icon

Neočkované dítě do státní školky

avatar
umnataly
18. říj 2016

Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.

A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?

Předem moc děkuji

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 508 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
  • Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
  • Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.


Nejčastější otázky

Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.

Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.

Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.

Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.

Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.

Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
  • Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
  • Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.


Sporné názory

  • Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
  • Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.


Otevřené otázky

  • Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
  • Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
  • Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?


Zmíněné značky a firmy

Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek

Zmíněné produkty a metody

Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování

Místa a osoby

Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo

avatar
lajla
18. říj 2016

@tahejhula teď je 5000 pro každého, neznam nikoho kdo by tu pokutu dostal..to bude stejné jen navýšení částky...a hlavně to musí určit soud...a dneška lze neockovat i z důvodu "přesvědčení"... jen si to musíte umět obhájit

avatar
kika_21
18. říj 2016

Tak dobrá tedy.

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla Je to deset na jednoho. A spolu s uzakonenim povinneho roku skolky planuji toto. 😉

avatar
lajla
18. říj 2016

@tahejhula jako že jsou takové hovada..že dají povinnou docházku předškolní pro neocko...a když bude neocko dostane pokutu jo? To je zverstvo... pochybují že to projde

avatar
lucka662006
18. říj 2016

@tahejhula A kdyz nebude misto ve statni skolce a na soukromou nejsou penize?

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla Tak nejak. Dite bude prijato a zaroven zacnou sankcionovat rodice.

avatar
lajla
18. říj 2016

@lucka662006 to nikoho nezajímá bohužel...

@tahejhula to neprojde

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lucka662006 To nejak nezajima nikoho ani ted (pokud se tocime okolo neockovanych deti). Ono to stejne bude tak, ze spousta neockujicich rodicu si necha dite doma a bude ho predskolne vzdelavat tak.

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla Tady? Bych verila vsemu, bohumzel. 😉

avatar
lajla
18. říj 2016

@tahejhula a pak budou rušit i domácí vzdělávání😂 Kocourkov

avatar
hz
18. říj 2016

@tahejhula Od pristiho roku? dobra zprava, diky za ni. alespon to MMR nebudu muset davat 🙂 je to ale nedomyslene´, fakt..

avatar
lajla
18. říj 2016

@tahejhula si povíme..

avatar
tulikiss
18. říj 2016

tak z logiky veci je lepsi si neockovane dite nechat ten posledni rok skolky doma, protoze tm je pokuta 5000 nez ho tam dat a dostat pokutu 10 000 za neockovani. to zas zakonodarci neco vymysleli.

avatar
lajla
18. říj 2016

@hz co je u nás domyšlené 😂

avatar
kaja2016
18. říj 2016

Zajimava diskuze, muzu se zeptat, co konkretne si myslite, ze se diteti z ockovani muze stat? Myslim opravdu konkretne? Myslim, ze dite ktere po ockovani skonci na JIP, tak by infikaci chorobou nemelo sanci prezit, tak to bych byla pro ockovani nez riskovat. Jina vec je neockovat, zit na vesnici, nebrat dite kolektivu a oockovat treba v sedmi letech. Nevim no. Moje dite treba reakce ma pokazde, teploty a treba i tydenipodrazdenost nervu. Hodne tomu pomohlo ockovani rozlozit. Taky me zaujalo, ze nekdo pise, ze dite s cernym kaslem, priusnicemi bylo ockovane a ze to tedy zpochybnuje vyznam ockovani. Ja mam za to, ze tak to preci je. Priusnice, nestovice, cerny kasel dostat muze i ockovany, ale ten prubeh potom neni smrtelny. Ja treba priusnice i nestovice mela a jsem ockovana. Uprimne prijde mi to nezodpovedne davat do skolky neockovane dite. Naopak treba moji dceru, jejiz otec je cizinec poslali povine a to jsem fakt nepochopila. Chapala bych treba povinnost se ockovat pri vyjezdu do rizikove zeme ci cizincum pri schvaleni visa. Cetla jsem, ze ockovani muze spustit autismus. Nejsem lekar, ale prijde mi to hodne nepravdepodobne.

