávám 🙂 . Pokud to chcete zkusit, tak je vhodné, aby jantar nejprve nosila matka a teprve potom novorozenec či malé dítě.- Kameny od Judy Hallové

avatar
deyana
15. led 2013

řekla bych že pomáhají.. a máme takové, co se opravdu nedají roztrhnout

avatar
dudlikarnacz
29. kvě 2013

My je tedy používáme i prodáváme a myslím, že jsou bezpečné, i v případě přetržení mají součky aby se korálky nerozsypaly. Každopádně vše je na rodičích, rozhodnutí. Výzkumy nejsou zda pomáhají, ale tyto výzkumy nemá ani homeopatie ani alternativní medicína, přesto jsou po léta používány. Naše je třeba má a rostlo jí 6 zoubků v jednu dobu, já bych třeba byla pěkně protivná a nejen to, kdyby mě rostlo 6 zubů. Jantar jako takový také nosím. Věřím, že léčivou funkci má, pravost se dá testy ověřit, nicméně ve všech oblastech se najde vždy hromada podvodníků nebo jen lidí, kteří věří jen jiným věcem, například v lékařskou medicínu, ale už se maminka rozhodne tak nebo tak, dělá to pro úlevu svého dítěte 🙂
https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/dudlika...

avatar
jarkalada
29. kvě 2013

nemůžu posoudit, jeslti pomáhají. My je teda nemáme. Ale když rostl malému jeden zoubek, byl protiva, mazali jsme gelem, chladili... Malé rostly 4 zuby najednou .. a vlastně i u všech ostaních, jsme si nikdy ani nevšimli, že se jí klubou, a bez korálků 😎

avatar
brightnwhite
12. bře 2014

Osobní zkušenost: dcera je nosí od čtyř měsíců (tzn už skoro čtvrtý měsíc) nepřetržitě. Venku má zatím dva zuby, naprosto bez problémů, žádné teploty, špatná nálada apod. Spí v nich, koupe se v nich a zatím nepozoruju, že by ji nějak vadily. za mě tedy ano.

avatar
domorodka
12. bře 2014

no tak označit za nebezpečný výrobek korálky jen proto, že by se dítě o ně mohlo zachytit o nějaký pevný předmět - mi připadá jaksi... ehm...
Zrovnatak se dítě může zachytit o pevný předmět v třičku které sahá až ke krku... v mikině... a taky by se přiškrtilo nebo oběsilo... 😉
s uzávěry je to už jiná... určitě jsem zkoušela ty, které jsem koupila já... a jsou naprosto v poho... nikdy se nám oboje korálky nepřetrhly... a to s nimi malej v pozdějším věku točil na všechny světové strany... 😉

Já je tedy maminkám doporučuji... jasně že se nesmí mimčo nechat, aby je cumlalo, to je logické... syn to nedělal, až když chodil, tak asi tak 2-3x to strčil do pusy, v klidu jsem mu řekla, že do pusy ne a už to tam nestrkal... 😉

Každé dítě je taky jiné... osobně bych se nebála nějakého uškrcení... my taky spíme v řetízkách a s přívěsky a taky se po nocích neškrtíme, že ano... to miminko taky nemá důvod, proč se ve spánku škrtit... 😉

Tu albíčko odemne 😉
https://www.modrykonik.cz/blog/domorodka/album/...

avatar
kikimaruska
12. bře 2014

Synek je nosí nyní cca.měsíc, venku měl 8 zoubků a při prořezávání byl mrzutý, ubrečený a museli jsme si ho brát na noc do postele (a i tak se stále budil a poplakával), ráno jsme vždycky našli zoubek 🙂 ...), jinak ale spí od miminka sám ve své postýlce zásadně. Korálky jsem měla už delší dobu a dala mu je na krk, nic s nimi synek nedělá, necucá, netahá, nijak si jich nevšímá, má je 24 hodin neustále. Ted se nám už týden klube na svět první stolička, malej měl uplně napuchlou rudou tvářičku a bylo vidět, že mu to moc dobře nedělá, ale spinkal a spinká stále ve své postýlce. Takže bych řekla, že to něco do sebe má, ostatně já na určitou sílu kamenů věřím, když je potřeba taky malému máznu gelem dudánka...I pokud by případně korálky nepomáhaly, tak je to moc pěkný doplněk. Samozřejmě máme koupené kvalitní z ověřeného obchodu, jednotlivě uzlíkované, s bezpečnostním uzávěrem atp.

avatar
jirka2015
7. bře 2016

Mě by hrozně zajímalo jak poznám že jsou korálky pravé nebo ne a když někdo nasazoval korálky později, třeba až ve 3 měsíci, za jak dlouho se dá poznat účinek že na miminku už fungují.

avatar
zdenina24
9. bře 2016

Nevíte kde se dají sehnat?

avatar
martasvob
8. srp 2016

My je máme od skoro 2 měsíců, nevšímá si jich, mám je zakoupené ze seciál.obchodu, jednotlivé korálky jsou suprově oduzlíkovány, já jsem spokojená a myslím,že nám pomáhají- lezou nám zoubky spodní- dva najednou a je klidný, teplota reaguje na korálky, koupe se v nich, spí v nich - jsou tak volné,že uškrtit se na nich nemůže. Mám xxx kamarádek,které jsou spokojené-Síla pryskiřice je znát, věřím na sílu kamenů. Ale každý rodič-jiná názor-jiný postoj 🙂

avatar
benula2
12. srp 2016

Holky a kde jste korálky kupovaly?Kamenný obchod v blízkosti bohužel nemám, tak jsem objednala z Biocare.cz, má někdo zkušenost? Zaslali mně ke korálkám i certifikát pravosti, ale stejně....jak se dá zjistit, zda jsou pravé?

