Kritéria pro sedačku 15-36 kg. Je to podmíněno výškou, věkem?

yerry
16. kvě 2020

Holky, prosím, jaká jsou další kritéria (krom minimální váhy) pro sedačku v kategorii 15-36 kg? Je to podmíněno výškou dítěte, nebo věkem?

j.a.n.i
16. kvě 2020

@yerry No, výška by měla být taková, aby pás nešel přes krk, je to u každé sedačky trochu jiné. A věk takový, aby mělo dítko rozum a nesundavalo si pás.

yerry
autor
16. kvě 2020

@j.a.n.i ma 2,5 roku, výšku kolem 100 cm, jen je hubená, furt čekáme až se dostane na to váhově... jenže 9-18 je i začíná být mala na výšku, 9-36 kg považuju za nesmyslnou sedačku.... No ještě vydržíme než přibere, máme pro starší dceru rozměr lidí a vím že na výšku je to s pasem v pohodě.....

blondynka400
16. kvě 2020

@yerry hlavní je výška. U mne šly obě do této sedačky, aniž by měly 15 kg. A co jsem si načetla, váha je plus mínus, nějaké 3 kg plus či mínus by neměly vadit. Věk je uvedený dle průměrné výšky. Jedné bylo asi 2,5 roku a měla cca 12 kg, a druhá asi ve 3 letech a 15 kg též neměla ani náhodou, ale 9-18 jim byla malá a jak píšeš 9-36 je nesmysl a hlavně to stejně nic neřeší. Co máte teď za sedačku? 100 cm mi nepřijde nic hrozného, aby se ještě neměla vejít...

kaja2016
16. kvě 2020

@yerry Vekem bych rekla, ze ne. U nas to byla vyska, vahu ma prez 15kg az ve 4 letech. Do te mensi se proste uz nevesla. Ale asi by to chtelo s konketnima mirama se obratit na nejakou spec.prodejnu. Otazka ale, jestli ti nwbudou chtit vnutit neco zbytecne draheho....

ivis_b
16. kvě 2020

My máme tuhle:
https://www.mall.cz/autosedacky-9-36kg/britax-r...
Je to ta kategorie 9-36, ale podle mě je stejně velká jako sedačky stejné značky 15-36kg, rozdíl je v tom, že tahle lze používat i s 5 bodovým pásem i s 3 bodovým (proto lze používat i pro menší děti). 2,5 leté dítě bych teda rozhodně do tříbodového pásu nedala. Synovi budou v létě 4, má 18,5 kg, asi 105 cm, žádná žížala to není a používáme pořád ten 5 bodový pás, je prostě bezpečnější. Šel do ní někdy po 3. narozeninách.

j.a.n.i
16. kvě 2020

@yerry Tak na 2.5 lete dite mi 9-36 jako nesmysl neprijde.

puhelin
16. kvě 2020

My mame Klippan Triofix, je take 9- 36 kg a je to jedna z nejbezpecnejsich sedacek. Do 25 kg je v ni dite na 5ti bodem pasu, do 18 kg muze byt v protismeru. Dcera v ni jezdi asi od 88 cm, 11 kg. Ma dlouhe nohy a kratky trup.

blondynka400
16. kvě 2020

@puhelin ty kg jsou jenom hodně orientační.... Mladší 25 kg nemá ani náhodou, ale do 5 ti bodového pásu by jsi do této sedačky nedala už dávno. A ve větším věku je brzy malá. Tyto sedačky přes více kategorií jsou vždy prostě určitá kompromis.

puhelin
16. kvě 2020

@blondynka400 Jasne, musi sednout konkretni postave. Moje ma ve 3 letech 12 kg, takze i v protismeru bude urcite jezdit co nejdele.
A jak je tvuj vysoky pri 25 kg? Jeste by pro vetsi deti mela byt Axkid Minikid.
Snazila jsem se doporucit hlavne 5ti bodovou na co nejdelsi obdobi. Pise, ze ma hubenou dcerku a ze 9 - 18 kg uz ji je mala na vysku. To je podobny vychozi stav, jaky byl u nas pri nakupu toho Klippanu.

blondynka400
16. kvě 2020

@puhelin je to holčička. Váží asi 22 kg má 132 cm 😀 V protisměru by nemohla sedět už ani náhodou....
Já to chápu, jak jsi to myslela, ani to nemyslím nějak zle. Problém u těchto sedaček je, že obvykle nejsou "pohodlné" ani těm úplně malým a ani těm úplně velkým, je to prostě kompromis, který beru jako ok pro lidi, co nejezdí každý den a nebo velké vzdálenosti. A ono ne každý má finančně na to, kupovat 5 autosedaček za život dítěte...
Mám i maličký problém ohledně konstrukce a bezpečnosti, ale to už je asi můj problém....
Každopádně manžel měl s mladší dcerou nehodu, ne malou, měla už větší sedačku, ale 15 kg neměla ani náhodou, sotva 3 roky a nebylo jí ani ťuk.......