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla Pro me je to cele jedna velka kasparina. Tak ci tak.
Nutime vas deti ockovat, zaroven nepripustime, ze by mohlo mit vazne nezadouci ucinky a funkcnost vakcin nezname.
👍👍😁

avatar
lajla
18. říj 2016

@kaja2016 od kdy jsou priusnice, neštovice, černý kašel smrtelné choroby? Černý kašel možná u mini miminek...ale ty stejné očko nejsou...Vy jste se před otehu ockovala abyste ochránila novorozence před černým kašlem?
Pokud Vám dítě po ocku skončí na jipce s neurologickými potížemi a febrilnimi krecmi je pouze vaše věc...zda k tomu znovu přistoupit...a budete mít z něj např lezaka...věřím že byste si potom bušila do hlavy...lec pozdě

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@kaja2016 On je tam treba hodne rozdilny vstup viru, ze ano? Konkretne u Priorixu, jaka je sance, ze dite chytne naraz spalnicky, priusnice i zardenky. Ano, ty viry jsou oslabene, ale furt jsou tri. A to zrovna ja mam ze spalnicek velky respekt.
Co se tyce Hexy, k cemu je kojenci treba ockovani proti hep.B?

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla Ono i kdyz se naockujes, stejne muzes pertussi prodelat. Akorat bude probihat nestandardne a tak budes pilne roznaset infekci dal. To je proste zacarovany kruh.

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla U nejmensich mimin je pertusse pruser, rada na to nasedne pneumonie a to je proste zle.

avatar
lajla
18. říj 2016

@tahejhula já to vím... konkrétně vakcína proti černému kašli je naprd...ale zajímala mě odpověď paní...když je tak vehementně pro očkování,zda své děti chránila před sebou samym

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@lajla A ze nejmensi to chytaji obvykle prave od rodicu...

avatar
kaja2016
18. říj 2016

Jasne, ja bycj byla taky pro rozkladani. Nase predesla dr.dceri naockovala naraz prevenar rotarix a hexu. Ja ji pak tyden nosila na rukou🙂 nas soucasny dr. By rozkladal i tu hexu, ale nemuze. A chapu s tou zloutenkou, to je fakt.

avatar
lajla
18. říj 2016

@tahejhula ano ale proto se radí očkovat před otehu nebo dokonce v... samozřejmě že je to pitomost...
Pruser...asi ano...ale ty to většinou chytnou od svých nejbližších, viz loni? Dítě se nakazilo od matky přímo.v porodnici...atb a za pár dní.domu...mělo štěstí

avatar
hz
18. říj 2016

@lajla vseobecne ten system ockovani. ok, ockuj X neockuj, ale at stat(kdyz vakcina znici dite) prijme stejne jako rodice zodpovednost za nasledky ockovane X neockovani.. je videt, ze jde opravdu jen o prachy, kdyby mel stat jiny zajem, musel by kontorlovat protilatky i u dospelych.. Me by ted reba melo cekat preocko tetanus-kaslu na ne!

avatar
kaja2016
18. říj 2016

@tahejhula to jsem odpovidala tobe. 🙂

avatar
lajla
18. říj 2016

@hz JoJo taky už mě lanari na tetanus😂

avatar
tahejhula
18. říj 2016

@kaja2016 On je tam docela rozporuplny i tetanus.

avatar
kocicinka
18. říj 2016

@lajla černý kašel možná smrtelný není, ale garantuji, že jde o velmi, velmi nepříjemné onemocnění. Když tu čtu, jak se maminky hroutí z obyčejných kašlíčků a rýmiček... a také dokáže zanechat trvalé následky, poškození plic, invaliditu. Nehledě na to, že samotný průběh nemoci je pro děti velmi vysilující často úporným zvracením jsou dehydrované, vysílené,ztratí na váze... u naší dr zrovna řeší případ č. kašle u 5 leté neočko holčičky, měla ho před rokem a stále není OK, nemůže do školky,jezdí do lázní, chodí na spirometrii, má sníženou kapacitu plic...její matka musela zůstat doma z práce

avatar
kaja2016
18. říj 2016

@lajla nelibi se mo tvuj styl komunikace, uz v jine diskuzi jsi na me dobre zautocila. Ja se rada dozvim nove informace, ale ne touto formou.

Strana