Podoba dítěte na fotce v cestovním pase už je trochu jiná
Máte prosím zkušenost s fotkou dítěte v pase? Bohužel za 14 odlétáme do Řecka,málá má sice pas ,ale focena je v 8m,nyní má 2,5 roku samozřejmě podoba je trochu jiná dělaly jste pas nový?Dnes mě postrašila sousedka,že nemusíme taky odletět emoticon
Stručné shrnutí
- Cestovní pas dítěte musí mít fotografii umožňující identifikaci; podle odkazu na Ministerstvo vnitra pas pozbývá platnosti, pokud fotografie neodpovídá současné podobě držitele.
- V praxi rodiče často uvádějí, že při odbavení na letech do Řecka nebo Turecka se na výraznou neaktuálnost fotografie u dětí obvykle neupozorňuje a cestování proběhlo bez problémů.
- Možnosti řešení jsou: vystavit nový pas (běžně za ~100 Kč pro dítě do 15 let, platnost 5 let), vystavit občanský průkaz (OP) za ~50 Kč pro cestování v rámci EU, nebo pořídit rychlopas za cca 1 000 Kč s kratší platností.
Nejčastější otázky
Q: Musí být fotografie dítěte v pasu vždy aktuální?
A: Ministerstvo vnitra uvádí, že pas pozbývá platnosti, pokud fotografie již neodpovídá podobě držitele; v diskuzi rodiče uvádějí, že úřední posouzení je individuální a v praxi kontroly na letištích často neřeší starší fotografie.
Q: Co mohu udělat, když mám brzy odlet a fotka v pasu je hodně stará?
A: Možnosti jsou vystavit občanský průkaz (OP) za ~50 Kč a cestovat v rámci EU, požádat o běžný pas (běžně za ~100 Kč, doba vyřízení obvykle 14 dnů až 3 týdny) nebo zvolit rychlopas za ~1 000 Kč s výrazně kratší dobou vyřízení.
Q: Kolik stojí dětský pas a jak dlouho platí?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že klasický pas pro dítě do 15 let stojí přibližně 100 Kč a má platnost cca 5 let.
Q: Lze s občanským průkazem (OP) letět do Řecka?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že OP stojí ~50 Kč a lze s ním cestovat v rámci EU (do zemí schengenského prostoru a členských států EU včetně Řecka), ověření u dopravce nebo konzulátu je doporučeno.
Q: Jak rychle lze vyřídit pas na radnici?
A: Rodiče v diskuzi zmiňují běžnou dobu vyřízení cca 14 dnů až 3 týdny v závislosti na pracovišti; rychlé způsoby (rychlopas) byly uvedeny s možností vyřízení za jednotky dnů za příplatek kolem 1 000 Kč.
Q: Co hrozí, pokud fotografie v pasu neodpovídá?
A: Oficiálně může pas pozbýt platnosti, pokud fotografie neodpovídá, a v praxi hrozí riziko zamítnutí odbavení nebo návratu při vstupu do země, přičemž realita závisí na individuálním posouzení kontrolora.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pas musí umožnit identifikaci držitele a úředně může pozbýt platnosti, pokud fotografie neodpovídá.
- Rodiče často řeší výměnu dětských dokladů před delšími cestami pro klid na duši a prevenci rizika.
Sporné názory
- Někteří uvádějí, že v praxi se na neaktuální fotku u dětí na letišti běžně nereaguje; jiní zdůrazňují, že toto posouzení je individuální a riziko zamítnutí existuje.
Otevřené otázky
- Jak jednotně posuzují shodu fotografie u dětí kontrolní orgány napříč letišti a zeměmi EU?
- V jakém věku/době se doporučuje pravidelně aktualizovat fotografii dítěte v pase, aby se minimalizovalo riziko problémů při cestování?
Zmíněné značky a firmy
Ministerstvo vnitra (MV ČR)
Zmíněné produkty a metody
občanský průkaz (OP), cestovní pas, rychlopas, aktualizace fotografie v pase, cestování v rámci EU na OP
Místa a osoby
Řecko, Turecko, Francie, UK, Česká republika
Udělala bych i OP,ale to prý neudělají do 14 dní.Jdu to zjistit.
Opravdu těžko hodnotit jestli je důležitý mít pas platný nebo s přesnou podobou ☹ to byl zase výmysl našich zákonodárců 😒
@petra0401 to máš bohužel pravdu. Zálež na osobě na letišti... Dítě si musí být na fotce podobné... Při výdeji mě na to upozorňovali, že pas nevydrží po celou dobu platnosti, že to musím hlídat. Ale tohle je odle mne všude, ne jen u nás. Já dělala malé pas ve 4m a letos cca ve 20m a nebyl jediný problém. Druhá dcera měla pas cca ze 2 let a teď jí bylo 4,5, moc podobná si tam není a taky to problém nebyl. Bohužel toto ti nikdo nezaručí no 😒 Příští rok jim plánuji oboum nechat udělat nový.
