Jaké problémy můžou potkat snažilku s celiakií?
Ahoj, máte někdo zkušenosti, nebo víte o nějakých problémech, které můžou potkat snažilku s celiakií ? Dodržuji bezlepkovou dietu a žádné jiné zdravotní problémy nemám. Děkuji předem za Vaše příspěvky.
Stručné shrnutí
- Neléčená nebo nekontrolovaná celiakie může být spojena s poruchami plodnosti a opakovanými potraty, a několik diskutujících uvádělo zlepšení fertilních výsledků po zavedení 100% bezlepkové diety.
- Diagnostika celiakie se opírá o krevní testy na protilátky a enterobiopsii (gastroskopii); pro průkaznost biopsie musí pacient před vyšetřením ještě jíst potraviny s lepkem.
- Praktické zdroje pro bezlepkovou dietu zmíněné v diskuzi jsou databáze VUPP (www.vupp.cz) se seznamem testovaných výrobků, bezlepkové značky Schär a Pan Carré, prodej v Globusu a dm, a česká prahová „bezlepková“ norma 10 mg gliadinu na 100 g výrobku.
Nejčastější otázky
Q: Jak se celiakie diagnostikuje?
A: Diagnóza vyžaduje krevní testy na protilátky proti lepku a endoskopické odběry (enterobiopsii) z tenkého střeva; biopsie je průkazná jen tehdy, pokud pacient před vyšetřením konzumuje lepek.
Q: Jak přísně je potřeba dodržovat bezlepkovou dietu?
A: V diskuzi převládal názor, že dieta musí být 100% přísná, protože i občasná konzumace pečiva nebo sušenky může „narušit klky“ v tenkém střevě a obnovení sliznice může trvat týdny až měsíce.
Q: Jak dlouho po zahájení bezlepkové diety lze začít se snažením o dítě?
A: Názory se liší: někteří lékaři doporučovali počkat rok, jiní říkali, že lze začít, jakmile se zlepší krevní testy (uváděno cca po půl roce); několik diskutujících popsalo otěhotnění již po 2–4 měsících dodržování diety.
Q: Jaké testy a kdy absolvovat u dětí v riziku?
A: V diskuzi se zmiňovalo genetické vyšetření predispozice a testování dětí kolem 1. roku věku; jedna zmínka uváděla, že „u tohoto genu je z 10 lidí 9 celiaků“, tedy genetické vyšetření pro predispozici existuje.
Q: Jak odhalit skrytý lepek a jaké zdroje použít pro bezpečné potraviny?
A: Doporučovala se databáze VUPP (www.vupp.cz) se seznamem otestovaných výrobků, vyhýbat se výrobcům uvádějícím „může obsahovat stopy lepku“ nebo „vyrobeno v závodě, kde se zpracovává lepek“, dávat pozor na koření (v diskuzi byla zmíněna značka Kotányi) a na sojové omáčky, které často obsahují pšenici.
Q: Kde žádat o sociální pomoc nebo příspěvky související s bezlepkovou dietou?
A: V diskuzi bylo doporučeno informovat se na okresních správách sociálního zabezpečení nebo na městském úřadě v odboru sociálních dávek.
Závěry z diskuze
Shoda
- Bezlepková dieta by se měla dodržovat přísně (100%) a opakované „hřešení“ může dlouhodobě poškozovat sliznici tenkého střeva.
- Diagnóza celiakie vyžaduje krevní testy na protilátky a potvrzení histologickým nálezem z enterobiopsie (gastroskopie).
Sporné názory
- Někteří lékaři radí počkat rok na start snahy o těhotenství po zahájení diety; jiní doporučují začít se snažit, jakmile se zlepší krevní testy (cca po půl roce) — diskutující hlásili případy úspěchu v obou variantách.
- Některé příspěvky doporučují alternativní postupy (detoxikace, homeopatie, kapky Dr. Jonáše) jako užitečné; jiné příspěvky preferují standardní lékařskou diagnostiku a dietní režim.
Otevřené otázky
- Jaká je optimální doba čekání na snahu o početí po zahájení bezlepkové diety pro minimalizaci rizika potratu?
- Jak přesně a kdy testovat děti na predispozici/klinickou celiakii, aby byl zachycen počátek onemocnění bez zbytečného zatěžování?
