Jak prožíváte Halloween?
Zdravím všechny skvělé ženy a maminky!
Jistě znáte americký svátek Halloween, který už se pomalu blíží. Na tento svátek si děti oblékají různé kostýmy a chodí od domu k domu, kde dostávají sladkosti. V Česku jsou obdobou tohoto svátku Dušičky. Halloween se u nás ale rychle uchytil a každým rokem ho slaví čím dál více lidí.
V KiKu k příležitosti tohoto svátku můžete najít různé skvělé dekorace a kostýmy. A upřímně, já ty dekorace přímo zbožňuju!
A jak to máte vy? Slavíte nebo neslavíte Halloween? A máte nějaký ten kostým z KiKu?
Těším se na vaše příspěvky!
Klára
Stručné shrnutí
- Halloween pochází z Irska jako anglosaský svátek a v Česku se šíří jako importovaný svátek; obchodní řetězce jako KiK nabízejí halloweenské dekorace a kostýmy.
- V praxi většina českých rodin spojuje období konce října s vydlabáváním dýní a podzimní výzdobou, přičemž mnohé rodiny zároveň primárně slaví Dušičky a chodí na hřbitov zapálit svíčky.
- Školky a místní komunity pořádají strašidelné karnevaly, lampionové průvody a akce v zoo, zatímco tradiční koledování „trick-or-treat“ zůstává v Česku méně rozšířené.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku obvykle slaví Halloween?
A: Běžné aktivity zahrnují vydlabávání dýní, podzimní dekorace, domácí nebo školkové kostýmy, pečení halloweenských sušenek či muffiny a účast na místních akcích jako strašidelné karnevaly ve školce nebo akce v zoo; dekorace a kostýmy lze koupit v řetězcích jako KiK.
Q: Je Halloween v Česku tradiční svátek nebo import?
A: Halloween má irské/anglosaské kořeny a je v Česku považován za importovaný svátek; v diskusi respondenti zmiňovali, že jeho rozšíření podporují obchodníci, zatímco mnozí upřednostňují tradiční Dušičky.
Q: Kde koupím halloweenské dekorace a kostýmy?
A: V diskuzi byl konkrétně zmíněn obchod KiK jako místo, kde lidé pořizují dekorace a kostýmy; účastníci také obecně odkazovali na nabídku obchodníků v sezoně.
Q: Chodí v Česku děti opravdu koledovat „trick-or-treat“?
A: Většina respondentů uvádí, že masové koledování u dveří není v Česku běžné; některé rodiny ale „otevírají koledníkům“ nebo organizují lokální koledování mezi přáteli.
Q: Jak lze Halloween propojit s českou tradicí Dušiček?
A: Mnohé rodiny kombinují vydlabávání dýní a podzimní výzdobu s tradičním připomínáním Dušiček — návštěvou hřbitova a zapalováním svíček — přičemž ponechávají náboženský či vzpomínkový ráz Dušiček.
Q: Jaké aktivity pro děti jsou alternativou k venkovnímu koledování?
A: Alternativy jsou domácí výroba kostýmů, školkové či místní strašidelné karnevaly, lampionové průvody, dlabání dýní, pečení halloweenských sušenek a návštěvy tematických akcí v zoo.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodin v Česku vydlabává dýně jako hlavní aktivitu spojenou s obdobím konce října.
- Mnoho rodin primárně ctí Dušičky a chodí na hřbitov zapálit svíčky.
- Lidé pořizují podzimní dekorace a kostýmy, přičemž v diskuzi byl konkrétně zmíněn obchod KiK.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují Halloween za komercializovaný cizí svátek tlačený obchodníky, zatímco jiní ho vítají jako zábavnou rodinnou aktivitu (vydlabávání dýní, kostýmy, akce pro děti).
Otevřené otázky
- Měla by školka aktivně pořádat halloweenské akce, když některé rodiny preferují Dušičky?
- Bude se v Česku Halloween nadále rozšiřovat a do jaké míry ovlivní místní tradice Dušiček?
Zmíněné značky a firmy
KiK
Zmíněné produkty a metody
kostýmy, dekorace, vydlabání dýní, koledování (trick-or-treat), strašidelný karneval ve školce, lampionový průvod, pečení halloweenských sušenek, halloweenské muffiny, výroba kostýmů doma
Místa a osoby
Irsko, Amerika, Česko, zoo
Asi jako plno předchozích komentářů... Neslavíme... Myslím, že mnohem více by se v tuto dobu měly připomínat dušičky. Přijde mi to pouze jako obchodní trik, nemá u nás žádnou historii. 😒
Mně je osobně Halloween taky cizí, naše generace s tímto svátkem nevyrostla, ale syn třeba Haloween miluje - dlabání dýní a hlavně všechna strašidla, co s ní souvisí - pavouky, duchy, upíry...
Všechno okolo Haloweenu ho baví a nemůžou za to jen obchodníci.
Dceru svátek zanechává chladnou, jen ji baví dlabat dýně...
@klara_kik
Halloween neslavime, ani žádné americké svátky neuznavame. My máme dušičky, chodíme na hřbitov zapálit svíčku těm , co už tady s námi bohužel nejsou. V okolí jsem se ani nestekala s tim, že by chodili koledníci a podobně....
Jediné, co jsme jako děti dělali i my, dlabali jsme dýně a dělali strašáky. Ale že bysme se řídili podle amerického Halloweenu, to fakt ne.