Mě při vystavování pasu taky pracovnice tvrdila, že platnost se řídí i dle toho jak dlouho si bude dítě na fotce podobné. Nicméně kamarádka teď byla se synem v Řecku, dítě 2 roky a na pase ještě jako mimino a nikdo to neřešil
@evab. Opravdu ?fakt?: no malá tam je jako mimino no prostě 8m bez vlasů,jiný kukuč ,tet už je to ženská s culíkem a suveréním výrazem asi je to spíš o lidech,když se najde.... tak mi nic nepomůže.Ale zase si říkám třeba mi udělají ty ty ty a pak budu vědět že už nový pas musím udělat.Prostě je mi líto 1000,-radči bych je s dětmi utratila jinak,ale 😢 moje hloupost.
já kvůli toho ted nechala dělat dětem nový pas-jsou na pasech jako malé mimi, k moři letí s babičkou tak pro jistotu, at nejsou žádné problémy raději, nestojí mi to za to
@petra0401 On ti kazdy rekne neco jineho a ve vysledku bude zalezet na babe za prepazkou na letisti. Nas take strasili, jak si dite musi byt podobne. A kdyz jsme s dcerou 22m sli na cesky urad pro novy pas, na prvni mela fotku ve 4M, tak se pani divila, proc jako delame novy. K tomu byla technicky naprosto nezdatna, takze ji nezvladla vyfotit, kdyz sedela v klidu a koukala, jak mela, takze ma foto nepredpisovou, pootevrena pusa a jeste kouka jinam. Zatim jsme s tim projeli z Francie do UK.
A jakych 1000Kc? pas stojis tovku, ne?
My jsme letos letěli do Turecka, dcerka je na pase vyfocená v necelých dvou letech a teď jí jsou 4 roky 3 měsíce. Taky jsem se lekla, když jsem fotku v pase viděla, ale nebyl čas vyřizovat nový a nikdo se nad tím ani nepozastavil.....
Když jsme loni dělali dětem pasy, paní nám doporučila každý rok aktualizovat, zvlášť u velmi malých dětí, abychom neměli problémy. Ale třeba naše pětiletá dcera se nechtěla vyfotit, nějak jsme jí donutili, ale vypadá na fotce jako u mučení a kdyby jí někdo ubližoval. Říkala jsem si, že neodcestujeme, nebo budeme mít potíže při cestě zpět. Naštěstí nic. Ale určitě pro příští rok necháme udělat pasy nové.
Pokiaľ je pas platný, nemá kto čo riešiť - preto sa udáva na pas doba platnosti (a tou sa každý riadi, to by bolo tak ako by ste mali vy pas a zmeníte úplne svoj výzor tiež si nepôjdete meniť pas pred skončením doby platnosti).
Rychlopas je za 1000,- s platností na půl roku tuším. Klasický pas pro dítě do 15 let je za 100,- s platností na 5 let. Kdyby to nechali tak, jak to bylo, aby byly děti zapisovány v OP rodičů, bylo by to jednodušší...
@memento1331 nemáš pravdu. Platnost je jedna věc, ale jestli držitel pasu značně změnil podobu oproti fotce zde uvedené, pas pozbývá platnosti.
Viz http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319...
Naše dcera má v pase fotku ze 4 měsíců a letos ji byly 3 roky pryč a nikdo to neresil. A to ve 4 měs byla fakt mimino a teď je slečna. Letěli jsme do Turecka. Paní na pasovce mi rekla, ze je to ok.
@pabka jenže to je právě ten problém, že to zhodnocení je individuální. Takže to, co pro někoho problém není, pro druhého už být může. Člověk - dítě si prostě musí být podobný a to prostě mimino versus 3-leté dítě moc není....
Sakrys, dnes me informovali, ze pas je neplatny, kdyz foto neodpovida, v sobotu (tedy za 2 pracovni dny) letime, klukovi je 2,5 a foto je z 5ti mesicu :(( a pas do druheho dne je za 1000 kc GRRrrr. Byla jsem se ptat na urade a tam tvrdi, ze rozhodne pas pozbyva platnosti, kdyz foto jiz neodpovida a maminy ve fronte mi potvrdily, ze cca ve 2 letech delaly novy. Grrrrr. Ma tady nekdo aktualni zkusenost s hodne starou fotkou a odbavenim na letisti?
@tereskacz Hodně starou fotkou - jako dva roky starou? Tak to bych neřešila. Děti mají taky na pase fotky cca ze 3 měsíců a letos jsme byli bez problémů v zahraničí. Já si myslím, že ta fotka má zaručovat identitu nositele - a podle pc modulace by měli být schopni zjistit, zda je nositel pasu totožný s pasovou fotkou - pokud to teda nutně potřebují vědět. Jinak si myslím, že to nikdo neřeší.
Mala byla focena ve 4 mesicich a leteli jsme pred mesicem do Recka(mela dva roky) a bez problemu. Vymenim az skonci platnost. To by clovek u tak malych deti musel menit kazdy rok, aby si na fotce byly podobni🙂

tak udělejte malé jen občanku ta do řecka stačí a stojí 50kč a bude rychleji hotová než pas🙂 myslím.. jinak ano musí být ta fotka aktuálnější:_( aby bylo poznat zda je dítě opravdu to dítě..