Středeční SOUTĚŽ o balíček pomocníků do kuchyně

klara_kik
2. pro 2015

Mezi věcmi, na které se každé Vánoce moc těším, jsou má milovaná vosí hnízda a vánočka s kakaem, kterou si dávám vždy k snídani na Boží hod. Vánoce nejsou sice o jídle, ale mlsání k nim prostě patří 😉 Pečeme cukroví a vánočky, připravujeme slavnostní menu, pomazánky a někdo i další dobroty. Na kterou z nich se těšíte vy? Podělte se s námi o svůj vánoční recept! A všechny budeme určitě moc rády i za fotku, pokud máte 🙂 Jedna z vás od nás dostane balíček z KiKu plný užitečných pomocníků do kuchyně, které využije třeba při přípravě svého oblíbeného receptu.

megy
2. pro 2015

tak já fotku ještě bohužel letošních střapatých pusinek nemám, ale receptík je velmi jednoduchý
Střapaté babiččiny pusinky:
3 bílky
21dkg cukru moučka
17dkg kokosu
špetka lásky
postup: sníh šleháme ve vodní lázni, postupně přidáváme cukr a na konci vmícháme kokos. Na plech pak po lžičce dáváme kopeček - žádný strojek, žádný zdobící sáček, dáme tak, jak se to nabralo na malou lžičku - pečeme do růžova - při pečení jak nabydou se vytvoří střapaté pusinky 😉 dobrou chuť

victress
2. pro 2015

tuhle štolu peču místo vánočky, je krásně vláčná, nezbyde nikdy ani drobek🙂

Tvarohová štola vánoční

500 gr polohrubé mouky, 2 vejce, 250 g měkkého tvarohu, 2 vanilkové cukry, 150 g cukru moučka, 100 g mandlí, 1 prášek do pečiva, 125 g másla, 150 g kandovaného ovoce, 50 g rozinek, trochu rumu, cukr na posypání, máslo na potření

Rozinky namočíme do rumu. Mandle nasekáme na menší kousky. Mouku s kypřicím práškem prosejeme na vál. Do středu uděláme důlek a rozklepneme do něj vejce. Přidáme ostatní suroviny – tvaroh, cukr, pokrájené máslo, mandle, vanilkový cukr, rozinky, kandované ovoce. Rukama vypracujeme tuhé těsto, které necháme půl hodiny rozležet. Potom z něho vytvarujeme štolu. Štolu pečeme v předehřáté troubě na 180 C asi 45 minut. Hotovou štolu potřeme rozpuštěným máslem a posypeme moučkovým cukrem.

amalka89
2. pro 2015

U nás vedou pernicky, tyhle jsou hned měkké a občas pecu i několikrát do Vánoc,letos máme ochutnavace,takže to bude možná i vícekrát než normalne🙂
400g hladké mouky
75g Hery
2 vejce
140g cukru
2lžíce medu
1lžička sody
Pernikove koření

Jinak na Štědrý den vařím bramboracku s houbami(manžel bez oběda nevydrží🙂) dělám chlebíčky s domácí vajickovou pomazankou a nesmí chybět salát s kaprem🙂 a zbytek svátků už se nechávám rozmazlovat od maminky, tchýně a babiček🙂

irenoslava
2. pro 2015

u nás baštíme linecké, nejlépe slepované marmeládou a tady je recept 300g hladké mouky, 150 g tuku, 100 g práškového cukru, 1 žloutek a 1 vejce

teeru
2. pro 2015

Skořicovky
Těsto:
-300g hladké mouky
-trochu soli
-150ml mléka
-15g droždí
-1žloutek
-1lž cukru
Ohřejeme mléko, nadrolíme droždí, přidáme trochu cukru a zasypeme moukou, tak, aby vznikl kvásek. Smícháme mouku, sůl, máslo,žloutek, cukr, přilijeme kvásek a zaděláme tak těsto, které necháme odpočinout alespoň hodinu.
Náplň:
-60g másla
-5lž cukru
-3lž skořice
Rozpustíme si máslo a vše smícháme.