veronikav31
17. kvě 2020

Dcerka šla do autosedačky ve 3 letech. 9-18kg jí byla malá už na výšku. Takže důležitá je výška dítěte, nesmí jít přes autodeačku. Máme pro ni Cybex, protože je širší, v Britaxu byla jak sardinka. Takže doporučuji zajít do prodejny a vyzkoušet. Však ji nemusíte v prodejně kupovat, na netu bývají levnější stejné značky-mívají na ně lepší akce 😉

puhelin
17. kvě 2020

@blondynka400 Jakoze si lidi kupuji tu 9 - 36 kg na cele obdobi? To urcite ne a nemuze to ani tomu diteti byt prijemne. Uz mame treti sedacku a to ma teprve 3 roky. Dohromady jsme za ne dali 26 tisic, to mi neprijde malo. Prvni vajicko, pak protismerna 0 - 18 kg (jeste nesedela a 9 - 18 kg ji byla velka, do obchodu jsme sli s uplne jinou predstavou).

Precti si, prosim, neco o tom nasem Klippanu Triofix, o konstrukci, bezpecnosti, pohodlnosti na velke vzdalenosti. Neni to sedacka za par tisic, u ktere bych mozna tahle negativa cekala.
A v protismeru jezdi i predskolaci.

yerry
autor
17. kvě 2020

@yerry

@blondynka400

@kaja2016
@ivis_b
@j.a.n.i
@puhelin
@blondynka400
Holky moc se omlouvám, byl to preklep a jakýsi ho vůbec nevsimla.... dcera má 3,5 roku, ne 2,5🙄🙄🙄
Jak píšu z mobilu, tak jsem cvakla vedle a vůbec jsem si toho nevšimla 🙄

yerry
autor
17. kvě 2020

@ivis_b no ji hrozně vadí právě 5.ti bodový pas a zapínání mezi nohy,... navíc kategorie 9-36 mi prostě nepřijde úplně dobra když si představím jak vypadá dítě s 9 kila čas 36... prostě myslím že nemůže vyhovět takovému rozptylu

yerry
autor
17. kvě 2020

@puhelin o sedackach v protisměru mám načteno hodně a kdysi jsem si taky myslela že me děti budou jezdit takto bezpečně... ale ouvej, starší přestala v autě zvracet až když jsme prubli první sedačku po směru a to náhodou, potřebovali jsme se nechat odvézt od znamych a oni neměli vajíčko, jen klasickou 9-18 po směru a přišel takový slejvák, že bychom s kočárem domů snad nedošli, no a vida, dcera poprvé nezvracela v autě, tak bylo jasno
Mladší zase pro změnu pri každé jízdě v autě řvala...a přestala až byla po směru (kvůli toho jsme autem skoro nejezdili...
Nejde mi o peníze, mě děti jezdí v romerkach a máme 2 auta, věř mi že v sedackach mám taky hrubo přes 20tis.
Navíc vím jakou chci, s tím pořádit nepotřebuji, potřebovala jsem jen zjistit, zda může do sedačky dřív než bude mít těch 15 kg.... starší dcera v jejím věku už 15 kg měla, tak změnit sedačku nebyl problém, ale tenhle hubeňour 🙄

puhelin
17. kvě 2020

@yerry Jasne, kazdy mame nejake priority. Mne driv take prislo nepochopitelne, ze jedna sedacka muze byt psana pro dite 9kilove i 36kilove (podle vyrobcu). Ale 36kilove dite si predstavuju jako hodne velkeho porizka, ktery by se asi vesel snad uz jen na bobek. Nase predchozi 0 - 18kg sedacka prestala slouzit v 11 kg, protoze do ni uz proste nezamotala nohy. V tech protismerech uz moc jinych moznosti neni u vetsich deti, takze u nas byla volba jasna. Protismer je u nas priorita. Jakmile ze sedacky videla z okenka ven (meli jsme fabii a ve vajicku opravdu moc nevidela), tak byl klid.
K tem 15 kg - asi bych si to overila u vyrobce, protoze ty pasy by se mely delat s ohledem na vahu tela pri narazu, tak aby to nebylo na skodu. V posmeru muze spatny pas uskodit v oblasti hrudniku. Ale vic jsem se o to nezajimala. Take jsme v desti jednou uvizli u tchana, ten sehnal u sousedu cybex s pultikem. Tak jsme radeji jeli zase vlakem.

yerry
autor
17. kvě 2020

@puhelin no u nás je to s vlakem složitější, následný autobus máme od domu i tak dost daleko, auto je pro nás nutností...
36 kg dítě zase nemusi být až takový pořízek, starší dcera má 8,5 roku, a má 30 kg, a není rozhodně žáden tloustik....

kaja2016
17. kvě 2020

@puhelin Muzu se zeptat, ty sedacky v protismeru jsou tedy nejak vyrazne bezpecnejsi? A je to jiste, neni to jen reklamni tah? A doporucila bys znacky, ktere to delaji?

