Dovolená s prarodiči. Pustili byste s nimi 8 a 6leté dítě?

16. bře 2023

Ahoj, zajímalo by mě, zda byste pustili děti (8 a čerstvých 6) letecky s prarodiči k moři.. pravděpodobně Turecko.
Já bych letět nechtěla, protože už jsem vůči nim “zahorkla” (neustale mají s detma nějaký problém). Nejradši bych ani děti nepustila, ale nechci jim zas bránit v pěkném týdnu u moře (byť jedno moře budou mit i s námi) Mladší dceři už vykládali jak by je letos někam vzali 😏

victress
16. bře 2023

ale třeba moje švagrová by klidně děti pustila i s ufonem, jen aby se jich na chvilku zbavila...

zanett
16. bře 2023

@victress 😀 jj, taky mam takovou velmi blizkou pribuznou, ktera by deti sverila treba Martanum, jen aby meli s manzelem klid. Strasne moc si s manzelem chteli poridit spoustu deti a mit velkou rodinu a ted, kdyz ji maji, tak nevedi, komu ty deti strcit driv. Uz ted planuji (jako kazdy rok), kdo z rodiny je bude mit o prazdninach, tzn. vsech prazdninach, ne jen letnich...🙄

emillyhk
16. bře 2023

U nás je to situace čistě hypotetická, neb nám dítě nikdo nepohlídá ani přes víkend. Ale v první řadě bych řešila bezpečnost během koupání v moři nebo v bazénu - jsou prarodiče schopní děti opravdu hlídat? Nebudou si na lehátku číst, zatímco děti budou bez dozoru ve vodě? Jsou s nimi děti zvyklé trávit čas nějak pravidelně? Vědí prarodiče, do čeho jdou? Pokud ano, v tomhle věku bych se zeptala dětí, co oni na to. Když by chtěly jet, pustila bych je. Ale narovinu, pokud bych měla sebemenší pochybnost stran bezpečnosti ve vodě, tak prostě ne.

tereza0111
16. bře 2023

@emillyhk ja si nemuzu pomoct, promin, ale - ne, nevedi do ceho jdou. Nikdy deti nemeli?
Vzdyt jsou to prarodice - rodice rodicu! Urcite vedi co obnasi mit deti u vody

ele_nka
16. bře 2023

Zeptala bych se dětí. Pokud by chtěli pustila bych. Moje děti (5,8) letos jedou také s babičkou a dědou k moři. Vloni je měli cvičně na týden na dovolené v ČR.

emillyhk
16. bře 2023

@tereza0111 Moje tchyně by třeba nevěděla, do čeho jde. 🤷‍♀️ Ano, "vychovala" dvě děti, ale jedno z nich více než jednou ohrozila na zdraví i na životě, protože ji prý nenapadlo, že se může něco stát. Naštěstí u toho byl vždycky někdo další, nikdy nedošlo k tragédii. Ale je to opravdu zázrak. Takže bohužel vím, o čem mluvím.
Jako v obecné rovině s tebou samozřejmě souhlasím - vychovali vlastní děti, mají zkušenosti, atd. Kdybych neměla takhle z první ruky případ, kdy už jako matka byla mimo, jako babička starších vnoučat byla stejně mimo, tak by mě nenapadlo vůbec uvažovat o tom, že by prarodič nebyl způsobilý se o dítě postarat.

martulka88
17. bře 2023

Jak se znám, tak já bych se rozhodovala dle určitých kritérií: Jsou zvyklí hlídat děti min.týden v kuse? Jak si rozumí s dětmi? Věnují se jim, nebo je posadí k PC/mobilu? Stáří rodičů, ale i jazyk. A pak - kdyby se něco dělo (jakýkoliv zdr. neduh), uměli by zareagovat?
Sice náš syn má jen 1rok. Nemám problém, když by moji rodiče pohlídali malého pár hodin - oni to s ním opravdu umí. A zajímají se ikdyž se vidíme fakt málo - spojujeme se na whatsapp a povídají si s ním několikrát týdně. Na druhou stranu tchánovci - tam bych ho nenechala ani 5minut samotného.

franerka
17. bře 2023

Co bych dala za to, kdyby mi děti chtěli prarodiče někam vzít na několik dní. A je jedno zda po Česku nebo do ciziny. Pokud by děti chtěly, tak bych je bez váhání pustila, v tomto věku určitě. Však oni to zvládnou. Nevidím důvod, proč by ne.

franerka
17. bře 2023

@zanett a co je špatného na tom, si chtít od dětí odpočinout? Jako jasně, každé prázdniny a volno by to být nemuselo, ale občas nebo část...jsou to jen lidi a i když je chtěli a milují, tak jim dávají jistě zabrat.

zanett
17. bře 2023

@franerka Nic, az na to, ze si od nich chteji odpocinou nejak moc casto. Obcas ma clovek pocit, ze by ty deti chteli prestehovat k pribuznym natrvalo, protoze jim chybi ten bezstarostny bezdetny zivot, predpokladam, ze to je to podobne tomu, co rikala @victress, proto jsem na to reagovala.

