Chci přestat pít, přejeme si druhé miminko. Jak na to?

jitrulka
10. lis 2010

Zdravím vás, nikde jsem tu nenašla podobné téma. Proto se pokusím jej založit. Jde o choulostivou věc a pokládám to za zlo, přesto předem doufám, že nás ostatní maminky neodsoudí. Ráda bych slyšela o zpovědích, zkušenostech a vůli ostatních maminek, které toto zažili. Chtěla bych aby to tu bylo spíše pro lidi kteří vědí o svém problému a snaží se s tím bojovat.

Je mi 30 let, máme nádhernou veselou dvouletou dceru. Pít jsem začala zhruba před 5 lety, snad ze stereotypu, avšak doted jsem nevyhledala odbornou pomoc, pač si myslím že to velmi dobře zvládám. O mé závyslosti ví jen můj manžel, okolí nikdy nic nezaregistrovalo. Doma piji jen večer, když je manžel doma - nechci nechat dcerku bez dozoru. Své těhotenství i kojení jsem se držela abych nepila, ale jakmile jsem Verunku odstavila, doslova jsem se na sklenku těšila.
Ted jsme se s manželem rozhodli pro druhé, proto se opět snažím přestat pít, aby se mé tělo očistilo, ale je to tak těžké. Chci i druhé dítko odnosit s čistým svědomím že mu dávám to nejlepší - možná i proto u vás hledám podporu pro silnou vůli.

elise
10. lis 2010

@jitrulka možno by bolo dobre, keby si vyhľadala psychologičku dá sa aj anonymne, ona ti pomôže mnohé veci prekonať, viem že to ide už raz si to zvládla tak sa treba držať, dieťatko potrebuje dobrý vzor nie maminu ktorá leží niekde doma spitá. je to odvaha mať druhé bábenko. inak máš moje plus ked si sa zverila s problémom s alkoholom a dokážeš si to priznať je to krok k úspechu. určite navštív psychologičku a hlavne sa motivuj tvojou dcérkou ktorá ťa potrebuje všetko ide . držím ti palce. 😉

jitrulka
autor
10. lis 2010

Děkuju. Je fakt že doma se do němoty neopíjím, nechci na sobě dát nic znát. Spíš je to pár skleniček, ale téměř denně. Mám strach že jakmile si s tím někam zajdu, i anonymně, bude to už pro mě problém s velkým P. Strašně se toho bojím. Z toho že to bude oficiální 😖

elise
10. lis 2010

@jitrulka psycholog je viazaný mlčaním a môžeš ho navštíviť aj v inom meste 😉 neboj všetko bude dobre ty to zvládneš. 😉

paulla
10. lis 2010

jitrulka - můžu se zeptat co konkrétnš piješ a v jakém množství? Zkoučela sis to spočítat? Myslím, že slovo alkoholička je příliš silné. Slovo alkoholička mi zavání smradlavou ožralou ženskou, která se válí na zemi, ale to je extrém. Zkoušela sis najít na večer jiného koníčka? Co by Tě bavilo? Zkus popřemýšlet...myslím, že kdyby ses zabavila nějak jinak, bylo by to super...

jitrulka
autor
10. lis 2010

paulla díky za útěchu, ale obávám že že toto je na místě. "Umím" dát i litr vína za den. Většinou jen pivo nebo víno. Tvrdý ne. Ale já už si o tom pochopitelně něco na netu vyhledala a z toho co vím, se o alkoholismu už mluvit dá. Sice asi mírný ale je. Těšení se na něj, občasné schovávání před manželem (nemusí mít o všem přehled), stísněnost když ho doma nemám... tohle všechno jsou příznaky. Bohužel. Fakt se snažím, ale vím že problém mám.
Koníčka mám (jízdu na koni 😀), ale bohužel to se neslučuje s večerem. Ten klid když jde malá spát.... si prostě užívám.

elise
10. lis 2010

@jitrulka hovorí sa o bludných kruhoch alkoholizmu kedy sa z toho nemôže človek akosi vymotať a stále sa vracia k určitým bodom. ale je velké plus a už som ti to napísala že o tom vieš povedať a priznať si to je to krok k uspechu lebo sama chceš aby sa to zmenilo. 😉

jitrulka
autor
10. lis 2010

elise: to si sakra piš že chci a děkuju za podporu... 🙂 . A miminko je velký důvod. Ale bojím se i jak to bude pak...

elise
10. lis 2010

@jitrulka skus sa za každé abstinovanie odmeniť 😉 stačí uplná drobnosť napríklad lístky do kina s manželom alebo niečo milé na seba, nejaku drobnosť a vyhradte si s manželom jeden večer pre seba (dieťa dajte k starým rodičom) vtedy si doprajte romantiku večeru, sviečky, kupel, flašku vinka ale len ozaj kvalitného ako odmena a to si aj tak vychutnávaj, postupne sa bude zlepšovať uvidíš. 😉

jitrulka
autor
10. lis 2010

To mě nenapadlo... odměnovat se 🙂 způsobí to dvojitou radost. Určitě to zkusím a hned ráno na to najedu. Ted hlavně pro sebe a pak... třeba ... i pro mimi.

elise
10. lis 2010

@jitrulka super🙂

emanka
10. lis 2010

@elise , nič v zlom, ale ako odmenu za abstinovanie si má dopriať fľašku vína??? to kde sme? ak abstinovať, tak úplne, už ani kvapka, nič. Viem, o čom píšem, brala som heroín a teraz si predsa nemôžem hocikedy šľahnúť za odmenu!!!
Jitrulka, ak chceš mať druhé dieťa, tak sa musíš viac posnažiť a naozaj toho nechať. Viem, že je to ťažké. Choď k psychiatrovi, predpíše ti aj lieky na ukľudnenie a pod. A pravdepodobne aj na spanie, pri abstinovaní je spánok zlý. Všetko sa dá....

elise
10. lis 2010

@emanka ano ako odmenu raz do mesiaca a ked je to víno veľmi kvalitné -archívne tak si to môžu obaja s manželom vychutnať, nemôže s tým skončiť zo dna na den a ked si to daju s manželom ako romantický večer a postupne to budu vysadzovať je to krok dopredu.
a s heroinom si asi tiež neprestala zo dna na den 😉

emanka
10. lis 2010

@elise , tak to nefunguje, ak chce prestať, tak zo dňa na deň, inak to nejde. A jasné, že som s heroínom prestala zo dňa na deň, ale ja som išla na liečenie, tam je to o trošku jednoduchšie.

elise
10. lis 2010

@emanka super že si to zvládla 😉 a máš uznanie že si o tom otvorene tiež povedala. 😉 nás to v škole učili tak ako som jitrulke radila ale tiež osobný kontakt so psychológom je dôležitý a psychiater je potom druhá možnosť. 😉 netreba hned k nemu ísť dá sa to aj bez liekov podla štádia v ktorom sa nachádza ako popisuje sa to bud edať aj takto ako som jej poradila 😉 dôležité je že má motiváciu bábenko pre bábenko každá maminka spraví aj nemožné 😉

emanka
10. lis 2010

@elise , ďakujem 🙂
To už záleží na nej, aký postup zvolí. Niekto to zvládne sám a niekto s odbornou pomocou. Ale podľa jej opisu by to mohla zvládnuť aj sama....každopádne s tým musí niečo urobiť, lebo sa to bude len zhoršovať...jitrulka, držím palce 😉

kaja73
10. lis 2010

15 rokov som pracovala s alkoholikmi a narkomanmi a viem ,že ked sa už jedna o zavislost,tak pomože jedine uplna abstinencia.Ziadne ,že občas si doprajem.Ci je to tvoj pripad sa takto neda posudit.V každom pripade by som na tvojom miesta vyhladala skupinu AA,čo su anonymni alkoholici.Nachadza sa v podstate v každom vačšom meste.Určite funguju aj u vas v cechach.Oni ta usmernia a aj ti poradia.Nie je to oficialne,nejedna so o doktorov ani psychologov,ale o ludi čo si tym prešli a v sučastnosti abstinuju.Po mojich skusenostiach viem,že aj tam kde to nešlo s odbornou pomocou sa to často podarilo vdaka AA.

jitrulka
autor
10. lis 2010

Děkuju všem. Ty odměny jsou vážně dobrý nápad... třeba jednou týdně si na sebe něco koupit nebo si někam zajít, když vydržím. Je to milé. Ale lahvinkou asi ne, alespon určitě ne ze začátku.
Nad skupinou AA jsem už taky přemýšlela, ale tím že ted mám motivaci, zkusím to ještě sama. Snad kdybych fakt byla těhotná a měla bych chutě, tak bych se tam začla podívat. Přece jen už to je zodpovědnost.
Kdybych jen o tom nemusela tak přemýšlet...

elise
10. lis 2010

@jitrulka super a hlavne mysli na rodinku pre nich sa to všetko oplatí velmi držím palce a občas napíš ako sa držíš 😉 verím že to zvládneš 😉

ewwe
10. lis 2010

mna by napriklad zaujimalo co ti na tvoje pitie hovori tvoj manzel??

vevusiatko
10. lis 2010

@jitrulka tvoj manzel chce tiez druhe dieta??? 😒

fabula
10. lis 2010

@emanka uzasne , mas krasnu dcerku a ani ta nepoznam a moc ti fandim................
@jitrulka, ziadna odmena a hluposti okolo toho ..bud chces alebo nechces . nie je nic horsie ako ked pije matka. si predstav, ze budes pit dalej a tvoje dieta stretne nejaka pani na ulici a opyta sa : kde mas maminku ? a ono povie : je doma na gauci opita ,ved by som sa hanbila ... podla mna by si sa mala dat do poriadku a az potom pomyslat na druhe dieta.

