icon

Roční dvojčátka. Jaké máte radosti/starosti?

avatar
weroniika
30. pro 2011

Ahojky holky podělte se, jaké máte radosti i starosti s ročními dvojčátky. ..... 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 162 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Vývoj motoriky u ročních dvojčat se výrazně liší i v jedné rodině; někteří děti začnou chodit už kolem 11 měsíců, jiní se pohybují po čtyřech nebo chodí kolem nábytku a dělají jen několik kroků.
  • Spánek a krmení u ročních dvojčat bývá velmi variabilní; někteří spí celou noc (např. 18:30–8:30), jiní se budí každé 2 hodiny, rodiče kombinují kojení, Sunar, kaše a přesnídávky a používají produkty jako Activia, Žervé a Glukopur.
  • Praktická řešení pro provoz s dvojčaty v diskusi zahrnovala dvojčecí kočárky a golfky (Peg Perego, Chicco, Cosatto, Zopa), vodící kšíry, monitory dechu (možnost zapůjčení za ~150 Kč/měsíc nebo zapůjčení z porodnice na ~1000 Kč), a u neštovic použití Fenistil kapek; vakcína Priorix tetra byla zmiňována s cenou kolem 1700 Kč za dávku.


Nejčastější otázky

Q: Od kdy začít s nočníkem u dvojčat?
A: Rodiče v diskuzi začínali vyzvedávat děti na nočník už od cca 10. měsíce, pravidelně ráno a po obědě; jiní uvádějí pozdnější začátek kolem 1 roku a používání plen až do dvou let.

Q: Jak řešit neštovice u malých dětí a očkování proti nim?
A: Při neštovicích rodiče hlásili tři večery s teplotou kolem 38 °C a silné svědění, používali Fenistil kapky proti svědění; vakcína Priorix tetra (spalničky, zarděnky, příušnice, neštovice) byla v diskuzi zmiňována s jednou dávkou kolem 1700 Kč a někteří rodiče kvůli ceně očkování odmítli.

Q: Jaké kočárky a golfky se pro dvojčata osvědčily?
A: V diskusi byly zmiňovány modely Peg Perego Aria Twin, Peg Perego (obecně), Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Cosatto, Zopa Jumper, ABC Design Zoom a Herqules (Herqules twin raptor); rodiče chválili Chicco Twin za možnost projet 80cm dveřmi a varovali, že Herqules twin raptor je hodně těžký.

Q: Dávat dětem kšíry (vodící postroj) nebo ne?
A: Někteří rodiče označili vodící kšíry za „úžasná věc“ pro bezpečnost na procházce, jiní se s nimi necítili dobře („přijde mi to jak pro pejsky“), takže použití závisí na preferenci rodiče a místu procházky.

Q: Jak udržet příkrmy teplé při venčení nebo výletech?
A: Rodiče doporučují dát horký vařený příkrm do termoobalu nebo lahve/krabičky a případně zředit skleničky teplou vodou z termosky; toto řešení bylo zmiňováno jako praktické pro zachování teploty jídla.

Q: Jak fungují monitory dechu pro dvojčata a stojí za to je koupit?
A: Uživatelé zmiňovali, že některé monitory s dvěma podložkami fungovaly nespolehlivě a že je potřeba mít ideálně jeden monitor na každé miminko; půjčovné bylo uváděno kolem 150 Kč/měsíc nebo jednorázově cca 1000 Kč za delší zapůjčení z porodnice.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Výchova ročních dvojčat je energeticky náročná a vyžaduje hodně organizace a kompromisů s úklidem a časem.
  • Rodiče často kombinují kojení s umělým mlékem Sunar, kašemi a přesnídávkami a používají výrobky jako Activia nebo Žervé.
  • Dvojčecí kočárky a golfky jsou běžné řešení pro venkovní pohyb s dvojčaty a výběr modelu závisí na šířce dveří a ovladatelnosti.