jane46
17. bře 2023

@victress
@emillyhk Naprosto souhlasím. Je tam tolik proměnných, které si musí zodpovědět přímo konkrétní rodič.
@tereza0111 Je rozdíl vychovávat svoje vlastní děti ve dvaceti letech a ne teď třeba v padesáti, "cizí" a to jen na dovolené. Vidím veliký rozdíl v současné výchově, kde dřív se mohl rodič spolehnout na svoje "postupy" a teď by mohla babička očekávat to stejné od vnoučat a může se něco stát či budou pořád na nože. Hele moje tchyně i věčně srovnává naše děti a děti švagra a očekává stejné povahy, názory, chování, temperament atd. a konflikt či nějaký problém je na světě hned.
A i je rozdíl hlídat děti na týden či o víkendu, když babička ví, že za hodinu tu můžou být rodiče. Co když u moře budou mít oba střevní potíže? Už v dané lokalitě byli? Měli děti třeba celý den u vody? Budou je mazat opalovacím krémem, přes poledne ve stínu? Hlídat zda dostatečně pijí? Můj tchán s tchýni třeba na takové základy moc nemyslí a i kdybych jim napsala "návod", ještě by se mi tchán vysmál.
Jsou to blbé otázky, ale je třeba si je položit...

te_reza
17. bře 2023

Já jsem asi stará, ale byť mám v našich 100% důvěru, k moři bych je nepustila. Kdyby cokoliv, neuděláš nic. My jezdívali s babičkou po českých kempech a s tím bych problém neměla.

jane46
17. bře 2023

@te_reza Jj, jezdili jsme na půlku prázdnin k jedné a na druhou k druhé babičce. Jedna nás měla 6 vnoučat na krku, doteď nechápu jak to mohla zvládnout celý měsíc. Chata, kde lišky dávají dobrou noc. Nepochopím doteď, babička je pro mě superžena 😀
Ani já si nedokážu představit vzít třeba dvě děti od bráchy a někam s nimi letět, bych měla šedivé všechny vlasy, tik v oku a nervy na dranc.

carrie_b
17. bře 2023

Jezdila jsem s babičkou a dědou po Evropě na dovolené od 2,5 roku a strašně ráda na to vzpomínám, zážitků milion, kam se na to hrabou dovolené s rodiči! Pokud vím, že se babička či děda jen tak někde neztratí a dokážou případné potíže během dovolené vyřešit a umět si poradit, tak bych děti pustila a s velkou radostí. Je přece fajn, když mají prarodiče o vnoučata zájem. Navíc to nejsou batolata.
A ani Turecko pro mě není problém, za mě nejlepší destinaci pro děti, all inclusive ideální, nemusí řešit vaření či chození po restauracích mimo resort a můžou se věnovat dětem. Jezdíme vždy do 5hvězdičkových hotelů, koukám hlavně na recenze, a nikde jsem čistější prostředí nezažila. Turecko přece není Egypt nebo Tunisko!

mysh_me
17. bře 2023

@te_reza a co realne hrozi u more jineho, nez v ceskych kempech?? Protoze “kdyby cokoli, neudelas nic” plati podle me i kdyz jdou v miste bydliste na koupaliste, v konecnym dusledku by s timhle argumentem nemohli nikam… tak v cem vnimate ten rozdil?

mysh_me
17. bře 2023

Jinak jsem docela prekvapena kolik je tu helikopterovych rodicu 😀 kteri by samozrejme nepustili protoze prarodice by nebyli tak striktni… to vazne nenechavate diteti vubec zadnou svobodu, neustaly dohled musi byt? Vzdyt uz to nejsou batolata… ja teda mam zatim jen to batole, ale co si vzpominam kdyz jsem byla sama dite, tak v osmi letech uz stacilo se treba rodicum chodit hlasit nebo byt v dohledu, ale rozhodne si u toho rodice v klidu otevreli knizku nebo delali neco sveho 😅

te_reza
17. bře 2023

@mysh_me že by ve vzdálenosti? Přece jen se z Prahy na Šumavu přepravíš rychleji než do Tunisu 🤷

zanett
17. bře 2023

Ja jsem pred lety na dovolene v Turecku za svobodna, za bezdetna skoncila s silenou otravou z jidla v tamni nemocnici na kapackach. Byla to nejaka hogo fogo nemocnice pro cizince, ale paradoxne tam mluvil anglicky jenom doktor (ktery me videl max 2 minuty, pak me predal zdravotnim sestram), zbytek personalu anglicky skoro ani nekvakl, vcetne sester. Takze mi perfektni anglictina byla na houby, kdyz mi nerozumeli, vubec jsem nevedela, co se mnou budou delat, nic mi nerekli, nevysvetlili, byla jsem uplne v jejich 'moci'. Kdyz me propousteli, na prijmu meli nejaky starsi par ze Slovenska, pan si v mori porezal nohu. Byli oba uplne zoufali, protoze se nedorozumeli, vyhukani, nevedeli, co maji delat a co s nima bude. Nejak jsem se jim snazila pomoct a rukama nohama se pokousela domluvit s personalem.

