Soutěž: Máte doma domácího mazlíčka?
Zdravím děvčata!
Když jde o domácí mazlíčky, tak se prý lidé dělí na milovníky koček a příznivce psů. Do jaké skupiny patříte vy? Já se přiznám, že se nepřikláním ani na jednu stranu. Kočky jsou elegantní stvoření, ale mají svou hlavu. A pes je prý nejvěrnější přítel člověka. Já ale zkrátka miluju kočky i pejsky :D. Neumím si mezi nimi vybrat.
V poslední době jsem zaznamenala trend oblečků pro pejsky. Co na to říkáte? Nejzajímavější odpovědi odměníme třemi poukázkami v celkové hodnotě 750 Kč. Už se na ně těším!
Hezký den,
Klára
Stručné shrnutí
- Funkční oblečky (svetry, fleecové bundy, pláštěnky, kombinézy) se v diskusi uvádějí jako praktické řešení pro krátkosrstá a bezsrstá plemena, pro malé čivavy a jorkšíry, a pro staré nebo nemocné psy, aby je ochránily před chladem a vlhkem.
- Mnoho lidí považuje „módní“ oblečkové doplňky za zbytečný nebo kýčovitý trend, zatímco jiní rozlišují mezi estetickými kousky a funkčním oblečením určeným k ochraně zdraví psa.
- Konkrétní řešení zmíněná v diskusi zahrnují nákup hotových velikostí (např. „Kiku XS“), šití oblečků na míru (uvedena cena 1 500 Kč za zimní oblek před ~8 lety) a používání doplňků jako ponožek, botiček nebo čelenek na ochranu uší.
Q: Která plemena psů obvykle potřebují obleček?
A: V diskusi jsou jako nejčastější skupiny citováni naháči (např. Sphynx), krátkosrstá plemena a velmi malá plemena jako čivava či jorkšír, dále staří nebo nemocní psi, kteří hůř snášejí mráz.
Q: Jaké typy oblečení a doplňků pro psy se používají a kdy?
A: Uváděné typy zahrnují svetry, fleecové bundy, sportovní vesty, pláštěnky, kombinézy, ponožky, botičky a čelenky na ochranu uší; pláštěnky a kombinézy se používají při dešti a blátě, fleec a svetry při chladu a botičky/ponožky v mrazu nebo na solích.
Q: Kde lze v diskusi zmíněné oblečky koupit a kolik stojí?
A: Jako konkrétní příklady diskuse uvádějí prodej v řetězcích s velikostmi „Kiku XS“ a online nabídky (zmíněn web zerodc.cz), a také šití na míru, přičemž jeden uživatel uvádí cenu zimního obleku na míru cca 1 500 Kč před osmi lety.
Q: Jak bezpečně oblékat psa, když to odmítá?
A: Doporučení z praxe zahrnují postupné navykání a sledování chování psa — v diskusi je popis psa, který „stál na místě, čumáček zabořený do podlahy a trucoval“ po oblečení; pokud má pes výrazný stres, obleček nepoužívat.
Q: Jsou oblečky spíše módní záležitostí nebo praktickou nutností?
A: Diskuse jasně rozlišuje dvě pozice: řada diskutujících považuje oblečky za praktickou ochranu pro konkrétní situace/plemena, zatímco jiní je označují za „módní úlet“ nebo „kýč“.
Q: Co dělat při alergii na srst, pokud člověk chce mazlíčka?
A: V diskusi jsou zmíněny alternativy jako bezsrstá plemena (Sphynx), akvarijní rybičky nebo jiné druhy bez srsti (např. agama), a také zmínka o tom, že někteří lidé volí naháče právě kvůli alergii.
Závěry z diskuze
Shoda
- Funkční oblečky jsou užitečné pro krátkosrstá a bezsrstá plemena, pro malé psy a pro staré nebo nemocné psy.
- Oblečky proti dešti a chladu (pláštěnky, fleecové bundy, kombinézy) se běžně používají jako praktická ochrana, nikoli jen módní doplněk.
Sporné názory
- Někteří považují oblečky za nutnost pro určité psy; jiní je považují za módní úlet nebo „kýč“, a doporučují je používat jen pokud pejskovi skutečně pomáhají.
Otevřené otázky
- Do jaké konkrétní teploty a pro která plemena je vhodné oblečení (tj. kdy začít oblékat podle vědeckých nebo veterinárních kritérií)?
