Jaká je pravděpodobnost početí dvojčat?
Ahoj maminky, mám otázku, jaká může být pravděpodobnost, že budeme mít s manželem dvojčátka, když má manžel hojný výskyt dvojčat ze své strany rodiny (jeho sestra je z dvojčat, sama čekala dvojčata, apod.) je tady možnost, že i my budeme mít dvojčata nebo to záleží spíše na mé genetické dispozici? Z mé rodiny nevím o nikom, že by měl dvojčata.
Stručné shrnutí
- Dvouvaječná dvojčata vznikají uvolněním dvou vajíček a dispozice k vícenásobné ovulaci se dědí hlavně po ženské linii; podle Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat má žena pocházející z dvojčat dvojnásobné riziko.
- Jednovaječná dvojčata se považují za náhodný jev bez prokázaného dědičného genu a dosud nebyl nalezen konkrétní gen, který by ovlivňoval početí dvojčat.
- Umělé oplodnění (IVF) a hormonální stimulace zvyšují pravděpodobnost dvojčat; v diskuzi se uvádí statistika cca 1 z 50 porodů dvojčata a věk matky zvyšuje riziko z přibližně 1 % u žen do 35 let na cca 2 % u starších žen.
Nejčastější otázky
Q: Jaká je základní pravděpodobnost, že porodím dvojčata?
A: V diskuzi se uvádí, že v současnosti připadá přibližně jedno dvojče na 50 porodů, což odpovídá asi 2 %; ženy do 35 let mají podle příspěvku přibližně 1% pravděpodobnost, starší ženy přibližně 2 %.
Q: Ovlivní výskyt dvojčat v rodině manžela moje šance na dvojčata?
A: Dispozice k dvouvaječným dvojčatům se dědí převážně po ženské linii, ale muži mohou předat sklon k vícenásobné ovulaci dcerám; pokud jsou dvojčata jen na otcově straně, vliv na přímou šanci konkrétní ženy je podle diskuse menší.
Q: Dá se početí dvojčat nějak „pomoci“ nebo naplánovat přirozeně?
A: Neexistuje spolehlivá přirozená metoda ke plánování dvojčat; ve vláknech jsou zmínky o vysazení antikoncepce a náhodných vícenásobných ovulacích, ale skutečně zvyšuje šanci především hormonální stimulace v kontextu lékařských metod nebo IVF, o čemž má rozhodnout gynekolog.
Q: Zvyšuje umělé oplodnění (IVF) riziko dvojčat a vícerčat?
A: Ano, IVF a další metody asistované reprodukce zvyšují pravděpodobnost dvojčat a vícerčat; v diskuzi jsou příklady dvojčat i trojčat souvisejících s umělým oplodněním.
Q: Dědí se jednovaječná dvojčata?
A: Jednovaječná dvojčata jsou v diskusi označována za spíše náhodný jev a přímý dědičný gen pro jednovaječnost dosud nebyl identifikován.
Q: Kde získat ověřené informace a podporu o dvojčatech?
A: V diskusi je uvedena Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat jako zdroj informací o dědičnosti a podpoře rodin, užitečné jsou i odborné portály jako babyweb.cz, a konkrétní radu o rizicích a možnostech poskytne gynekolog nebo reprodukční klinika.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dispozice k dvouvaječným dvojčatům se dědí převážně po ženské linii.
- IVF a hormonální stimulace zvyšují pravděpodobnost dvojčat.
- Dvojčata se mohou narodit i bez rodinné anamnézy dvojčat.
- Věk matky mírně zvyšuje pravděpodobnost dvoučetného těhotenství.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že silný výskyt dvojčat na otcově straně výrazně zvyšuje šanci; jiní uvádějí, že pokud jsou dvojčata jen na otcově straně, šance konkrétní ženy není významně vyšší.
- Někteří uvádějí, že existuje dědičný gen pro dvojčata; jiní poukazují na to, že dosud nebyl nalezen žádný konkrétní gen.
Otevřené otázky
- Který konkrétní gen nebo genetický mechanismus by přesně způsoboval predispozici k dvouvaječným dvojčatům?
- Jak přesně kombinují věk matky, asistovaná reprodukce a rodinná genealogie riziko dvojčat pro jednotlivou ženu?
- Jaká je přesná frekvence vícenásobné ovulace v běžné populaci a jak se liší mezi populacemi?
