Kdy jste zaváděly lepek?

lidka_hipp
26. dub 2015

I když je lepek běžnou součástí lidské výživy, v poslední době se kolem něj objevuje spoustu nepravd a mýtů. Jedním z nich je, že stačí lepek ve stravě úplně vynechat a dítě s ním nikdy nebude mít problémy. Podle doporučení Evropské společnosti pro pediatrii, gastroenterologii, hepatologii a dětskou výživu (ESPGHAN) je vhodné lepek zavádět v "okénku" mezi mezi ukončeným čtvrtým a ukončeným sedmým měsícem. Naopak příliš brzké zavádění lepku před čtvrtým měsícem nebo pozdní po sedmém měsíci se nedoporučuje. Když se dítě setká s lepkem v tomto "okénku", naučí se ho přijímat, což je důležité pro vývoj jeho imunitního systému.

Jak to bylo u vás, když jste zaváděly lepek? Nebo se teprve chystáte nabídnout dítěti lepek a máte k jeho zavádění nějaké otázky? Přemýšlíte, jak nejlépe začít? Budu ráda, když se s námi podělíte o své zkušenosti.

P.S.: Pozor na to, abyste jako první potravinu s lepkem nenabídly dětské piškoty, ta obsahují celá vejce, na které může být dítě alergické, a tak je lepší mu je nabídnout až ve chvíli, kdy bezpečně víte, že dítě bezpečně snáší vaječný žloutek v zeleninových příkrmech.

zo_ja
27. dub 2015

@lidka_hipp @dasara Krevní testy nejsou vypovídající: můžou být jasné u někoho, kdo příznaky má i nemá, a zrovna tak můžou být negativní - u toho, kdo příznaky má i nemá. Stejné je to s endokoskopií. Prostě není jasné a prokazatelné vyšetření, které to vyloučí. Pouze, pokud výsledky jsou pozitivní, ví se, že ano. Pokud jsou negativní, neví se nic.
Častá souvislost je: s poruchami absorpce ve střevech - najčastěji železo a mléko - obojí se spraví při včasném nasazení bezl. diety. Dále se toto onemocnění často pojí s autoimunitním onemocněním štítné žlázy (obv. hypofunkce, ale může být zase jen mírná, krevní testy u běžného dr ok), a onemocnění kůže - suchá, zrohovatělá, praskající, akné aj. vyrážky, pupínky, může se lišit. Bolesti břicha, časem průjem, nebo někdy se těžko udrží stolice, většina lidí hubne, ale někdo může i přibírat, únava, zvýšená teplota, takové "všechno a nic".

Takže provedené vyšetření neukazuje nic, stejně jako snášenlivost lepku. Ten spousta lidí snáší věky dobře, a má ji. Jsou stovky lidí s neg. lab. výsledky, anebo s nálezy, které se potvrdí až po 30. roku věku a někdy taky po 60. Problémy neměli třeba vůbec anebo nějaké dílčí, připosované jiným příčinám, např. viz výše.
Pokud jsou symptomy, někdy lepší než laboratoř je jíst dost lepku, a třeba za půl roku se to projeví. Ale nemusí. Nicméně je dost lidí, kde expiremntálně je to průkazné, zatímco laboratorně nikde nic.

dasara
27. dub 2015

@zo_ja Vím a znám. Je to přesně, jak píšeš. To, že jsem byla jednou na gastru, neznamená, že ji nemám. A já osobně k tomu mám celkem "předpoklady" - ekzematická pleť, nevysvětlitelné bolesti břicha (spíš dříve, nyní už dlouho ne), méně železa, dříve porucha štítné žlázy. No, po porodu se mi zhoršil, resp. po x letech objevil ekzém a nemůžu se ho zbavit již skoro dva roky. Máma mě nabádá, abych zašla za Dr., zda mě nepošle znovu na testy. Mámě na to přišli až asi v 45letech...

dolfino
27. dub 2015

My jsme lepek zaváděly, když bylo dcerce 7 měsíců. Začala jsem postupně - občas trošku krupičky nebo ovesných vloček přidaných do ovoce a dávky jsem postupně zvyšovala...

ululul
27. dub 2015

Moje malá (1 rok) je těžký alergik atopik. Lepek jsme začali zavádět v 5 měsících s příkrmy a od 7 měsíců jsme na bezlepkové dietě, protože jí byla prokázána alergie na lepek. (mimo to ještě na mléko, vejce). Pevně doufám, že časem alergie vymizí a my se budem moc vrátit k "běžné" stravě. Je to čím dál těžší, lepek vynechat.

lidka_hipp
autor
27. dub 2015

@dolfino Přesně toto postupné zavádění je ideální.