avatar
dankakotrbova
23. říj 2016

to by mě taky zajímalo

avatar
sajul
12. únor 2017

Holky, zajima me jaky mate tvar koralku? Chci ted synovi objednat, ale nevim jestli by ho netlacily 😕

avatar
nugetka20
13. únor 2017

@sajul kuličky. Zdály se mi nejhezčí a nejpříjemnější. Hlazené zlomky nemám ráda u žádného kamene.

avatar
sajul
13. únor 2017

A netlaci? Jeste jsem videla ve tvaru fazoli..

avatar
muhehehe
13. únor 2017

Dcera má už zuby skoro všechny a nikdy jsme problém neměli, i když jí vždycky šly ,,v sériích" 🙂 najednou, třeba po čtyřech.. Nebyly teploty ani noční pláč, prostě nic. Korálky ani gel jsem nepoužívala. Takže i bez korálků to je možné 🙂 Jinak - taky věřím, že kameny mohou mít různou energii apod. Věřím v sílu, energii a pozitivní účinky kdečeho, ale nevěnuji se tomu, hlouběji se nezajímám. Právě proto korálky ani nic podobného nevedu, prostě o tom nic nevím. Účinky nemusí být podle mne jenom 100% pozitivní, pokud připustíme, že nějaké jsou. Stejně jako třeba u bylinek (to je takový srozumitelnější příklad... fungují jinak než šutry, ale je to vlastně obdobné... musí se to trochu umět, aby efekt byl pro konkrétního jedince pozitivní).

avatar
balet
13. únor 2017

Meli jsme dvoje po sobe a uz jine nekoupim. Pokazde jsem ji vytahovala z pusy nejaky rozpadly, takze za me nee.

avatar
pokoda
13. únor 2017

Naše malá neměla se zoubkama nikdy problém a to jí rostly vždy minimálně 2 naráz. Pak přišly na řadu špičáky a to byl mazec, 39°C horečky, které nebylo možné srazit, oteklé dásně, které jí pak zhnisaly, jak si pořád dávala ručky do pusinky, takže do toho jsme jezdili neustále na zubní a dásně jsme jí museli čistit na chuť odporným roztokem. Nicméně po 3 dnech horeček už jsem nevěděla jak jí pomoct, tak jsem na www.branakdetem.cz objednala jantarové korálky (koňakové), večer je nasadila a do rána bylo po horečkách. Nijak na kameny nevěřím a nevím, jestli nám pomohly zrovna korálky, nicméně je to velká náhoda... Malé byl rok a třičtvrtě, když jsem jí je dala a má je tak ráda, že když jí je po koupání zapomenu dát, tak na to hned upozorňuje. Teď jí leze poslední stolička a bezproblémově. Kamarádka s tím teď má stejnou zkušenost u mladší dcerky.
Takže za mě těch 350 Kč není tolik, aby to člověk nemohl zkusit, kolikrát se ty peníze vyhodí za větší blbosti...

avatar
sajul
13. únor 2017

@pokoda prave, zkusit se ma vse 😉 a jaky jste meli tvar koralku?

avatar
nugetka20
13. únor 2017

@sajul netlačí, resp. syn nic neříká ... ještě :D
Tak já ty naše zase nasadím. Už druhej den máme horečky, rýmu, furt něco cpe do pusy. Bála jsem se, jestli mu korálky neudělaly nějakou alergii, ale prý je rýma právě dalším příznakem zoubků.

@balet jenže korálky nejsou na to, aby si je dítě dávalo do pusy :( musí se jim zkrátit šňůrka, pokud jsou moc dlouhé

avatar
pokoda
13. únor 2017

Tak po vašem dotazu jsem se koukla do emailu a zjistila jsem, že jsem to neobjednávala na bráně k dětem, ale tady a jsou to právě tyto korálky http://nosenideti.cz/zbozi.php?volba=karta_zboz... , takže se omlouvám, že jsem se prve spletla. Korálky jsou to nepravidelně kulaté. Dcerka má dnes téměř 2 a půl roku, kolikrát za ně tahá vší silou a nic, nepovolí. Než jsem jí je tehdy dala na krk, zkusila jsem za ně taky zabrat, ale opravdu drží a i kdyby to prasklo, tak díky uzlíkům mezi jednotlivýma korálkama by spadla max. 1. Právě mi šeptá do ucha, že mě má ráda, já ji tak miluju🙂

avatar
kituska20
13. únor 2017

Za nás ano. Teď už má venku všechny až na pětky a vždy když se ozvou ukazuje si na krk že chce korálky..

avatar
pokoda
13. únor 2017

Jinak si myslím, že nemají kde tlačit.

avatar
balet
13. únor 2017

@nugetka20 Ale ona je nerozkouska. Pokazde byly v nekterych prasklinky a rozpadly se a ona je pak papala. Kdyz jsem zkousela sama do te prasklinky dat nehet, velmi snadno se koralek vzdy rozpadl...A v mem okoli nejsem s touto spatnou zkusenosti bohuzel jedina...😣😕

Strana
z2