Pointa toho je, ze kdyby se tohle stalo treba mym rodicum, tak by si holt jako dospeli museli nejak poradit, ale absolutene nehodlam riskovat, ze by se tohle stalo, kdyz by tam byli s mym synem. Kategoricky a v zadnem pripade ne! Proto je Cesko lepsi, protoze tady se domluvi i hotentot. Mimo jine tedy.

jane46
17. bře 2023

@mysh_me Je rozdíl pustit dítě znova do vody i když drkotá zuby, dát mu třetí zmrzlinu, zrušit večerku, koupit naprostou blbost... Je rozdíl pustit dítě na vesnici na hřiště, do místního obchodu, s kamarády kamkoliv... Než vědět, že babička... Nevím, doplň si tady z těch otázek a prostě přes to vlak nejede. Tady většina píše to stejné, ať si autorka odpoví na všemožné otázky a pak se rozhodne. Ano, je ujeté nepustit děti, když mi vadí, že jim babička večer nebude číst Úvod do algebry či místo zeleniny dá ke svačině další párek. Ale to tu nikdo nepíše. Jsou tu reálné problémy a stačí si jen říct, zda to tam někde v Turecku zvládnou.

carrie_b
17. bře 2023

Teda když to tu tak čtu, tak se už ani nedivím, že nikde venku nevidím hrát si žádné děti. Protože jsou v "bezpečí" doma s rodiči, s veškerým komfortem, nezvyklé na věci, jako třeba hlídat si čas, kdy se mají přijít domů ohlásit. A pak přicházejí o spoustu zkušeností, zážitků, lekcí... Jen škola a kroužky.

lennus
17. bře 2023

Pokud máš důvěru a jsou zodpovědní a spolehliví, pustila bych. A pokud samozřejmě chtějí děti a ty víš, že to bez vás zvládnou.

budouci_maminka
17. bře 2023

Ceka me stejne rozhodovani, taky nejsem nadsena z takove nabidky prarodicu a asi nakonec "pustime" jen starsi z deti...

daisymaminka
17. bře 2023

Píšeš, že mají prarodiče s dětma neustále nějaké problémy. Jakého charakteru?

Jak se k tomu staví děti, chtějí jet, těší se?

Jak jsou na tom prarodiče zdravotně? Jsou v pohodě? A psychicky? Jsou zvyklí na 2 děti celý týden?

teate
17. bře 2023

Já bych teda pustila s našima i naší tříletou. Ale naši jsou prostě ve všech ohledech boží. S holkou se milujou. Letos si ji berou na Lipno na týden. Ale i kdyby s ní chtěli k moři, tak bych jí/jim to dopřála. 🙂 I já jsem před 25 lety jezdila s babičkou a dědou k moři a dodnes na to vzpomínám. Naučili mě tam plavat a tak. 🥰

vodnarka2013
17. bře 2023

Bez problému 😊 naši jezdili každý rok na dovolené i s námi když jsme byli malý ☺️ pro změnu teď berou vnoučata. U nás v tom nevidím problém.

veronikav31
17. bře 2023

Já loni nepustila děti s mými rodiči do Itálie na 14 dní autem(dceři bylo 6,5 a synovi 4,5).za 1.dcera by přišla jako předškolák o nacvičené představení ve školce, které cvičili od ledna,za 2. Syn nemá jednu ledvinu,tak prochladnutí je riziko

victress
17. bře 2023

@carrie_b děti venku nevidíš hrát si proto, že sedí doma u PC nebo mobilů a paří do půlnoci nebo i do 4 do rána hry a rodičům to nevadí...dneska místo aby se děti potkávaly venku, tak si raději píšou každý ze svého domu přes Messenger, Instáč, Whatsapp a já nevím co ještě...

koordinatorka_odboje
17. bře 2023

řídila bych se podle povahy prarodičů a jestli si to náhodou nepředstavují jak Hurvínek válku. Má tchyně se třeba velice hrne, že povede dítě za ruku, zablokuje mi cestu. Dítě se jí vytrhne a ona stojí a čumí, jak dítě běží do jedničkové silnice a k tomu mi ještě pořád blokuje tu cestu. A nestalo se to jednou...Takže takovým prarodičům nee.

kackacka37
17. bře 2023

Důvěřuješ jim? Já jsem na tohle trošku panická. Pustím jen s někým kým jsem si 100pro jistá. Takže prvního s našima. A teď další dvě bych svěřila už jen tchýni. Ale nikdo si je na tak dlouho stejně nevezme, vlastně ani na pár dní nebo den.
Moře s dětma znamená neustálá pozornost. A když s nima maj pořád nějaký problém, tak se trošku divím, že by si troufli.

jane46
17. bře 2023

@victress Přesně.
Dnes to není "Mamííí, já chci ven. - Sám ani náhodou, co kdyby na Tebe spadl meteorit." (narážka na ty helikoptéry)
Ale "Mááámo... nejdu ven, co bych tam dělal, nikdo tam není, nenuť mě, venku je nuda, nejsou tam tlačítka a displeje a neotravuj."