Má smysl jít před laparoskopií na hysteroskopii?

rejni
4. bře 2016

Ahoj holky. Moc prosím o radu.. I když tady otázky na laparoskopii jsou, chtěla bych se zeptat přesněji.. Má smysl jít před laparoskopii na hysteroskopii, kterou dělají ambulantně? Rok se nedaří otěhotnět, HP ok, spermio uvidíme za týden, 1 cyklus s clostíkem nic a teď druhý cysta ☹ doufám, že odejde s MS! Dr však chce vědět jak to vypadá uvnitř.. Ale radši bych zkusila dřív tu hysteroskopii a pokud se prokáže nějaká neprůchodnost a nepůjde odstranit takto tak bych tu laparo zvolila.. Je mezi vámi některá, která má s tímto zkušenosti? Že šla prvně na hystero a později laparo..nebo třeba už ta hysteroskopie pomohla? A nemáte zkušenosti s laparo v Třinci? Budu ráda za každou radu, díky moc 🙂

san33
4. bře 2016

@rejni ahoj, ja to vzala jednim vrzem. Udelali mi pri jedne operaci oboji. Ale byla jsem v Neratovicich. A nebyla to zadna hruza. Den po o jsem zustala doma a pak uz jsem sla do prace.

rejni
autor
5. bře 2016

@san33 Děkuji za radu 🙂 Taky to mám napsané jedním vrzem..ale chtěla jsem to zkusit prvně jinak než se mi začnou vrtat v břichu 😦

san33
5. bře 2016

Budes to mit aspon z krku a budes vedet, na cem jsi. Mne teda zjistili z kazdeho zakroku nejaky problem, takze uz jsem v Caru a musim otehotneni resit umelym oplidnenim. A Mojzisovou necvicis? Nektere holky taky nemohly dlouho otehotnet, laparka i hystero v poradku a nakonec jim stacilo, kdyz jim fyzioterapeutka odblokovala kostrcni pater a ty upony a bylo to. Otehotnely hned☺.

leikkka
5. bře 2016

myslím si, že je lepší to udělat při jedné operaci, není to dlouhý pobyt v nemocnici. a před tím bych zkusila jak píše san33 jiné metody, přírodní bylinky TČM apod., pokud nejsou už akutní problémy.

pmarcela
5. bře 2016

Ahoj, mám to teď podobně. Minulý týden jsem byla na hysteroskopii, příští týden mě čeka laparoskopie. Ale já to měla složitější.... na hystero jsem šla z toho důvodu, že mi moje dr. našla dutinku i jizvy po sekci... tak na to chtěli mrknout. No a při té hystero nezjistili co se týče tohoto nic závažného, ale mám prý nějak vyšší sliznici, která jim nedovolila mrknout, zda není nějaký defekt za ní... navíc se snažíme rok o druhé a primář mi doporučil ještě laparku, že kouknou na ty vejcovody. Budu mít hotová vyšetření, než půjdem do CARu. Držím palce, ať ti vše dobře dopadne. 🙂

rejni
autor
5. bře 2016

@san33 To máš pravdu! Jen ja jsem posera nikdy jsem na operaci nebyla.. Fakt je, že rok snažení není až tak moc a může to být zatím jen v hlavě, třeba.. Proto mám pořád ještě pocit že nechci aby mi lezli do břicha..ale to bude strachem.. Dr mi na utz zjistil, že mám pravděpodobně rohovou dělohu..tudíž i proto navrhl tu laparo.. Zkoušela jsem už bylinky jako kontryhel, maliník..nosifol taky..folikulometrie a s clostíkem, folik byl ale jestli opravdu vyputoval.. Mojzisovka mě zaujala..se zády mám trochu problém ale spíše s krční.. No je to dilema, nevím co dělat.. Já mám ještě teoreticky čas je mi 31 ale chlapovi bude 40.. :-/

rejni
autor
5. bře 2016

@leikkka Díky za radu 🙂 problémy nebo bolesti žádné nemám jen teď ta cysta ale ta mě taky nijak nebolí..

