Preeklampsie při prvním těhotenství a druhé dítě. Názory?

majucha
6. lis 2008

Ahoj všem, u nás je sice ještě moc brzy řešit druhý mimi, ale nedá mi to na to nemyslet...
První těhu jsem měla do konce druhého trimestru celkem bezproblémové včetně otěhotnění, tlak byl lehce vyšší, spodní hodnoty kolem 90, ovšem můj gynekolog všechny příznaky včetně toho tlaku naprosto ignoroval...ve 26 týdnu se to radikálně začalo horšit, přišlo krvácení (vlastně naštěstí), které upozornilo na těžkou formu preeklampsie, která vedla k porodu v 29+1. Já i Míša jsme to zvládly a i když první měsíce nebyly zrovna příjemný, tak teď už je všechno super.
Doktoři mě straší s druhým těhotenstvím, což není divu, jejich stanovisko je, že může být hůř, stejně i líp, takže rozhodnutí je stejně na nás.... já věřím, že bych to zvládla napodruhý líp, věděla bych co čekat, taky bych na sebe dávala víc pozor a hlídali by mě od začátku, ale i tak to nemusí stačit.... musím říct, že mám pocity smíšený, věřím si, druhý mimi moc moc chci, doktoři radí, když už, tak odstup aspoň dva roky... ale mám už zodpovědnost za Míšu, kdyby mi něco bylo, nebo se mi nedejbože kvůli tomu něco stalo.... a druhá věc je i ten strach o to druhý mimi, protože to taky nemusí dopadnout tak dobře jako s Míšou... je tam dost proti...
Ocenila bych nějaký rady, zkušenosti, názory někoho, kdo se s něčím podobným setkal, někoho zná, kdo řeší něco podobnýho, anebo komu se něco podobnýho přímo stalo nebo děje... díky...
holky, neumím si představit, že bych druhý mimi nemohla už mít ☹

karass
4. lis 2009

Ahoj, jak jsem psala. Adámek 4 roky se narodil ve 37 týdnu kvůli mé preeklampsii, všichni lékaři nad tím mávli rukou, že se to neopakuje. Při druhé těhu letos mi tlak vyskočil už v 21. týdnu, lékaři jen mávali rzkama, že to mám psychický. Deniska se nám narodila 5.6. ve 26. týdnu, bohužel měla vývojovou vadu střev a 8.10. nám umřela. A opět preeklampsie akutní. TEď řešíme co dál, miminko chceme. Spousta lékařů u nás nad tím kroutí hlavou, ale naštěstí jsme se dostali k Apolináři a pak profesor Hájek se nás ujal a řeší vše s námi. Jezdím na mraky vyšetření, bude mi dělat i nějakiu přípravu před, půjdeme na genetiku. Celé těhu právě budu brát asi léky, chtěli by dopegyt už od začátku, ale já se po něm osypala, tak nevím.
Snažím se o preeklampsii zjistit co možná nejvíce a taky to zda někdo další mimča porodil v termínu.
Kamarádku mám a ta první v 28. týdnu kvůli preeklampsii a druhou holčičku ve 34 . také kvůli preeklamsii.
Je to neskutečné svinstvo a máme z toho strach. Protože jediné řešení je vždy ukončit těhotenství . 😠
Díky za každé vaše tipy Iva

kisska
4. lis 2009

Ahojte, Adam sa tiez narodil sekciou v 38tt (podla jeho velkosti a zrelosti mal vsak 39tt), kvoli preeklampsii a slabym ozvom (mal omotany pupocnik okolo krku), tlak cele tehu hranicny 145-147/90-100 ale nelieceny a pri zakroku 150/110. Tlak mi potom aj dlho zrazali a daval sa do normalu asi po 3 mesiacoch.
Ked som sa pytala lekara, ake mam moznosti pri druhom porode, tak lekar mi povedal, ze co sa maternice tyka, aj by som mohla rodit normalne, ale kvoli preeklampsii ma bude treba velmi sledovat, pretoze sa to vraj zvykne opakovat. Aj ked som toto druhe tehotenstvo zacinala dokonca s nizkym tlakom, teraz v polovicke som sa dostala do normalu (bez liekov) a doktor hovori, ze to vyzera ze ide pomalicky hore a preto to riziko tu je.
Preto myslim, ze je dolezite vybrat si dobreho lekara, ktoremu doverujeme, kupit jeden tlakomer aj domov, aby sme si vylucili syndrom "bieleho plasta" a naozaj sa nechat sledovat. A radsej chodit na kontroly aj castejsie, pretoze radsej sa prejdem k lekarovi 2x zbytocne ako neskoro.
Babule drzim palce, nech sa vam dari a babenka sa rodia zdrave a krasne 😉

mia81
4. lis 2009

kisska mas uplnu pravdu vo vybere lekara (ja som ho tiez vymenila )aj tlakomer ja mam doma dva digitalny a klasicky ,ale najviac vyuzivam klasicky je presnejsi.

