Dítě se bojí letět letadlem - co s tím?

konja
17. bře 2010

Vím, že je tu podobná diskuze - strach z lítání, ale ta je zaměřená na dospělé a spíš na seriál - letecké katastrofy atd., proto zakládám novou diskuzi. Na konci dubna letíme celá rodina na dovolenou do Egypta. Synovi je šest let a stráááášně se těší, vybrali jsme hotel s tobogánama po jakých hrozně touží, těší se na moře u kterého nikdy ještě nebyl a i o letadle se pořád bavíme, jak letadlo lítá, jak to v něm vypadá, jak to vypadá na letišti při odbavení atd.Hrozně ho to zajímá, no nemůže se dočkat, ale před pár dny nám docela s manželem zmrznul úsměv na rtech. Syn si hrál v pokojíčku a najednou slyšíme pláč, syn seděl na posteli a plakal, že co když do motoru uhodí blesk a ono spadne a umřeme a že nikam letět nechce ☹ Snažili jsme se ho s manželem uklidnit a vše mu vysvětlit a teď už se zase těší, ale mám strach aby se to nevrátilo až třeba budeme nastupovat do letadla. Nevím co bych dělala, kdyby začal vřeštět na letišti, že nikam nechce, nebo kdyby ječel v letadle, že se bojí. Já taky nejsem žádný hrdina, cestování letadlem ve mě také vyvolává nepříjemné pocity, ale dám si před letem vždy frťana a jsem OK 😀 Ale co s dítětem? Nemáte s tím někdo zkušenost ?

latvia
17. bře 2010

🙂 ja som letela s malym uz 3x, a len raz prejacal celu cestu...ma sice len 8 mesicov, ale itak. posledny let teda jacal od zaciatku do konca, celu hodinu, cestujuci to chapali, dokonca este hodil dudlik pod sedadlo tak 2 chlapi za mnou ho hladali 😀 a jedna pani sa mi ho snazila utisit, ale marne. aspon nam potom pri vystupovani uvolnili cestu 😎 myslim ze ak zacne jacat este pred startom, tak s tym nic neurobis, ale ked vzlietnete a bude vidiet ze je vsetko ok, tak sa podla mna ukludni.
prediskutuj este s pediatrom lieky na ukludnenie alebo na spanie.ja som davala malemu diazepam, 2 krat zabral a spal celu cestu, takze sa ani nezobudil na tie hnusne tlaky v usiach

konja
autor
17. bře 2010

latvia: taky si říkám, že asi zajdu za doktorkou, jestli by nebylo možné použít nějaké léky na uklidnění. Ono je totiž něco jiného zvládnout uřvané roční, dvouleté dítě a nebo šestiletého hystericky řvoucího kluka. Syn není nijak ustrašené dítě, ale už párkrát se nám stalo, že se něčeho bál tak, že s ním nikdo nehnul a byla to taková scéna jakou si těžko dokážete představit. Prostě nechci zažít, aby mě kluk na letišti řval jak tur, aby se držel futer, aby prskal a kopal (ano, to se nám jednou stalo, když jsme byly na výletě na jednom hradě a muselo se projít sklepením aby jsme se dostali ven 🤐 ) Syn má hodně bujnou fantazii a bohužel takovéhle stavy u něj sice nejsou vůbec časté (asi třikrát za celý život), ale když se to stane tak se to stane bez předchozího varování, většinou se strašně na něco těší a pak najednou jako když praští se to zlomí a on začne vyvádět, takže ho nejde ani nijak do předu připravit, uklidnit, atd.Mám z toho obavy, možná to bude OK, ale mám strach aby jsme vůbec odletěli 😅 Asi zajdu za pediatrem.

latvia
17. bře 2010

ja by som urco za nim zasla, lieky ktore ti moze dat, su od ukludnujucich az na spanie. a budes mat aspon nieco v zalophe a budes kludnejsia...ja som najprv nechcela nic davat, kazda matka sa na mna osopila ci som normalna dieta pachat diazepamom....ale pomohol, tak preco nie

bets
17. bře 2010

myslim, ze to nie je take zle, vyzera to tak, ze dieta sa tesi a ze ho lietanie fascinuje. ale kazde dieta si vytvara rozne obavy a casto sa boji veci, ktore dospelych nenapadnu. moja dcera sa boji sopiek. kdekolvek pride, tak sa kazdeho pyta, ci vrch, ktory vidno v dialke je sopka. vtedy staci si s nou pohovorit, ukludnit ju. ale zaroven davam aj konkretne vysvetlenia, lebo moje deti nezoberu len tak, ze neboj sa urcite sopka nevybuchne, ale musim konkretne, neboj sa, sme v oblasti, kde nie je sopecna cinnost, posledne sopky tu boli v prvohorach, co je velmi davno a teraz nam tu nic nehrozi, ze ten vrch co vidis, ten nevznikol sopecnou cinnostou, lebo vznikol....
cize s tym bleskom by som tiez nieco podobne skusila, ze je to nepravdepodobne, ze keby bola velka burka, tak riadiaca veza nedovoli lietadlu vzlietnut a pod. - cize nieco comu dane dieta porozumie a zaroven ho to ukludni.
u nas zabera to, ked sa s detmi o nejakej situacii vela rozpravame.

