Pitná voda na dovolené. Jak to vypadá v praxi?

slecnami
24. čer 2023

Ahoj, mám dotaz, který mi leží v hlavě už delší dobu. Kamkoliv se jede na dovolenou (země Egypt, Turecko, exotika,...), tak se doporučuje nepít místní vodu, ovoce a zeleninu omývat vodou z PETky, že žádný led, atd. A mě zajímá, jak to vypadá v praxi (zkušenost mám ze zemí jako Itálie, Řecko, Bulharsko, atd, kde jsme toto nikdy neřešili a naštěstí vždy vše v pořádku 🙂 Jak to tedy vypadá při tom jídle - mám All In a chci si nabrat ovoce a zeleninu - ale vždyť jsou asi umyté v té místní vodě, ne?? (teda pokud vůbec 😜) a pak si dám pití z postmixu, taky z místní vody?? Nějak mi to leží v hlavě, jestli ty vícehvězdičkové hotely mají nějaký standard, že to musí omývat balenou vodou, nebo si to každý vezme ke stolu a začne omývat svojí vodou (nadsázka)?! A co zmrzlina u stánku?? Díky za případné osvětlení této zásadní otázky 😉

laxesis
24. čer 2023

@slecnami No já na tom nevidím nic zajímavého :D Nedoporučuje se jíst právě ani zelenina a ovoce, které se jedí se slupkou a nejsou tepelně upravené. Banány, melouny např. jsou úplně v pohodě, dužina se nemeje a takový banán si loupneš sama. Ale třeba jablko by sis měla ještě umýt svojí balenou vodou, oni samozřejmě umývají tou svojí =) Ale jestli to někdo dodržuje... já to dodržovala na Srí Lance asi první týden, pak už jsem jedla lecos a byla jsem v pohodě. Zato manžel tam trpěl jak zvíře. Cokoliv snědl (jablko, napil se tý vody a pod.) tak následovaly několikadenní křeče a střevní problémy. Nakonec to fakt musel hrozně přísně hlídat, zatímco já se nebála si vzít fakt cokoliv ze stánku atp... asi to každý snáší jinak 🙂

barumrallyebum
24. čer 2023

@slecnami na dovolenych piju balenou, ale zuby si vyplachuju vodou z kohoutku atp a nikdy mi nic nebylo. Nam bylo receno, ze ji "jen" nemame pit, ale oplachovat, varit kafe ano. Nevim jaky ma vliv i to, ze my se na dovolene prubezne "prolevame "slivovici.

tereza0111
24. čer 2023

V exotice to neresim skoro vubec. Teda samozrejme nepiju vodu z kohoutku, ale ovoce v ubytovani si vezmu klidne jablko. Zalezi kde jsi a na vodu se ptat - mistni ti reknou. Sice maji vyssi toleranci nez zhyckany evropan, ale nekde ji nepiji ani oni - tak tam vis, ze fakt ne :D
Zabijacky je pro me Egypt a Tunis, tam jsem mela vzdycky nejvice potizi. Uz jsem poucena a pred rezervaci hotelu se ptam, jak to maji s vodou - nektere 5hvezdy maji svoji cisticku a pak je to dobre. Na piti vody z kohoutku bych si porad netroufla, ale cisteni zubu, omyvani ovoce se da. Zdaleka to ale nemaji vsechny hotely. Vetsina lepsich hotelu miva cisticku alespon na kuchyn, aby nebylo nebezpecne to jejich ovoce a zelenina, ale do 3* bych v Egypte nejela.

barchen
24. čer 2023

@laxesis Jakmile je meloun rozkrojený, může být nebezpečný. Za první kontaminace dužiny ze slupky při krájení, za druhé, vzhledem k vysokému obsahu vody se velice rychle kazí a množí se bakterie. Meloun, který stojí mimo chlazení 4 hodiny by se už neměl konzumovat. Z rozkrojeného melounu se dá velice snadno chytit salmonelóza např.

laxesis
24. čer 2023

@barchen vidíš tyjo, tak takhle do detailu jsem to vůbec neřešila - my je jedli vždycky max na snídani, to krájeli před náma, tak čerstvé byly, ale ta kontaminace nožem, to mě nenapadlo.. no a taky jsme měli minimelounky a ty jsme si dlabali a krájeli sami.. akorát manžel teda ovoce vynechal nakonec úplně 😅 já si každý den dávala mango, to krájeli přede mnou - loupali a krájeli stejným nožem, tak kdybych chtěla být hodně hnidopich, taky by to vlastně asi taky nemuselo být úplně safe...ale nebylo mi nic naštěstí.

barchen
24. čer 2023

@laxesis Jasně, chápu, to byla jen taková poznámka. Normálně v Evropě bych to taky moc nehrotila, ale u dětí to na dovolených dost řeším, ať nemají problémy. Do arabských zemí zatím nejezdíme, takže nedokážu posoudit, nakolik tam tyto věci pro Evropany řeší 🙂. Konec konců, rozkrojené melouny koupíš běžně i v našich marketech a kolikrát si říkám, jaká hygiena asi tak panuje v "zákulisí" 🙂

mishka87
24. čer 2023

@laxesis my byli loni v Albánii a bylo nám řečeno, že vodu pít raději nemáme. Ale uvařit si čaj nebo vypláchnout pusu po čištění zubů si můžeme. Když jsme tam byli v únoru, kupovali jsme si velké barely vody. Ale pracovnice jedné české agentury ji pily normálně a nic jim nebylo. Kluk se jí taky omylem napil a taky se nic nestalo. Letos letíme do Turecka a obavy máme spíše z nedostatku vody. Muž projížděl zahraniční weby a píšou tam, že s tím hodně bojují a hotely můžou mít problém. No ale třeba to tak mají každý rok.

lv
24. čer 2023

Turecko, všude jsou mraky balené, ovoce jime, zuby si čistíme, všechno bez potíží.