Těsto rozválíme, potřeme náplní a srulujeme. Nakrájíme do trojúhelníků dáme na plech s pečícím papírem a nejkratší špičku zmáčkneme.

Pečeme cca 15-20min na 160stupňů

Zdroj: Někde z internetu stránku bohužel nevím, dělám je už hodně dlouho 🙂

germaine
2. pro 2015

Zdravím - u nás jedou koule...většinou každej rok stejný - kokos, ořech, čokoláda...

Základ kokosových je Salko, kokos, někdy dávám doprostřed lískový ořech, někdy ne...lze přidat i nastrouhanou bílou čokoládu na poslední obalení.

Základ ořech a čoko je nastrouhaná čokotatranka, pak se dělí na Granko a ořechy...obalit se dá prakticky v čemkoli - čokoláda, ořechy, Granko, normální kakao, nastrouhaná čokoláda, čokohovínka, barevná hovínka...

suzik161
2. pro 2015

Oříškové tyčinky namočené v čokoládě:
300 ghladká mouka
50 gmleté lískové oříšky
50 gnastrouhaná čokoláda
120 gmoučkový cukr
1 bal.vanilkový cukr
1 ksvejce
200 gmáslo
Glazura:
100 gčokoláda
40 gmáslo

verunka2292
2. pro 2015

Hezký den 🙂,u nás jednoznačně vedou perníčky.Vždycky zmizí jako první ačkoliv jich dělám nejvíc 🙂.Hlavně moji čtyři synovcové a neteř je zbožňují 🙂!
Recept:
400g hladké mouky
140g moučkového cukru
1 prášek do perníku
2 lžíce medu
2 vejce
50g tuku (hery,másla)

Poleva:
1 bílek
20dkg cukru moučky
3 zrnka soli
1 lžíce citronové šťávy
můžeme přidat potravinářské barvivo aby byli perníčky veselejší 🙂

mari90
2. pro 2015

Tak I ja zasilam recept. Bohuzel foto nemam. Nelekejte se, receptbje na velikonocni mazanec. ale my z nej delame predevsim vanocku. Babicka ho kdysi nasla na obalu od drozdi 😀 a od te doby nikdo nedela jiny. Takze posilam dal...

igiana
2. pro 2015

Fantastická marlenka, naše oblíbená ( recept z internetu)

Těsto: 250g másla, 3 velké lžíce medu, 3 vejce, 300g cukru, 400g hladké mouky, 1 lžíce sody, 100ml mléka Krém: 500ml mléka, 6 lžic dětské krupičky, 2 lžíce cukru, 200g másla, plechovka obyčejného Salka. K dozdobení: rum, 100g mletých ořechů

Postup prípravy

Nad parou rozpustíme máslo, med a cukr. Přimícháme mouku se sodou a nakonec mléko. Mícháme a chvíli ještě zahřívíme. Nakonec přidáme celá vejce a důkladně promícháme. Vznikne nám tekuté těsto. To rozdělíme na cca 6 částí. Jednotlivé části rozetřeme na plech s pečícím papírem. Snažte se udělat co nejtenčí těsto. Pláty těsta pečeme ve vyhřáté troubě při 170°C cca 7 minut. Z vychladlých plátů těsta ořízneme okraje. Ty rozdrobíme, smícháme s mletými ořechy a odložíme stranou.

Krém: Z mléka, cukru a krupice uvaříme hustou kaši. Do vychladlé kaše zašleháme máslo a nakonec přidáme Salko (obyčejné). Pak si vezmeme jeden plát těsta a pokapeme ho rumem. Potřeme krémem, přiklopíme dalším plátem, lehce přitlačíme a opět pokapeme rumem a potřeme krémem... končíme krémem. Na poslední vrstvu krému dáme hustě rozdrcené odkrojky s ořechy.

