Dovolená s prarodiči. Pustili byste s nimi 8 a 6leté dítě?

16. bře 2023

Ahoj, zajímalo by mě, zda byste pustili děti (8 a čerstvých 6) letecky s prarodiči k moři.. pravděpodobně Turecko.
Já bych letět nechtěla, protože už jsem vůči nim “zahorkla” (neustale mají s detma nějaký problém). Nejradši bych ani děti nepustila, ale nechci jim zas bránit v pěkném týdnu u moře (byť jedno moře budou mit i s námi) Mladší dceři už vykládali jak by je letos někam vzali 😏

michalusenka
17. bře 2023

Starší dcera byla v 5 a půl letech s našima vlakem v Chorvatsku, protože já byla zrovna těhotná....nato že mamka v létě u moře hlídat nechce, jsem byla ráda...byli ale na min než na týden....starší byla aj s taťkou na pár dní na horách. Když vezmou, zaplatí, pohlídaji, proč ne? 14dni bych asi nedala, to jsme tam dlouho bez sebe ještě nebyli 😁

jolana24
17. bře 2023

Nepustila bych. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale něco jinýho je pustit děti s babičkou tady v ČR (dojezdová vzdálenost je ok) a něco jinýho je pustit je do Turecka. Kdyby náhodou něco a dítě by nedej bože skončilo v nemocnici, tak ty nemůžeš vůbec nic. Ano, pravděpodobnost je malá, ale je. 🤷🏻‍♀️

simkrk
17. bře 2023

Ja bych se zamerila na to jake jsou deti-klidnejsi,poslechnou,samostatne..nebo spis takovy divocaci, co furt nekde litaj, maji uplne svou hlavu a treba neposlechnou.. 😁🤷U tech divocaku.. To bych mela tak ze by sis odpocinula a mela klid ale zaroven mozna vetsi strach jak to tam ti prarodice zvladnou, zalezi kolik prarodicum je.. 😊🤔.. Ja mela jen vloni vitr kdyz dcera jela s tatou do holandska autem.. 🤷🤦 Jako rodic proste budu mit strach vzdycky..😁🙏😊.. A hlavne optat se co deti, jak se na to tvari, jasny moore joo jedem.. 😁 Ale taky je obeznamit co je tam ceka, co by se tam delo, atd.. 😁😊🤷

blondynka400
17. bře 2023

Určitě pustila. Už jsou velké a s prarodiče si děti většinou užijí více než s rodiči a hlavně je to takové jiné. Škoda je o to ochudit. Turecko je v pohodě, pro takto velké děti ideál.

lvl16
17. bře 2023

@jolana24 A co třeba koupit letenku a přiletět?

mysh_me
17. bře 2023

@te_reza a k cemu tam budes platna?? Jako kdyz se fakt neco stane, napr dite skonci v nemocnici, tak jako mas pocit ze tvoje pritomnost to zazracne vyresi? Nebo proste nesneses pocit ze nemas neco pod kontrolou, a tak se potrebujes pri prvni znamce ze se situace prarodicum “vymyka” sebrat a dojet zakrocit? Jako ja bych nejela ani na tu sumavu, tak mi otazka vzdalenosti prijde irelevantni…

malanoha
17. bře 2023

Jestli jsou prarodiče aspoň trochu příčetní a zodpovědní, tak bych děti 6 a 8 klidně pustila. Jestli teda taky chtějí, samozřejmě. Taky jsem v tomhle věku jezdila na dovolené s babičkou. A svoji šestiletou holku jsem pustila s babičkou loni do Egypta 🤷 Některé komentáře mi připadají přehnané. Coby kdyby vyhnané do extrému. Nevstávejte radši ani doma z gauče, aby vás před barákem nesrazil náhodou autobus🙄

te_reza
17. bře 2023

@mysh_me mě a moje pocity řešit nemusíš, jak jsem psala - já bych nepustila, jsem dokonce přesvědčená, že by akce za hranice naši ani neplánovaly. Ostatní ať si děti pošlou třeba na Mars.

marinazhodonina
17. bře 2023

@zanett Nejsi moje příbuzná? Jako by jsi mluvila o mojí švagrové 🤣😁😱🙂🥴 Ta má některé děti již plnoleté a přesto si od nich jezdí furt odpočívat na dovolené.....sama samozřejmě 🤦🤦🤦

jolana24
17. bře 2023

@lvl16 Tak to úplně tak rychle nejde, že jo

veronikav31
17. bře 2023

@carrie_b u nás děti lítají venku,jen dcera má hodinky s GPS (klidně mě odsuďte),ale lepší než mobil,který ztrati- dovolá se nám,když něco chtějí.a hlavně od září chodí do 1.tridy zs přes 3 silnice sama-rano i odpoledne,takže ano,v tomto směru chci vědět kde je,jí věřím,ale nevěřím ostatním řidičům.nase děti opravdu za ruku nevodime,ale u syna řešíme každou chvilku něco kvůli jeho chybějící ledvině+krvácení z nosu a to nemám zájem aby řešili prarodiče mimo ČR sami,letos je bereme my do Turecka,i s lékárnickou.vim co smí a co ne,pitný režim v jeho případě je nutné dodržovat a to si prarodiče úplně až tak nemyslí -cola je přece neškodná 🤦,sem tam ano,ale ne místo pití vody.litam s nimi po doktorech ja,tak vím co mi doktoři říkají a prý dělám z komára velblouda...ale jsem hrozná,že je nechávám samotné běhat venku nebo že dcera chodí do/ze školy sama.

