Hospitalizace s dcerou, můžu mít s sebou i kojeného syna?

radunkau
17. říj 2017

Ahoj holky,s největší pravděpodobností nás pošle ráno mudr do nemocnice. Dcera ma 6let. Mam ještě 7mes. syna,kterého kojim...můžu tam být s ní i se synem??diky za rady

japona
18. říj 2017

@radunkau Asi je důležite sdělit, proc jde starší dítě do nemocnice. Těžko vám někdo dovoli byt s miminem třeba na infekčním..
Chápu, že chcete byt s oběma dětmi, ale raději bych s dcerou vyslala někoho jiného (připadne přestala kojit). Pro sedmimesicni mimino nebude pobyt v nemocnici žádné terno..

pavlina212
18. říj 2017

Stresující příběh, ale ke konci je mnoho užitečných vystvětlení a odkazů:
https://zdenkastankova.blog.idnes.cz/blog.aspx?...
https://www.mpsv.cz/cs/839

japona
18. říj 2017

@terry1512 V žádném případě bych zdrave mimino do nemocnice netahala, právo nepravo. Jak by maminka, pokud OPRAVDU nemá nikoho, kdo by byl schopen bud doprovodit dceru nebo pohlídat mimino doma, resila situaci, kdy např. upadne ze schodů, a hospitalizuji ji treba na dva dny, než ji sesroubuji nohu?!

japona
18. říj 2017

A co když má doma další dvě malé děti? Bude je také tahat s sebou? Co tam budou celé dny dělat? Rusit pobyt nemocných? Do nemocnice zkratka zdrave děti nepatří, maminka bud bude muset obětovat kojení, nebo vyslat někoho za sebe, aby byl s dcerkou..

Btw. šestileté dítě jezdí bezne na školky v přírodě či tábory, tak by samo "přežilo" i pobyt v nemocnici, kdyby bylo nejhůř..ale to me zastankyne "lidských práv" sežerou 🙂

pavlina212
18. říj 2017

No samozřejmě. Pokud se o svá práva hlásit nebudeme, tak je nedostaneme. Bohužel se nacházíme v době, kdy nemocnice a lékaři nejsou ještě zvyklí tyto situace řešit podle zákona a dělají si to po svém. Já ale věřím, že se to bude jen a jen lepšit. Nemocnice budou mít vhodné prostory a dostaneme se do bodu, kdy budou rodiče povzbuzováni, aby se svým dítětem v nemocnici zůstali (2. bod z Práva hospitalizovaných dětí, schváleno Centrální etickou komisí Ministerstva zdravotnictví ČR v roce 1993) 😉

japona
18. říj 2017

@pavlina212 Nemělo by v nemocnici byt v první řadě právo nemocného na klid pro léčbu? Nedovedu si představit, jak bude vypadat pokoj s třemi nemocnými dětmi, když tam kazde bude mit jednoho rodiče a jednoho sourozence..

pavlina212
18. říj 2017

@japona no a čí je to problém? těch dětí? rodičů? nemocnice? státu, který není schopný zajistit, aby se v něm daly dodržovat platné zákony?

japona
18. říj 2017

@pavlina212 Jasne, stát bude zajišťovat ubytování (nejlepe) cele rodině, aby mohla byt na blízku šestiletému diteti v nemocnici.. co na tom, že aby se takovy nesmysl uskutečnil, budou se na to někde muset vzít peníze..
Problém je tedy v nedostatku penez. Nemocnice není hotel.

antoinet
18. říj 2017

Myslím, že by zakladatelka měla doplnit své možnosti a reagovat, než se tu strhne mela🙂
Pro mě je odloučení od malého dítěte taky stres, zažila jsem to, když mělo rok a nechali si ho v nemocnici s laryngitidou, já jsem byla těhotná, tak tam zůstal tatínek, moc rádi nebyli, protože k nim na pokoj nemohli dát někoho dalšího (ženu s dítětem kvůli soukromí), ale šlo to, riziko nákazy dětskými nemocemi mi tam sami lékaři nedoporučili. No a pak samozřejmě porodnice, stačila hodinová návštěva a to zdravé dítě tam dělalo z nudy binec, nedovedu si představit tam mít dvě, pečovat o ně, zabavit je, dohlédnout, aby nerušili nemocné a chod pracoviště a HLAVNĚ, jak zamezit nákaze, která je prostě hned.

pavlina212
18. říj 2017

@japona Jasně, nejsou peníze, to s tebou souhlasím. Ale podle mě není řešení nechat dítě samotný v nemocnici. Vždycky to jde nějak udělat a nerušit ostatní.

@antoinet Zakladatelka psala, že jde ráno, takže má asi teď jiné starosti. Píšu obecně o tématu.

dareen
18. říj 2017

Přátelé. .kde jsou práva -jsou i povinnosti. ..takže hospitalizace třeba celého sireho klanu,ale za vlastní peníze. .to totiž nesouvisí s poskytováním zdravotní péče. .
A mimochodem. ..v diskuzi srovnání této situace se Sophiinou volbou -tak to neblaznete. ..buďme rádi, že řešíme tyhle situace -to je jen syndrom blahobytu. ....

pavlina212
18. říj 2017

@dareen Tomu nerozumím, takže já jako občan musím dodržovat zákony a nemocnice jako instituce nemusí? Jde o to, že není rodičům umožněno, nikoliv že rodiče nechtějí zaplatit.

japona
18. říj 2017

@pavlina212
"..Ale podle mě není řešení nechat dítě samotný v nemocnici. Vždycky to jde nějak udělat a nerušit ostatní.."

V tom se shodneme. Řešením je bud vyslat s dítětem tatínka či jiného blízkého, a nebo nechat s tím blízkým mimino. Nikoliv ohánění se "právy", tahání mimina do nemocnice a čekat, že to někdo zacvaká..

japona
18. říj 2017

@pavlina212 Ono kdybyste si všimla, tak i v tom odkazu, co jste dala, je uvedeno, že rodiče a sourozenci mají mit kontakt s hospitalizovaným, tam, kde je to možné..
..což nebude jistě případ infekčního oddeleni, pooperační péče, nebo viceluzkoveho pokoje..

pavlina212
18. říj 2017

@japona
píše se tam toto: Děti v nemocnici mají právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci. Tam, kde je to možné, by se mělo rodičům dostat pomoci a povzbuzení k tomu, aby s dítětem v nemocnici zůstali.

Chápu to jinak.
....tam, kde je to možné..... patří k pomoci a povzbuzení

Jinak jasně. Mimino na infekčním je blbost. Jenže to jsem nikde netlačila. Psala jsem o tom tatínkovi.

luj89
18. říj 2017

Holky, docela koukam, ze je nekde problem, aby byl v nemocnici s ditetem tatinek/dedecek/strejda... Proste chlap. To jsem vubec netusila. A jak tady psala jedna maminka, ze si tata mel zaplatit vlastni pokoj, tak to uz je teda fakt sila... Kdo rozhodne, jestli si ho bude platit tatinek nebo maminka, kdyz by meli byt na jednom pokoji??

malinkaelinka
18. říj 2017

Šestileté dítě už dost velké, aby to zvládlo jen s návštěvami ne? V tom případě, pokud opravdu nikdo není, zkusit poprosit třeba sousedku, zda by se zdravým kojencem počkala hodinku v parku u nemocnice, navštívit nemocné a pak domů nakojit.... Já byla v nemocnici jako dítě několikrát, na mandlích ve 4 letech, na operaci kolene v 5 a v 7... vždycky za mnou chodily návštěvy, mamka dopoledne (ségra byla v té době také kojenec), to ségru hlídala babička, odpoledne po práci táta a mám na to hezké vzpomínky, nosili mi zmrzlinu, každý den nový puzzle a naučila jsem se tam mastit karty 🙂 Koneckonců, v 6 letech jsem jela poprvé na tábor, na 14 dní a tam jsem taky byla sama a to se už jezdí běžně ne? Tak ta nemocnice je podobná a tam se to dítko může navštěvovat....

japona
18. říj 2017

@luj89 Jednoduše - kdo chce byt s dítětem fulltime na pokoji, ať si ho zaplatí..

lenka_strelenka
18. říj 2017

Práva pacientů, i dětských, končí tam, kde začínají práva jiných pacientů. Co se týče tatínka, který si "musí" zaplatit vlastní pokoj - tatínek na vícelůžkovém pokoji s maminkami by dle všeobecného chápání zasahoval do soukromí maminek. Např. na našem oddělení (smíšené dospělí + děti) se snažíme u plánovaných vykonů vyjít vstříc tatínkům a máme v záloze "tatínkovské" termíny. Jinak je možno umístit tatínka s dítětem na nadstandardní pokoj - v případě např. akutní hospitalizace, pokud to jinak nejde (nadstandard tedy nebyl rodinou vyžádán), tj. neumožňují to provozní podmínky, tam jsou nez nutnosti placení. Tuším ale, že to tak nebude fungovat všude.
Jak je psáno v Právech hospitalizovaného dítěte (viz https://www.mpsv.cz/cs/839 ), má dítě právo na přítomnost rodičů a sourozenců tam, "kde je to možné". To, kde je to možné a co je možné, je upraveno v provozních řádech konkrétních zdravotnických zařízení. Ve většině případů z provozních důvodů prostě není možné přijmout k hospitalizaci i sourozence. Když pominu to, že je holý nesmysl tahat zdravé dítě do nemocnice (boha jeho internetové supermatky s horkou linkou na ombudsmana, trochu se zamyslete!!) - nejde jen o infekční oddělení; v podstatě všude ve špitále hrozí nákaza ani nechtějte vědět čím!! - další aspekt, který bohužel nezdravotníci většinou nevidí, je to, že zdravým sourozencem zabrané lůžko (a to i kdyby to rodiče plně hradili) znamená mínus jedno lůžko pro potřebnějšího, nemocného pacienta.
Při plánované hospitalizaci se to prostě nějak zařídit vždycky dá (přijetí s jinou doprovázející osobou - nepamatuju si připad, že by si to někdo nedokázal nějak zařídit). Co se týče akutních stavů, vždycky se snažíme rodině všemožně vyjít vstříc (zmiňovaný tatínek na neplaceném samostatném pokoji apod.) a ještě se nestalo, že bychom to NĚJAK, byť neideálně, nevyřešili.

luj89
18. říj 2017

@japona vzdyt rodice maji pravo na to byt s ditetem v nemocnici, tak proc platit?

zmrzlinka
18. říj 2017

@luj89 protože pojišťovna proplati pobyt v nemocnici jenom rodičům dětí které nedovršili 6 let.To si nevymyslel doktor ani sestra,ale pojišťovna.

japona
18. říj 2017

@luj89 Když chce být někdo s dítětem v pokoji, mel by mít soukromy pokoj, kde bude jen se svým dítětem, aby neobtěžoval ostatní pacienty a aby odpadl problém zda je to muž či žena.
Rodič by měl mit právo, aby mu byl pobyt s dítětem umožněn a nemocnice by měla mit právo nechat si zaplatit za hotelové služby..

zmrzlinka
18. říj 2017

@lenka_strelenka krásné napsané....tleskam 👍👍👍 Když si vemu v jaké krizi je zdravotnictví teď ...tak za 5 let budou všichni rádi když budou lůžka a ne ještě tahat zdravé děti do špitálu 😉

lenka_strelenka
18. říj 2017

@zmrzlinka Přesně tak, to jsem zapomněla napsat. Úhrada hospitalizace doprovázející osoby pojišťovnou v tomto případě je možná po předchozím schválení pojišťovnou např. u postiženého dítěte (resp. je-li to nutné, tak i u dospělého). Pak jsou takové ty přípisy typu hmotná nouze, ale tomu moc nerozumím, jak to funguje...

monilineek
18. říj 2017

No tak já byla s dcerou v nemocnici jen na pár hodin, dělali ji nějaké testy tak od rána do večera. Syna jsem také kojila a měla po ruce chlapa, tak ten byl s malým v autě, venku a já si vždy doběhla nakojit. Ale řeknu Vám, že dcera byla z nemocnice dost hotová tak jsem nemohla odejít ani na WC dokud neusnula apak jsem letěla. No ditě bych v nemocnici samotné nenechala je to stres to bych raději mimčo dala na hlídání s UM. Vzít si malého na oddělení mi bylo nedoporučeno kvůli možným nemocem přeci jen byl ještě miminko. To opravdu není ani jedna babička, dědeček, kamarádka, sestra nebo někdo kdi by se o prcka dokázal postarat? To si moc nedovedu představit možná by chtělo na nějakém vztahu zapracovat aby jste na vše nebyla sama.

luj89
18. říj 2017

@zmrzlinka ano, a proto nechapu proc nekde nuti rodice do samostatneho pokoje a jeste za nej platit...

luj89
18. říj 2017

@japona Ja teda byla s dcerkou v nemocnici automaticky na samostatnem pokoji a nikdo nic platit nechtel...

lenka_strelenka
18. říj 2017

@luj89 kolik bylo dceři, smím-li se zeptat? Samostatný pokoj se taky někdy nerovná nadstandard; jde o provozní řád daného oddělení.

luj89
18. říj 2017

@lenka_strelenka tri tydny

lenka_strelenka
18. říj 2017

@luj89 tak pokud by jí bylo více než 6 let, platíte za hospitalizaci jako doprovázející osoba (jedno kdo, jestli matka, otec, babička), viz výše. Za vyžádaný nadstandard se platí zvlášť.