Dvojčata - je vůbec reálné látkovat?

cukrik123
12. pro 2014

Ahoj všem, potřebuju Vaše názory, hlavně zkušených maminek dvojčátek. Najde se tu některá, co látkovala nebo látkuje? Já osobně bych do toho nešla ano za zlaté prase, ale zbláznil se mi manžel. Někde si přečetl inteligentní diskuzi o tom jak je to bezva a levné a kdo ví co ještě. No abych to nenatahovala... nenechá si to vymluvit. Tak by mě zajímalo jestli je to vůbec reálné. Ještě dodám, nemáme sušičku a ani prostor kam dávat v zimě sušit prádlo, pouze rozkládací sušák.
Děkuju všem.

evulina77
13. pro 2014

@cukrik123 pokud někam jedeme beru jednorázovky (snažím se kupovat ekologické), taky nechci nikoho omezovat tím, že se snažím látkovat

janinek
13. pro 2014

Kdo chce, hleda zpusobu, kdo nechce, hleda duvody. Jako se vsim.

Na latkovacich diskusich maminy s dvojcaty jsou. Nebo s dvema detmi v latce. Neni to scifi, da se to. Ale kdyz sama od sebe latkovat nechces a delala bys to z donuceni, tak te to bude jen stvat. K tomu je proste potreba vule. A kazdy ma ty duvody jine. Nekdo ekologii, nekdo finance, nekomu zalezi na tom, co ma dite na zadku.

Za me nejvetsi nevyhoda latkovek je objem do tasky. Latkujeme tak na 99% a kdyz jdu pryc na cely den, tak mi pet plin zabere prostor jak mensi balik jednorazu. A tezsi si ji pak nesu domu. Ale proste chci mit dceru v prijemne latce, tak to musim prezit. Mne jsou yake prijemnejsi latkove vlozky nez igelitove always. Pliny s nami letely i na dovolenou, jezdi s nami autem do CR a davam je i do skolky.

janinek
13. pro 2014

@evulina77 mne prislo schnuti horsi na podzim ted asi tri tydny. Netopilo se a pritom venku deste. To mi nektere schnuly i tri dny. Jak topime, je to rychlejsi. Nebo v lete u tchyne na balkone take schnuly tri dny, ze lilo a bylo velke vlhko.

Mimochodem, jak tvoje latkovani venku muze nekoho omezovat? Nebo teda myslis sebe? Coz chapu.

rozzaarka
13. pro 2014

@amabilis no, uprimne jsem to nepocitala, ale kdyz se jedna plena rozklada 250 let, tak se tomu podle me nemuze vyrovnat voda + nejaka energie + prasek na prani i kdyby se pralo denne. I kdyz vezmes ty svrchnaky - mame 4, malemu je 10m a dalsi rozhodne kupovat nebudu. Jedna maminka, co rodila v breznu si carkovala baleni jednorazu a po 4 mesicich pouzila 704 plen...

cukrik123
autor
13. pro 2014

@japona tak tenhle naprosto bezkonkurenční názor si zarámuju :D 😀 😀 😀

cukrik123
autor
13. pro 2014

@janinek Ano hledám důvody - oboustranné, mysli si o tom co chceš. Proto jsem to forum založila.

sibara
13. pro 2014

Nemám dvojčata, ale látkovala jsem třičtvrtě roku dvě děti zároveň - sušičku nemáme a další prostory na sušení mimo letní období (na zahradě) taky ne, takže schnutí rovněž na sušáku. Dá se to. Prala jsem obden. Ale mám převážně klasické čtvercovky, schnou nejrychleji. Na delší návštěvy (vícedenní) jsem tedy používala jednorázovky, látkovky na domácí provoz a menší výlety.
Mám kamarádku s dvojčaty, která látkovala, takže když se chce, všechno jde😉.
Ale nakonec samozřejmě záleží především na vás a jaké si to uděláte, takové to budete mít😉

janinek
13. pro 2014

@rozzaarka hlavne teda latkovane dite ma treba 50 plen, ktere pak casto jdou na druhe a treti dite (vlastni, cizi), takze to je vyroba, doprava a vse porad 50kusu na jedno dite, ne stovky jednorazu. Vzdyt uz jen doprava z tovaren do obchodu, z obchodu domu, z domova na smetak atd. Jako tady se neda ekostopa absolutne porovnavat.

@cukrik123 Tebe viditelne zajimaji jen nazory, co ti potvrdi ten tvuj, ne manzeluv, na coz mas samozrejme plne pravo. Ale jsme tu vsechny dospele, tak mi prijde usmevne se tvarit, z emi jde o 'pravdu'.

majvik
13. pro 2014

dvojčata jsem nelátkovala, ale očekávám že budu mít za půl roku v látce novorozeně a batole zároveň a zatím si věřím že to zvládnu. Znám i maminku co dvojčata látkovala a šlo to, ale jestli se ti do toho nechce tak jenom kvůli manželovi to nedělej. Řekni prostě že to s dvěma dětma nezvládneš a hotovo, protože z donucení to asi nebude nic moc...

janinek
13. pro 2014

@sibara Kolik bylo starsi/mu a uz chodili na nocnik trochu? Dceri bude dva a pul, ma tak 8 plin na 24h, tak s miminem mam pocit, ze to bude denni prani nebo takove to ob 36h. Protoze mi neprijde, ze do tri tydnu zacne chodit na nocnik.

rozzaarka
13. pro 2014

@janinek jj, to urcite taky 🙂 my mame 30 bambooliku + 10 ctvercu, co jsem mela jako rezervu, ale nedoslo na ne... a druhatko je podedi, az Kubik odplenkuje 🙂

sibara
13. pro 2014

@janinek holky jsou od sebe necelé dva roky, takže starší měla rok a třičtvrtě, když se narodila mladší a plínky jsme intenzivně používali do jejích cca 2,5 let, pak už tréninkové kalhotky...Ale jinak u nás to náhodou fakt bylo v podstatě ze dne na den😉 Během týdne začala z ničeho nic chodit na nočník čurat, naprosto spolehlivě (tedy, kromě spaní, to je zas jiná kapitola), o něco později totéž s kakáním, opět zlom - nechodila vůbec, neřekla si, kadila do plínky a pak během týdne začala sama chodit a hlásit, opět bez nějakých nehod apod. Asi se ty děti (alespoň některé) vyvíjejí skokově😀

veruska007
13. pro 2014

No, my bydlíme v "suchém" paneláku, hodně větráme... v pondělí jsem vyprala pračku bodýček, dala do obýváku na sušák... a včera večer byly ještě vlhké v místech, jak se přehýbají na ramínku, sbírala jsem je až dnes. S takovou rychlostí sušení bych látkovek potřebovala aspoň stovku. A to je venku jen vlhko, ani nijak extra neprší.

janinek
13. pro 2014

@sibara tak to muselo byt narocne. Jj, doufam prave v takovy skok. Protoze pokud to ma
Byt pozvolne, tak tim jejim zajmem bude v plinach do ctyr.

janinek
13. pro 2014

@cukrik123 jinak pokud o tom chces opravdu premyslet, zasla bych na nejaky kurz nebo se tu zeptej v latkovaci skupine, nejaka latkarka se v okoli jiste najde, co ti to rada ukaZe.

Tak jako tak, pokud latkovat nechces, manzelovi proste rekni, ze se na to necitis, ze nejvic prace s tim budes mit ty pres den. Nebo kompromis, par kousku poridit, latkovat muzete zkouset o vikendu, kdyz je doma. At na to nejsi sama, v nedeli vyperes a pak uvidite, jestli to budete chtit zkouset dal. Nikde neni psano, ze musite zacit hned po prichodu z porodnice, hodne mamin zacina po sestinedeli, nekdo treba az v pul roce. Ne vsichni latkuji plne, casto maji na ven a na noc jednoraz. Moznosti je nespocet. Kdyz mate mit dve, tak muzes muzo navrhnouy, at proste latkuje on. Ty to das odpoledne prat kazde 2-3 dny a on to vecer povesi. S jednim by se timhle stylem pliny sbiraly dlouho, u vas to bude rychlejsi.

Sama nevim, zda bychom latkovali, mit prvni dvojcata. Ale ja tak nejak chtela latkovat odjakziva, tak si myslim, ze jo.

amabilis
13. pro 2014

Já při látkování doufala, že se dítko odplenkuje brzo. Omyl, byl plně na plínách pomalu do tří let. U druhátka jsem to kombinovala a odplenkovalo se mi o rok dřív, než to první. Strašně moc záleží na tom dítěti,některému je to prostě šumák 🙂

sibara
13. pro 2014

@janinek No, oddechla jsem si, když to malá konečně zvládla🙂 Ale fakt už jsem taky nedoufala, protože na nočníku sedět nechtěla, v počůrané plíně by asi klidně chodila půl dne, aniž by jí to nějak vadilo atd., takže už jsem taky myslela, že ani nenastoupí do školky apod.
Držím palce, ať to jde u vás hladce 😉

janinek
13. pro 2014

@amabilis to je bohuzel casty latkovaci mytus. Kvuli tomu latkovat fakt nedoporucuji, to pak muze prijit zklamani. Je to o diteti ( casto teda o matce). K tomu jeste starsi generqce stale tvrdi, jak jsme v roce byli bez plen. To spis bych doporucula bezplenkovku od narozeni, tam kdyz se to zvladne na zacatku, tak je to jistejsi vysledek rozhodne.

zuny
13. pro 2014

já už jsem do této diskuze přispívala, ale stejně ještě přidám 🙂 skládám plínky klasicky - mám čtvercovky i obdelníkové, jednou jsem zkoušela poskládat novosklad a je to pro mě španělská vesnice 😅 Prostě dávám to podle sebe klasicky + obyč kalhotky, jednoduše, je pravda, že přebaluju častěji než u papírovek. Táňa je ekzematik a problémy neměla žádné. Hlídání prakticky nemám žádné, moje mamka si vezme kluky občas na víkend, tchýně bydlí 300 m od nás a s kočárkem nebyla nikdy 😒
Jde spíš o to si to zkusit, jestli bude nebo nebude vyhovovat, já chtěla jsem hlavně ušetřit a to se povedlo 🙂

amabilis
13. pro 2014

@janinek Právě proto jsem to sem psala 🙂 Na bezplenkovku bych neměla nervy, ale kamarádka to zvládala s přehledem!

filipatereza
13. pro 2014

Ano, ano... souhlasím s výše napsaným - kdo chce hledá možnosti, kdo ne hledá výmluvy... Jinak ad téma ekologie - jasně že energie něco stojí, i výroba těch látkovek a tak - článku s propočty je spousta např as www.uhanky.cz Jinak kdyby to bylo stejně ekologické tak by bylo dobré zamyslet se nad nákupem plastového nádobí a nějakého levného oblečení - po použití ihned vyhodit (a ušetřili bychom čas za praní a mytí nádobí...🙂

Pro mě jeden z hlavních důvodů byl fakt, že si uvědomuji, že současný konzumní svět nemůže vydržet věčně... Pokud všichni pojedeme styl kup-použij-zahoď protože to je prostě pohodlnější tak tu budeme za chvíli zavaleni odpadky... Já radši obětuji kus svého pohodlí, času a mám dobrý pocit...

Jinak k těm zdravotním důvodům: To že moč dítě "necítí" neznamená, že tam není... Je, rozkládá se a na kůži dítěte působí - to, že kolikrát není opruzené je tím, že se pokaždé maže krémy proti opruzení, které jakoukoliv opruzeninu zaléčují a já osobně si nemyslím, že to je cesta... V látkových plenkách se přebalují děti častěji - to já vidím jako výhodu...

Jinak znám děti které se děsivě opruzovaly jak v látkovkách tak jiné v jednorázu a musely přejít na to druhé...

verushe20
13. pro 2014

Kdyby tohle po mě chtěl přítel tak bych mu řekla,že si to bude dělat sám. Nerozumím tomu co je na tom latkovani tak bezvadného jak si některé mamče chválí. Nedovedu si představit,že se mi doma hromadí pokaděné plenky, protože co si budem povídat,ten smrádek z kokin je někdy brutální a za další jak někdo píše že ušetří na plenkách,tak to mi přijde taky blbost protože my třeba nakupujem pampersky v akcích za 279,- což zas taková pálka není. Navíc ty látkové se musí prat furt aby to doma nesmrděli takže tím pádem větší spotřeba vody,elektřiny a pracího prášku.. Potom to věšet,sušit a žehlit... Takže za mě bych se na to vyprdla, a s dvojčátky tím tuplem..

whitelilith
13. pro 2014

@verushe20 🙂 je vidět, že máš "přehled"

lenicka07
13. pro 2014

Podle mě je zásadní, že nemáš kde sušit. Určitou dobu jsem látkovala obě děti najednou, naštěstí to bylo v létě, díky bohu se dcera do podzimu odplenkovala. S dvojčaty budeš mít normálního prádla dost a ještě plíny a nemít to kde sušit... Za mě ne.

janinek
14. pro 2014

@verushe20 Kdyz mam latkove pliny v kyblu, zadny smrad nikde necitim, krome teda te chvile pri otvriani nebo pak prendavani do pracky. Zato kdyz mam v kosi pokakanou jednorazovku, smrdi to ven z koupelny nebo v cele kuchyni a obyvaku, ktery je vedle bez dveri.

