Cestování obytným autem - rady, tipy?

nissi
25. pro 2014

Ahoj maminky, máte některá zkušenosti, rady a tipy při cestování obytným autem? Nikde jsem toto téma neobjevila a na založení skupinky zde mám málo přátel 🙂. V únoru čekáme přírůstek a obytná dodávka nám už stojí v garáži (nějak se to všechno sešlo). Byl to náš dlouholetý sen. Chtěli bychom jezdit potom na výlety - zpočátku na kratičkou dobu a postupně prodlužovat, podle toho, jak to prcek bude zvládat. Ale hledám rady, od kdy doporučujete s prckem cestovat, tipy na vybavu apod. Předem se omlouvám, ale prosím ty z vás, kteří nemají s takovým cestováním zkušenosti a chtějí jen kritizovat, poučovat, nechť si to odpustí. Pár velmi kladných zkušeností jsem již zaznamenala a myslím, že tohle téma by mohlo uvítat vícero lidí. Děkuji!

konidana
28. dub 2016

@janinkaves To je to, my nemáme karavan, ale jen multivan, takže zajedeme kamkoli:D Nebo se domluvit s majitelem pozemku - třeba kdo má velkou zahradu a tak, ale to chce někde mimo v zapadlých koutech kde není turistický ruch.
Jo bordel a odpadky (zvláště u řek, jak to tam sypou ve velkym) je mazec, ale když si to odmyslíš, tak pohoda. Madarsko taky fajn, ale kempy jsme našli menší a levnější tedy v Černé Hoře - tak ve třech jsme za ty 3 týdny byli (tzn. celkem 3 noci). V maďarsku strouhaj víc.

dennj
28. dub 2016

@nissi Ahoj, my jsme karavan dostali svatební darem 🙂 S dcerkou jsme poprvé v karavanu byli na týden na Máchově jezeře a to jí byli necelé tři měsíce a super 🙂 Máme karavan kompletně vybavený ( 6 m dlouhý ), nic nám v něm nechybí, dcera byla plně kojená, takže pohoda. Byly jsme tam v období největších veder, takže večerní koupaní proběhlo venku ve vaničce a malá byla nejspokojenější miminko. Určitě bych se toho nebála a mimčo brala bez výčitek. Já vím, že mám v karavanu uklizeno, čisto, nemusím se bát do čeho přijedeme, např. v hotelu a pod. Když někam jedeme a třeba se nám tam nelíbí, tak se sbalíme a jedeme zase o kus dál. To je největší výhoda, že si člověk nemusí platit za něco, kde se mu třeba ani nelíbí. Nebo třeba jedeme, něco nás zaujme a tak tam zůstaneme, prostě paráda. Děti jsou z takových prázdnin nadšené. Čas od času jsme stáli i někde v divočině, což je romantika 😀 Ale raději mám kempy, kde se napíchnu na elektriku a jsem mezi lidmi 🙂 Takže za mě, určitě ANO !!! Ten kdo nevyzkouší, nemůže mluvit!

anushe
1. kvě 2016

Ahoj! Rad a tipu mam spousty,pokud mas konkretni dotaz,pisni😉.Mame obytny vuz 8m,2 deti. Super,ze mas v "bejvaku" cisto a nemusis se desit,jak to bude v hotelu vypadat apod.Navic uvezes mnohem vic,vse naskladany,kde potrebujes.. vseobecne vzato jezdim radeji na casove delsi cesty,minimalizujes tim prejezdovy vzdalenosti (doprava tam a zpet byva nejdelsi.S detma je obcas cestovani zahul,chce to dalky jezdit spis v noci.jinak zalezi na tom,kam jedes (na zapad od nas nb na vychod),jakej druh kempu vyhledavas (megakempy nb rodinne),na jak dlouho jedes (kolik veci brat ci naopak spis pocitat s tim,ze budes stejne casto prat),jestli varis nb pocitas s vyssi outratou za restaurace... vsechno si ale osahas a az tak treti jizdu budes mit skoro vse dle svych predstav.Kempovani s mimi bych se nebala,nejhorsi jsou asi ty prejezdy.u starsich deti -pochuzich -dopucuji ID naramek. Ditko na sobe permanentne nosi par udaju: napr.tvy tel.cislo,svy jmeno,jakou reci se domluvi clovek na danym telefonu.. super vec.malej se mi uz jednou."ztratil" (v kempu jezdil kolem nas na kole a za vterinu uz nebyl,pak si spletl ulicku... osklivej pocit a to to bylo jen v kempu a hledali.jsme ho jen 10min).dalo by se povidat dlouho a dlouho.Ja ted spis uvazuju,kam vlastne pojedem v soucasny dobe,kde je bezpecno,i kdyz chapu ze media nafukujou a silny pribehy tahnou,stejne bych se s ditkama nerada k necemu pripletla... Nejsme typy,co jsou od rana do vecera v kempu,radi vyletujem.byl jste uz letos nekdo nekde?vidim to na CR asi😀..