Zmíněné značky a firmy
VUPP, Schär, Pan Carré, Globus, dm, Kaufland, Kotányi, bezlepkovadieta.cz, celiac.cz, shprodiet, Modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
enterobiopsie (biopsie tenkého střeva), krevní testy na protilátky proti gliadinu, VUPP databáze testovaných výrobků, Schär produkty, Pan Carré, rýžové těstoviny (Kaufland, 0,5 kg za 17,-), Utrogestan, B-komplex FORTE, Milganna N, kapky Dr. Jonáše, detoxikace, homeopatie, lactobacilíky, IVF, KET, OHSS, folikulometrie, spermiogram, gastroskopie, mammatest, norma 10 mg gliadinu/100 g, seznam „éček“ 965, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1410, 1412, 1413, 1414, 1420, 1421, 1422, 1440, 1442, 1450, špalda (obsah lepku 35–45 %, až 54 %), genetické vyšetření predispozice
Místa a osoby
Chrudimská nemocnice, Hradec (Hradec Králové), Brno, Zlín, Praha, Jihočeské sdružení celiaků, Dr. Jonáš, Dvořák
Lidičky já už chcu chovat... Moc se na to teším 🙂 Všem těhulkám blahopřeji..... Už abych patřila mezi Vás... Nejvíc mě na celiakii štve, že nemůžu Pívo ☹ to já nejraději, jinak jsem se stím už nějak z žila... Sladké moc nemusím, takže mě nevadí, že to nemůžu... Moc všem přeji štěstíčko at nás už nic nepotká 🙂
@blondys23 v pohodě. ráda poradim. já furt chodim na nějaký přednášky, čtu nějaký knihy, hodně mi pomohlo být v klubu celiaků, kde ti poradí. rádo se stalo! 🙂
jo, a v Praze se dá sehnat točená Celie. a točená studená je skvostná. nepoznáš rozdíl od lepkovýho piva a Celie člověk může vypít litry 😀
@blondys23 jj je to tak, knizky si nekupuj, taky jich mam nakoupeno hodne, ale snad jsem je ani neotevřela... vařim pořád stejně, akorát tam dávám "svoje" ingredience.. a ted uz jsem takovej expert, ze ani známý uz nepoznaji rozdíl jestli to jidlo je lepkový a nebo bezlepkový 😉
@svoba a spol... Držím dietu přes 2 roky, po 3měsících diety jsem otěhotněla a mále čiperku Elu, teď se půl roku snažíme o další přírustek a dnes jsem byla na gastru a dostala jsem studenou sprchu. Vysledky pozitivní i přes držení diety (krev), napadá vás kde můžu dělat chybu? O jedné vím, občas kupuji v řeznictví šunku, kde není napsané složení, takže může lepek obsahovat. Ale žádné jiné si nejsem vědoma a jelikož chci otěhotnět budu si to hlídat, ale nenapadá mě co jiného a zde může blbá šunka zvednout protilátky. Bohužel testy prokázali nově i intoleranci laktozy 🙂
@svoba štítku mi zjistili před 2 roky(jak jsem to řešila prvně- beru eutyrox a pravidelně chodím na testy), já nemám kromě toho, že nemůžu přibrat žádné problémy. Proto jsem myslela, že je vše ok, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohli vyjít protilátky na lepek pozitivně, když dietu držím. Testy pozitivně mi vyšli právě i na bílkovinu kravského mléka. Ale doktorka říkala, že to nejsou vysoké hodnoty, že stačí když vynechám kravské mléko, smetanu, šlehačku (že prý zakysané věci a jogurty můžu), ale přide mi to divné, asi ji budu muset zavolat protože nevím jestli můžu sýr...
Prosíím o vyplnění dotazníku, kvůli mé seminární práci. Budu moc moc vděčná 🙂 Děkuji
http://www.survio.com/survey/d/U4H9V2G3L3S4N0H6V
Děkuji vám za tuhle diskuzi. Já mám od pěti let diagnostikovanou dermatitis herpetiformis duhring. Projevy nemoci jsou jiné jako u celiakie ( kožní), ale jinak nemoc funguje na stejném principu a jedinou léčbou je dodržování 100% BLP diety. Tu jsem dodržovala do 20ti let poctivě, pak jsem to začla flákat. Nemám ZATÍM žádné projevy ani potíže a dost na to hřeším ( v tom je nemoc zrádná ) a už kolikrát jsem si říkala, že musím najet do starého režimu a neexistuje užírat pečivo, na kterém si nejvíc ujíždím! Ted když vás čtu, jak dodržujete, tak mě to donutilo se nad sebou zamyslet a odedneška žádné žraní věcí, které NESMÍM!!!!!