drago49
17. bře 2023

Občas se fakt divím, co tu kdo řeší. Ano, nechala bych je jet, neměla bych s tím problém. Ani tehdy kdy moje dítě není zdravotně ok, tak bych neměla problém s tím, aby jel.

veronikav31
17. bře 2023

@jane46 my naše děti z venku nemůžeme dostat,až když se stmívá a fakt už tam nikdo není 😂

lvl16
17. bře 2023

@jolana24 Do 1-2 dnů jsi pohodlně v Turecku i mimo sezónu 🙂. Pokud bych nechala jet prarodiče s dětmi samotné na dovolenou, tak samozřejmě jedině za předpokladu, že beze mě dokážou řešit i případnou hospitalizaci a zvládnou vše obstarat (než dorazím) 🙂. Já bych své děti s mými rodiči pustila i na konec světa (ostatně kdyby se nám s manželem něco stalo, tak to budou oni, kdo je bude mít v péči). Samozřejmě chápu, že ty nebo autorka v prarodiče takovou důvěru z nějakého důvodu nemáte a pak je opatrnost na místě 🙂. S tchyní bych své děti nepustila ani do večerky.

veronikav31
17. bře 2023

@drago49 myslíte? Kdo nezažije nepochopí

klaruskaholubinka
17. bře 2023

@victress tak to máme stejně.

michaela666
17. bře 2023

Zatím se mě to netýká, ale měla bych velký problém dceru pustit do zahraničí bez rodičů.
Když si vezmu jaký byl ze dne na den zmatek za Covidu, lidi trčeli v cizině, nemohli se dostat domů. Do toho nepokoje, přírodní katastrofy,... Jasně neovlivním to, ale děsí mě představa, že moje dítě trčí x tisíc km daleko, něco se tam děje a já nemůžu být s ní. Po ČR bych s tím problém neměla vůbec.

drago49
17. bře 2023

@veronikav31 ano nechala bych jet svyho syna, tezkyho hemofilika s prarodiči k moři, protože vědí jak se o nej postarat.

lucluclucluc
17. bře 2023

Poprvé byl s babičkou u moře ve třech letech. Důvodů proč nepustit, bych taky našla, kdybych chtěla... ale naše máma nám nikdy nebránila a já jí za to jsem moc vděčná 🙏 a můj syn pořád vzpomíná na moře s babičkou

veronikav31
17. bře 2023

@drago49 tak to buďte ráda.

barumrallyebum
17. bře 2023

Tak zalezi co jsou prarodice zac. Jestli jsou zcestovali a zodpovedni tak asi ano, ale v moji rodine si to nedovedu predstavit. A pozor, vidim u nich, ze uz si davaji odpoledni slofiky. Dovedes si predstavit, ze nekde na lehatku usnou a decka budou bez dozoru U VODY?!

dixi86
17. bře 2023

Já bych nepustila, jsem marťan a hlavně moje děti nemají žádné prarodiče, kteří by je vzali, případně postarali se o ne komplet...ale na podzim na kanarech(coz je 5hodin letu) jsme byli na hotelu s fajn prave duchodci, co často berou vnoucata k mori(nekolikrat do roka) a bylo to super. Zavidela sem, ze moje deti tohle nezaziji. Ani vlastne leto v cr s prarodicema. Takze pokud chteji a verite jim, nic lepsiho pro ne neudelate..

jerrabina
17. bře 2023

@carrie_b nemám problém pustit pětiletou (!) na chvilku na hřiště samotnou (když z dobrého důvodu nemůžu s ní), stačí mi, že jen občas juknu z okna. Má moji důvěru.
Nemám problém ani pustit ji s mými rodiči na týden do jiného města v ČR, přestože jejich řešení krizových situací je většinou tragické - ale nakonec vyřeší a to se počítá (i když se u toho stihnou 3x pohádat)
K vodě bych váhala, ale kdyby tam byli oba, pustila bych. Aby se mohli vystřídat, u vody se může stát ledacos. (ale oni sami by si netroufli jen v jednom, v tom bychom se shodli)
Přesto bych váhala pustit dceru i za rok s nimi k moři, přestože moje mamka mluví anglicky perfektně (dokonce líp než já). Naštěstí se do toho nehrnou. Ale i když některé jejich schopnosti ohledně dětí jsou trochu mimo, schopnost odhadnout vlastní možnosti to není, ta jim funguje dobře. Takže úplně v pohodě, kam jsou ochotni dítě vzít, tam ji s nimi pustím.
S druhou babičkou (vlastní) bych ji nepustila nikam, divím se, že její 3 děti přežily - taky nejezdilo tolik aut. Když se vrhne do silnice sama, její boj (už ji auto i srazilo, stejně se nepoučila). Když to udělala s kočárkem, málem jsem ji zaškrtila a od té doby jsem vymýšlela výmluvy proč ji s kočárkem nepustit (vždycky na to řekla "v pohodě" a to občas valil oči i bezdetny kamarád) Takže s touhle babičkou ne. Po městě teď už nemám problém, dcera si sama dává pozor, ale jinam... Naštěstí se jinam taky nehrne, na to je moc pohodlná. Což nemyslím ani neberu špatně, a tím líp pro mě 🙂 Taky už se to tím (teď už) koriguje samo 🙂
S tchánovci asi v pohodě (co tak mám zkušenost), ale tam je spíš problém, že už jsou dost staří. Tam už hlídání na odpoledne je tak akorát a s vlastním vnoučetem to pak bude ještě horší, protože až mu bude 5, jim bude o 5 víc než teď (80). A to už teď se na ledacos necítí, hlavně tchyně.