karass je mi luto ,ze si prisla o dcerku.Je dobre ,ze si si vybrala ineho lekara.Poznam tu tuzbu po dietatku a zaroven aj ten strach ci ho donosim a ci nie.Budem drzat palce aby si mimino donosila aspon do 36_37tt bez problemov.

ajami
24. lis 2009

ahojte.som tu prvýkrát a keďže aj ja mám za sebou preeklampsiu a momentálne pracujeme na druhom bábätku,som rada, že som našla vás s podobným osudom.Moje tehu bolo do 20. tt bezproblémové.Od 21tt mi začalo tvrdnúť brucho.Tvrdlo stále,cez deň, v noci,nemohla som prejsť ani 10metrov bez toho, aby ma tie bolestivé kŕče nezastavili.Môj lekár to riešil s úsmevom na tvári.Ja s manželom nie.Vzhľadom k tomu, že ja aj môj muž sme lekári,riešili sme to injekciami magnézia 4xdenne.V 34tt po týždni pobytu v nemocnici,som urgentnou sekciou porodila zdravé dievčatko. Na tretí popôrodný deň som začala teplotovať do 39st,opúchať a vyskočil mi tlak.Nik to neriešil.na moju žiadosť mi vyšetrili moč, kde boli zvýšené odpady bielkovín.Aj tak sa nikto nezamyslel.Nasadili mi 4-kombináciu antibiotík a po 12-tich dňoch poslali domov.Samozrejme v prepúšťacej správe ani zmienka o mojich problémoch.Až po 3-rokoch ,keď som sa pri inej príležitosti dostala do endokrinolog. ústavu v Lubochni mi oznámili, že som prekonala popôrodnú preeklampsiu.Priznám sa , nevedela som, že aj po pôrode sa môže preeklampsia rozvinúť./i keď ťažko posúdiť, či som ju nemala aj v čase pôrodu, nakolko nemocničná starostlivosť bola mizivá/.
Toľko môj príbeh.Momentálne túžime po druhom bábätku.Verím, že to dobre dopadne.A držím palce aj vám ,ktoré aj napriek strachu do toho pôjdete znova.

legend
14. pro 2009

Ahojky, chtěla bych se s vámi podělit o svoje zkušenosti. První těhotenství jsem též musela ukončit kvůli preeklampsii ve 35tt. Nyní jsem podruhé těhotná a začali se mi objevovat stejné příznaky (vysoký tlak, pálení žáhy, křeče) jako při prvním, ale už v 26tt, kontaktovala jsem jednu bylinkářku a ta mi zjistila, že mám špatné ledviny a dala mi kapky na povzbuzení ledvin a od té doby je mi mnohem lépe a i tlak jde dolů, tak doufám, že všechno dobře dopadne. Kapky se jmenují Fytomineral a jsou od firmy Energy Group.

tessinka
16. pro 2009

Ja som mala vysoký TK v posledných cca 5 týždňoch tehotenstva. A to som predtým nikdy nemala problém s vysokým tlakom, skôr s nízkym. U lekára to vždy bolo okolo 130/90, takže ma sledovali, ale nemusela som byť v nemocnici. Až do dňa pôrodu v 39. týždni, keď som ráno bola na kontrole u lekára, TK hraničný ako vždy, takže kvázi ok, bielkovina v moči vraj nebola. Ale popoludní som si sama doma nameral viackrát 170/110. Tak sme šli do nemocnice. Tam sa merania potvrdili a zrazu boli aj v moči bielkoviny, takže bolo veľmi dobré, že sme prišli. Pôrod vyvolávali a máme krásnu dcérku. Tiež som mala niekoľko dní po pôrode zvýšený tlak, aj mi veľmi opúchali nohy, ale sledovali a ma a dávali mi liek Dopegyt - ten mi nasadili aj hneď po príchode do pôrodnice, ak by sa TK znížil a pôrod by sa oddialil.

Takže my sme to zvládli, ale tiež ma preeklampsia trochu straší. Mne však v nemocnici povedali, že keby som užívala Dopegyt od začiatku problémov s vysokým tlakom, zrejme by sa preeklampsii dalo predísť. Na toto určite nazabudnem.

abinka
5. bře 2010

Nazdárek maminky,
Obnoviju téma,protože chceme po svatbě pracovat na druhém miminku.V prvním těhotenství jsem měla preeklampsii oteklá jak slon,bílkoviny v moči a tlak mi lítal no děs.ležela jsem 10 dní před porodem v nemocnici pak už musely vyvolat naštěstí na začátku 37tt.
Známá měla taky preeklampsii teď čeká druhé a má to snad ještě jednou horší.Mám hrůzu z toho že to bude zase.
Prosím vás ty které máte podobnou zkušenost a druhý těhu napište jak se vám daří a jak to probíhá díky moc za info 🙂

evitkamalicka
5. bře 2010

ahojky, aj ja som mala preeklampsiu a preto mi robili cisarsky, som zvedava ako to bude teraz, zatial je u mna vsetko ok

abinka
5. bře 2010

děkuji za příspěvek 🙂 Tak držím pěsti ať jde vše hladce 😵

evitkamalicka
5. bře 2010

dakujem, snad to tak ostane az do konca

mia81
5. bře 2010

abinka preeklampsia sa ti moze vratit aj nemusi .Ja som mala pri prvom preeklampsiu(nar. sami v 33tt),pri druhom "len vysoky tlak" (donoseny) a pri tretom som znova porodila predcasne v 33tt .

evitkamalicka
5. bře 2010

ja som sice mala preeklampsiu, ale maly sa narodil 40tt+3

schatje
5. bře 2010

Ahojte, ja som mala pri prvom tiez preeklampsiu ani som o tom nevedela, lebo mi to nikto nepovedal ale len mi vyskocil tlak 180/120 v 37 tyzdni a uz ma brali na sal ale nastastie vsetko dobre dopadlo.Teraz som tehotna po 2x a cakam miminko v maji , som v 29tyzdni a od zaciatku ma sleduju takze mam zvyseny tlak a beriem 3xdenne dopegyt a vasocardin, takze je to v norme.Pri prvom synovi som mala 19kg a teraz mam len 4kg takze to asi tiez malo na to dopad, ze som bola velmi naliata vodou.Snazim sa nesolit a jest zdravo.Verim, ze to vsetko dopadne dobre a dufam, ze vydrzim aspon do 38tyzdna.

evitkamalicka
5. bře 2010

schatje, ja som tiez pri prvom tehu dost pribrala a teraz zatial este ani gram, tak snad to uz bude dobre

schatje
5. bře 2010

evitkamalicka, no jasne, ze to bude dobre, musime tomu verit a vsetko dopadne vyborne.Ja nejak nemam ani cas sa pozorovat pri malom ktory ma 2 roky a je velmi aktivny, tak ja beham za nim 🙂 .Bea

ajabajaja
6. bře 2010

Zdravím všechny, dlouho jsem hledala podobné stránky. Když jsem si přečetla příspěvky začala jsem být dost nervózní.☹
Při prvním těhotenství jsem měla ošklivou preeklampsii zjistili to ale asi až v 33 tt ,v nemocnici jsem byla dvakrát, když mě poprvé pouštěli řekla mi paní doktorka, že v těhotenství se oteká a že z toho nemam dělat poprask, takže když jsem otekla podruhé tak jsem se naplašila (spíš jsem tedy otekla ještě víc). Samozřejmě jsem skončila v nemocnici tlak asi 170/110 - vyvolávali mi porod nakonec jsme v 36tt porodili - normálně a Lucinka měla 49cm a 2,75 kg v průběhu porodu jsem měla tlak úplně normální.
Teď jsem zjistila, že jsem těhotná podruhé asi 5 tt u doktorky jsem ještě nebyla, ale teď když jsem to tu tak četla tak mam celkem strach.
Ještě jsem chtěla říct, že za celé první těhotenství jsem přibrala 6 kg a pak ale v tom 33 tt za jeden týden 5 kg - nepřežírala jsem se byla to všechno voda. tak uvidíme zatím co jsem si měřila tlak tak ho mam normální tak snad nám to vydrží.🙂 Aja

karass
9. dub 2010

Ahoj holky, jsem moc ráda, že jste napsali. 🙂

Já pořád jezdím po vyšetřeních, teď budu mít výsledky z Trombocentra. Preeklampsii můžou právě způsobovat také trombotické mutace, ty se zjišťují na genetice a ty právě mohou způsobovat preeklampsie. Jako prevenci se užívá Anopyrin na ředění krve nebo se píchá miniheparin. Uvidím co mi řeknou v pondělí, na co přišli. Jak jsem psala víše, já u dvou těhu 2x preeklampsie.
A je pravda , že při druhém těhu ještě horší a dříve než u prvního.
Další miminko chceme, máme za sebou řady vyšetření.

Holky co jste těhotné , napište prosím jak probíhá vaše další těhotenství. Díky Iva

salacka
25. kvě 2010

Ahoj holky,
četla jsem Vaše příspěvky a všechny máte nemilé zkušenosti s preeklampsii,ale já Vám moc gratuluji, protože vždy jste porodily zdravé mimčo a pak se rychle na vše zapomene, protože je kolem samá radost. Nikdy jsem nemarodila, nikdy jsem nepotřebovala žádné léky. Otěhotněla jsem a bohužel jsem čekala dvojčata a preeklampsie se projevila již kolem 23.týdnu těhotenství, a šanci na přežití jsem neměla já ani mimča, musela jsem podepsat souhlas s potratem, ptotože mi dávali lékaři týden života, a to bylo asi nejhorší rozhodnutí v mém životě. Při propouštění z nemocnice mi lékaři povzbudili, že můžu mít dalších pět zdravých dětí. Zdravíčko jsem si dala dohromady, moc mě pomohly prostředky, jen čisté přírodní produkty JUST, Nahrin. Začala jsem cvičit, perfektně dodržovat životosprávu a po roce jsme se snažili s manželem o další těhotenství, rok se nám nedaří, nyní jsem navštívila centrum asistované reprodukce, abychom zjistili jestli není něco v nepořádku a samozřejmě mě pan doktor musel připomenout co mě opět může potkat. Plně doufám, že už nic takového nezažiju, a kdyby ano ať je to hlavně déle, aby ten malinký človíček byl v pořádku, já si se sebou určitě poradím a mám super manžela, který stojí vždycky u mě. Snad Vám také jednou napíšu zprávu se šťastným koncem.

mery83
25. kvě 2010

@karass Ahoj Už mám jedno dítě a také jsem měla preeklampsii porodila jsem v 38.tt císařem.Momentálně jsem v 6tt a doufám že bude vše ok.

salacka
26. kvě 2010

Ahoj, děkuji, ráda slyším každé dobré zprávy, je to povzbuzení a i já věřím, že po druhé vše bude ok. Ať se Ti daří.

mia81
27. kvě 2010

salacka drzim moc palce aby si bola cim skor maminou.Ja mam 3 chlapcov a z toho su 2 predcasne narod. prave kvoly preeklampsii v 33tt. .Drz sa....

krivka5
28. kvě 2010

ahojte!
myslim ze aj ja prispejem svojou skusenostou. pri prvom tehu som asi tak od siesteho mesiaca dost opuchala, mala som zvyseny tlak a bielkovinu v moci. dokina mi kazala menej solit a tot vsjo. v 35tt som sa raz rano zobudila a takmer som bola slepa.byvala som sama a nejak po pamati som sa obliekla a sla k sestre co byvala vedla a poprosila ju o pomoc. ta hned volala mojej mamine(zdravot.sestre) a opisala jej moje tazkosti. v tom som dostala silne krce, cele telo sa mi skrivilo do krcu a nemohla som sa nadychnut a viac si nepamatam. sestra mi povedala ze mi susedky museli davat masaz srdca a umele dychanie pokial prisla sanitka a moja mamina. mala som totalne zlyhanie obliciek a este v ten den mi robili cisarsky. nastastie som to prezila ja aj syncek. bola to eklampsia. teraz som po 19r znovu tehotna, velmi som chcela s manzelom babo a ked sa nedarilo podstupili sme ivf a mam strach aby sa to nezopakovalo. mam uz 19kg navyse a to som len v 22tt. zacala som dietovat a nastastie mam teraz velmi fajn dokinu,tak dufam ze budem rodit normalne. uz teraz opucham a mam mierne zvysene pecenove testy, ale zatial pohoda. strasne moc by som uz chcela byt aspon v 30tt nech je moj maly syncek dostatocne vyvinuty. drzim vam ktore mate tiez strach aby bolo tentokrat vsetko v pohode a aby sme mali normalny porod 🙂