jabber
17. bře 2010

Já bych zašla za doktorkou pro nějaké uklidňující léky 😉 A pak bych mu ho předem preventivně asi dala, protože jestli začne vyšilovat zničehonic a bez varování, tak to nemůžete potřebovat 😅
Anebo mít nějaký silnější lék, který zabere okamžitě a dát mu ho teprve až (jestli vůbec) taková situace nastane 😅 Mudr ti určitě poradí 😉

alisek
17. bře 2010

Konja, zkuste ho vzít na letiště, pokud tam ještě nebyl, uvidí odlétat a hlavně přilétat letadla, což by mohlo být uklidňující, že se vrátila vpořádku, projděte si i odletové haly at vidí jak to tam chodí..třeba by to mohlo pomoct. je to o psychice, chce to aby se dítě zaměřilo na něco v letadle a odpoutat ho od strachu z blesku, jen doufám, že nebudete prolétat turbulencemi, to by mohlo zhoršit situaci.

latvia, dát dítěti diazepam, mě přijde dost hustý a neudělala bych to, to radši přeplánuju dovolenou a pojedu jinam bez užití letecké dopravy.

kubaka
17. bře 2010

určitě nějaké léky i preventivně - diazepam mu vůbec neublíží a vracet kvůli tomu dovolenou mi přijde úplně nesmyslné. Diazepam se dává i při horečkách preventivně. Prostě to prospí a bude.

Já letěla s 2,5 letým do Řecka, který si mi položil hlavu do klína a plánovitě usnul -tam i zpět 😅 . Ale jiné děti tam vřískaly celou hodinu a půl a bylo to teda maso. I pro ty rodiče.
Takže bych ho určitě tlumila - pokud poletíte v noci, tím líp - bude i tak unavený a ve spacím režimu.
Návštěva na letišti je ale dobrý nápad, uvidí spoustu usmívajících se živých pasažérů. 😎

jabber
17. bře 2010

On to nemusí být hned diazepam, existují i třeba homeopatické přípravky...

Ale to, co radí alisek, se mi zdá fajn, to by mohlo taky pomoct 😉 A vysvětlit mu, že v bouřce letadla nelétají a cestou se bouřkám vyhýbají 🙂

alisek
17. bře 2010

Já myslím, že dítě už unaví cesta na letiště, a vůbec ty letištní procedury než letadlo vzlétne, tak by pak mohlo rychleji usnout a nejlepší je, jak píše kubaka letět na noc, to by mohl celou cestu prospat.

Jinak nemůžu s Kubakou souhlasit, diazepam se užívá při horečce jen v případě, že hrozí febrilní křeče, a ne pro tlumení horečky neboli sražení teploty, to snad postačí studený zábal, ne. udivuje mě že matky tu řeší zdravou výživu pro dítě, co by mu dali či nedali v daném věku a pak naládují dítě diazepamem.

kubaka
17. bře 2010

ježiš samozřejmě že je jako prevence febrilních křečí při vysoké horečce - ty hrozí komukoliv - diazepam není antipiretikum.
Snad jeden půl prášek jednou za rok při cestě letadlem je něco jiného než opravdu denodenně "ládovat" dítě bombonama a knedlíkama v útlém věku,ne? Proč ty extrémy? Jsou i jemnější tlumivé léky - Prothazin např. Malý ho dostal na noční kašle. Od toho ty léky jsou, aby se v těchto případech použily
A hlavně konja má 6 leté dítě - ne kojence ani malé batole.

Ono si bohužel nevyberete, kdy letět - dostanete to od cestovky přídělem. My tam letělli ve 3 v noci, zpět v jednu v poledne. Ale malý prostě hodlal let zaspat a usnul sám. 😎

konja
autor
17. bře 2010

Holky díky za rady, uvidím co na to doktorka.Já se nebráním lékům na uklidnění, myslím, že takto vyjímečné podání mu neublíží a navíc je velice pravděpodobné, že poletíme na noc, takže i ta únava by mohla udělat své. Syn na letišti byl už několikrát, hrozně se mu to líbilo, ale možná něco viděl v televizi, nebo mu někdo něco řekl ve školce, nevím jak přišel zrovna na ten blesk. On teda už několikrát, když jsme se bavili o ceště letadlem říkal - hlavně aby se naše letadlo neporouchalo, aby jsme se nezřítili do moře atd., ale bylo to v klidu, prostě jen vyslovená obava, kterou jsem mu hnedka vymluvila tím jak je pan pilot skušený, šikovný, jak jsou letadla přísně kontrolovaná atd., ale tohle co se stalo před pár dny, bylo úplně něco jiného. Aniž by jsme se o cestě bavili, tak zničeho nic spustil pláč, zaskočilo mě to 😒

briketa
17. bře 2010

Konja, ved mu to skuste podrobne vysvetlit, ze take cosi sa nemoze stat. Povedzte, ze ziadna burka nebude a ze blesky do lietadietl neudieraju, je su blizsie ku zemi a lietadlo leti ak uz, tak nad nimi. Skratka nejaku superobhajobu.
Najdi si obrazky, nazorne mu to ukaz.
A hlavne, ze motor lietadla je schovany a aj na zemi v pripade burky (ziadna nebude!) sa ku nemu ziadny blesk nemoze dostat.

nemezys
3. led 2016

@konja ahoj aj ked je to uz dost stara tema, ako ste to nakoniec doriesili? Mam asi takeho podobneho syna ako ty.tiez by som nerada nejake sceny na letisku.dakujem za kazdu radu