Každé ráno mám problém s vniknutím do pošvy. Proč?
Ahoj, chtela bych se na neco zeptat. Beru Utrogestan a to vaginalne. Takze mam prehled o tom, co se deje v pochve v prubehu dne. A na to se chci zeptat, zda jste se s tim nektera tez uz setkala. Zvlaste a vlastne vetsinou rano, kdyz si zavadim tabletu, se temer nemuzu dostat do pochvy, neb cervix je hodne zvetseny a sesunuty dolu ke vchodu.V podstate ma pak tvar jako palec otoceny dolu.
Rikala jsem to lekari, pokazde me zkontroluje, ale je vse v poradku - jenze v te dobe uz ma polohu zase normalni.
V podstate, kdybych chtela rano sex, tak by to ani neslo, protoze by se do me proste manzel nevesel....
Mela jste to nektera tez?
Stručné shrnutí
- Děložní čípek se během těhotenství běžně zkracuje z přibližné normální délky cca 4 cm; v diskuzi byly uváděny konkrétní délky např. 19 mm, 14 mm nebo 11 mm jako příklady zkráceného čípku.
- Při zkracování čípku nebo pocitech tvrdnutí břicha lékaři v diskuzi obvykle doporučovali klidový režim, podávání magnezia (Magne B6, magnesium 500 mg, Magnosolv) a v závažnějších případech hospitalizaci s kapačkami.
- Diagnostika a další postupy v diskuzi zahrnovaly ultrazvukové měření délky čípku (mm), záznam CS hodnoty v průkazce, monitorování CTG a v některých případech zvážení šití čípku ("zasívat").
Nejčastější otázky
Q: Jak se měří délka děložního čípku a jaké hodnoty byly v praxi uváděny?
A: Délka čípku se měří ultrazvukem v milimetrech; v diskuzi byla zmíněna "zdravá" délka cca 4 cm a příklady zkrácení 19 mm, 14 mm, 11 mm nebo pokles z 27 mm na 17 mm.
Q: Co lékaři obvykle doporučí při zkracování čípku?
A: V diskuzi lékaři doporučovali klidový režim (ležení s nohama nahoře), podávání magnezia (Magne B6 nebo magnesium 500 mg, někdy Magnosolv), případně hospitalizaci a kapačky; při přetrvávajících křečích bylo doporučeno okamžité vyhledat nemocnici.
Q: Kdy se v diskuzi zmiňovalo šití čípku (cerclage)?
A: Šití čípku bylo v diskuzi zmiňováno jako možnost při rizikovém zkracování nebo při podezření na otevření čípku; několik žen uvádělo, že mají plánovanou kontrolu a "zasívat" jim čípek mohou při potvrzení zkrácení.
Q: Jaké léky a formy podpory těhotenství byly v diskuzi používány?
A: V diskuzi byly často uváděny Utrogestan aplikovaný vaginálně jako podpora těhotenství, Magne B6 nebo magnesium 500 mg pro snížení kontrakcí, přípravek Magnosolv a v nemocnici také kapačky a infuze.
Q: Co znamená zápis CS v těhotenské průkazce podle diskuze?
A: V diskuzi se CS používalo jako číselný údaj o stavu čípku (uváděné hodnoty 0–6), uživatelky zmiňovaly, že CS kolem 3–4 může být běžné a že hodnoty 5 a více byly interpretovány jako možné blížící se známky porodu.
Q: Může vaginální Utrogestan způsobit změnu polohy čípku ráno?
A: V diskuzi některé ženy užívající Utrogestan vaginálně popsaly ranní pocit sestoupeného nebo výrazně nízko položeného čípku při zavádění tablety; tato pozorování jsou anekdotická a v diskuzi nebyla uvedena lékařská verifikace příčinné souvislosti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři a ženy v diskuzi často doporučují klidový režim a podávání magnezia (Magne B6, magnesium 500 mg, Magnosolv) při zkracování čípku nebo při opakovaném tvrdnutí břicha.
- Délka čípku se měří ultrazvukem v mm a číselné záznamy (např. 27 mm → 17 mm, 19 mm, 14 mm) slouží ke sledování rizika předčasného porodu.
- Při přetrvávajících křečích nebo rychlé změně stavu je v diskuzi doporučen okamžitý kontakt s nemocnicí a eventuální hospitalizace.
Sporné názory
- Některé ženy v diskuzi považovaly hodnoty CS 3–4 za normální a nealarmující, zatímco jiné uváděly, že CS 5 a více značí blížící se porod.
- Některé uživatelky spojovaly vaginální užívání Utrogestanu s ranním pocitem sestoupeného čípku, ostatní tento vztah považovaly za neověřený a spíše individuální.