elise
10. lis 2010

@fabula odmeny pomáhaju ako motivácia drobnosti, ktoré spravia radosť jitrulka to musí zvládnuť a ona to chce zvládnuť. 😉

lovemybaby
10. lis 2010

Juuujha, Jitrulka. Priznám sa, že si takúto situáciu neviem ani predstaviť. Alkohol som v sebe nemala asi 1,5 roka až na pohárik vínka, mám taký pocit. Vlastne ako som sa dozvedela, že som tehotná, tak som sekla aj s cigaretkami - zo dňa na deň. Nič, čo by som si neskôr mohla vyčítať, hoci niektoré maminy pijú aj fajčia aj počas tehu a detičky sa narodia zdravé. Ale čert nikdy nespí, ako sa hovorí. Taktiež máš odo mňa veľký rešpekt, že si sa nám tu zverila, hoci je to určite ťažká situácia. Zaujímalo by ma, čo bolo ale dôvodom, že si do toho spadla... niečo tam musí byť, hoci možno skryté. Nečudovala by som sa, keby neklapalo manželstvo, keby si nemala krásnu dcérku, keby ťa stretlo niečo zlé. Hoci aj vtedy by sa tomu dalo vyhnúť. Máš slabú vôľu? Máš veľa voľného času? Stále premýšľam, prečo? Prečo si mladá, krásna žena robí problémy? Čo ak náhodou ťa malá bude potrebovať večer - v noci, keby sa nedajbože niečo prihodilo? Neber to v zlom, nemyslím to tak, len mi to tak vŕta hlavou. Ja mám tiež dcérku, má 10,5 mesiaca a v každej jednej chvíli, keby ma potrebovala, tu chcem byť pre ňu, v strehu, ako jej anjelik strážny. Vieš, myslím si, že toto je vec, ktorú by si ale nemala nechávať na svojich pleciach. Nie je to žiadna hanba, niekoho vyhľadať, skôr je to veľké gesto. Vieš, sama si priznala, že máš problém. Keby si to zvládala sama, tak by to netrvalo celé cca 5 rokov. Sú ľudia, ktorí to poznajú, ktorí vedia, ako na to, ktorí ťa vypočujú, majú skúsenosti, ako na to. Tak to, prosím, využi. Netráp sa sama, resp. s manželom. Mysli hlavne na to, že fakt bude malinká potrebovať maminku a malé deti strašne veľa vecí vnímajú, majú oči všade a veľmi rýchlo sa učia. A určite chceš dať dcérke len to najlepšie. Tak Ti neskutočne držím päste, skutočne 🙂. Pevnú vôľu, nové krásne zážitky prajem a hlavne zdravie Tebe aj rodinke. Mysli na to, že alkohol aj zážitky aj zdravie ničí. Keď nie hneď, tak časom... pa, Lenka

feriva
10. lis 2010

Podľa mňa je v tebe skrytý problém, maskovaný cez chuť a následne sa to kompenzuje pitím. Namáš nejaké skryté problémy, neriešené?

fabula
10. lis 2010

@elise odmenit sa moze po 5 rokoch ,ked si povie ani kvapka ...som frajerka . ja za to nemozem ,ale je to asi vo mne /ja mam na alkohol svoj nazor z mojej najblizsej rodiny / ... urcite to nezvladne sama ,potrebuje odbornu pomoc. alkohol nici ludi a rodiny a deti robi nestastne .

bihan
10. lis 2010

@jitrulka Mamina bola alkoholička 22 rokov, bez pomoci a veľkej podpory rodiny to nezvládneš a možno prestaneš piť dočasne.. počas tehotenstva.. a v momente, keď príde väčšia kríza, do toho vhupsneš ešte hlbšie a potom ti už bude jedno, čo bude s tvojím dieťaťom/deťmi. Svoj problém poznáš, čiastočne si si ho už priznala... čas boja už máš za sebou, tak to dotiahni a potom si užívajte s manželom tehotenstvo a druhé miminko.
Rodiča-alkoholika neprajem žiadnemu dieťaťu.

katy1979
10. lis 2010

@emanka ahoj tak som rada ze som tu nasla spriaznenu dusu co si presla presne s tou istou diagnozou ako ja. som si myslela ze tu na takeho niekoho nenatrafim.
ale suhlasim s vami baby. absolutne seknut s alkoholom a vyhladat odbornika. clovek si sam neuvedomi niektore suvislosti.
a ak to chces hlavne riesit a vies ze to je pre teba problem. lekari a skupiny abstitentov su tu na to aby motivovali, ukazovali spravny smer a otvarali oci. radsej to riesit teraz ako za par rokov ked sa ti moze stat ze deti budu poznat na mol ozratu matku. vies co chces, vies co nechces, milujes svoju dceru, tuzis po dalsom dietati co je dobra motivacia ale je dobre to podchytit.