A to přitom s mými rodiči mám v některých věcech naopak problém, že mají moc opatrnou výchovu. (tam nelez, tohle nedělej, spadne na tebe meteorit). Ale paradoxně o to víc bych se o ty děti trochu bála - protože ty zákazy pak dítě začne mít trochu na salámu. Ale říkám, jak kde. Voda a cizina, to je náročná kombinace a je lepší pustit děti s nekym, kdo má mou důvěru.
Jinak já jezdila k moři s tetou od myslím 6 nebo 7 let a bylo to super. Ale na tetu byl vždycky spoleh, s tou bych před pár lety dítě taky pustila úplně v pohodě třeba k protinožcům. Ted už by si asi netroufla hlavně ona, taky už má svůj věk a zdravotní omezení, je o dost starší než mamka.
Takže záleží.

klko
18. bře 2023

Ano pustila bych a ani bych nepremyslela nad jinou variantou. Ale chapu, ze vztahy v rodine jsou ruzne

drago49
18. bře 2023

@klko tak primárně bych si skrz děti neřešila svoje vztahy s tchýni/ tchanem 🤦🏻‍♀️tohle jsem zažívala v dětství já a je to mazec. Moji mamku babička nesnesla ani na fotce a mama to měla podobně. Ale normálně jsem tam jezdila na 3 týdny na chatu na prázdniny. Kdyby se to obešlo bez těch kecu před odjezdem a při příjezdu tak bych na to měla jen a jen hezky vzpomínky

ninive211
18. bře 2023

@dixi86 Naše děti bohužel taky nezažijí léto u moře s prarodiči, ani jedni neumí pořádně jazyky, naší ti mají procestoval CR a Slovensko, ale jinam za hranice už si asi do konce života netroufnou, natož k moři, to vůbec. Na to oni nejsou. Tchyně ta má zase celké zdravotní problémy, že pokud má ten den někam jet byť na výlet hodinu cesty od baráku, tak nic nejí a nají se až po návratu, u moře by asi byla buď o hladu nebo by dovolenou strávila na oné místnosti. Takže maximálně chata.

normalnimatka
18. bře 2023

záleží na vašem vztahu, na vztahu jich s nima, i na povaze děti, jak moc potřebujou "hlídat", aby někde něco nevyvedli nebo si neublížili. já si to neumim osobně vůbec představit, a i oni by byli soudný a nechtěli by.

autor
18. bře 2023

Abych to tedy trochu upřesnila.. rodiče jsou sportovně založení, energie tudiz mají docela dost 😇 nemám strach, ze by je neuhlidali, nenamazali krémem nebo nedohledli na pitný rezim. Táta závodně plaval, tak verim, ze by se ani ve vodě nic nestalo. Nejdéle je hlídali tak 2 dny. A vždy byla půl hodinová přednáška, jak děti neumí spát sami. Tudíž oni jsou nevyspani… jak děti neumí poradně jist a jsou vybíraví v jídle, jak upatlali tamto, a nechtěli dělat ono, jak jsou lenivy atd.
Na dovolené v Čechách jsme snemi byli 5d a pokud nebyl sportovní program, tak rodiče si jeli to svoje a nebyli schopni se aspoň půl den přizpůsobit dětskému programu a my jsme byli zhnilý že nechceme jít např snema na hory.
Děti teď vídají méně, protože já už jsem psychicky zničena u nich být, tudiz k nim poslední rok nechodím. Když tam je bracha, tak jeho syn je trosku divocejsi než moje děti a během hodiny to je 50 zákazu, příkazu, neustálých upomínek, děti si nemůžou vzít par hraček do obýváku a furt je oheň na střeše. (Děti to ať tak nevnimaji, mají rodiče moc rádi)
Loni o prázdninách si je nevzali ani jeden den, jak rika moje matka. My jsme ty děti nechtěli, tak je ani nehlidame. Tato věta mě tak zklamala , ze už jsem opravdu vůči nim zahořkla.
Mladší by chtělo jet hodně, starší teda teď řekl, ze se boji ze spadne letadlo a beze mě by neletěl. Takže mám nejspíš vyřešeno. 🙏
Dekuji za vaše názory 😜