Měsíční miminko na horách, máte zkušenost?

donaldina
14. říj 2015

Ahoj,
MATE nekdo zkusenost s tydennim pobytem s MESICNIM MIMI na horach?

Samozrejme ne na svahu, ale v hotelu s tatinkem, maminka si chce zalyzovat :D
Pediatricka rekla, ze se uvidi, jak bude vypadat po porodu.
Znami, co byli se 7tydennim mimcem, nemeli problem- ridsi vzduch je pry lepsi spanek.
Nasla jsem jen a pouze dobre zkusenosti http://www.theguardian.com/travel/2007/oct/14/s...
Muj plan je byt v hotelu primo na svahu, takze vlastne stale v kontaktu.

Zajima me, jak to prozivaly jine maminky- napr. cesta 5h autem v prosincovem pocasi?
- mini prochazky? - mimi do bazenu? - neco special?

Diky za vas cas 🙂

karlajasmine
14. říj 2015

@donaldina mám dvě známé, které měly sekci, a měsíc po porodu byly rady ze sjedou s kočárkem a miminkem z bytu a že šly na prochazku.. Jako cvičit ano,samozřejmě, větrat jizvu, atd, ale na lyže.. To ti bude stačit jednou spadnout,roztrhne se ti jizva a budeš totálně v háji.. Ja třeba fakt hodně cvičím, jak říkám, bazén(ale teď jsem po cvičení s aniballem krvacela,tak na bazén teď už kašlu) , chodím i tedka na prochazky až 8km a jezdím na rotopedu, ale na hory 4 týdny po břišní operaci bych nejela ani náhodou..

eficenka
14. říj 2015

@donaldina
tak pokud víš, že nebudeš rodit přirozeně, ale bude sekce, tak Ti doporučuji lyžovačku až za rok..
trochu naivní 😉 neber to zle, ale měsíc po sekci budeš ráda, že se rovně postavíš, vydržíš stoj na jedné noze a ještě k tomu lyžovat? to asi ne 🙂

m_m_m
14. říj 2015

To je pravda, že jsem chodila dlouho v předklonu 🙂 a taky je fakt, že pokud bys spadla, tak by to byl velkej malér...On by možná stačil a hodně prudkej pohyb....Ta jizva bude ještě relativně čerstvá.

chanelle1
14. říj 2015

Ahoj Donaldino - je to hooodně ale opravdu hoodně individuální.
Měla jsem akutní císařský řez + poporodní komplikace (ztratila jsem 2,7 litru krve). Díky tomu jsem ani nemohla kojit jak jsem byla oslabená (tělo dotvářelo krev - nedostala jsem plnou transfuzi, ale jen částečnou, ale díky tomu už nezvládalo tvořit mléko) - a dle vyjádření lékaře, jsem mohla být ráda, že jsem porod vůbec přežila. V porodnici jsem byla přes týden a první procházka s miminkem vypadala tak, že jsem ušla pár desítek metrů a musela jsem se vrátit (opocená až po kotníky, bušícím srdcem a neskutečnými bolestmi). Nicméně po cca 4 týdnech jsem se dost zotavila (hodně to je o psychice), začala jsem chodit na 15-ti kilometrové procházky a když bylo malé 8 týdnů, jeli jsme na hory.
Po sekci jsem se necítila na sjezdové lyžování, nechtěla jsem zbytečně riskovat natržení jizvy.
Běžky bych asi dala, ale sjezd ne (už jen s ohledem na váhu vybavení) a to si myslím, že jsem se po tom rodeu oklepala celkem rychle.

Druhá věc je - císař je břišní operace - a břišní svaly používáš při každém pohybu - i třeba jen když se otočíš na posteli a jsou zatěžovány prakticky nepřetržitě. Nicméně sama uvidíš, jak se budeš cítit, až si zapneš přazkáče a uděláš v nich první krok...

Co se týče sterilizace lahví, koupila jsem si samosterilizační lahve od MAM (několik kusů) a ráno jsem je v koupelně vymyla a zašla jsem do hotelové restaurace, kde mi je v mikrovlnce vysterilizovali. V lepších hotelích mívají rychlovarnou konvici na pokoji (aby sis mohla převařit kojeneckou vodu), nebo si pořiď malou cestovní rychlovarnou konvici (cca 0,5 litru) a termosku. A dávkovač na mléko. S tím se dá přežít i na túře. Miminko přes den víc jak litr UM nevypije.

donaldina
autor
14. říj 2015

--- MATE nekdo zkusenost s tydennim pobytem s MESICNIM MIMI na horach? ---
--- Zajima me, jak to prozivaly jine maminky. ---