Zabalíme i s plechem do potravinářské fólie a necháme 2-3 dny uležet.

valuvka
2. pro 2015

já se nejvíce těším na své dvojbarevné rohlíčky a pevně věřím, že při těch mých 30 kg, co budu péct, zbyde pár kousků i na mě 🙂

Recept přikládám 🙂
20 dkg hladké mouky
10 dkg tuku
1 žloutek
2,5 dkg kakaa
6 dkg cukru + 1 vanilkový cukr

Nepečené těsto:
30 dkg cukru
15 dkg másla
kousek bílku
9 dkg sušeného mléka
8 dkg opařených oloupaných mandlí
kapku mandlové příchutě

Slepuji kakaovým krémem, rohy pak namáčím v čokoládě 🙂

Je to opravdu velká mňamka 🙂

monunkaaa
2. pro 2015

U nás vede všechno nepečené nebo krémové.. Manžel má hrozně rád vosí hnízda, různé kuličky, ale nejvíce asi miluje Nutelové špičky..

1 celé změklé máslo, podle chuti zhruba 1/2 skleničky nutely (podle toho, jak kdo má rád sladké), dvě lžíce moučkového cukru, pár kapek rumu, vyšlehat do pěny a nechat do druhého dne odpočinout v ledničce.

Dáme do zdobícího sáčku a na piškotek děláme takové malé indiánky. Dáme ztuhnout do ledničky a na závěr máčíme v čokoládě a můžeme ozdobit strouhanými oříšky nebo jakýmkoli barevným sypáním..

hance09
2. pro 2015

Vanilkové rohlíčky: 140 g hladké mouky, 110 g másla, 60 g moučkového cukru a 60 g mletých vlašských ořechů, na obalení moučkový cukr ochucený pravou vanilkou.
Nebo
Mandlové linecké: 140 g hladké mouky, 110 g másla, 70 g cukru krupice, 1 žloutek, 1lžička citronové kůry, 1 balíček vanilkového cukru, 50 g mletých mandlí, slepujeme povidly.
Nemůžu se rozhodnout co mám radši 🙂

evulinka27
2. pro 2015

Manžel miluje linecké, ale s lineckým není vůbec žádná sranda. Loni tedy jsem vzala úžasný recept na perníčky od mojí maminky a postavila si tuhle chaloupku 🙂
Receptík je jednoduchý:
700 g hladké mouky
300 g cukru
2 vejce
15 g (tři lžičky) jedlé sody
1 lžička perníkového koření
200 g medu

Těsto je dlouho drolivé, ale nebát se toho a mačkat a mačkat dál a pak se kráásně spojí.
Až perníčky vytáhnu z trouby, potřu je ještě vyšlehaným vajíčkem - krásně se pak lesknou a pokud se mi těsto trošku vysuší, tak ten vrch hezky zahladí. Dobrou chuť 😉

vvlladka
2. pro 2015

já dělám rafaelo vanilkový cukr 40g, voda 150g, cukr krystal 350g se uvaří
1 máslo se rozpustí v horké směsi

sušené mléko 450g, kokos 200g, mandle vmíchat po vychladnutí

mina_
2. pro 2015

U nás je to teď celkem hektické.. každou chvíli čekáme narození druhého potomka a tak jde trochu pečení stranou... V lednici mám těsto na třené banánky, které nesmí chybět, pak budou moje mooooc oblíbené maličké kokosky, u kterých moc rád pomáhá syn a dělají se u nás i mimo vánoční období. Nebude chybět linecké slepované domácí rybízovou marmeládou pro manžela a vaflové cukroví od babičky, bohužel recept má jen ona. Pak tedy bude domácí vánočka, ale to až se vrátím z porodnice a už se na ní těším s kakaem.. to je můj "mor".

K Vánocům u nás patří i domácí uzené a domácí klobásky, ale vzhledem k našemu očekávání se letos akce "udírna" nekoná, celkem mě to mrzí, ale časově by to už nešlo... ale přidávám fotku z minulé velmi vydařené "akce".

recept na linecké banánky asi každý zná, má mnoho variant, loni jsem zkusila 4 různé recepty, u nás chutná nejvíc tato:
420 g hladká mouka
140 g moučkový cukr ( v moučkovém cukru mám celoročně vanilkové lusky a krásně voní)
280 g másla
2 ks žloudek
2 ks vanilkový cukr (pouze pokud nemáte ovněný moučkový cukr pravou vanilkou)
na slepení marmeláda a na ozdobu čokoládová poleva
pečeme zvolna do "zrůžovění", peču v mikrovlnce s horkým vzduchem na 160°C, ale každá trouba peče jinak...

muribana
2. pro 2015

My jsme zrovna včera pekli skvělé perníčky s tím nejúžasnějším pomocníčkem. Tady je recept:
120gr cukr moučka, 2 celá vejce, 100gr měkkého másla (hera), 2 lžíče tekut.medu, 2lžičky perník. koření, 1lžička sody,, 400gr. hl. mouky

Pozor: důležité je pořádně vyválet těsto, vykrojit a pečlivě položit na plech! 🙂 Jsou měkkoučké dobroučké 🙂)

matous24
2. pro 2015

600 g hladké mouky (já vždy potřebuji o trošku víc)
140 g cukru krupice
250 ml mléka
30 g droždí (dávám celou kostku)
2 vejce (jedno na potření)
120g povoleného másla
hrst rozinek předem namočených v rumu/vodě
lžička soli
špetka muškátového květu (lze vynechat)
citronová kůra
mandle sekané/plátky na posypání

pouzarovaj
2. pro 2015

my se nejvíc těšíme na pařížský salát na chlebíčkách🙂. Dělám ho totiž jen na Vánoce a Velikonoce.
Tady je recept:
1 menší plechovka hrášku
1 větší cibule
půl sklenice kyselých okurek
30 dkg šunky /šunkového salámu
veliká sklenice majonézy
1 malý jogurt nebo zakysaná smetana
1 lžíce hořčice
sůl, pepř

Vše nakrájíme na kousky, smícháme, podle potřeby ještě přidáme majonézu. Lepší je odleželý 2. den. Z tohoto množství ho je přes 1kg, ale u nás se spotřebuje rychle🙂.

pavlikovarenata
2. pro 2015

Tak já se nejvíce těším na vaječný koňak a laskonky 🙂 Recept nemám, protože mi vždy přiveze maminka a ony jsou vůbec takové lepší, když je nemusím dělat já 😀

kh
2. pro 2015

Ja jiz leta zkousim vyrobit vanocku jako od moji babicky. Bohuzel babicka delala vse od oka, tedy recept není nikde zapsany. Nektere recepty na vanocni cukrovi mela zapsane v sesitu receptu, ale vanocku bohužel ne (a je to zvlastni pocit, videt jeji rukopis, když uz tady babicka není. Zvlast na Vanoce mne to pokazde silne dojima). Kazdorocne vyzkousim zhruba 3 ruzne recepty,ale ještě nikdy jsem se netrefila. A obavam se, ze uz nikdy nebude zadna vanocka nebo cokoliv jiného jako od babicky. Mela proste svůj recept v hlave v láskyplných rukou.

verkaunka
2. pro 2015

Zdravíme, tak my máme nejraději takové ty klasiky, ale minulý rok jsem zkusila z internetu nové, a letos bude na našem vánočním stolečku také... přes rok toto cukroví občas také udělám, zde je recept na kokosový řez tří barev:
180 g moučkového cukru
250 g kokosové moučky,
1 slazené kondenzované mléko,
rum.
Kokosovou moučku smícháme s kondenzovaným mlékem, přidáme cukru, aby hmota byla tuhá a ochutíme rumem (asi 2 lžíce). Rozdělíme na 3 části. Jednu necháme bílou, druhou obarvíme 2 lžícemi kakaa, třetí červeným potravinářským barvivem. Každý díl zformujeme do válečku dlouhého asi 35 cm a rozválíme na šířku 5 cm. Pláty potřeme kondenzovaným mlékem, naskládáme na sebe a necháme v chladu ztuhnout.