Otevřené otázky
- Zda a jak často vaginální Utrogestan skutečně mění polohu nebo konzistenci čípku, je v diskuzi nezodpovězené.
- Kdy přesně indikovat šití čípku (cerclage) na základě konkrétních mm měření nebo CS hodnot zůstalo v diskuzi nevyjasněné.
- Jak dlouho je nutné setrvat na předepsaném klidovém režimu, než dojde ke stabilizaci délky čípku, nebylo jednotně stanoveno.
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Magnosolv, Magne B6, Porodnice.cz, Porodnice.sk, Podolí
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Magnosolv, Magne B6, magnesium 500 mg, ultrazvuk (UZV) měření délky čípku v mm, CS (hodnota stavu čípku), CTG, kapačky (infuze), klidový režim (ležet s nohama nahoře), šití čípku (zasívat, cerclage), vyvolávání porodu (vyvolávačka), císařský řez
Místa a osoby
Podolí, Porodnice.cz, Porodnice.sk
Mě taky doktor před měsícem vystrašil, že jsem "už" na dvojce a nakonec jsem na té dvojce dodnes. V Pá jdu na kontrolu, tak uvidím, třeba už budu výš, ale taky jsem z toho byla hrozně vyjukaná, když mi řekl, že musím hodně ležet a odpočívat a cpát do sebe Magnesko ☹
Ahojík, tak já byla na kontrole minulý týden, mám CS3 ve 31tt a doktor něříkal, že by bylo něco v nepořádku. A to jsem 3 týdny předtím měla CS1.
caute tehulky ja som bola vcera na kontrole a doktorka ma vystrasila ze mam kratsi cervix ako by som mala mat a v pondelok idem na kontrolu,kde mi ho asi budu zasivat. sice ma vysetrovala a som zatvorena, aleasi pre kazdy pripad. mate s tym niekto nejake skusenosti?
Já jsem dnes byla taky na kontrole a doktor mi řekl, že jsem stále na dvojce, takže se asi nemusím už tolik bát jako před tím měsícem. Padl mi obrovský kámen ze srdce 😎
Mám otázku na tehulky alebo na začinajúce tehulky alebo na kohokoľvekj kto mi bude vedie´t odpovedať. Som po ovulke to viem, ale neviem kedy presne bola, veď to je jedno, a do MS ostáva ešte 8 dní ale otázka je:
Keď sme mali s mužikom keksík tak po keksíku si manžel našiel na .... také biele hrudky hlienu zo mňa a aj ja som ich mala tam dole. Vôbec nezapáchakli a nič ma nesvrbelo, takže mykózu a candídu vylučujem, a boli čisto biele. Neviem si to vysvetliť, nikdy predtým sme to nepozorovali. Boli to také /pardón za výzar / biele husté šušníky. Neviete mi povedať čo by to mohlo byť alebo čo by to mohlo značiť ????
ďakujem
Cucuska, bol to prevdepodobne hlien, ktorý sa vylučuje pri ovulke.. Takže aspoň vieš, že ste sa milovali počas ovu..
Já jsem teď ve 36tt a CS mám 6 a doktor mi řekl, že už se všechno chystá a že je to dobře. Tak napřed pořád straší a pak tohle. Né že bych nebyla ráda 😝 ! Ono je to prostě na tom, jak se kdo cítí! Tak hodně zdaru!!!! 😵
ahojky holky,já mám děložní čípek od poslední návštěvy 2,8 a ted jdu zítra a hrozně se bojím že se zase skrátil a že budu muset do nemocnice...pořád brečím.ale křeče nemám ani sem nikdy neměla!jsem ve 20tt. ☹
kacenka, neboj sa,urcite to bude v pohodicke,ked nemas krce, tak by sa nemal skracovat. skus na to nemysliet, uvidis zajtra co ti povedia na poradni.
kacenka,ja som taka ista, ale ti to nepomoze a iba budes zbytocne vystresovana a mimi tiez,tak skus na to nemysliet a uvidis zajtra.
ja jsem se dozvedela delku cipku az v rijnu kdyz zacaly problemy.ted jsem ve 33tt a cipek je 14mm.a to se nam to za 14 dni zlepsilo z 11mm 😉
v kolikatem jsi tydnu?muj cipek neber jako normal.ja ho mam hodne zkrsceny.od zacatku rijna jsme na riziku a drime se zuby nehty 😉
Ahojky, včera jsem byla na kontrole,jsem 16+2tt a doktorka mi řekla, že mám polotuhý čípek,že to je jako když šáhne na houbu a do průkazky mi napsala všude nulu,jen u konzistence 1 a výsledek CS1.Prý by to mělo být až později,napsala mi MagneB6 a mám ležet (což dodržuji, kvůli opakovanému špinění).Čím to může být způsobené a je to velký problém?Jinak čípek se nezkracuje,což by mělo být dobré.
Máte někdo podobnou zkušenost?
andara ... ja som pre makky krcok na PN od 4mesiaca
Teraz som 26tt a stale je makky, no nastastie sa neotvaram a ani sa krcok nestracuje, presne ako u teba .... tak ja len dufam, ze to nejako zvladneme 😉
Fedra - ja jsem na PN od zacatku 🙂 tak si to holt odlezim a snad to zvladnem,ale verim,ze jo 😎
Ahojky holky, mám dotaz jsem zhuba 5tt, zavádím utrogestan a dnes jsem měla pocit, že čípek je trošku jiný než minulé dny, zdál se mi i otevřený? Nevíte, co to může znamenat???? ☹ 😔
holky ja mam tiez mäkky cipok, zistili mi to v 22tt, na poradni mi odporucili kludovy rezim, takze lezat a nohy hore, tak to aj tak robim ☹ ale v nemocnici mi povedali, ze ma to nijako neobmedzuje. co si o tom myslite?? je naozaj nutne len odpocivat? hmatatelny cipok mam 2,5cm, jeho dlzka cez ultrazvuk je cez 4cm a zatial sa nastastie neskracuje.
co vlastne znamena mäkky cipok?
kvetinecka na isto ti poradit neviem, ale si na uplnom zaciatku a to by mal byt cipok pevny a zatvoreny. ak nie si si ista, chod hned k doktorovi.
Ahoj holky 🙂
Už mám docela zmatek v těch číslech 😖 . Já mám čípek dle UTZ 2,4 cm, takže CS1, CS2, ......znamená co? Asi su pako, ale fakt tomu nerozumím!!!
Ahoj, jak vypadá čípek v těhu? zůstal otevřenej a hlen je lepkavej, nevím co to znamená☹
bubla nebud s toho smutna ja som si ho kontrolovala na zaciatku tehotenstva a kazdy vravel, ze v tehu ma byt tvrdy a uzavrety co ty ako amater nezistis kedze ja som ho mala tvrdy a otvoreny casom sa mi zdal makky dokonca som sa tak vystrasila, ze som utekala k dokimu a ten ma ubezpecil, ze krcok je uzavrety .Cervix je zahadny na prvy pohlad sa ti moze zdat otvoreny no vo vnutry je zavrety tak ako ma byt .to , ze mas lepkavy hlien je naznak tehotensva ja som sa na tom mojom aj pobavila, kedze v case ovu som nemala zaden a potom bol presne ako kocky pisali, ze ma byt pocas ovulacie 😀 😀 😀 Tak isto ak je bielej farby a natahuje sa je OK 😉
Já nevím, myslím si, že to zasejc nevyšlo, už se bojím věřit, že to nedostanu a že budu těhotná ☹ Ale nejsem nějak ve své kůži, jsem unavená, citlivá a nejraději bych se pořád tulila. ten hlen je bílej, hustej, je ho hodně, ale není takovej ten jako bílek natahovací, je mazlavej ☹ já už nevím, nemám to s kým probrat, asi budu muset počkat až na těhu test, ten můžu udělat nejdřív kdy??
bubla mne test ukazal // asi az na 28 DC skor sa ti isto neoplati testovat a z vlasnej skusenosti ti odporucam pouzivat testy s citlivostou 20 az 25 ml/U lebo 10 citlivost je slaba aspon u mna bola 😀 a k doktorovi sa ti oplati ist najskor v 6 tt 😉 velmi ti drzim place
Ahoj holky, je tu nekdo, kdo mel sity delozni cipek a pak mel podruhe rodit? Pri prvnim porodu jsem byla osklive potrhana a museli mne sit i uvnitr + cipek. Tak nevim, zda to bude mit vliv na druhy porod. Diky za info. 😉
@hlavinka ahojky ja neměla šity čípek ale uvnitř 33 stehu takže jsem zvedava také sama co to udela, protože jsem dosud i u sexu jeste trpela doktoři to moc postehovali a připadala jsem si pokaždé jak panna tak se modlím at se to znovu při tlačení nepotrha na tom samém míste nebo i hlavne jinde protože pak budu v manželských povinnostech asi nepoužitelna ☹(( byla bych rada za to kdyby to zůstalo tak a trošku se to natahnlo (povolilo)
luciv: 33 stehu? fiiiha, to je sila ☹ to je mi lito. Kolik jsem mela ja, netusim, ale takovyhle problemy, jako pises, jsem nemela (nemam).
Tak drzim palce, at Ti porod vyjde dobre a nepotrha se to 😵
Tak uvidime, asi se na to zeptam doktora v poradne, az pujdu do Podoli

ta stranka je www.porodnice.cz nie.sk 😎