puhelin
17. kvě 2020

@kaja2016 Doporucim ti FB Deti v protismeru, web https://protismeru.cz/

puhelin
17. kvě 2020

@yerry Ale 8,5letou uz nedavas do autosedacky.
My mame vlak 4 km od domu, autobus nejezdi. Ale ja tem sedackam mam problem verit.

j.a.n.i
17. kvě 2020

@puhelin Jaktože 8,5 letou nedáváš do sedačky?

blondynka400
17. kvě 2020

@puhelin 8,5 letou nedáš do sedačky? A kam ji jako dáš? 😀

blondynka400
17. kvě 2020

Jestli má 3,5 roku a dostatečnou výšku, vůbec bych se toho nebála. Jak už jsem psala, váhu jsem též dost kdysi řešila, ale neměl by to být problém + to bylo vyzkoušené při reálné autonehodě, bohužel. A to to bylo z boku, ze strany kde seděla a fakt ani škrábaneček, narozdíl od manžela.....

blondynka400
17. kvě 2020

@puhelin většina lidí kupuje sedačku 9-36 na celé období. Jestliže ji máš někdy na to prostředí, tak pak ok.
Ale to je přesně ono, co jsem psala, 3 roky, třetí sedačka, 26 tis, kdo si toto může dovolit? .... Navíc když máš těch dětí pak víc s menším rozstupem, dvě auta.... Jako bezpečnost ano, ale mně nějak přijde, že se to v poslední době až moc přehání. Ale každá máme něco, já bych třeba malé miminko nedala do vajíčka. Takže každá měla za život taky 3 sedačky 😀 Sleeper, 9-18 a 15-36....
Tu Vaší sedačku znám a právě proto bych tam nikdy ani ty vyloženě malé a nebo velké děti nedala, na krajích je to hodně o kompromisu, nelíbí se mi ani pohodlnost v těchto mezích. Někde v používání ve středu to může být ok, ač já bych to takto neřešila a určitě bych předškoláka nedávala jezdit do protisměru....

puhelin
17. kvě 2020

@blondynka400 V tomhle jsme fakt kazda na opacne strane :/

puhelin
17. kvě 2020

@j.a.n.i
@blondynka400 V tomhle veku uz sedaji na podsedaku, nebo ne? Priznam se, ze moc skolkovych deti, ktere jezdi bezpecne, neznam.

angelinie
17. kvě 2020

@puhelin Dcera jezdila v autosedačce skoro do 10 let, syn v necelých 9 letech taky jezdí stále 😎

j.a.n.i
17. kvě 2020

@puhelin A proč by měli jezdit na podsedáku, když ty sedačky jsou konstruované až do doby, než nebudou potřebovat nic. Dítku je 9 a ještě dlouho bude v sedačce. Jako jo, máme i podsedák, když člověk potřebuje jen nárazově v 5 lidech, tak do běžného auta 3 15-36 na zadní sedadlo prostě nenacpe, ale jiný důvod pro podsedák nevidím.

puhelin
17. kvě 2020

@j.a.n.i Mam teprve 3letou, tak jsem nemela predstavu. Znam z okoli jen deti, ktere ten podsedak maji, i bohuzel predskolaci. Diky za vysvetleni.

blondynka400
17. kvě 2020

@puhelin tak každý to má jinak.... Ale ono jedno je teorie a druhé je praxe. Třeba na něco časem změníš názor.... Ono s 3 letým dítětem se něco snadno říká 🙂
A ohledně podsedáku, za mne je to to nejhorší zlo, při nehodě může podsedák vyklouznout a dítě se uškrtí na pásu. Je to ještě horší, než kdyby jelo úplně bez ničeho.(vyjímka je podsedák do isofixu, ale ty skoro nejsou, max rozebraná sedačka od Cybex) A docela mne překvapuje, že toto sis nezjistila, když máš už sedačku 9-36 a evidentně to řešíš (což myslím v dobrém, za mne je to v pořádku). A to je právě to, co jsem říkala, tyhle sedačky jsou pak malé a to větší dítě 7-8+ se tam prostě hrozně špatně vejde a nebo není pohodlná.
Já bych větší dítě nenechala s podsedákem a nebo bez sedačky jet ani kousek. Každá řešíme něco jiného no. Starší opustila sedačku cca před měsícem, je jí 10, má 153 cm a 32 kg. Štastná z toho nejsem, ale už to fakt nešlo....
Ač jak píšeš, podsedák a nebo bez sedačky je to běžná norma, úplně koukám, jak jsou někteří rodiče nezodpovědní, i ti kteří to děsně hrotili. Viz třeba moje kamarádka, ještě v 7 letech nutila sedět kluka v protisměru a pak najednou po měsíci přijela a kluk vedle ní seděl na přední sedačce (víc než 125 cm nemá) a prý najednou už sedačku nepotřebuje, je velký dost. Což jsem se tedy dost pobavila 😀