Jinak i při tom všem mám dvouletého kluka, těhu bylo v pořádku, teď se pokoušíme o druhé, tak i kvůli tomu!
Ahoj holky,i já se přidávám k této skupině. Na tuto nemoc mi přišli náhodně tento týden-málo železa,tak hledali kam mizí...no a teď mě čeká vyšetření střeva a žaludku...Krev byla pozitivní...s manželem se snažíme od září a stále nic...no a teď nevím zda se máme snažit nebo ne...co jsem četla na netu mě šíleně děsí :(
@simous12 Ahoj, muzu se zeptat co si zjistila? Jak to je se snazenim? Ja na testy teprve pujdu..ale bojim se ze to mam, nebo neco podobnyho 🙂 podle priznaku.. Snazime se rok a mam za sebou jedno biochem. Je mi ale 37 tak uz jaksi fakt neni casu nazbyt ..
@jednaholkaa ahoj,no jelikož to byl příspěvek z roku 2016 :D tak to povím tak. 🙂 v lednu 2016 jsem začala držet přísnou dietu,všichni mi říkali gyndař i gastroentrolog,že se nám podaří otěhotnět tak cca 6m po držní diety,ale já jsem otěhotněla 10.4.2016 což bylo 3měsíce po držení diety,ale opravdu přísné diety.jinak jsem celiatik,těhotenství bylo bez problému,ale musíš přísně dodržovat dietu i v těhu.Jakub se nám narodil 5.1.2017 s 51cm a 3220g.jinak já jsem bývala hodně unavená,málo železa,nepravidelná menstruace,kazivost zubů,nadýmání,zácpa,afty,špatná plet atd.a jakmile jsem ji začala držet,tak příznaky se ztratily a ba dokonce jsem v těhotenství vůbec netrpěla na zácpu.jak to tak někdy je. 🙂 budu držet pěsti at to máš v cajku a brzo k vám přijde mimi 🙂 jinak se nech otestovat i na alergii na laktózu to může být taky důsledek neotěhotnění.nebo šítná žláza jelikož to je vše příbuzný k celiakii,já teda štítnou žlázu mám v porádku i ZATÍM mléko a výrobky z něj můžu 🙂
@jednaholkaa a taky jeden důležitý příznak bylo,že jsem nemohla otěhotnět,to jsem tam zapomněla napsat. 🙂 a plánujeme druhý,tak snad se zadaří 🙂
@simous12 Diky moc za odpoved! To je teda sila 🙂 A dava to uplne smysl.. Pristi tyden jdu na test na vsechny potraviny. Myslim ze tohle by fakt mohl byt muj problem, uvidime. Jinak jsme fakt uplne v poradku a nikdy jsem zadny gyn. problemy nemela. Sestrenice ma tezkou celiakii objevenou prave asi v 35ti a ja par obtizi co by na to mohly signalizovat mam. Boleni kloubu, vyraska, prujem, kazivost zubu atd. Nicmene unavena nejsem a menstruaci mam providelnou, hormonalni profil take. Tak uvidime, necham se prekvapit. Ale po roce sanzeni se nam povedlo jenom jedno biochem tehotenstvi, coz je me trochu divne. Myslim ze mam problem spis s tim travenim nez s ovulaci apod.. Tak dekuju a drzim palce pri druhem! To jste otehotneli fakt rychle, evidentne to vazlo jenom na tom 🙂
@simous12 Jo a teda mazec ze tohle nikdo absolutne neresi, gyndar ani CAR. Volala jsem tam a hrozne se divili proc by jako meli delat testy na celiakii jako soucast vstupniho vysetreni (Car)

@blondys23 s celiakií nemusíš být ani na rizikovym. takže nemocenská je pak mimo. hlavní je léčit se. a zjisti si, jakou specializaci má ta lékařka. protože to slyšim prvně, že by šlo bezpečně otěhotnět ihned. (tedy pokud ti není 40 a nehoří ti případně i IVF) ... 🙂