Co dělat, když dítě nechce jíst? Syn má ve 4 letech 97cm a 11kg.

Zodpovězené
16. únor 2019

Ahojky maminky.

Mám doma 4 leteho klučinu, který se narodil v 7. měsíci s váhou 1070g a 36cm.

U nás s jídlem to nikdy nevypadalo extra, ale teď jsem už zoufalá. Kojila jsem jen 2 měsíce, pak jsem mléko neměla, tak jsem mu dávala Sunar pro nedonošené, do půl roku ho pěkně pil a pak bum, už ho odmítal. Tak jsem mu zkoušela dávat jiné, ale též nic. Doktorka mi řekla, ať mu zkusím dávat krabicové mléko, též nic, a to mu zůstalo do teď. Mléko nesnáší. Ani ochucené vůbec. Tak jsem mu mixovala jídlo, (které krásně papal) ochutnával nové jídlo. Jenže měl od malička hypospadii (vada na pinďíku), musel na 2 operace, kdy poslední měl v květnu 2018. Jenže po těch operacích mi odmítá jídlo (jí jenom řízky, jogurt bílý, Paulu, omáčky - ale bez masa, polévky), ale takové jako pečivo žádné nechce, ovoce žádné, zeleninu žádnou, salámy, je toho hodně co nechce. Nevzali mi ho kvůli jídlu ani do školky.

Po doktorech chodíme ale každý nám řekne, že to je psychické, že se to s ním už od malička táhne. Ve 4 letech má 97cm, což nám doktoři řekli, že je vše v pořádku, že jen pomalu roste, ale váhu máme jen 11kg a já jsem už z toho totálně zoufalá. 😢😢

Dobrý den,

výška i hmotnost Vašeho syna je podnormní. Chlapec se narodil jako nezralý, tím je jeho růst ovlivněn a je nutné jej nadále sledovat. Pokud se tak již nestalo, doporučuji objednat chlapce k vyšetření do endokrinologické poradny. Vyšetření endokrinologem bude komplexní ( hodnocení celkového zdravotního stavu, biologické zralosti, dosavadního růstu, stravy, režimu, bude provedeno laboratorní vyšetření ), též budou posouzeny genetické vlohy s dopadem na předpokládanou výšku v dospělosti a růst.

Dále je vhodné zařadit chlapce do výživové poradny a zhodnotit a sledovat jeho jídelníček po stránce kvality a kvantity.

Z mojí praxe je velice obtížné udělat z nejedlíka jedlíka, důležitý je citlivý a trpělivý přístup, dítě do jídla nenutit, a to zejména do novinek, které odmítá. Někdy se chut' k jídlu mírně zvýší při podávání vitamínu B ( B komplex ).
Psychologická péče je vhodná, nejen pro chlapce, ale i pro celou rodinu, kdy rodiče dostanou rady a tipy, jak jednat s dítětem.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová