Nenavazující MD - je lepší si prodloužit RD a nebo jít na chvíli do práce?

zelenazaba
10. dub 2019

Ahoj holky, mám dotaz.
K 2.7.2019 bych měla nastoupit do práce. Jsem znovu těhotná a termín dalšího porodu mám 21.9.2019. Na MD bych mohla jít od 27.7.2019 (8 týdnů). V práci mi řekli, že těch pár týdnů bych si vzala neplacené volno nebo neschopenku. ALE! já myslela, že bych si mohla prodloužit rodičák např.do 31.7.2019 a pak navázat na MD. Takže bych byla doma 3 roky a jeden měsíc. Prý je to ale nevýhodné a lepší by bylo nastoupit do práce a jít na neschopenku (to nechci ale kvůli vycházkám ☹ z čeho se pak prosím počítá ta MD, kterou mi bude vyplácet zaměstnavatel? Z posledních peněz co mi vypláceli v práci? A nepokazí mi to ta neschopenka?

barchen
10. dub 2019

@zelenazaba Rodičák prodloužit můžeš ale to ti nepomůže v delší rodičovské dovolené. Ta je nejdéle do 3 let věku dítěte (den narozenin). Ty můžeš kývnout na to neplacené volno nebo neschopenka od lékaře. Mateřská (PPM) se ti bude počítat jako předtím, před nástupem na první MD. A PPM nevyplácí zaměstnavatel ale správa sociálního zabezpečení.

zelenazaba
autor
10. dub 2019

@barchen Takže pokud bych šla na neplacené volno od 2.7.2019-31.7.2019 tak mi to "nepokazí" ty peníze, které mi byly vypláceny jako PPM? Děkuji moc za pomoc 🙂

tulikiss
10. dub 2019

pokud nastoupis na druhou MD do 4 let veku predchoziho ditete pak mas narok na stejnou vysi MD jako na prvni dite, nebo vyssi pokud by si v mezi tim chodila do prace a prijem by byl vyssi nez driv.

barchen
10. dub 2019

@zelenazaba Nemělo by. Neschopenka ti je taky nepokazí. U toho neplaceného volna je ale vhodné pobírat RP, protože pak nemusíš řešit zdravotní pojištění na ty čtyři týdny. Pokud by si RP neměla, nepobírala v tu dobu, musela by sis uhradit zdravotní pojištění sama.

lenoulinkaa
10. dub 2019

@barchen pokud by nepobírala příspěvek, tak by si požádala v práci o neplacené volno o péči a nemusela by si hradit sama pojištění.

anguly
10. dub 2019

Já jsem měla neplacené volno asi 16 dní a pak jsem nastoupila na MD. A normálně jsem brala mateřskou úplně stejně vysokou jako u prvního syna... Zdravtní pojistění jsem si neplatila, jen jsem nahlásila na zdravotní pojišťovně, že pečuju o dítě do 4 let (může být snad i do 7 let, ale nevím jistě)... Ale mám pocit, že to nebylo ani nutný...

kittyy17
10. dub 2019

Neschopenka je z finančního hlediska nejvýhodnější. Na mateřskou jdi 6 týdnů před termínem. Vycházky si můžeš rozdělit, já jsem měla 8-10 a 15-19.

kittyy17
10. dub 2019

Mateřskou jsem měla dokonce vyšší, započítala se mi do toho vyměřovacího základu proplacena dovolená 😉

barchen
10. dub 2019

@lenoulinkaa Ano to může. Ale o to se už zaměstnavatel nestará. Pojišťovnu musí informovat sama nebo?

malenka3
10. dub 2019

@barchen ano, povinnost nahlásit se jako osoba pečující v případě neplaceného volna má ona sama. Ale některý zaměstnavatel to hlásí kódem "osoba pečující" taky, mně to ten můj udělal, aniž bych o to žádala. Mám neplacené volno, dál pobírám RP, takže nemusím nic řešit, leč zaměstnavatel mi bouchnul na přehled pro pojišťovnu kód osoba pečující o dítě do 7 let.

zelenazaba
autor
10. dub 2019

Holky moc děkuji 🙂 půjdu na neplacené, aby jsme nemuseli dodržovat celý červenec vycházky.