kammka
14. pro 2014

@cukrik123 bez sušičky nebo dostatečně velkého prostoru mimo byt, kde bys mohla sušit... ani omylem.. v létě to schne dobře, pokud je hezky, pokud ne, tak je to na prd, nám se akorát rozlezla po bytě plíseň.. ale to je opravdu jediný důvod, proč bych do toho nešla.. pokud manžel, když o to tak stojí, pořídí sušičku, tak v pohodě.. na penězích to znát je, prát lze na šedesát, když je to jen počůrané, tak i na míň, žehlit se fakt nemusí, skládání a věšení byla taková meditace...na pleny jsem měla v koupelně kýbl od primalexu s víkem, nic nikde nesmrdělo, když to srovnám s tím, jak mi čpí jednorázovka zavřená ve skřínce pod dřezem.. brrr.. a jak se plní při jednorázovkách popelnice, to je teprve masakr.. látkovky jsem milovala, ale bohužel, kluk je čert a prostě si je sundával, skáče furt jak pošuk a plena mu padala.. to by se dalo odbourat pořízením lepších svrchňáků, ale to je dost peněz a pak ta plíseň a sušáky v našem 2+kk.. takže jsem se na látkování nerada vykašlala a kupujeme po akcích jednorázovky.. plíseň už není tak strašná a obvykle mi tu straší max jeden sušák..takže problém vidím v tom sušení, v ničem jiném..

janinek
14. pro 2014

@kammka v Uk si hodne kupuji vysusovace (?), proste pozirace vlhkosti.

kammka
14. pro 2014

@janinek my ale bydlíme v kamenném baráku, kde je vlhko i bez sušáků.. barák v podstatě nemá základy, vlhkost, kterou by sežral vysoušeč, se natáhne do zdi z druhé strany znova.. vysoušeč mám do rohu ložnice, zatékalo nám tam od prasklého okapu, tableta byla spotřebovaná za cca týden, když si vezmu, že mně tu jedna vyjde na padesát korun, tak je to fakt drahé.. teď, co nesuším pleny, je to na vlhkosti v bytě hodně znát, ano větrám jako cvok, ale ono když je venku kolem nuly a míň, tak to větrání má opačný účinek, vlastně se dovnitř dostane studený vzduch, vlhkost se sráží na zdech.. já jsem skutečně látkovala se čtvercovkama skoro dva roky, ale i ty čtvercovky mi tu schly dva dny, dva sušáky mi skoro nestačily, mám ještě starší dceru a chlapa, který zasviní taky hromadu prádla prací kolem hospodářských zvířat.. nejsem odpůrcem látkování, ale když není kde sušit, tak je to fakt votrava..

kammka
14. pro 2014

@janinek takže mít v látkovkách dvě děti, což znamená prát v podstatě denně, já prala čtvercovky co dva tři dny, k tomu běžné prádlo a prala jsem denně, vlastně tu ty sušáky stály furt...většinou oba.. na jednom jen pleny.. takže to vidím na tři sušáky...a to už je vlhkosti strašná spousta.. sušit venku šlo ideálně málokdy, v zimě na to padaly saze ze sousedčina komína, na jaře pyl z řepky, ty pleny lepily!! od toho žlutého svinstva.. v létě prach, máme za barákem pole a pár kiláků vzdušnou čarou lom.. prostě málokdy se dalo venku sušit aby pleny byly krásně čisté.. mít ještě o jedno mimino v látkovkách víc, tak možná částečně, ať si to ten chlap zkusí.. mně ta práce dost bavila, ale stříkat si pak savo po zdech, nebo to prát znova, protože se na tom venku usadilo všechno možný.... je pravda, že s látkovkama měl kluk prdelku jak z alabastru, ani jedinej pupínek, lehce se to všechno z kůže omylo, protože bavlna to sežrala daleko líp, než ten "papír"... ale ta plíseń, minimum místa na ty blbý sušáky.. pořád to přehazovat z místa na místo, aby se člověk dostal do skříní, k oknu... možnosti pro sušení mi přijdou pro látkování rozhodující. ona ani ta sušička není nakonec výhra, je to docela náročný spotřebič..

evulina77
14. pro 2014

@kammka no u vás je ta sušička nutnost i bez látkování. Asi bych na manžela začla klást "kobercový" nátlak 😀