san33
5. bře 2016

@rejni Ja jsem taky nikdy na operaci nebyla, a minuly rok to byly hned dve, par mesicu po sobe 🙂 Ja vim, ze operace je velky zasah do tela, je to takovy docela invazivni zakrok. Ale fakt nasledky nejsou zadne, jen 3 centimetrove jizvicky, ktere nejdou skoro videt. Hlavne budes vedet, na cem pak jsi - muzes vyloucit endometriozu apod. To te posune dal,udelaji se dalsi vysetreni a tak pomalu vylucujete dalsi a dalsi nemoci, az se prijde na to, kvuli cemu to nejde. Me uz zbyva jen imunologie plus nejake drobnosti a pak uz dej se vule bozi 🙂 Drzim palce!

popelucha
5. bře 2016

Ahoj, já jsem oba tyto zákroky absolvovala před 14 dny, v pondělí jdu na velkou kontrolu, kde se ještě dozvím histologii tkání vaječníků a sliznice.
Můžu za sebe říct, že jsem ráda, že jsem to absolvovala najednou. Ušetříš si čas a hlavně když se při hystero zjistí neprůchodnost nebo jiný problém, mohou ho hned odstranit - u mě paradoxně odstranili srůsty střev s břišní svalovinou. Bolesti jsem neměla žádné, jen jsme dva dny po zákroku měla zánět močáku, tak jsem měla i léky na bolest, ale jinak nic nebolelo. Teď se mi hojí jedna jizvička v pupíku - 3 stehy a jedna nad Venušiným pahorkem - 1 steh. Při tomhle zákroku pro mě bylo pozdější vstřebávání CO2, kterým ti napustí břicho a pak putuje v těle jako bublina a 14 denní krvácení, se kterým se mi spojila i MS. Jinak se to dá opravdu zvládnout, odstranění moudráků pro mě teda bylo mnohem, mnohem horší. Neboj se toho.

rejni
autor
5. bře 2016

@pmarcela A na té hystero jsi byla pod narkozou? Četla jsem, že nemusí být tak spolehlivá asi jak píšeš když zrovna při té sliznici neviděli dal.. By mě zajímalo jestli i ta hysteroskopie stačí k nějakému "pročištění" dělohy..? Děkuji moc za radu a taky přeji ať vše dopadne dobře 🙂

popelucha
5. bře 2016

Dělali mi to rovnou. Začli hystero, koukli na sliznici, tvar dělohy a napojení na vejcovody a pak tlačili kontrastní látku do vejcovodů a rovnou optikou přes břicho koukli jestli jsou průchodné vejcovody. Samotná hystero neslouží "na pročištění" jen kouknou, co tam je a v jakém stavu je děloha. Pokud by dělohu čistili od sliznice, tak to je kyretáž a ta se dělá taky minimálně pod nějakým oblbovákem. Proto bych ti sama za sebe doporučila, ať jdeš na tu kombinaci s laparkou. Víc uvidí a případně mohou řešit srůsty a pod.

pmarcela
5. bře 2016

Přesně jak píše popelucha... myslím, že hystero je jen na kouknutí, co a jak, případný zásah se dělá pomocí laparky... aspoň tak to já chápu 🙂 Jojo, byla jsem na ní pod narkozou, trvalo to jen dvacet minut, dali mi nějakou krátkodobější, ale i tak mi po ní bylo pěkně blbě :-/ Ale to je už každého individuální. Já už mám narkoz z různých důvodů za sebou víc a někdy mi nebylo nic, někdy mi bylo zle. Jinak moc díky 🙂

rejni
autor
5. bře 2016

@popelucha
@pmarcela Holky díky moc za přesnější info a rady.. Už jsem o tom cosi četla a všechny psaly, že se to dá zvládnout, že ten strach je větší než samotný zákrok a po tom(to si musím říkat).. Já o té hysteroskopii četla na stránkách ordinace kde jí dělají ambulantně, bez narkozy a píšou že odstraňují polypy, myomy , srusty! V případě že zjistí problém a musí něco odstranit se může dát nějaký oblbovak ale uváděly pacientky, že to šlo vydržet, prý bolest jak při silnější MS.. No můžu jít prvne na zjištění jak to vypadá ale pokud bych musela pak stejně na laparo..tak bych to měla už hned dva v jednom, to je fakt.. Jo a s tím čištěním jsem to myslela právě tak že něco odstraní nebo jestli ta kontrastní látka trochu pročistí tu dělohu..tak jak uvádějí, že tím CO2, kterým ti nafouknou břicho se ta děloha "pročistí, protáhne"