- Jak správně zvolit velikost a střih oblečku pro plemena s netypickým střihem těla, aby neomezoval pohyb a nezpůsoboval stres?
Zmíněné značky a firmy
Kiku, zerodc.cz, Prima, FBI
Zmíněné produkty a metody
svetr, fleecová bunda, pláštěnka, kombinéza, sportovní vesta, teplákovka, botičky pro psy, ponožky pro psy, čelenka na ochranu uší, šití oblečků na míru, obojek, vodítko, psí kočárek
Místa a osoby
Praha, Laponska, Kokořínsko, Mladá Boleslav, Karel Čapek
@klara_kik ja musim satit dve deti, manzela a obcas aj seba. Mame sice psika, milujeme ho , ale na modne vystrelky pre neho uz mi zial neostava , takze za vyhranu poukazku mu jeden urcite kupim

Podle mě je to tak trochu uchýlka,ale kdo ji nemá.Každý nějakou má a jsem ráda,že nemam tu ,že bych oblékala zvířata. Nelíbí se mi to,ale stejně,tak se mi nelíbí jiné věci,takže mám smůlu 😀 no stress 😉
Tak když je venku zima, proč ty menší pejsky neoblíknout. Ale když jim někdo dává oblečení jen tak, že je to módní výstřelek, to se mi nelíbí.
My doma máme kocoura Lojzu, máme ho doma 6 let, jako kotě zatoulal se do hospody, tam se sápal po slaných oříškách, jakej měl hlad. Pak šel s náma domů a mě nenapadlo nic lepšího, než to vyhublé kotě nakrmit, tak jsem mu dala granule, co jsem měla na přilepšenou pro sousedovic kocoura. No a od té doby už se od nás nehnul. Majitele jsme intenzivně hledali, ale nikdo se k němu neměl. Manžel furt říkal, že kočku nikdy! nechce :D no a jak si ho zamiloval.
No a mládě si pořídilo křečka, jmenuje se Křeček. :D Kupodivu se o něj i stará.
My nemáme mezi těmito dvěma favorita. Ale jelikož bydlíme zatím v bytě, tak občas jen hlídáme fenku ségře. Jinak my máme vodní želvu Juliána 😉 a až syn malinko povyroste tak děti dostanou buď morče nebo králíčka. Osobně miluji hlodavce, celé mé dětství a dospívání jsme se ségrou měly křečky, potkany, morčata...
Děti a zvířata by měla vyrůstat bok po boku... Zdravě se škádlit, dovádět a taky se umět pomazlit. Vždyť příroda je všude kolem nás a láska k ní by se měla prohlubovat a mělo by se k ní přistupovat s vděkem a hlavně již zmíněnou láskou..
Já toužila vždy po Sphynx kočce a tak jak se říká, když budeš své přání vysílat vesmíru, ono se naplní.. Sice se tak nestalo během pár dní, ale musela jsem si na něj počkat několik let.. Ale o to více si toho dnes vážím.. Krásný den všem maminkám
Ps: Ten obleček by se nám hodil teď v zimě 🙂
Když si člověk pořídí thajského ridgebacka,který vydrží v 30-ti stupňových vedrech ležet pred domem na rozpáleném chodníku,tak se musí smířit s tím,že v zimě ho bude oblékat,jak malé mimino a pes si to při tom náramně užívá,protože mu je jasné,že na procházku musí , ale bude alespoň v teplíčku 🙂🐶
Ja jsem jednoznacne milovnice psu. Spoustu let jsem si prala labradora, takze jsme si pred necelyma 2 roky poridili hnedeho. Kdyz jsme si ji domu privezli, byl leden a vsude snih, tak jsme vyfasovali pruhovany svetrik po jezevcikovi, ktery ji byl jeste velky 😀 od te doby nam trochu vyrostla, takze oblecky uz nevedem 🙂
Doma máme zakrslého králíčka. Jsem spíše pejskař a oblečky se mi líbí a věřím, že mnohdy jsou praktické, ale přehánění ve stylu modních trendů, ladění s paničkou , kabelkou a nevím čím už mi příjde moc.







Dřív mi oblečky pro zvířecí miláčky přišly srandovní, dneska si říkám proč ne. Určitě jim je taky zima, a když je možnost tomu za pár kaček zabránit 🙂 Navíc mám pár bezdětných přátel, kteří mají pejsky (zatím) místo miminek, tak to berou tak trochu jako trénink do budoucna a hýčkají si je 🐶🐱🐶