pucinkaaaa
2. pro 2015

Hned mekke pernicky. Recept odzkousen nekolikrat:
500g hladké mouky, 200g moučkového cukru, 5 lžic medu, 100g másla, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, 2 kávové lžičky koření do perníku, lžička sody a 1/4 prášku do perníku.
Nechat nejlépe přes noc uležet, po upečení potřít rozšlehaným žloutkem.

ito
2. pro 2015

U nás samozřejmě jako v každé domácnosti nesmí chybět perníčky, linecké a vanilkové rohlíčky. Tyhle peču již v předstihu. Ale cukroví, které opravdu u nás symbolizuje příchod Vanoc, jsou Marcipánky. Jednoduché, nepečené cukroví, které děláme tak 2 dny před Štědrým dnem. Do přípravy zapojuji i manžela, jelikož na tom nejde nic zkazit. Snad jen uhlídat, aby to při pomáhání všechno nesnědl. 😉

Posílám foto z loňských Vánoc, kdy Marcipánky je to cukroví nejblíž k vám (ani perníčky, ani rohlíčky).

Ingredience
350 g cukru moučka
100 g sušeného mléka
100 g másla
Sníh z 1 bílku
Pár kapek mandlové tresti

Postup
Všechny ingredience zpracujeme dohromady a poté odkrajujeme kousky. Nejsnažší je z každého kousku vytvarovat kuličku, kterou vtlačíme do formičky vysypané moučkovým cukrem a vyklepneme.
Uchováváme v chladu.

andilek84
2. pro 2015

Rodičovství nám s manželem změnilo život i v oblasti mlsání. Popravdě jsme měli velmi špatné stravovací návyky, a protože vychováváme především příkladem, museli jsme na sobě dost zapracovat. Ale neznamená to, že sebe nebo starší dcerku ochuzujeme o vánoční cukroví - jen je trošku netradiční.
Přidávám recept na Raw kuličky se semínky, ořechy a brusinkami - na fotografii ty obalené v kakau.

Ingredience na 28 kousků:
1. část přísad:
1/2 šálku mandlí
1/4 šálku slunečnicových semínek
3 lžíce jemně drcených vlašských ořechů
3 lžíce kokosových lupínků
1 polévková lžíce lněného semínka drceného
3 lžíce raw kakaa
1/3 lžičky skořice

2. část přísad:
1/3 šálku hrozinek sultánek
1/3 šálku sušených brusinek (bio)
1/4 šálku sušených meruněk (bio)
2 sušené datle (předem namočené)

kakao na obalení

1. část přísad dobře rozmixujeme v mixéru. 2. část přísad nyní přidáme a opět promixujeme, dokud není směs lepkavá. Ze směsi tvarujeme kuličky, které obalíme v kakau a dáme do lednice.

Recept jsem bohužel odeslala dřív než jsem přiložila fotku a dodatečně to již nelze, koho by zajímalo - bude na mém profilu 🙂

ditta1990
2. pro 2015

U nás každoročně nesmí chybět vánoční likér. Loni jsem dělala likér z ledových kaštanů a musím říct, že byl vážně výborný 🙂
1 salko
cca 350 ml rumu
3 balíčky ledových kaštanů
4 kostky hořké čokolády
350 ml smetany ke šlehání

Smetanu nalijeme do hrnce, zahřejeme a rozpustíme v ní čokoládu a kaštany, necháme vychladnout. Přidáme salko a rum a umícháme do hladka 🙂

lendulos
2. pro 2015

KOKOSKY

5 bílků
25 dkg cukru krupice
20 dkg kokosu
1 lžíce hrubé mouky.