@ululul Mrzí mě, že máte s dcerou takové problémy. Pokud byste měla zájem, můžu vám vyhledat příkrmy HiPP, které by byly pro vaši dceru vhodné. Přála bych vám, aby alergie vymizely. Chápu, že vaření je velmi náročné, moje sestra má "jen" celiakii, ale jednu dobu nesměla také mléko a výrobky, které ho obsahují a připravit jí jídlo byl vážně oříšek.

dasara
27. dub 2015

@ululul to je mi docela líto, že musí mít malá takovou dietu. Jen chci ale upřesnit informace: alergie na lepek neexistuje - je to nesnášenlivost lepku, tzn., že tělo se s ním neumí vypořádat a bere jej jako jed, který se někde ukládá a škodí. Tzn. pokud má dcerka celiakii, tak jí má na celý život a vám nezbývá nic jiného, než se s tím smířit a naučit jí vařit. Vězte, že bezlepkové jídlo je chutnější (mimo pečiva - to mi vážně nechutná a určité těstoviny) i pro vás. Ale bude to finančně nákladnější. Některé (možná všechny) zdrav.pojišťovny dávají pro děti do 18 let věku příspěvky na bezlepkovou dietu - zkuste si zjistit, zda i ta vaše, příp.můžete přejít k jiné. Existují různé stránky a fóra o bezlepkové dietě - pro začátek můžete zkusit tyto stránky: http://www.celiak.cz/
Smím se ještě zeptat, jak jste tak brzy přišli na to, že má malá takové potíže se stravou? Dělali jí nějaké testy? Díky za odpověď

lidka_hipp
autor
27. dub 2015

@dasara
@ululul

Celiakie a alergie na lepe jsou dvě odlišné diagnózy ne jedno onemocnění, i když jejich léčba je do značné míry podobná a spočívá ve vynechání lepku ve stravě. Na rozdíl od celiakie nemusí být alergie na lepek celoživotní onemocnění a může vymizet. Také je možné ji léčit. Liší se také mechanismem vzniku i tím, že alergii na lepek je možné snáze diagnostikovat a to už v kojeneckém věku.

ululul
27. dub 2015

@dasara není pravda, že alergie na lepek neexistuje. Celiakie a alergie na lepek, jsou 2 různá onemocnění. http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/rozdil...
Přišli jsme na to nejdřív eliminační dietou a potvrdili nám to opakované krevní testy na alergologii a gastroenterologii. Po požití lepku se malé do pár desítek minut objeví rudé fleky okolo pusinky, na krku, dekoltu, do půl dne má křeče v bříšku a rozjede se jí ekzém po celém těle. Bezlepkově jíme už půl roku a jak říkáte, až na pečivo, to chuťově není zlé. Zato finančně :( Dohromady ještě s bezmléčnou dietou...
A co se týká příspěvku od pojišťovny..bohužel dávají příspěvek pouze celiakům, na bezlepkovou výživu. Né alergikům, přestože musí držet stejnou dietu.
Ale na rozdíl od celiakie, alergie na lepek dost často s věkem ustupuje.

dasara
27. dub 2015

@ululul
@lidka_hipp to jsem netušila o té alergii - díky za nové obzory
A @ululul malé je mi líto - chuderka, čím si musí procházet..držím pěsti, ať to zvládáte celkem v klidu.
Trocha odlehčení: já od mala byla alergická na spoustu potravin - v podstatě kyselé, kořeněné apod. Takže ovoce pro mě bylo tabu, krom banánů a jablek. No a když mi bylo asi 13-14 let, tak jsem snědla asi 4 pomeranče naráz - strašně jsem se osypala, jakmile mi zmizel ekzém, udělala jsem to znovu a od té doby už jím vše a bez potíží 😀 to bylo jen pro odlehčení, neber to zle 😉

lucy_89
28. dub 2015

Já cca od 5. měsíce uvařila kaši HiPP na dobrou noc a dala mu večer občas třeba pár lžiček. Zbytek jsem dojedla já, vaše kaše mi moc chutnají 🙂