popelucha
5. bře 2016

@rejni to je hloupost, CO2 máš v dutině břišní, ne v děloze. Kontrastní látka je modrá. Za mě si to dej 2 v 1. Budeš mít klid. Já bych na samotnou hystero nešla. Mít nervy na sále, že mám někoho cizího mezi nohama a koukat po sále...na mě to není. Takhle to pěkně zaspíš. Já byla na sále pod narkozou cca do 1 h a já ji teda zvládala dobře. A to jsem byla poprvé. Fakt se toho neboj, absolvuj to najednou, zkrátí se ti i tak doba rekonvalescence a možnosti otěhotnět.

kvakuska
5. bře 2016

@rejni na tvém místě bych nejdřív počkala na výsledek spermiogramu ... pokud bude dobrý, šla bych na lapo+hystero zároveň, nejlíp co nejdřív po skončení menstruace, když je sliznice ještě hodně nízká ... CO2 tě nijak nepročistí, pročistí tě kontrastní látka, kterou se zjišťuje průchodnost vejcovodů ... ale tím pročištěním myslím, že někdy třeba vejcovody jsou jen jakoby slepené k sobě, tak ti je protáhne ... prostě jen takový malý jarní úklid + jako bonus se může udělat nějaká drobná oprava něčeho, co třeba není 100% perfektní ... na mnoha místech se jedná o jednodenní zákrok, ráno příjdeš, dopoledne tě vezmou na zákrok a když je potom vše v pořádku, tak odpoledne nebo navečer si tě manžel vyzvedne ... pokud nezasáhnou do sliznice, tak není ani žádné krvácení, jen třeba trochu nepříjemný pocit jako těsně před menstruací ... držím palce 😎

rejni
autor
5. bře 2016

@kvakuska Určitě čekáme na výsledek spermia..pokud by byl horší tak jsem zase na váškách pokud dobrý tak je to jasné.. Tak kontrastní látka pročistí? A když tohle dělají i u té hysteroskopie přes čípek, bez narkozy! Ale asi je laparo přesnější.. Jojo já pochopila to pročištění přesně tak, chápu 🙂 Já většinou čtu hospitalizace 3-4 dny, když nic nedělají tak na druhý den možná.. A to se tam musí být ještě večer předtím 🙈 Děkuji moc 🙂

pmarcela
5. bře 2016

Já to mám tedy naplánované tak, že ve středu nástup, ve čtvrtek udělají a když prý bude vše ok, tak o víkendu domů. Ale jednak to má asi každé zařízení jinak nastavené, jednak já to mám ještě komplikovanější tím, že kvůli jiné záležtosti musím být před i po zákroku z jejich strany víc hlídaná, jen pro jistotu 🙂 Jinak strach má určitě každý, to je přirozený. Mám obr respekt z narkozy. Jinak teda kvakuska - malý jarní úklid mě opravdu pobavil 😀 😀 😀 budu na to před laparkou ve čtvrtek myslet 😀

pmarcela
14. bře 2016

@rejni Ahoj 🙂 Tak mám laparku úspěšně za sebou 🙂 Naštěstí dopadlo vše dobře a ukázalo se, že mám podvozek komplet v pořádku 😀 😀 😀 Držím ti palce, ať je to u tebe také tak 😉

rejni
autor
14. bře 2016

Ahoj 😊 Tak to ti závidím, že už to máš za sebou a hlavně, že je vše v pořádku 😊 jak to probíhalo před? A pocity po? Tak moc držím palce ať se teď zadaří co nejdřív 😊 já také doufám, že bude vše ok nebo aspoň že třeba jen odstraní nějaké srusty..no děsí mě to ale trochu se s tím vyrovnávám 😊 a když všude čtu, že to bylo ok.. Tak teď buď ještě měsíc 2 clostik a pregnyl nebo do toho hned skočit a laparo.. 24.3.jdu k Dr zda cysta zmizí po MS..

