Jak na vybíravé děti? Máte s nimi trpělivost?

lidka_hipp
15. pro 2014

Malé děti umí být pěkně vybíravé a často zkouší, co my maminky vydržíme 🙂 Některé odmítají jíst maso a jsou schopné najít a vyplivnout i ten nejmenší kousek masa v jídle. Další nechtějí jíst zeleninku nebo některé druhy ovoce. Co děláte, když se vaše dítě "nimrá" v jídle a nechce jíst? Kolik potravin u vás nesmí na stůl? Nebo nabízíte všechno a trváte na tom, aby dítě alespoň ochutnalo?

Podle různých výzkumů prý dítě potřebuje až deset ochutnávacích pokusů, aby si zvyklo na něco nového a pro něj nezvyklou chuť přijalo. Takže se prý nemáme vzdávat a nabízet jídlo znovu a znovu 😀

bjoucik.15
15. pro 2014

no u nás nabízím oběd formou švédského stolu 😀 prostě maso do jednoho talíře, zelenina do druhého talíře,příloha do třetího talíře a před dítkem je malý talířek a bere si co chce.jinak by se nenajedla 🙂

tarra27
15. pro 2014

my dáváme jídlo, nenutíme chce jí, nechce nejí....nikdy jsme v ničem neomezovali a ani nenutili...
každý den mají na stole zeleninu(okurky, mrkev,ředkvičky...) i ovoce - nakrajene na taířkách. Když chtejí, zobnou si...a většinou chtějí 🙂
jinak sladké přijdou, řeknou si co chtějí a dostanou...

a jídlo jedí...když chtejí, když nechtějí, nejedí a neřešíme to...asi kdyby nejedly 4dny, ak to bych řešila...ale jinak...nehrotím. Když by nechely maso,tak nemusí...stejne jako cokoliv jiného.

frantiska85
15. pro 2014

Tohle se nám naštěstí vyhnulo. Dvouletý syn jí všechno a ve velkém. Neexistuje, aby teplé jídlo vystydlo nebo něco nechtěl. Zatím snad neochutnal nic, co by nejedl. Je to asi tím, že zhruba od roku jí s námi lidské jídlo a nějaké extra moderní výmysly nevařím.

pavlapl
15. pro 2014

Moje první dcera je strašně vybíravá a jí hlavně očima. Jako miminko mi vůbec nesnědla žádný zeleninový příkrm. Ze začátku jsem to řešía ale jak jde čas tak jsem už rezignovala. Jídla co jí se dájí spočítat na prstech ruky. Zeleninu nejí vůbec, ovoce jen jablko, maso jak kdy někdy je vegetarián a někdy ne podle toho jakou má náladu. Jí těstoviny s kečupem, pečivo, jogurty, sladké a rajčatovou polévku. Nic jiného. A to je aktivní sportovec.

lidka_hipp
autor
15. pro 2014

@bjoucik.15 Švédský stůl je určitě dobrý nápad 🙂

@tarra27 Je super, že jídlo přehnaně "neřešíte" a děti nemají z jídla stres, ale berou ho jako něco "normálního 🙂

@frantiska85 Nápodoba rodičů je určitě správná cesta 🙂

@pavlapl Pokud dcera prospívá, daří se jí, tak bych to neřešila 😉 Sama jsem měla dlouhý seznam toho, co jsem jako dítě nejedla a hodně věcí jsem se naučila jíst až v pubertě nebo dokonce v dospělosti.

madre1
15. pro 2014

Hodně záleží na tom,jakými příkrmy začnete.Zda-li ovocnými nebo zeleninovými.Pokud ovocnými,zaděláte si na pěkné trable 😅
Já začala u obou dětí zeleninou a postupně k ní přidávala maso.Ovocnými přesnídívkami jsem začala vyrušovat dopolední a odpolední svačinu.Neříkám,že by obě děti byly kdovíjací jedlíci,ale nikdy se mi nestalo,že by mi něco hned v počátku plivaly zpět.Jen,když se to do nich už nemohlo vejít. 😉

giovanna2012
15. pro 2014

@lidka_hipp Dříve jsem se rozčilovala, ale samozřejmě to vedlo akorát k horšímu. Přestala jsem to řešit. Jí to co my a když odmítá, tak nedostane nic. Prostě má smůlu. Ted to vygradovalo tak, že jí pár lžic denně. ☹ Nejí skoro nic. Tak nabízíme, nabízíme. Víc neudělám, i kdybych se na hlavu postavila.

