Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
@bachovy_esence_poradna Asi je dobré uvažovat i kde se dítě pohybuje-jestli třeba se rodiče nestýkají s cizinci z rizikových oblastí-u nás se takto nechával malý naočkovat proti TBC, abychom potom nemuseli řešit, jak ho TBC zbavit.
@astyna Aha, hmm. Tak ať jednou i ty nejsi subjektivně zainteresovaná.. mnohým lidem by to velmi prospělo v jejich zaslepenosti, bohužel to odnášejí především děti. Tady je taky jedna mírně zainteresovaná maminka:
https://www.youtube.com/watch?v=5KMo2-ZlbM0@katushka82 jinak ja co znam neocko maminy, tak to fakt nejsou zadne pipiny, co nevi, ktera bije. A tech, co jsou nezkusene a informacemi nepolibene, je nemnoho a popravde na me takove dotazy srsici naivitou pusobi skoro az provokativne. Zrovna jako ted tve prispevky. 🙂
@kika_21 ano, určitě je dobré to zvážit... i když dnes je svět víc propojený, ale přece jen je větší riziko pokud se víc cestuje třeba po světě s malým dítětem apod.
je také dobré myslet na to co budu dělat pokud dítě danou nemoc dostane...
případy, které znám, jsou často děti, jejichž jeden z rodičů pracuje v medicíně nebo alternativní medicíně a to dlouhá léta, mají tedy rychlejší přístup k prevenci i řešení
osobně musím říct, že neznám nikoho kdo by se k neočkování nebo omezenému očkování rozhodl "jen tak", na základě něčeho z internetu, hodně lidí to konzultovalo na vícero místech, vč. u lékaře... volbu každého je třeba respektovat, všechny maminky děláme to co považujeme za nejlepší pro své dítě 😉
součástí kampaně pro očkování i proti němu je samozřejmě určité přehánění informací... každý rodič si musí zvážit které informace mu jsou blíž, kterou cestou půjde..
@katushka82 jak Vy paní vševědoucí můžete vědět,zda dítě autorky netrpělo nějakými závažnými reakcemi po očkování? Myslíte že se s tím každá chlubí!?
Moje dítě ano... neprala bych Vám to zažít...a víte co páni doktoři? Že mám dítě vzít a očkovat pod dohledem v nemocnici,ze v případě...můžou resuscitovat...pokud Vy byste k tomu svolila, je ta Vaše rozhodnutí, ale za své dítě jsem zodpovědná já sama a vím co je pro něj nejlepší...
Děkuji že se prostě zamyslite, než vypustíte další nejapnou poznámku
Holky nechcete se jít dohadovat jinam prosím? Kdykoliv je to téma k očkování brodíme se tu v bahně invektiv. Otázak byla jasná, víte/nevíte a ne co si myslíte.
u očkování je složitá ta míra zodpovědnosti... pokud se dítě nakazí, případně nakazí někoho jiného, jak vážné to je?
versus pokud dítě bude mít následky a ty jsou také reálné, není to bohužel žádná chiméra...
stát tu přímo omezuje rodičovská práva... což je do určité míry potřeba, aby měl kontrolu a aby např. všechny děti uměly jednoho dne číst apod., ale otázka je pak kdo nese zodpovědnost, když se neočkuje a něco se stane... a když se očkuje a něco se stane...
@achjonetusim ale no tak 😀.. Hele ja za chvili valim pro kluka, takze jen neco olajkuju a davam tomu cas do vecera 😀.
Me jen udivuje, ze deti do skolky vseobecne ockovani mit musi a pritom pri vstupu do ZS uz to nechteji. to je asi ta nadrazenost zakona nad vyhlaskou..
Jinak ucitele nejen MS, ZS, SS taky nevi jiste, zda nejake protilatky vuci detskym nemocem na ktere se ockuje maji, nikdo je nekontroluje ani nejsou povinne preockovani. Co kdyz treba prave oni jsou prenaseci..
@katushka82 Vy jste ockovana proti černému kašli? Víte že se máte očkovat i v dospělosti?
A neplatí tam zákony? To asi ne.Spousta věcí není dotovaná a zákony tam platí. U nás tedy očkování vyžadují. Asi bych tu HEXU nějak rozdělila-je toho moc na 1 imunitní systém. No ale nejsem výrobce-ani tak chytrá jako výrobce a doktoři.
No oni to udelali vycurane, deti budou muset byt prijaty, skolky a jejich zrizovatele z obliga a tlak bude vyvijen na rodice. Takhle to vymysleli a to bude jeste prca.
Ja mam tedy deti ockovane, nikoli dle ockovaciho kalendare, individualne. Ale tenhle hon nechapu. Jsem pro plnou dobrovolnost.

@kajalka
kamarádka je ale subjektivně zainteresovaná. Mě se třeba zdálo včera, že syn hodně kašle - našla jsem si na youtube video dávivého kašle, přišlo mi, že to má stejné. Doktorka ho prohlédla a zjistila, že má v jícnu vlas. Takže mé subjektivní zjištění bylo úplně mimo.
Pokaždé co čtu takové případy, tak se ptám, jak vypadalo dítě předtím. Zda bylo OK, nemělo min. měsíc žádné příznaky virozy, nemělo teploty, průjem, nikdo v rodině nebyl nemocný, je dítě donošené, nemá autoimunitní onemocnění, alergie, jí přiměřen, pije přiměřen...a pokaždé mi odpoví, že tam něco z toho bylo....Já mám syna komplet naočkovaného i nepovinným, nikdy neměl žádné reakce. Jasně, tohle se může stát, ale pořád za to dítě zodpovídá matka a jak píšeš ty, tak ona za to může, že dítěti někdo píchl živou/mrtvou vakcínu.