To, ze "znama mela sekci a ..." jsem jiz cetla v jinych diskuzich.
Co se tyce toho, jestli budu nebo nebudu lyzovat-
pokud vse probehne v poradku, zrejme mi urci doktor, co po operaci dal.
Sve telo si kontroluji sama, zajima me neco, co jeste vubec neznam- miminko 🙂

vanilkacka
14. říj 2015

@donaldina Docela zajímavá diskuze. Taky moc ráda lyzuji a rodila jsem v lednu aktutnim císařem ve spinalu. Myslím si,ze jsem operaci zvládla dobře,lidi říkali,ze vypadám jako bych ani nerodila,ale přece jen je to dost velkej zákrok a první 2 - 3 týdny jakýkoliv zvednuti se ze sedačky či postele pěkné bolelo,byla jsem hrozně unavena i po krátký prochazce s kočarkem a celkově si nedokážu predstavit,že bych jela lyzovat.Bydlime v blízkosti hor,takže manžel jezdil každý víkend dopoledne.Nebyla bych schopna si obout ani lyzaky a to nepočítám možnost nejakeho pádu,prasknuti stehu apod. Poradila bych se s gynekologem,kdy je vhodné jet,mne doporucila cvicit břicho až tak po 4-6 mesicich.
Co se týče mimca,tak my jeli poprvé 3 hod.cestu ve 3 tydnech k rodicum,malá to komplet prospala,ale těžké bylo večeni usinani,noční uspavani a celkově si na sebe zvyknout.Myslim,že sousedi byli úplně nadseni,když malá půlnoci prorvala.

teraolli
14. říj 2015

@donaldina Já jsem byla 4 měsíce po sekci lyžovat a s sebou jsem měla na týdenní dovče mojí 4 měsíční holčičku. Zvládaly jsme to dobře, nelyžovala jsem každý den. Jsem vyznavačem telemarku. Ze začátku jsem měla strach o břicho, tak jsem se pořád pozorovala. Vše bylo vpohodě, moc jsme si to všichni užili. Ale mám hodné, klidné dítě, které v té době už spalo celou noc. Za sebe říkám, že měsíc po sekci bych to nedala. Je to individuální, uvidíš, jak se budeš cítit a jaké budeš mít mimčo 🙂.

chanelle1
14. říj 2015

Naše prďola byla na horách v cajku.
Jednak většina miminek má nějakou dobu po porodu rýmičku - jak mi řekl doktor - žádný stres - čistí se jim dýchací cesty - 9 měsíců dýchá plodovou vodu, tak se dýchací cesty musí přizpůsobit a pročistit k dýchání vzduchu. Studený vzduch miminkům nevadí, naopak pomáhá jim pročistit dýchací cesty - neměl by být ale příliš mrazivý a suchý. Tudíž -20 asi není úplně ideální teplota. Obecně se říká, že -5 max -10.
Malé dobře zabal aby bylo v teple, body, dupačky, mikinku, capáčky, rukavičky, teplou čepičku a do teplého fusaku - zababušit, ideálně když kouká jen nos a očička 🙂
Mléko jsem psala výše.
A na přebalování samozřejmě odskočit do tepla - nepřebalovat venku v kočáře. Na kočár nějakou virguli - v podobě hračky 🙂
Jinak takhle malá miminka většinou (ne vždy!) prospí většinu dne. Pokud bude plakat - tak prostě smolík a hotelový pokoj.

kacca11
14. říj 2015

Videla jsem nekolik kojencu sjizdet reku na raftech, takze lze asi vsechno, bez ohledu na bezpecnost, zdravi a pohodli. Ja bych ale nejela, nezda se mi to jako dobry napad. A asi bych nebyla ani jako host uchvacena z toho, kdyby nekdo s novorozencem bydlel hned v sousednim pokoji.

