Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
@kaja2016 Je dospela, uhaji se sama. Ver tomu. Ja nehodnotim libi/ nelibi. Jde o zpusob vyjadreni. Pusobi agresivne, coz ty ostatne taky. Viridie v me otazce na ni videla jizlivost a upozornila me, takze si hlidam, jak pisu a normalne jsme se pak spolu bavily. A hle- ma jiny nazor nez ja. Takze v tom to nebude. 🙂 Mej se hezkY, kazdopadne peace.
@panickatlamicka na me zase pusobis agresivne ty a tvoje banda, to neber zle, jen me to docela zajima, jak to na internetovych diskuzich funguje a jak ruzny lidi na sebe pusobi. Myslim ze to fakt je v protichudnych nazorech a taky mi prijde, ze cim min cloveka znas, ci je z nejakych duvodu pro tebe vzdaleny, tim vetsi tendence mas k tomu projektovat si do nej "dabla". Jako ne jen ty, my vsichni.Samozrejme peace, ja treba necitim agresivitu, kdyz tady pisu, jen me to uprimne zajima, jake jsou ty argumenty neockovani a fakt bych byla rada, kdyby mj je nekdo sdelil a davali mi smysl, protoze moje dite ma treba reakci pokazdy a nejsem z toho nadsena.
Pripadne tedy Trivivac, Priorix dnesni nactileti nemeli. To se omlouvam, plete se mi ockovani nejstarsiho a nejmladsiho potomka.
@kaja2016 4,8 pripadu na sto tisic obyvatel. Ale porovnani s byvalym SSSR nemam. On jim tam taky radil zaskrt (na Ukrajine, co vim), protoze nejsou vakciny a kdyz jsou, chudi na ne nemaji. Tam je to i o penezich. No a nejaka babka z Horni Dolni se nepovlece k doktorovi kvuli kasli.
@kaja2016 ony jsou ty argumenty ale neustale opakovane. Ale chapu spravne, ze tebe zajimaji konkretni nazory a argumenty- osobni pribehy? 🙂 Ja se rozhodla nedat dceri mmr kvuli rodinne predispozici k PAS. ( Ocko syn je autista,synovec ma formu PAS... nevim, zda mmr u nej „pomohlo" k rozjeti nemoci, kazdopadne nebudu to radeji riskovat. Od pediatry mam velke pochopeni. Krom toho jsem ockovala alternativni vakcinou a pockala, az bude dceri aspon 10 mesicu. Takze ted ve 26 m dostala posledni davku pediacelu.
Mám dvě hypotetické otázky: je možné třeba někde v zahraničí naočkovat syna pouze na příušnice a pak na základě potvrzení žádat o výjimku/potvrzení, že nemůže být očkovaný Piorixem? Nebo, a to je už opravdu hodně hypotetické, kdyby bylo potvrzené, že dítě prodělalo nějakou z těch MMR nemocí, je opět možné získat výjimku? Je nějaká šance mít v ČR dítě naočkované pouze proti jedné z těch MMR nemocí? Syn měl první hexu v roce nakonec schéma 2+1 zvládl bez sebemenší reakce, ale z toho Priorixu mám hrůzu, když si uvědomím, co to je driák a hlavně, jak zbytečnej....
@anazuzzuzana Už jsem někde četla zkušenost maminky, jejíž dítě prodělalo některou z očkovaných nemocí, musela naočkovat vše.
@lajla driják, dryák 😅 takového emoce to ve mně vzbuzuje...
to mě fakt jen zajímalo, jak to řeší, když v mnoha zemích se proti těmto nemocem neočkoje, takže se tím samozřejmě dítě může snadno nakazit.... reálně mě ale zajímá, jestli je možné v ČR naočkovat jen proti jedné nemoci
@anazuzzuzana Muselo by prodelat vsechny. Jinak treba v Nemecku lze naockovat treba jen spalnicky, ale dite nebude splnovat pravidla pro prijeti do statni MS (pokud ti jde o to).
@anazuzzuzana určitě můžete, ale výjimku žádnou nedostanete a bude s dítětem jednáno jako s neocko
@tahejhula o to mi ani tak nejde, takže sorry že jsem OT, spíš se mi nechce ho očkovat MMR, ale chci, aby byl proti příušnicím chráněný
@anazuzzuzana Proti priusnicim nema smysl ockovat v batolecim veku. A jak pisu, v CR monovakciny nejsou.
@tahejhula jj... je to prostě debilní systém... buď všechno nebo nic... takže buď mu dáš všechno, zbytečně brzy, abys měla alespoň trochu šanci, že bude třeba proti tomu důležitému chráněný nebo mu nedáš nic, systém tě bude šikanovat a tvoje dítě nebude proti ničemu chráněné... ale tak pokud jsem to dobře pochopila, tak pro přijetí do školky stačí první dávka, takže třeba v našem případě ve skoro 4 letech a pak se druhá dávka může odložit až na sedmý rok, čímž by mohl být chráněný i v pubertě, ne?
@anazuzzuzana Ja tak dceru nechala ockovat. Mesic pres ctvrtymi narozeninami. Reakce zadna.
@lajla Jak to myslíte, že dospělý nejsou očkování? Já chodim na preventivní prohlídky k obvodakovi každý rok a jsem každých 10 let ockovana na tetanus, TBC, černý kašel, žloutenku B. Mám ještě ten stary modrý očkovací průkaz. Nerikejte že jsou všichni nezodpovědní. Naposledy mě ockovali v 28 letech. Není to povinnost, ale je to hrazené z pojištění a máte na to právo. A u nás se tedy ptají na očkovací průkaz i při vstupu na základní školu. Ono jde asi i o dana pravidla v ramci každé školy.

@tahejhula a to pises proc? Nerozumim souvislost...jakoze to je hodne chces rict?