Sníh utřeme do tuha, přidáme cukr, kokos rozemeleme v el. mixéru, zamícháme do sněhu, lehce vmícháme lžíci hrubé mouky.
Nic nevaříme v páře, pouze naplníme do pytlíku a stříkáme na pečící papír. Sušíme v troubě při 70°C , poté přidáme cca na 100°C.
Kokosky musí být světlé.
Upečeme silnější linecké, nastříkáme kakaový krém, doprostřed marmeládu, posadíme kokosku a spodek máčíme v čokoládě.
Úspěchem kokosek je rozmixování kokosu, neboť jdou dobře stříkat a drží tvar. Na plech nestříkáme moc dopředu, aby „nesedly“

kacinda
2. pro 2015

PUDINKOVE TYCINKY LEPENE:
1/2kg hl. mouky
250 mouckoveho cukru
259 tuku
125 masla
5 baliku vanil. pudinku
3 vajicka

Ze surovin vypracujeme testo a pak z nej strojkem delame tycinky, ktere peceme do ruzova. Hotove tycinky lepime k sobe marmeladou (my mame babiccinou rybizovou). Ze zacatku jsme namaceli konce do cokolady, ted uz poslednich par let kvuli nedostatku casu jen pokapeme cokoladovou polevou 🙂

Je to nase nejoblibenejsi cukrovi a mame ho radi cela rodina. Kazdy rok peceme minimalne tri davky a jelikoz jsem letos pres vanoce tehotna a jeste ulitavam na sladkem, tak budem muset asi jeste pripect navic 🙂

maminkazdenicka
2. pro 2015

Manžel miluje cukroví ode mě, víc než od tchýně, což mě těší a proto ráda peču 😀
recept na rohlíčky:
na obalení cukr moučka s vanilkou
TĚSTO
80 g cukr moučka
2 ks žloutek 
80 g vlašské ořechy 
200 g máslo
280 g hladká mouka

Postup přípravy receptu

Máslo necháme změknout. Ořechy umeleme.

Do mísy nebo na vál si prosejeme mouku a cukr. Smícháme ji s ořechy a žloutky. Po částech do těsta zapracujeme máslo a vše rychle zpracujeme. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme aspoň půl hodiny uležet v lednici.

Z uleženého těsta tvarujeme malé rohlíčky, které skládáme na plechy vyložené pečícím papírem. Pečeme při 180 °C dorůžova.

Horké upečené rohlíčky obalujeme v cukru ovoněném vanilkovým luskem a ukládáme do krabice. Necháme je den v teple uležet a pak je můžeme skladovat. Klidně je můžeme dát do mrazáku. Vanilkové rohlíčky tak rychleji zkřehnou.

markysek2
2. pro 2015

každý člen rodiny miluje něco jiného, ale obecně u nás vítězí sněhové pečivo (tedy pusinky) ....recept, je sice primitivní, ale určitou zručnost je nutná, ne-li nezbytná a nezbytnou přísadou je i pořádná dávka štěstí aby drželi tvar a v troubě nezežloutly ...fotku bohužel nemám, ale ro recept se ráda podělím .....zvážíme vaječné bílky a jejich dvojnásobnou váhu přidáme cukru (ideálně krystal, čím hrubší je tím tužší sníh bude a pusinky budou lépe držet tvar) a šleháme ve vodní páře do ztuhnutí ...poté nastříkáme na plechs pečícím papírem a dáme sušit do trouby na co nejnižší teplotu (můžou se sušit i na vzduchu..tuto vychytávku mám od kolegyně z práce.. pokud člověk má dostatek plechů a prostoru, ideálně v místnosti s krbovými kamny kde se topí...využívám kombinace obou předsuším v troubě aby šli sundat a poté dosušuju v tenké vrstvě na pekáči u krbových kamen 😀 😀 😀 ...pozor jsou návykové :D..u nás vedou klasické bílé, ale lez přizdobit, sypáním, čokoládou nebo přimíchat lískové oříšky