Sporné názory

  • Použití vodících kšír: pro bezpečnost na procházce versus nelibost z „používání postroje jako pro psa“.
  • Spojená rukojeť u dvojčecích golfek: někteří rodiče preferují spojenou rukojeť kvůli lepší ovladatelnosti, jiní to považují za zbytečné a ozkoušeli si bez ní.
  • Očkování proti neštovicím: někteří rodiče zvažují vakcínu Priorix tetra, jiní kvůli ceně (uváděna kolem 1700 Kč za dávku) očkování nevolí.


Otevřené otázky

  • Jak jsou kapacitně řešeny zápisy dvojčat do mateřských škol a jaká jsou konkrétní pravidla přijímání dvojčat?
  • Kdy je optimální věk a metoda pro přesun dvojčat do samostatných pokojů a pro jejich samostatné noční spaní?
  • Jak nejlépe vybrat konfiguraci kočárku/golfek pro úzké vstupy a městské prostředí?


Zmíněné značky a firmy

Priorix tetra, Sunar, Activia, Žervé, Glukopur, Fenistil, Peg Perego, Chicco, Zopa, ABC Design, Cosatto, Chipolino, Herqules, IKEA, Nanny, Mimibazar.cz

Zmíněné produkty a metody

kšíry (vodící postroje), nočník, Vojtovka, Priorix tetra, Fenistil kapky, termoobal, monitory dechu (dvě podložky), Sunar, žemlovka s Glukopurem, golfky, dvojčecí kočárky (Peg Perego Aria Twin, Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Herqules twin raptor, ABC Design Zoom)

Místa a osoby

Čestlice, Milíčovský les, Hostivařská přehrada, Praha 4, Háje, Lhotka, policejní akademie

Strana
z6
avatar
majka07
26. srp 2012

@koffen já Tě chápu, vím jak to myslíš.... 😉

avatar
gilotek
26. srp 2012

Mávám a zdravím 🙂

avatar
marton
30. srp 2012

@koffen Promiň nezaregistrovala jsem tvoji odpověď.Jo,jo klukům teď byli dva roky.Bydlíme v Čakovicích.Jdu dočíst vaši diskuzi 😉 .

avatar
marton
30. srp 2012

@koffen Koukám,že jsem ti odpověděla jak trdlo 😀 .Když jsme s nimi začali chodit plavat,tak jim bylo tak 19 měsíců.
Nemyslím si,že by maminy dvojčat nechtěli předávat zkušenosti.Dle sebe soudím,že jsem někdy tak unavená,že pokud mě někdo neosloví sám,tak jen tupě zírám 🙂 .Pokud ale ráda cestuješ,tak nás přijeďte navštívit 😉

avatar
majka07
31. srp 2012

@gilotek mávám a zdravím také 😀

avatar
koffen
31. srp 2012

@marton Dík 🙂..jj, asi máš pravdu..možná jsou ty maminky tak unavený, že nemají náladu...je fakt, že i mě někdy prudí, 10x denně odpovídat na stejné otázky kolemjdoucích..ale to určitě známe všechny 🙂...teda ráda bych přijela, ale cestování zatím moc nedávám..třeba až budou holky starší..příští rok?? 😉

avatar
marton
31. srp 2012

@koffen To chápu,taky s klukama moc necestuji.Ale nabídka platí 🙂 .Jinak mi ani nevadí,že se lidi ptají.Většinou jsou milí.Je fakt,že dvojčat je teď docela hodně a přesto stále vzbuzují zájem.
Pěkný víkend.

avatar
pavcahola
31. srp 2012

Ahoj můžu se přidat já mám doma skoro dvouletý dvojčátka kluky a občas je to pěkný záhul 🙂

avatar
koffen
1. zář 2012

@marton To máš pravdu 🙂...všude býváme středem pozornosti , někdy je to příjemný víc někdy míň 🙂..tak si taky užijte vík..u nás je hnusně, tak snad je u Vás líp 🙂

avatar
koffen
1. zář 2012

@pavcahola Jasný 🙂..vítáme Tě 🙂

avatar
jarkalada
1. zář 2012

ahojte - už ani ne za měsíc budeme mít rok - jaký jste měli dortík? Jsou moc hezký ty dětsky zdobený, ale většinou je to marcipán, a to děti nemůžou-a nám ani moc nechutná. Je nějaký, který by mohly i děti? Je jasný, že budou mít jen ždíbek. Přemýšlím třeba nad ovocným se želatinou.. ale zas mi přijdou takový obyč. No nevím ještě, máte nějaký tip? Díky 🙂
Jo - a perou se už taky vaše děti? jestli nejsme výjimka 😀 i když jen občas 😎

avatar
majka07
1. zář 2012

@jarkalada ahoj, my měli včelí medvídky, mám je v albu a holky pak měly na korigovaný rok takový pidi dortíky které jsem dělala podle MMB http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=48291 Jinak můžeš udělat nepečený dort kam použiješ suroviny co můžou aj děti, možností je celkem hodně 😉
příklad
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=51746

avatar
weroniika
autor
1. zář 2012

ahojky maminky dvojcatek,vsichni novy jste vitani,dlouho jsem tady nebyla toho casu moc neni 😒 ,,my ted mame19mesicu a je to mazes,deti se stipou,kousaji a vymysly same blbiny a venku to je jak kroceni zviratek,neni tady nektera maminka z prahy 4??? 🙂 a co vy jak to zvladate.

avatar
majka07
1. zář 2012

@weroniika Veru, moje holky mají taky 19 měsíců 😀 Kolikátého ledna máš prcky? Koukám, že máš Karolínku 😉 No u nás to celkem jde.... jen kdyby poslouchali na slovíčko NE 😀 😀 😀 nesmíš.... zkouší mršky zkouší, ale už se to lepší někde poslechnou... ale někde zkouší dál 😀

avatar
weroniika
autor
3. zář 2012

@majka07 ahojky jsme 25.ledna 🙂 me zase na vse rikaji ne,hlavne holcicka a s tim poslouchanim tedy nic moc ☹ ,jake cinnosti maji ted tvoje holky nejradeji nebo hracky.

avatar
majka07
3. zář 2012

@weroniika moje holky jsou 17. ledna. Hračky které u nás jedou je kuchyňka mé starší dcery, odrážedla, kočárky, stoleček od FP a velký plyšový medvěd, na něm se válí hrozně rády. A o mají ještě rády je, když jejich velká ségra leží na zemi a ony po ní můžou lézt, skákat apod. a oblíbené zakázané činosti....koukání do koše, strhávání samolepek co má starší na jedné skříňce, můj mobil, stahování klece s andulkou......určitě by se ještě něco našlo... trhání kytky 😀 😀 😀 😀 😀 a co u Vás?

avatar
koffen
11. zář 2012

@jarkalada Takyjsem dlouho přemýšlela, jaké dortíky uděláme. Nakonec jsem udělala klasickej z cukrářských piškot po obvodu, dovnitř ovoce, piškoty a tvaroh a do druhého zakysanou smetanu. A ještě jsem holčičkám udělala ovocný kočárek z melouna a mělo to úspěch myslím 🙂..s marcipánem uděláme příští rok, to už z toho budou mít trochu rozum 🙂..jinak holkám bude 13.m. a perou se taky někdy 🙂

avatar
koffen
11. zář 2012

@weroniika My máme skoro 13.m. a jsme z Prahy 4, z Hájů 🙂...

avatar
weroniika
autor
12. zář 2012

@koffen Ahojky my máme 20 měsíců a jsme z Lhotky kousek od kauflandu,jestli víš kde je.Kam s dětmi jezdíš na procházky?My tedy moc už " nekočárkujeme ",spíš chodíme na hřiště.

avatar
koffen
12. zář 2012

@weroniika Hm, tak to nevím, kde to je 🙂..moc to tam neznám, jen kolem policejní akademie 🙂...a v Hodkovičkách, ale taky ne moc...jinak na Hájích chodíme do Milíčovského lesa a k Hostivařský přehradě, ale taky to pomalu holky přestává bavit, sedět v kočáru, takže taky asi začneme brzo hříšťátkovat...