tarra27
15. pro 2014

@lidka_hipp díky...já to beru i tak, že jsem taky nemela ráda, když jsme useli třeba maso....čím víc se nutí, tím to je horší podle mě... 😉

my je nechali jist i sladké jak chteli...a ted nemáme problem jit na navštěvu, nekdy sladké vůbec nechtejí, žádné přejídání atd...no nekdy ano, nekdy do sebe nacpou kde co, ale není to tak že by viděly čokoládu a sedly si z toho na zadek, že ji musí mít....

nic se nemá přehánet...a vždyt ani my dospělí nemáme chut nekdy jíst.... 😉 tak pokud jí tak nejak normálně, nebo i méně, ale nejsou vychrtlé nebo naopak obezní....tak co... 😉

tarra27
15. pro 2014

@giovanna2012 já třeba vařím jídla, ktere holky jedí...ale když by nechtěli nic, nevím, co bych jim teda dala....
a nejaké jídlo zakazujete? nebo sladkosti??

lidka_hipp
autor
15. pro 2014

@madre1 Já sice začala zeleninovými přesnídávkami a postupně nabízela i ovocné, ale vedlo to k tomu, že dítě chtělo hlavně zeleninu a maso 🙂 Teď je jí sice šest, ale pokud jde o ovoce, jí jen pár druhů a mnohem radši si dá vařenou zeleninu v různých omáčkách. Takže neřeším, když vidím, že jí nic nechybí 🙂

@giovanna2012 Rozčilovat se nemá cenu. Pokud dítě prospívá, je vše v pořádku bez ohledu na to, kolik jídla sní jeho vrstevníci nebo sourozenci. Hlavně čím víc se člověk s jídlem stresuje, tím je to obvykle horší ☹

@tarra27 Jasně, všechno je o rovnováze a rozumném přístupu 🙂

twoangels
15. pro 2014

U nás se taky pořád nabízí a málokdy si malý co vezme - musím teda přiznat, že to jsou nervy a dusím to v sobě, malému neřeknu nic, jídlo odnesu - rozdýchám to v kuchyni a za dvě hoďky nabídnu něco k snědku zase... Je to běh na dlouhou trať... MUDr. mi řekla, že ještě prý nikdo u plného stolu hlady neumřel... Mlíčkem ale malý nepohrdne nikdy a těstovinovýma a ovocnýma příkrmama Hipp taky ne 🙂

elafonisi
15. pro 2014

Děti jsou zatím batolata a spíš dcera nechce jíst. Když vidím, že oběd nebude ten den úplně nejoblíbenější mňamka, začnu dětem povídat, co jsme viděli na procházce, koho jsme potkali nebo naopak, co nás čeká a díky tomu přece jen něco sní. Ale jakmile řekne důrazně ne, tak vím, že opravdu ne a dál nenutím.
Teď máme najednou problém s ovocnou svačinkou a to ji mají po pořádném "vyvenčení", kdy bych čekala, že budou mít velký hlad, já ho tedy mívám pořádný 🙂 Když sní opravdu málo ovoce, přidám jim ho do večerní kaše. A u kaše zpíváme a povídáme, co se během dne dělo, takže tu sní krásně.
Sama si pamatuju ze školky a ze školy, že pokud mi něco nechutnalo, prostě jsem to nesnědla, i kdyby nade mnou paní učitelka hodinu stála.
Věřím, že když dětem dávám kvalitní jídlo a někdy nesní podle mých představ, hlady neumřou. Energie mají spoustu, tu by mohly mamince půjčovat 🙂

marssyy
15. pro 2014

Musím zaťukat nemám vybíravé dítko sní všechno co mu dám, i když jsme začali na ovocných příkrmech přechod na zeleninové a masozeleninové problém nebyl 🙂

lidka_hipp
autor
15. pro 2014

@twoangels Vaše lékařka má pravdu 😉 Samozřejmě, že se nebavíme o dětech, které mají nějaké zdravotní problémy, ale o "běžných" nejedlících. Je super, že malého k jídlu nenutíte a jste trpělivá 🙂

@elafonisi Taky mám mnoho velmi silných zážitků ze školky a nechci, aby je moje dcera měla taky 🙂 Jinak nechápu, kde ty děti berou tolik energie.