bajana
14. říj 2015

Tak myslím, že tu nenájdeš nikoho s podobnou skúsenosťou...väčšinu žien by toto nikdy nenapadlo a tomu zbytku by to vyhovoril niekto súdny z okolia.
@donaldina

donaldina
autor
14. říj 2015

@bajana myslim, ze to neni takova utopie, presto diky moc za tvuj cas
a za tvou diskuzi osvezujici zkusenost s mimi na horach :D

pabka
14. říj 2015

@donaldina podle me je to jen tvoje rozhodnutí, chápu tě, ja teda lyže nemusím, ale miluju more, dcera se narodila v květnu a já v létě chtěla k moři, jela bych hned, manžel to ale odpískal. Jet jsme měli, malá spala celý dny i noci, byla by to super dovolená. Jak pises, sebe odhadnes podle situace a mimco bude ok, přeci miminka se rodí i lidem na horách. A pokud bude nějaký problém po porodu, bude extremne brečet nebo tak, tak prostě nepojedete a hotovo. Držím palce 🙂

japona
14. říj 2015

Na hory s měsíčním miminem proc ne, ale lyžovat měsíc po císaři není, s ohledem na možné komplikace, příliš dobrý nápad. Blbě upadnete, poranite si jizvu a misto klidneho pobytu skoncite ve špitále☹ Lyze bych nechala na pozdeji a spis chodila na pesi výlety s kocarkem/sanemi..

jujatko
14. říj 2015

WAU ... Jako upřímně moc nevím, co napsat. Já rodila sekcí. Hojení zcela bez problémů. Ale měsíc po sekci stoupnout na lyže???? To šití v žádném případě nemá 5 cm, břicho máte řízlé prakticky od jedné strany k druhé .... Ale je to každého věc. Narození mimča se mnou zamávalo dost psychicky. Dlouho jsem se s tou změnou zžívala (malá byla plánovaná a toužená), ale je to prostě totální léčba šokem - aspoň u mě to tak bylo. Najednou jsem nežila svůj život, ale vše se točilo kolem prcka. Měsíc po porodu jsem byla ráda, že nějak přežívám - a to malá relativně pěkně v noci spala ... Mimčo to zvládne - tomu je celkem jedno, kde řve nebo neřve 😉. Ale je pravda, že ten horský vzduch mnohdy udělá svoje.

donaldina
autor
14. říj 2015

Me opravdu jde o to miminko, jestli je to pro nej OK a jak to udelat nejlepe tak, aby to OK bylo.
Samozrejme se budu ridit na prvnim miste slovy rodinneho PEDIATRA (zatim rekla: "to se uvidi, az bude na svete, ale proc ne", tato zkusena Dr zna me, mou sestru i rodice, protoze je zaroven alergolozka a ze znamosti je vysetrovala i v dospelosti), na druhou stranu take hodne komunikuji s mladou pediatrickou, ktera ordinuje v Irsku, muze mit zcela jiny pohled na vec, nicmene mi zatim rekla naprosto to same, "proc ne".
Zajimaly me proste ZKUSENOSTI ostatnich, protoze po zazite situaci jsme vzdy chytrejsi, vime, jak to slo treba udelat lepe a co rozhodne priste nezapomeneme.
To, do jake miry se mi bude chtit naplno lyzovat nebo jak moc velky sok bude muj novy zivot, neni k diskuzi.

buldrik
14. říj 2015

@donaldina
divala jsem se, ze rodis v listopadu .. co pockat s lyzovackou treba az na unor/brezen ? V Alpach bude snehu dost.
Ja mam zkusenost s 3mesicnim mimi na horach - ale uz za vcelku hezkeho a tepleho pocasi 😀

Myslim, ze mimco to i v tom mesici zvladne vcelku v pohode, ale spis ty budes mit problem. 6ti nedeli je od toho, aby se maminka dala do kupy, nikdy dopredu nemuzes vedet, jak se to vsechno vyvrbi. Krom toho na lyze bych si netroufla se znacne zhorsenou fyzickou po tehu (i kdyz teda existuji tehulky - velke sportovkyne 🙂

Taky nevim, jak se na mimco budou tvarit dalsi hotelovi hoste. Ja teda nejezdim do hor, abych v noci nemohla spat, protoze nekde rve maly mimino nonstop.

jujatko
14. říj 2015

@donaldina Tak mimčo to zvládne, ale spát vedle Vašeho pokoje bych nechtěla 🙂. Mohu se jen zeptat, z jakého důvodu nebudete kojit? Že už to víte nyní?