janinkaves
4. kvě 2016

tak mi máme přívěs Dethleffs, naši puberťačku 20 let starou 4m obytnou, ale v perfektním stavu, dovezenou z Holantska, kde si udělal bývalý majitel před par lety nový interier a já si k tomu teď jen přečalounila to příšerné čalounění a ušila nové záclonky 🙂 Je pro čtyři lidi ale po první sezoně mě docela štvalo pořád dětem skládat a rozkládat postele na spaní, tak bych nejraději měla dvě lůžka nad sebou, tak uvidíme jestli na příští rok nekoupíme jiný. Momentálně si do něj nakupuji různé skladovací kapsičky a vymýšlíme jak upevnit naše dvojlůžko napořád a pod něj udělat velký skladovací prostor kde budeme dávat věci z venku z boku. Jako první sezona a připadám si jak profík 😀 přesně vím co jsem brala naprosto zbytečně a co jsem potřebovala a nebylo, co chce vychytat atd..
Tento rok plánujeme vyjet tak první červnový víkend, teď máme každý víkend nějaké akce a to pojedeme někam do termálů určo do Maďarska, tam to milujem. A na dovču pojedeme určitě i s těma našima známýma k Balatonu, bereme kola a našla jsem super tipy na výlety a oni pak pojedou domů a mi budeme pokračovat směr Chorvatsko, ale tentokrát jen nahoru, manžel tam nikdy nebyl. Chtěli jsme Itálii ale ti utečenci, to se mi nelíbí, zrovna půjdou naši trasu a s dětma, raději počkáme až na další rok jak to bude vypadat. Jinak mám pocit že je strašně málo víkendů aby si člověk toho karavanování užil 😀 !!

monare
17. kvě 2016

Tak my taky jezdime s detma ( 14m a 5 let) a super. Když měl malý 6m tak jsme byli v Chorvatsku a úplně paráda! Projeli jsme Slovinsko ( jezera) no nádhera třeba 2 noci na jednom místě, a pak zas jinde, takhle jsme se posunovali. Letos zatím termaly Maďarsko, ale léto teprve začne.

martaa38
5. srp 2016

Dobrý den všem,
s rodinou jsme byli již několikrát s karavanem v Chorvatsku. Měli jsme s sebou i malou dcerku a zvládala to dobře. Jeli jsme osobákem s připojeným malým karavanem. Všechno probíhalo dobře, akorát jsme už měli dost staré tažné zařízení, tak jsme museli na dálnici řešit problémy. Raději doporučuju pořídit kvalitní a nové (třeba tady: https://www.tazne.cz/tazna-zarizeni/ ), pokud si nejste jistí, ať se nedostanete do podobné situace. Jinak – museli jsme co 2 hodiny stavět, aby to malá zvládala. Když usnula, tak jsme jeli klidně déle, ale rozhodně je nutné děti v autě zabavit nebo si s nimi aspoň povídat. Jen dávejte pozor na kempování mimo vyhrazená místa – kempy. Nejde o to, že byste se nemohli někam zajet podívat, ale nerozkládejte stolky, aby to nevypadalo, že chcete zůstat někde jen tak na blint na pláži přes noc 🙂 to místní policisti nevidí rádi 😀

libo007
3. led 2017

Ahoj,
pro cesty autem do Rakouska Vám můžu doporučit následující základní informace, jak to tam funguje. www.pojisteni-prehledne.cz/rakousko-na-hory-aut...

Zároveň pokud často jezdíte, tak budu rád když se podělíte o své zkušenosti a dojmy z rakouského cestování 🙂 Na mailu: libo007@post.cz 🙂

aljuska
26. únor 2019

ahoj,
chci se zeptat, zda někdo nemáte zkušenost s doděláním pásů do obytného auta.
Tchánovci si koupili obytňák, který je cca 25 let starý, pro své cestování, ale můžeme si ho půjčovat i my. Akorát řešíme jak tam vozit kluky, když bezpečnostní pás mají jen sedadlo řidiče a spolujezdce vepředu. Jak řešíte děti při jízdě, sedí jen tak volně?
Už jsme takto s kluky právě loni jeli a nejmladší byl v sedačce na sedadle spolujezdce a s dalšími dvěma jsem seděla já proti směru jízdy vzadu, ale manžel by chtěl letos vyjet třeba na 1-2 dny s kluky i sám, a to už bych byla radši kdyby tam kluci seděli bezpečněji, ale i celkově, když pojedeme zase i spolu, loni jsem z toho byla dost nervózní, že nejsou v sedačce a že nemají ani pás, vzhledem k dnešní dopravě ….
Nemáte někdo tip jak by bylo možné pásy dodělat na to sezení? díky!
@nissi @monare @janinkaves @anushe @dennj @simonceli