@marssyy Gratuluju k jedlíkovi 🙂

bjoucik.15
15. pro 2014

@lidka_hipp jojo švédský stůl je jediná alternativa, jak mi něco málo sní... přitom 5 měsíců zpět neměla problém sníst cokoliv :(čím starší, tím vybíravější. Velkou část podílu na tom mají samozřejmě babičky 🙂 snažím se vařit jídla, které mi sní (bramborovou kaši, omáčky, špagety,zapečené brambory, hranolky,karbanátky a kakao) jinak ostatní jí moc nejede :( A ze zeleniny jen okurku,občas papriku a kukuřici. ovoce si jen kousne a hned plive,takže ovoce nahrazuju přesnídávkami,či domácí marmeládou.Sladký by jedla pořád, ale i tak je v něm vybíravá.Třeba dort mi nesní vůbec, ať je s čímkoliv. Takže narozeninový dort za x stovek jsme jedli s manželem sami 😀 Doufám,že je to jen období a až bude větší, tak toho sní více.

mysicka_lb
15. pro 2014

Mému synovi je 8 měsíců, takže zatím jen skleničkujeme. Když mi něco nejí, udělám to fikaně. Na spodek lžičky dám to, co mu nechutná, a navrch něco, co miluje. Jsou to sice kolikrát zajímavé kombinace typu hruška s kuřetem, ale nemusím ani nutit, ani ustupovat.

brendamonique
16. pro 2014

...vzpomínám si s prvním synem (dnes již za 6 dní 12 let) - bylo období kolem 1 a půl roku, kdy pokaždé, když jsem mu dávala cokoliv k jídlu, pravidelně - první lžičku polkl normálně a při druhé natahoval jako by chtěl blinkat (najedený přitom nebyl) ... párkrát jsem ho nechala, než mi došlo, že to na mě chlapeček pěkně zkouší ...
takže - ( jen pro otrlé matky 🙂 ) ... jsem ho jako vždy posadila do stoličky, že budeme papkat, malej usměvavej, polkl první lžičku a při druhé opět ... podívala jsem se na něj a řekla mu už celkem vytočeně "Jestli mi to vyhodíš ven, tak ti to nacpu zpátky" ...chvíli na mě koukal, asi jestli to myslím vážně - a já na něj, co on na to ... člověk by řekl, že tak malé dítě snad ani ještě nerozumí ... ale zabralo to 😀 😀 koukal, polkl a začal otevírat a jíst normálně 😀. Pak jsem mu tu větu v týdnu ještě párkrát zopakovala ... než si zafixoval, že to jinak nepůjde a že mamku bude lepší nevytáčet 😀 ...a začal papat normálně a bez "upomínání" ... a světě div se, vše bez řevu ... 😀 joo jsou to smráďata malinká, kdy na nás a naší trpělivost zkouší možné i nemožné, ale my se nesmíme dát 😝

mysicka_lb
16. pro 2014

@brendamonique Jo, to jakoby blinkání na mě zkouší taky, hajzlík malej....

brendamonique
16. pro 2014

@mysicka_lb ...jak říká naše sousedka - starší paní,... že jsou to "vyčůránci" a zkouší, co vydržíme :D ...jen by mě zajímalo, když po většinou zkouší naše dětičky ty samé fígle, jako i děti našich známých i neznámých, kam na to choděj, když neumí používat skype, mobily, ani nemají podobná fóra jako my mamniky tady na MK aby si tyhle vychytávky navzájem sdělovali 😀 😀 ...

lidka_hipp
autor
16. pro 2014

@bjoucik.15 Já jsem se postupem času smířila s tím, že mé dítě miluje vše v čem je maso a ještě lépe maso a červená omáčka. Takže si nedělám násilí a vytvářím nejrůznější variace 🙂 Ale je fakt, že dceři je 6 let a pravidelně se stravuje ve školní jídelně. Hodně pomáhá, když s ní o jídle mluvím, nechám ji vybrat nebo ji vezmu na nákupy potravin.

@brendamonique Koukám, že maminka je pěkně drsná 😀

@mysicka_lb Na kuřeti s hruškou nevidím nic špatného 😉 Hlavně děti často snědí "nenáviděné" potraviny, když nejsou dopředu varovány 😀

bjoucik.15
16. pro 2014

@lidka_hipp vzít malou na nákup potravin je o nervy 😀 to by bylo "mamiii, já chci tohle, a mamíí tohle" a když by o nedostala byl by hrozný řev 😀 ještě je malá, ale rajskou na jakýkoliv způsob mi zdlábne taky. Pak guláše,takže u nás jsou jídla neustále dokola.

loninkan
16. pro 2014

S tim nastesti nemam zkusenost, mala sni snad vse, kdyz vidi, ze to papam i ja🙂

sara84
16. pro 2014

Ja snad jedine co resim, kdyz jist nechce, mysleno hlavni jidla, tak nechces jist, nejez,ale striktne nic jineho nedam,az dalsi hlavni jidlo.A uz vi,tak se alespon par lzic da,kdyz mu to nechutna.A asi mame zastance delene stravy, temer nikdy neji maso i prilohu.Bud sni maso a nebo prilohu 🙂