donaldina
autor
14. říj 2015

@jujatko Ve zkratce bych asi rekla- co je komu do toho?
Ale protoze se take ptam ostatnich na jejich zkusenosti, budu fer a vynasnazim se:
Proste nechci kojit, nijak me to nelaka. Take budu brzy pracovat.
Umichat mliko muze kdokoli, prs dat by nemohl.
Take chci, aby se pritel mohl podilet na vstavani v noci a starani se obecne rovnym dilem.
Nelibi se mi historky o krvavych bradavkach.
Nejsem presvedcena, ze materske mleko je za kazdou cenu lepsi, nez Nutrilon.
Mozna ne u vsech, ale uz ted mi prijde me telo naprosto vyrizene, stale nemam neceho dostatek. Po porodu bude preci jeste vycerpanejsi. Natoz az se vratim do "nezdraveho zivota" plneho stresu a kavy, bude to stale to nejlepsi, co muzu miminu dat?
Nevim take, jak se stavet k predstave, ze mi prsa saje mimi a potom pritel.
Nevim, jestli existuji "duvody" predem, je to spise rozhodnuti.
A ja ziju zivot na zaklade vlastnich rozhodnuti, zijeme v roce 2015 a jsem vdecna za moznost dite nakrmit i jinou cestou.
Na druhou stranu, mozna me nejake hormony zblazni a ja kojit budu, sama od sebe,
stejne prirozene, jako si ted myslim, ze nebudu.

filipatereza
14. říj 2015

Teda toto je zase výživná diskuze... Ach jo...:(

gepe
14. říj 2015

@donaldina ahoj, zacnu tim, ze nevis predem jaky porod budes mit vcetne hojeni a je jedno zda vaginalnici sekci 🙂 my byli na 5 dni s 9ti tydenni, po sekci jsem byla velmi brzy fit, lyzovani me fakt nenapadlo 😅 perovyzimni winter bag od Stokke byl vyborny nejen na hory, ale na celou zimu, to k baleni mimca ven. Plus flece bag, deka, merino obleceni, alespon to zakladni typu body apod. Chce to nejaky dobry pelisek, monitor dechu s sebou, dobrou kvalitni, nejlip video chuvu. Nebyli jsme na hotelu ale soukroma chalupa - vytapeni pres kamna drevem a uhlim. Dite se cerstvym vzduchem nepriotravilo 🙂
Shrnuto: s mimcem na hory ano, ale minimalne nejdriv po ukonceni sestinedeli, idealne aspon min v 2mesicich, kdy dite bude v poradku i zdrave, a ne do hotelu.

gepe
14. říj 2015

@donaldina oprava, zda vaginalni ci sekci porod. Jo a k tomu mliku jeste, pokud opravdu nebudes kojit, tak kojeneckou vodu a kvalitni termosku na horkou vodu, at muzete mixovat mliko i venku.

donaldina
autor
14. říj 2015

@filipatereza O co jde? Myslela jsem, ze to je zajimave tema, miminka na horach, cekala jsem tipy na North Face fusaky a kremy na nosik do mrazu, rady jak dlouho byt s mimi venku/ vevnitr, trochu sem ostrouhala, no 🙂

@gepe Diky, kouknu, jestli by se ten Stokke bag vesel do TFK korby.

gepe
14. říj 2015

@donaldina nejen nosik, na cely oblicej 😀 nam se osvedcil od weledy "gel", resp cokoliv poridis, hlavne at to neobsahuje vodu. Stokke winter bag, je prave pro miminka, neni rostouci a urcite se Ti vejde. Nz.

donaldina
autor
14. říj 2015

Z mimibagu bude koukat jen nosik 🙂 @gepe

teraolli
14. říj 2015

@donaldina Taky jezdím s TFK a do korby jsem používala fusak Elodie Details Black Edition s kožešinou. Perfektní, zvládly jsme i -10 🙂.

donaldina
autor
14. říj 2015

@teraolli Ten i vypada nadherne, mnam!

teraolli
14. říj 2015

@donaldina Že jo 🙂. Skvělá volba. Letos už ho dám do sporťáku 🙂.

gepe
Autor odpověď smazal
Zobraz
donaldina
autor
14. říj 2015

Jedu, kvuli tem nadhernym spacackum :D
@gepe @teraolli

vanilkacka
14. říj 2015

@donaldina Ty pořád řešíš miminko,ale spíš by ses měla zaměřit na sebe.Píšeš,že už teď jsi vyčerpaná a vsaď se,že po porodu to bude ještě horší a je úplně jedno,zda bude vstávat i přítel.Jak jsem Ti psala o
o tom,že bych neobula ani lyzaky,jak to bolelo,tak jsem si teď vzpomněla,jak jsem byla cca 6 týdnů po porodu na procházce v parku,kde bylo asi 20 cm sněhu a do kopce mi musela pomoct ten kočár vytlačit kamoska,protože jizva tak bolela,ze jsem se bála,at neskoncim v nemocnici.Vím,že jsi psala,ze uvidiš podle situace,jen jsem ti já i ostatní chtěly nastinit,co tě čeká.A osobně si myslím,že je hrozná blbost někam na hory jezdit tak brzo,neuzijete si to ani jeden.