nissi
autor
27. únor 2019

@aljuska ty jo, to jste hodně riskovali. I v obytnaku platí, že všichni musí být připoutáni. Nevím, jaká máte sedadla, nicméně nejlepší by bylo je rovnou vyměnit (vrakoviště). Ale otázka, zda by vám tam sedla. Dále je nutné kouknout do velkého technicaku, na kolik sedadel je vozidlo otypovane. Pokud jen na dvě, musíte pak nechat otypovat na vámi požadovaný počet cestujících. (Ideálně sicvse zjistit před výměnou sedaček). Abyste mohli mít pásy, je potřeba je uchytit do kontrukce auta. Ale to manžel jistě ví. Myslím, že to udělají i v autoservisu. My kupovali už otypovanou a bylo náročné najít pro 4 lidi.
Pokud byste potřebovali více rad, doporučuji se na Fb přidat ke skupince "Nomádi - výměna, přestavba a zkušenosti..." Tak nějak. Tam vám hodně poradí. Popř. Nomad.cz Hodně zdaru!!!

nissi
autor
27. únor 2019

Tak se zpětně vracím k tomuto tématu už jako ostřílený nomád :D. S první dcerou jsme začali jezdit už po skočení šestinedělí. S plně kojeným děckem je to pohoda. Jezdili jsme zprvu na krátké cesty jako "zvykačku". Pak nám došlo, že to je zvykačka hlavně pro nás, že dítěti je úplně jedno, kde je. A tak jsme v jejich 6 měs vyrazili na 2 měs do Českého Ráje - kdyby třeba byla nemocná apod. Byla to úžasná dovolená. Vedro k zalknutí, a tak jsme přejeli do Německa, do Saska, kde bylo počasí výrazně lepší. A tak jsme to tam pojezdili kolem hranic až do Polska. Další takovou dlouhou cestu jsme podnikli až, když druhá dcera měla rok. Do té doby jsme jezdili max na 14 dní hlavně z důvodu peněz a času. A pak jsme tedy jeli na vysněnou dovolenou do Skandinávie - Švédsko, Norsko, Kodaň. 😍 Nejhezčí dovolená, co jsme zažila. Druhá dcera ještě neuměla sama chodit, takže mi byla pořád na ruce, popř. šla za ruku. Ale i to se dalo zvládnout. Letos se chystáme do Finska. Kdo máte tedy strach z cestování s dítětem - opravdu na tom nic není. Myslím, že cestu je pouze třeba přizpůsobit potřebám dítěte. Tzn. nejezdit do zaostalých zemí (lékařská služba se vždy cení), délku trasy plánovat dle potřeb dítěte, dělat potřebné zastávky, když je potřeba se přesunout delší trasu (ale proč, všude je krásně), a nachystat si drobné občerstvení na celou dobu jízdy, nebo aspoň do doby, dokud děti neusnou. po zastavení děti ihned vypustit ven, jde-li to, protože se potřebují protáhnout. Jééé, já už se těším, až zase vypadneme. Člověk najednou nemá potřebu internetu a sociálních sítí, více se věnujeme sami sobě, děti se učí žít v přírodě a hrát si s tím, co kde najdou, protože hraček s sebou moc nevozíme. Osvědčila se nám kola - řeší nám výlety, které bychom pěšky s dětmi nezvládli. Nebo do měst - ideální cestovní prostředek. Teda zejména v oné Skadinávii.

aljuska
2. bře 2019

@nissi ahoj, no my máme právě v technickém průkazu, ze je obytňak otypovany myslím na 7 lidi. Ale jak říkám, je fakt dost starý, nevím přesně z jakého roku, ale cca kolem 91-92 a dřív to tak prý bylo, ze bylo možné tam jezdit bez pasu, tohle si manžel ohlidal, ze kdyby nás stavěli policisti, ze tam takto jet můžeme.
Ale mě jde o tu bezpečnost pro kluky, neměla jsem dobrý pocit z toho ze jeli takto volne ...
Takže dekuju za tip na ten FB 🙂