My přímo neslavíme ale Haloweenskou dekoraci máme protože to miluju 😍 po bytě máme porcelánové dýně a strašáky na svíčku, dlabeme dýně, vybarvujeme dýně, vaříme litry dýňové polévky protože dcera ji miluje a babička ji letos usije i haloweensky kostym do školky, z Kik máme uz od loňska tričko a teplaky jako kostlivec😍
@klara_kik my chodime 28.10. na lampionovy pruvod, pak si vydlabeme dyni, udelame podzimni vyzdobu, zajdeme na hrbitov a na dusicky zapalime doma svicky za vsechny co uz nejsou s nami, jinak neslavime. K tomu vydlabavani, opravdu to neni jen americky zvyk, uz babicka vzpominala, ze si jako dite vydlabavali lampicky z repy, turinu apod a pak se navzajem strasili a to byli 20 az 30 leta minuleho stoleti...
Neslavime,,,detem vysvetluju,ze my mame dusicky......jedine,kdy je budu akceptovat,kdyz se o tom budou ucit v anglictine-jako realie-ja ucila aj na nizsim stupni a s detmi jsme si udelaly halloweensky projektovy den se vsim vsudy-bylo to fajn,ale jen v ramci anglictiny......
Neslavime přímo koledami a koledníků,ale miluji dekorace,takže mám vyzdobené podzimními a dotvorime dlabáním dýní-moc se mi líbí když venku na schodech svítí ;)
Do školky jsem loni dělala dceři kostým doma, letos, pokud bude zdravá, ho opět využije ( je z tátového trika, takže do dospělosti ji vydrží 🙂 no a doma slavíme dušičky, halloween necháváme Američanům...
Vezmeme 20 kaliskovych svíček a jdeme na hřbitov a kde nesvítí žádná svíčka, tak jednu zapálenou dáme
My kostýmy na halowenn nenosime,není proč když to málokdo slaví.Přece jen je to svátek který nevznikl u nas,ale.opět jsme si ho přebrali.Máme menši halowenskou výzdobu,hlavne zapichovatka a dlabeme dýně.Hlavni je ze byvame v kruhu rodiny,na tom záleží nejvic
My si vždy jen vyřežeme dýně, protože máme radost z té tvorby. Ale jinak nijak zvlášť neslavíme.. Na české dušičky chodíme na hřbitov zapalovat svíčku, a za další zesnulé zapálíme svíčky doma 🙂
ahoj, my svátek slavíme už pátým rokem... s mužem máme políčko, na kterém pěstujeme dýně a sezveme děti ze vsi, muž jim předvydlabe dýně a oni si je dodělají... večer pak chodíme místo vybírání sousedů lampionový průvod. jen minulý rok foukalo tak, že jsme nemohli jít... navím naše dcera se jmenuje Štěpánka, takže spojíme všechno dohromady a tento svátek milujeme... jinak pokud někdo myslí, že to přišlo z Ameriky, hluboce se mýlí... ale přesvědčovat nikoho nechci, osobně jsem názoru, ať si každej dělá co chce...
Neslavíme ale bohužel nás to za rok/ dva už nemine- dcerka půjde do školky...Nemám ráda příšery,smrtky a pod....
Skoro nijak. Udělám podzimní dekoraci v truhlíky za oknem. A koupím velkou dýni. Dneska ale vaří táta a prý dýni zvoní hrana. Udělá z ní polívku. Jinak mi spíš ctíme Dušičky, vzpomínáme na naše milé, co tu s námi nejsou a protože nám zemřelo dítě, máme hodně smutné období.
Sice nemáme kostýmů žádné jen papírové masky, ale dělám s mamkou pro sourozence a jejich kamarády halloween party 😊
Zatim nijak a ani jsem si nevsimla, ze se to tu nejak extra slavi...Taky tu deti chodi na koledu jako v anglosaskych zemich?
U nás jen dlabání a to od loňska. Vloni jsme měli strašáka, ale letos už musíme naše oblíbené - psa a kočku. 😂
Každoročně dlabeme dýni, ta nám po pár dnech zplesniví :0) , jinak Halloween neslavíme
Tak tenhle svátek nijak neslavime .Jo nějaky ten kostým dcera má ale spíš jen tak doma pro zábavu nebo na karneval či do školky .Jinak vyřezávání dýně děláme u nás ale jen kvůli dekoraci podzimní jakoby aby nám svítily v oknech tím to asi tak končí spíš prožívame naše dušičky kdy si všichni společně zavzpominame na své blízké které tu s námi nejsou ,společně i s dětmi jim děláme aranžmá na hroby a pak prochazkou je jdeme navštívit na hřbitov .
Neslavime a doufam, ze i skolka a skola nebudou a nebudou plest nasim detem hlavy... A nejedna se o americky, ale irsky svatek....kazdopadne my ctime dusicky, kdy chodime na hrbitov vzpominat na sve blizke, libi se mi pojeti Haloweenu v zahranici, stejne tak se mi libi americke pojeti vanoc, ale my jsme Cesi a stejne jako nesnasim v ceskem krame Santu a soby, tak nesnasim vyzdobu pro Haloween, stejne jako jine obchody, v tomto me KIK stve, ze cpe lidem neco, co sem nepatri
Halloween miluju a úplně závidím Američanům jak chodí v kostýmech koledovat. Můj sen je navštívit Ameriku právě v období Halloweenu. My děláme dekorace do oken, dlabeme dýni kde pak každý večer hoří svíčka a peču strašidelné sušenky.








Helloween neslavime...nevidim duvod. Jinak dlabeme dyne a svitime svickami...ale to patri k Dusickam...pripominame si ty..co uz nejsou mezi nami. Jinak jsem se nesetkala..ze by chodili kolednici...nerada prebiram cizi svatky...takze ani Valentyn u nas nema misto..