pmarcela
14. bře 2016

Nemusíš se bát, fakt 😉 Nastoupila jsem ve středu, odpoledne cca v 5 mi udělali klystýr a pak už jsem nesměla nic jíst. Pít ještě do půlnoci. Na noc prášek na spaní, injekce do břicha na ředění krve. Druhý den ráno jsem šla hned první, takže super. Dali mi punčochy, píchli kanylu, injekci do zadku a jelo se 🙂 Nebudu kecat, nervozita trochu byla, ale to má asi každej 😉 Na sále mi dali tlakoměr, seznámila jsem se s anesteziologem (který tě mimochodem navštíví i den před a probere s tebou co a jak) a pak mi řekli, že už mi začne být teplo a bude se mi chtít spát.... a taky jo 😀 Na sále jsem byla 3/4 hodiny s tím, že vaječníky, vejcovody i děloha jsou ok. Prý jsem měla jen menší srůsty na boku, tak je odstranili. Vzbudila jsem se na pokoji a bylo mi celkem dobře, ale po pár hodinách to přišlo. Já ale blbě reaguju na narkozu, každej to má jinak, ty to tak mít vůbec nemusíš! Já hodila asi třikrát šavli během odpoledne. ☹ Po výkonu musíš 6 hodin ležet, pak přišla sestra, že půjdem na wc.... a hodně toho prospíš 😉 Večer už mi bylo líp, tak jsem si dala něco málo k jídlu.... jenže ejhle, za deset minut to ze mě zas vylítalo ☹ Pak mě začlo bolet to břicho, tak mi dali do infuze něco na bolest. Celou noc celkem ok, ráno mi vyndali kanylu a ani ne za deset minut jsem zas hodila šavli ☹ Tak mi dali čípek proti zvracení a pak už to bylo super, cca za dvě hodiny jsem zkusila půl rohlíku, po půl hodině druhou půlku a pak už to šlo 🙂 Ale jak říkám, každý to snáší jinak, ze mě už sestry měli skoro srandu, týden předtím jsem to po hysteroskopii taky prozvracela a sestry si mě podle toho pamatovaly 😀 a te'd se chodily ptát, jestli už zase 😀 Jinak mě pustili v sobotu (bývali už by mě pustili v ten pátek, ale jelikož jsem ráno ještě zvracela, tak si mě tam pro jistotu nechali do soboty). Mám dvě malá zašití v podbřišku, větší v pupíku. A to trochu pobolívá, nejvíc večer, když se chci v posteli převrátit. Ale každým dnem lepší, řekla bych 😉 Příští týden náš čeká CAR, tak uvidíme, snad už dlouho čekat nebudeme 😉 Jo a možná se tyto postupy budou mírně lišit v jednotlivých nemocnicích, takhle to probíhá v Plzni 😉 Jo a jinak se mnou byla na pokoji paní, které dělali obojí zárove'n a byla taky asi jen hodinku, takže já osobně pokud můžu radit, dej si to dva v jednom, budeš mít jen jednu narkozu a obojí jedním vrzem 😉 Budu držet palce!

rejni
autor
14. bře 2016

@pmarcela Teda vyčerpávající popis 😀 moc děkuji 🙂 Jak to člověk čte tak to působí fakt v pohodě.. Já to mám napsané najednou na žádance tak snad to i tak dohromady udělají..a nebo to tak budu určitě chtít. Ještě mám k tomu napsáno +schulze..co to může asi být? Nevíš? No narkozu jsem nikdy neměla tak snad jí snesu dobře, budu doufat 🙂 ještě jsem četla, že někoho cévkovali..🙈? JJ v každé nemocnici můžou mít jiný postup, to je fakt..Takže vy i teď po laparo jdete do CAR jo? Nezkusíte to ještě chvíli přirozeně? Tak přeji brzké zotavení a hlavně ať se brzo objeví // 🙂 Děkuji moc za info 🙂