avatar
dominka17
16. zář 2012

Ahoj holky, my sme pred 2 týždňami oslávili prvý rok, mali sme oslavu aj v ČR aj na SK🙂 Ešte nechodíme, ale už je to na spadnutie..Je to teraz krásne obdobie, holky sa zahrajú samé, ale už si začínajú robiť zle (ťahať za vlasy, biť sa po tvári)..A začínajú občas neposlúchať, ale inak sú to zlatíčka🙂

avatar
jarkalada
20. zář 2012

Ahojte-používáte nějaké golfky? Pokud ano - je lepší se spojenou rukojetí, nebo klasické "hole"..na co se zaměřít, aby měly? Koukala jsem třeba na peg perego aria twin-že jsou lehounké, ale zas tam nejdou polohovat nožičky..
Díky za nějaký dobrý tip. Koukám po bazárkových

avatar
majka07
21. zář 2012

@jarkalada záleží komu co vyhovuje, já si koupila cosatto a pak je prodala, vůbec mi nevyhovovalo, koupila jsem si chipouše, dobrý, ale manželovi nevyhovuje a tak jsme koupili ojetou trojkolku a musím říct, že já odpůrce trojkolek nedám na ní dopustit, to jede samo 😀 😀 😀 Vzali jsme ho sebou aj na dovču do Řecka a díky zato, že jsem netrvala na tom abychom vzali chipouše. Já tedy preferuji spojenou rukojeť, ale opravdu záleží na každém z nás, každému vyhovuje něco jiného.

avatar
evikj33
23. zář 2012

Maminky prosím o radu-Měla jste některá monytor Nanny se dvěma podložkama pro dvě miminka-nebo jste musely mit dva monitory samostatně.Inzerují že se dají napojit do dvou postýlek,ale nikde nepíší zda se pak dají na jednu jednotku současně připojit a reaguji na obje současně? 😕

avatar
marton
23. zář 2012

@evikj33 Ahojky,jestli si dobře pamatuji,musíš mít na kadé mimčo monitor zvlášť.Taky jsme zkusili dvě podložky,ale nešlo to.Monitor buď pípal bez důvodu nebo když jsme jednoho vyndali a čekali,že zareaguje tak nic.Pak jsem se někde dočetla,že každé mimčo musí mít svůj.Nakonec jsme to zvládli bez nich 🙂 .

avatar
evikj33
24. zář 2012

@marton Moc díky za zkušenost.Právě taky zvažuji,zda monitorky koupit,nebo počkat až v jakém tt se narodíme a podle toho se rozhodnout-co maminka to jinej názor.Někde je prej i pujčují za 150kč/měsíc 1ks.Ale zas nevím jak jsou spolehlivé-když jsou často používané na ruzné děti.Asi prostě počkáme.

avatar
marton
24. zář 2012

@evikj33 ahojky,taky jsme si ho zapůjčovali v porodnici.Na 6 měsíců,tuším že tisícovka.Ale to už si moc nepamatuji.
Kluci byli narozeni 36 týden a vážili 2530 a 2190.Tím,že ty monitory tak blbly a já byla vyblázněná z každého zvonění,tak jsme to riskli bez nich.Uvidíš sama.Přeji ti pěkné těhulkování a radost z dětiček 🙂 .

avatar
evikj33
24. zář 2012

@marton Tak to jste zvládli dobře 36tt to je paráda,snad se k němu taky dopracujem.Váhy taky krásné nato že to byli 2chlapíci.Děkuju 🙂

avatar
jarkalada
24. zář 2012

@evikj33 ahoj my měli 1,8kg a malinko přes dvě kilča. Monitory jsme měli taky zapůjčené. A bez problémů. Ani jednou naštěstí nepípaly, měli jsme je 9 měsíců. Byly tedy u nich dvě podložky, takže krásně pokryly celou plochu postýlky.

avatar
marton
24. zář 2012

@jarkalada Taky jsme měli dvě podložky v jedné postýlce,ale rušili se,nereagovali jak měli,Koukám,že budete mít první narozeniny.Tak vše nejlepší 🙂 .

Strana
z6