Zmíněné značky a firmy
Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat, babyweb.cz, Sportka
Zmíněné produkty a metody
IVF, umělé oplodnění, hormonální stimulace, vysazení antikoncepce, hormonální tělísko, dvouvaječná dvojčata, jednovaječná dvojčata, vícerčatá, vícenásobná ovulace
Místa a osoby
žádné
Údajně dvojčátka má svědomí maminka, ale jistá si stoprocentně nejsem.. Bratranec mého taťky dvojčata měl, jinak nevím, jestli jsou v rodině další. My s přítelem čekáme jednovaječná dvojčátka po přirozeném početí. 🙂
Nečetla jsem všechny příspěvky, ale napíšu, co nás učili na škole.
Výzkumů dvojčat je málo a dosud nebyla nalezen žádný gen, který by měl vliv na početí dvojčat (jedno i dvojvaječných). Jednovaječná dvojčata se považují spíše za jakýsi omyl při dělení buněk.
Z analýzy rodokmenů však vyplývá možná dědičnost DVOJVAJEČNÝCH dvojčat. Nejvyšší pravděpodobnost na početí dvojčat mají ty ženy, které jejichž prarodiče jsou z dvojčat. Více ty, které to mají v linii matky. Toto se samozřejmě týká přirozených početí.
Tady jsem to sestručnila, ale výjimky se také mohou dít. U nás v rodině to ale přesně odpovídá. Babička z dvojčat -> 2x v mojí generaci dvojčata. Takže se celkem dost klepu, abych je také neměla.
Dobrý den,
dispozice mít dvojčata se přenáší na ženy - je to schopnost uzrávání více vajíček najednou. Většinou uzraje vždy každý měsíc jedno, na střídačku z vaječníku jednoho, pak druhého. Pak už jen stačí zdravý chlap, aby měl schopné spermie obě či více vajíček oplodnit. A je jedno, že v jeho rodu dvojčata jsou nebo nejsou.
@kacenka115
No,tak ta věta,že....Nejvyšší pravděpodobnost na početí dvojčat mají ty ženy, které jejichž prarodiče jsou z dvojčat.😀Tak to já jsem u druhýho těhu jasná. Obě moje babičky byly z dvojvaječnýh dvojčat a ještě mám starší sestry jednovaječný dvojcata z matčiny strany z prvního manželství. Tohle na mě asi mít vliv nebude....ale ty moje babičky jo.😐 Je to krásný ale zároveň mě to děsí,to se přiznám.😞
@margaret88 Uvidíš jak ti to vyjde. Tyto teorie vycházely než do sebe začaly ženský horem dolem cpát hormony, v dnešní době nikdy nevíš. Když se budeš hodně bát, tak se můžeš zeptat gynekologa, jestli si myslí, že by se ti mohlo uvolňovat víc vajíček, třeba ti poví něco zajímavého. 🙂
Podívej, já jsem chodila na sledování ohledně cyst na vaječníkách. Jeden měsíc se mi uvolnilo až 5 vajíček, ale paterčata jsem nikdy neměla 😀 A ani se toho nebojím. Vícerčata v rodině nikde nemáme, ale někdo musel být první, že.
@marianne88 I já se přidám. Sama mám dvouvaječný dvojčata-kluky a byli počati přirozeně 😉 . Já ani přítel v rodině dvojčata nemáme, aspon nám to každý tvrdil a přezto nám se narodili.Dvojčata se spíš rodí po ženské linii, prý 😉
Je pravda,že mám kamarádku a ta letos u druheho těhu porodila dvojvaječný holčičky. Sama je z dvojvaječných dvojčat. Tohle asi na geny je. A druhá kamarádka měla tatínka z dvojčat a ani ona ani její brácha dvojčata nemají.
Ja cekam dvouvajecna dvojcata, pocata prirozene a z me strany nic takoveho v rodine nemame. Od manzela maminka je z dvouvajecnych dvojcat.
Kamarádka otěhotněla přirozeně, známý budou mít zase trojčata z umělého.. Já bych brala dvojčátka hned😍 I když to musí být pěkný zápřah..
Nečetla jsem vše, ale poslední dobou mám v okolí spoustu dvojčat, které jsou dvojvaječná a k otehotnění došlo hned po vysazení antikoncepce (buď pilulek nebo hormonálního tělíska), že je to tělo tak rozložené a uvolní ty vajíčka prostě dvě. Jak je to s genetikou nevím. 🙂 Možná malý vliv tam asi bude...
Hmm asi na tom něco bude. Moje druhé těhotenství a máme dvojky (páreček). Děda z matčiny strany byl z dvojčat (páreček). Holky moje to asi ponesou dál. To bude vnoučat / pravnoučat...😅
Ale jen pozn. 4 měsíce peklo a ted už mi to přijde lepší než s 1 🌼

@bambulkaivanka a jak vypadal tvuj test na zacatku tehotestvi byli silne obe carky kamaradka je tyden a hned ma skoro stejne silne carky