Polycystická ovaria. Dá se přirozeně otěhotnět?

pipinka
28. říj 2011

Chtěla bych se zeptat, jestli má někdo stejný problém jako já? Je možné s tímto přirozeně otěhotnět? Podařilo se to některé z vás? Děkuji za odpovědi

jop
21. pro 2011

Já bych chtěla všechny s PCO povzbudit, taky mám PCO a dokonce jen jeden vaječník (druhý mi museli odebrat z jiného důvodu) a podařilo se mi otěhotnět hned druhý měsíc 😉 Menzes jsem měla, ale nepravidelný. Podle mě největší svinstvo je HA, která vám hormony tak rozhodí, že po vysazení se s tím tělo nemůže srovnat. Brala jsem HA devět let (!) a teď už bych to do pusy nedala za nic na světě. My jsme se začali pokoušet o miminko cca 3 roky poté, co jsem vysadila HA a to už jsem měla ty hormony jakž takž srovnané, myslím, že můžu děkovat homeopatikům a cvičení podle Mojžíšové, které prý pomáhá správně prokrvovat pánevní oblast.
Jinak vám všem hrozně držím palce, ať se vám podaří otěhotnět jakýmkoli způsobem 😉 Já jdu za měsíc na gynekologii a už teď se děsím, co mi tam zase najdou.

@misacik já osobně bych ty prášky nebrala a pokoušela se změnit životní styl (více pohybu - fakt zkus i ty cviky podle Mojžíšové, zabere to 15 minut denně - a taky zhubnout, pokud to potřebuješ), plus bylinky či homeopatie, pokud tomu věříš. Dneska je trend zaplácnout hormonální problém práškama, přitom většinou se na tom hormonálním problému podílí právě předchozí užívání hormonů. Doktoři bohužel absolutně neřeší příčinu problému. Mě už iluze o lékařích dávno opustila, jsou to taky jenom lidi a "řeší" zdravotní problémy nasazováním léků, protože je to nejjednodušší a krátkodobě to většinou funguje. Tím lékaře nechci shazovat, jsem moc ráda, že máme antibiotika a další léky, díky kterým lidé neumírají při celkem banálních zdravotních potížích a taky jsem byla vdečná ze péči lékařů u porodu (i když jsem měla bezproblémový porod, přece jen se člověk cítí v přítomnosti lékaře a všech přístrojů jistěji). Jenom si myslím, že člověk se MUSÍ o své zdraví starat a zajímat především sám, sama se znáš nejlíp... Přeju hodně štěstí!

misacik
22. pro 2011

@bosorkajarka Samozřejmě, že otěhotnět chci, i když na to netlačíme a necháváme tomu volný průběh a nedělá mi problém to zkoušet ještě pár měsíců přirozenou cestou bez jakýchkoliv léků, to samozřejmě preferuju mnohem víc, než do sebe cpát léky. Ale obávám se, že to třeba bech těch léků při zjištěné PCO nepůjde vůbec, i když jak tady čtu se to mnoha ženám povedlo, ale taky nemusím patřit mezi ty šťastné a budeme to třeba několik měsíců zkoušet "zbytečně", proto nevím, jestli třeba raději opravdu aspoň nějak preventivně nezačít ty léky brát.

bosorkajarka
24. pro 2011

@misacik ty leky rozhodne nejsou preventivne, fakt bacha, jestli budes brat leky na stimulaci ovulace tak je nutny aby te sledoval doktor!
jestli na to netlacis (jasny ze chces otehotnet;) tak preventivne doporucuji spis bylinky (femigard, gynex, alchemilku') a v prvni rade merit bazalni teplotu, ktera ti rekne jestli ovulujes nebo ne (jinak to nezjistis), protoze jestli kazdy mesic mas menstruaci tak klidne muzes ovulovat a stresujes se uplne zbytecne. A ted uz si nepamatuju jestli si psala ze muz uz byl na spermiogramu ale to by melo byt urcite driv nez zacnes brat nejaky leky na stimulaci. Vys ja mam ted za sebou mesic stimulace a ty hormony jsou fakt svinstvo a myslim ze je malo zen kterym to nic nedela, ale ja teda zazivam peklo (navaly, bolesti hlavy, zmeny nálad, travici potize) proste bryla bych to jenom kdyz je to nezbytne nutny, urcite ne jako prevenci.
A jinak hezky svatky 🙂))

julja
1. led 2012

Ahoj, dobrý den,
je mi 23 let a PCO mám diagnostikovany asi 5 let, nicméně problémy s mentruací jsem měla od začátku, od tech 13 let....bez hormonu vzdy menses byl tak po trech mesicich:-/ gynekolog mi po urceni diagnozy nasadil antikoncepci a tady zacina problem-krom toho, ze nemam pritele a tudiz se nepotrebuji chranit se mi po HAK hrozne horší varixy, celulitida absolutně příšerná(a to jím zdravě, cvičím atd atd) a spousta dalších nevýhod....
Moc bych chtěla poprosit a zeptat se, jestli má někdo z vás zkušenost nebo alespon validni nazor na uplatneni HOMEOPATIE v terapii PCO...Chci totiz antikoncepci vysadit a zkusit to resit homeopatii.....jen samozrejme nevim, jestli se mi pak neobjevi napr ty druhotne muzske pohlavni znaky z prevahy androgenu a jine projevy PCO ☹
Díky moc za odezvu, hezký den!

misacik
3. led 2012

Ahoj. Chtěla bych se zeptat, zda-li máte některá zkušenosti s užíváním léků CLOSTYLBEGIT, ESTROFEM a DUPHASTON. Předepsal mi je můj gynekolog, ale zatím nejsem zcela přesvědčena, že bych je chtěla jaksi začít brát (co jsem všechno četla tady v diskuzi). Jinak mám zjištěné PCO. Takže budu ráda za každou zkušenost, radu a názor. Děkuji 🙂

fragolina3
24. led 2012

Ahojda, chci se zeptat. Bylo mi také diagnostikovány PCO na základě UZ. Všechny píšete, že máte nepravidelnou nebo žádnou menstruaci. Já mám menstruaci permanentně co jsem vysadila prášky. Taky jste to takhle některá měla? Teď kvůli tomu musím brát Norethisteron, ale pořádně nevím co dalšího mě čeká ☹

montonik
24. led 2012

Ahojky, přidávám se k vám do diskuse. PCO mi dr. taky diagnostikovala, ale jeden vaječník je prý normální, je to možné mít polycystický jen jeden? A ještě se zeptám, chci zkusit ovu testy, ale nevim, jestli při PCO to má smysl?

simomama
25. led 2012

ahoj holky
uplne chapu o co jde. mela jsem uz dlouho tuhle stejnou diagnozu... pak jsem od mych 14let zacal brat HA a vysadila az kdyz jsme se zacali snazit o mimi. to je, nekdy po 13 letech... jak jsem vysadila, tak znovu cyklus prichazel a neprichazel.. mezitim jsem zmenila doktora. mela jsem kamaradku, co se se stejnou diagnozou taky snazili o mimi, a docela dlouho. brali leky, myslim ten duphaston... nakonec se jim podarilo otehotnet, ale podrobnosti neznam, uz jsem se pak prestali vydat. divila jsem se, ze muj gynekolog mi zadne leky nedal, ale naridil prisnou dietu. zakazal mi karbohydraty, cukry zadne... ani brambory, mrkev. trvalo mi asi 3 mesice nez jsem pochopila, ze pokud dietu nebudu dusledne dodrzovat, je to jak kdybych ji nedrzela. ne, ze jsem docela zhubla, ale najednou se mi objevil cyklus a zacal se zpravidelnovat. a pak jsem otehotnela.... bez zadnych leku. kdybych nedrzela tu dietu, cyklus bych nemela.
cele tehotenstvi bylo ok, ted planujeme druhe. uvidim, jak vse pujde. po porodu mi naskocil pravidelny cyklus (i kdyz trochu delsi - cca 32dnu). pravidelny cyklus jsem nikdy driv nemela!!!
snad vas to nekoho povzbudi. (ja jsem si delala driv strasne starosti, jestli jednou budu moct mit deti, dokonce jsem to castokrat obrecela, vytvarela jsem si cerne predstavy, fakt hrozny.... a nakonec se vse vyresilo, a jak relativne jednoduse)
tak hodne stesti!!

kaculkadraculka
26. led 2012

@simomama a ty jsi měla nadváhu? Nebo proč ti gynekolog nařídil dietu? To slyším poprvé. Já mám taky PCO, nadváhu nemám ...

simomama
26. led 2012

@kaculkadraculka nemela jsem nadvahu. mela jsem uplne normalni vahu (mela jsem 167cm, 58kg). souvisi to totiz s tim, ze (velice laicky receno) kdo ma pco, ma problem asi nejak zpracovat ty cukry (tim nemam na mysli samozrejme cukrovku), kazdopadne cukry v tele blokuji ovulaci. vim, ze jsem to rikala i mym znamym, kteri jsou doktori, a nezdalo se jim to. proste o tom nikdy neslyseli (podotykam, ze byli z jineho oboru nez gynekologie, pak si ale uvedomili, ze vlastne kdesi resili, co vsechno cukr v tele blokuje pri ruznych poruchach...) . muj gynekolog znal asi tenhle problem z jinych zdroju a muzu potvrdit, ze mi bez leku postupne naskocil cyklus s ovulaci. ziju v italii, to ale neznamena, ze vsichni doktori tady jedou podle tehle teorie. kazdopadne, ja budu memu gynekologovi do smrti vdecna. pokud by to nekoho zajimalo, muzu vysvetlit konkretne...
vidim, ze ty uz mas dite? jak se ti darilo otehotnet poprve?

dlabinecka
26. led 2012

Tak já se přidám se svojí troškou do mlýna. diagnostikované PCO, do roka jsem byla těhotná, díky drillingu vaječníků. Porodila jsem a než jsem se stihla rozkoukat, tak jsem byla těhotná znovu, ani nevím jak 🙂

kaculkadraculka
27. led 2012

@simomama mě to zajímá.
Já mám doma 6,5 letýho předškoláka. Máme ho díky CAru - Gest, stimulovala jsem Clomhexalem a pak Pregnylem, provedli u nás první IUI a povedlo se! Teď se snažíme o druhé a opět, MS nikde, ovu nikde, hormonální profil zcela jasné PCO, které jsem tedy měla i před prvním těhu. Mám i dost akné.

kaculkadraculka
27. led 2012

@dlabinecka já se jdu poradit 6.2. - do nemocnice jestli by mi ten drilling neprovedli. Mám jasné PCO - jak z utz, tak i z krve - proveden hormonální profil.
Zatím teď zkoušíme nastartovat vaječníky Clostylbegytem.

dlabinecka
27. led 2012

@kaculkadraculka Já bych na tom drillingu trvala. je to záležitost jednoho dne v nemocnici a otěhotněla jsem hned. clostylbegyt se mnou neudělal vůbec nic....

kaculkadraculka
27. led 2012

@dlabinecka a jak jsi ho dlouho brala?

samson
27. led 2012

ahoj, tak já jsem se snažila otěhotně s PCO 2 roky a clostylbegyt jsem brala tak půl roku a nic - a stejně jako dlabinecka jsem podstoupila drilling a 3 měsíce poté jsem otěhotněla - a to jsem čekala na ms - měli jsme stymulovat na IUI a naštěstí k tomu nedošlo a MS jsem se nedočkala a místo toho jsem měla na těhotenské testu // . No a jinak nyní jsem v 18tt - a bylo to hned na první pokus ...tak asi tak 😀

dlabinecka
27. led 2012

@kaculkadraculka 2cykly, a nedělo se vůbec nic,

nobilis
27. led 2012

ahoj, chtěla bych se zeptat, jak vám diagnostikovali PCO. Chtěla jsem se objednat ke své gynekoložce na hormonální profil, ale řekla mi, že se to dá poznat jen laparoskopicky a že to má nemá vůbec cenu řešit teď, ale až se budeme snažit otěhotnět celý rok. Přijde mi to dost divné. První dítě se povedlo hned po vynechání (resp. zapomenutí) antikoncepce. Příznaky syndromu mám všechny, co se tak můžu dočíst, akorát MS cyklus mám každý měsíc, +-4 dny. Díky.

lorreine
30. led 2012

@nobilis Nechapem, co je to za blbost, ze to ide poznat iba laparoskopicky. Samozrejme, ze to ide inak. Kombinaciou hormonalneho profilu a sledovania cyklu na utz. Mne to takto zistili. Hormony rozhodene a na 11 DC ziadny dominantny folikul iba kopa malych, ktore nemali sancu dorast, takze takto mi potvrdil doktor anovulacne cykly. Ms som mala tiez celkom pravidelnu. To moze byt,pretoze sa Ti vytvoti sliznica, ktora sa potom odlupuje, akurat ze sa nevyluci vajicko.

kaculkadraculka
30. led 2012

@nobilis diagnostikovali mi to z HP a taky z ultrazvuku. 😒

nobilis
30. led 2012

Díky moc za odpovědi! 🙂
Vidím, že je asi na čase změnit gynekoložku.
Navíc jsem si zeptala na těhle stránkách: http://www.crmzlin.cz/page/1822.mam-dotaz/ (někdo už tu tenhle odkaz dával) a odpověděli mi to samé, co vy, a to: "Hormonální profil a gynekologický ultrazvuk by mohli tuto diagnózu potvrdit, v tomto případě nevidím důvod k ročnímu čekání. Pokud se potvrdí PCO a přejete si otěhotnět, tak není na co čekat. Spontánně se to totiž s největší pravděpodobností bez léčby nepodaří."
Jenže!!!
Nechci to zakřiknout, ale včera a dnes mám na těhu testu dvě čárky!!!! Vím, že to ještě není stoprocentní, ale prostě jsem se o tu radost musela podělit. 🙂 Asi teď ale pomažu k jiné/mu mudr.

kaculkadraculka
30. led 2012

@nobilis velká gratulace 😉

nobilis
30. led 2012

@kaculkadraculka Děkuju, modlím se, aby to bylo v pořádku.

broskvicka21
30. led 2012

Holky nezoufejte. Mám taky PCO a doma mám dvě děti. Skoro tříletého Honzíka a teď třítýdenní Julinku. Otěhotněla jsem pokaždé po léčbě Clomhexalem a kontrolou UZ. Tak hodně štěstí!!!! Kamča

kaculkadraculka
30. led 2012

@broskvicka21 díky za povzbuzení - já jsem třeba na Clostilbegyt tenkrát vůbec nereagovala, pak mi v Car nasadili Clomhexal a vyprodukovala jsem krásný folík a mám z něj skoro 6,5 letýho kluka! Problém teď je, že Clomhexal už se do ČR nedováží nebo už ho nevyrábí, zkrátka v lékárnách není a asi už nebude ....
Teď stimuluji Clostilbegytem ve středu jedu na folikulometrii, tak jsme zvědavá. Jinak chci podstoupit drilling.

kaculkadraculka
2. únor 2012

Včera jsem byla na folikulometrii - 9.DC - nic moc max. 11 mm, zítra jedu opět a pak se jdu domluvit na ten driling, snad ten pomůže ...

sonaadamcikova
2. lis 2012

@merlikotka ahoj zaujala mě tvoje zpráva. konečně jsem narazila na někoho, kdo má stejný problém jako my. mi taky zjistili PCO, nevím proč to mám, u nás v rodině to nikdo nemá a i sestra má chlapečka.antikoncepci jsem nikdy nebrala, žádné gynekologické problémy taky ne, takže to nechápu.Manžel má taky špatný spermiogram, má malý vzorek a i malé množství spermií. Můžu se zeptat jak je to u vás, klidně i do IP, jestli to nechceš psát veřejně.Máme za sebou první IVF. děkuji za odpověď

merlikotka
5. lis 2012

ahoj 🙂
promiň, že jsem neodepsala dřív, ale chvilku jsem tady už nebyla..... nyní bohužel vyčkáváme, kvůli mé profesi minimálně do června....a taky z hlediska finančního, páč ve zlíně mi řekli cifru 20000 a tuted nemůžeme uvolnit... 😖 momentálně beru každý měsíc utrogestan a až přijde čas, půjdeme znova na nový spermiogram...chodím nyní k "normálnímu" gynekologovi, který říkal, že by to chtěl zkusit ještě mimo ivf...že na to máme ještě času... takže tak no... a jak to vypadá u tebe? kde jsi na ivf byla a jaký tam měli k tobě přístup? + jestli se můžu zeptat jakou cifru jste zaplatili? děkuju a držím palečky 🙂

nynus
15. črc 2014

Holky da se clostil sehnat bez predpisu normalne v lekarne neziju v cr a nevim zda tady je taky a hlavne pod jakym nazvem

kiten
15. zář 2014

dá 🙂 brala jsem 12 HAK, mám PCO a navíc jsem měla problémy se štítnou žlázou, naštěstí "stačilo" pár let brát hormon tyroxin, aby se umoudřila. Poté co jsem vysadila HAK jsme se ani nijak zásadně nesnažili, počítala jsem s tím, že by to stejně moc nešlo a chtěla dát tělu nějaký čas, navíc postupně začínal cyklus najíždět na své obvyklé prodlužování a tak mě ani moc nepřekvapilo, když ani ne po půl roce nepřišel menses ani po 60 dnech. Spíš jen pro jistotu, než půjdu k doktorovi, jsem si dělala test. Jsem v 27. týdnu a všechno je zatím v pořádku a bez komplikací. Jen podle ultrazvuku a PM mám rozdíl 2 týdny-takže ovulace proběhla až na konci cyklu. Takže nejlepší metoda? Neřešit to, stane se to tak jak má a nejvíc uškodí velká očekávání a moc tlačit na pilu, asi jako u všeho, ale naděje se nevzdávejte, příroda je moudrá a mocná 🙂