macik
10. lis 2010

já jen k té iluzi, že o tom nikdo neví...pokud nejsi celé dny jen zavřená doma a chodíš mezi lidi, tak to lidi určitě ví a ani tě nemusí vidět opilou. ono totiž úplně stačí, jak pijící žena smrdí a smrdí každá, nedá se tomu vyhnout. ženské tělo totiž není schopné alkoholo odbourávat tak rychle, takže pokud si dáš každý večer, tak je kolem tebe odér každý den.....maminka kdysi měla šéfku, která pila a já mám ten smrad zafixovaná dodnes-vyoblíkaná navoněná panička a nic nepomáhalo, to prostě přerazí vše, pak jsem ještě potkávala jinou paní, kterou pila a ten smrad je stejný, každý to pozná, že to je z pití.....a cítí to i tvé dítě, každý den mu maminka doma smrdí, to není moc hezká vzpomínka na dětství, ne?
jedna známá mi vyprávěla, že její matka taky takhle pije, celej život..jenom večer, takže přes den relativně slušně funguje už desítky let, ale k večeru už to s ní bývá k nevydržení, když jsou u ní na návštěvě, tak je na ní vidět, že už chce, aby vypadli, aby si mohla dát, vztahy jsou velmi chladné....je velmi těžké milovat alkoholika, mít k němu respekt a úctu....znám pár dalších story o matkách alkoholičkách, ale neznám žádnou, kde by ty děti měly s matkou v dospělosti pěkný vztah, prostě to nejde...většinou se za matku stydí, hnusí se jim a možná by byli i radši, kdyby zemřela....není od tebe hezké, že do takové situace chceš přivést další dítě, je třeba s tím něco udělat....určitě jsou lidi, co to dokážou sami, ale ty nemáš čas si s tím pohrávat, ty máš doma malé dítě....já nemůžu otěhotnět pět let a ježí se mi hrůzou vlasy i na patách, že někdo má dítě a každej den pije, to přece vůči tvému dítěti není fér!.....zkus zvážit návštěvu odborníka, je to snazší, vyhneš se zbytečným neúspěchům a ta cesta je prostě rychlejší a přímější, sama by sis s tím mohla hrát, kdybys měla zodpovědnost jen za sebe, ale to není ten případ, neblbni holka, lepší to nebude!

kjajule
10. lis 2010

Nezlob se ale přijde mi jako by jsi druhé dítě chtěla hodně rychle hlavně proto aby si měla důvod přestat pít a to samo o sobě určitě není vpořádku...
Měla by jsi se své závislosti co nejdříve zbavit kvuli sobe a své rodině ! A rozhodně to neřešit dalším těhotenstvím.
Nechtěla bych tě odsuzovat protože o alkoholizmu zhola nic nevím , ale přijde mi sobecké každý večer se napít a nevědět zda mě moje dítě nebude v noci potřebovat a já budu opilá...nebo prostě pod vlivem...Stát se muže cokoliv at už od hrůzných scénářů po "pouhé" zlé sny kdy bude dítě chtít utěšit nebo prostě jít za maminkou do postele...
Určitěby jsi měla vyhledat odbornou pomoc a ne se spoléhat na sebe, myslím že 5 let pití je velmi dlouhá doba a pokud jsi z jakéhokoliv důvodu nepřestaa doted tak toho nejspíš jen tak nenecháš...
Přeju hodně sil .

katy.m
11. lis 2010

@jitrulka této problematice celkem rozumím,před mateřskou jsem x let pracovala na protialkoholním u žen...nezlob se za můj názor...alkoholismus je nemoc a musí se řešit,ale rozhodně né těhotenstvím.Tvůj i manželův přístup je hodně nezodpovědný.Rozhodně bys měla nejdříve vyhledat odbornou pomoc,takže OL ,ketrý Tě odešle k psychiatrovi a ten případně doporučí odvykací léčbu ve spádové oblasti.Rozhodně by měla trvat alespoň 3 měsíce pokud piješ už 5 let.
Vím co dokáží lidé s touto nemocí a taky vím,že pokud jsi to nezažila,tak si myslíš,že se Tě to netýká.Můžeš ohrozit život svůj i rodiny(hlavně dětí)
A to nemluvím o Tvém zdravotním stavu,který by se určitě měl taky řešit,když piješ tak dlouho,odnáší to játra,ledviny,slinivka,mozek !
Tímto Tě rozhodně neodsuzuju,ale ptala ses na radu.A rozhodně by se alkoholismus neměl tajit,protože potřebuješ pomoc rodiny ai širšího okolí...