brulka
28. kvě 2010

ahojte 😉 . tak mne dnes pre vysoky krvny tlak nasadili vasocardin. dopegyt uz nezaberal a ja som mala bezne tlak po cely den 155/105 ☹ . uz nechceli dlhsie cakat koncim tymto tyzdnom druhy trimester a babatko uz ma vsetko vyvinute, takze zvolili mensie zlo a to jest vasocardin, ktory asi nie je na 100% optimalny v tehotenstve ale v niektorych pripadoch nevyhnutny aby sa nestalo to co krivke5. lebo to bolo velke stastie ze ta zachranili 😔 keby si sla za sestrou o par minut neskor nasli by ta v byte neskoro. ach jaj to tvoja lekarka vtedy ale podcenila si ymslim ak si mala aj bielkovinu v moci 😠
tak drzte palce nech liek zaberie a nech to vydrzim aspon do toho 35-teho tyzdna 😉 . mate niektora skusenosti s vasocardinom v tehotenstve? viem ze ho musim ale mam predsa len aj trosku strach...

drzim vsetkym ostatnym palce nech u vas tehotenstva prebiehaju pekne ako maju a nech sa rodia iba zdrave deticky 😵

pink_lady
28. kvě 2010

ahojte
brulka - drzim moc palce, ja som brala vasocardin, dopegyt som mohla brta pomaly na tony a nic nezaberalo, vasocardin mi ale skor tlmil srdce a oblicky - vraj, tlak som mala aj tak v keli 😒 drzim moc palce 😉
krivka - zla skusenost ale verim ze ta take nieco nestretne uz .... ☹ 😉 Ja neviem vsetci hovoria ze ked je preeklampsia a eklampisa pri prvom tak pri druhom uz vacsinou nie je ale ja sa stretam skor s pripadmi ze ked v jendom tak aj v druhom 😔 ja sa osobne dost bojim mat druhe aj ked po nom velmi tuzim

inak ja som si minule akurat citala podrobne spravu z porodnice, mam tam pisane eklampsia ale mne sa to nezda, lebo ja som mala len zhorsene videnie, videla som dvojmo, bielkoviny najvyssie cosi cez 3g/na den tlak som najvyssi mala 170/114 - tak neviem ci preeklampsia a eklampsia povazuju za jeden pojem alebo ....Ale ja som mala stastie ze som bola v nemocnici takze ked uz bolo zle tak sa konalo ...

brulka
28. kvě 2010

pink_lady tak to si ma nepotesila 😖 mne zatial dala taku mini davku ze 25mg rano a 25mg vecer. vraj treba pockat co to spravi. no tak lebo ja som si uz veru namerala tlak 170/114 ale bielkoviny v moci nemam ani neopucham velmi iba trosicku. ja zatial len ten tlak, ale pri tak vysokom to neni daleko k preeklampsii alebo odlucovaniu placenty. takze musim davat pozor veliky. ja som zatial chodila aj do prace a tlak si kontrolujem 8x za den. zatial sa to drzalo len posledne dni je to nad stovkou spodny. tak dali ten vasocardin. aj ja mozem dopegyt na tony a nic to so mnou nespravi ... a tebe kedy ten vasocardin nasadlili pink_lady? to uz si asi bola vo vyssom stadiu tehotenstva vsak? lebo ja sa najviac bojim predcasneho porodu. to nase drobciatko nema este ani kilo - nech len pekne vydrzi v brusku aspon do 35-teho tyzdna. vtedy by uz mali byt aj plucka zrele. ach jaj neviem co mam robit mne zatial nic nezakazali. mam len lezat alebo co ???

pink_lady
28. kvě 2010

brulka, tie bielkoviny mozu skocit zo dna na den, neskusala si si robit doma test??? tie pasiky (pentapham, heptaphan...) sa daju kupit v hociktorej lekarni.... ono tlak ti mohol vybehnut i z pocasia a tepla...a pokial nemas bielkoviny tak je to lepsie...mne nasadili vasocardin asi v 34 tt, rodila som 35 ale lepsie je niekedy rodit v 7.mesiaci ako v 8. najhorsi je vraj prelom 8/9 mesiac, plucka sa vtey zbavuju vody...aspon mne to tak cele povedali, maly bol dost zle na tom po narodeni...co som mala spolubyvajuce na izbe co rodili v 30-31 tt tak tie deti boli na tom lepsie ako moj drobec...

brulka
28. kvě 2010

hej mam doma tie pasiky a kontrolujem si bilekoviny asi kazdy treti den. ale asi budem denne radsej. no to som este nepocula ze by bolo lepsie rodit v siedmom mesiaci. moj lekar tvdri ze kazdy den ktory babo ostane v brusku je dobry. lebo tam nejde len o pluca ale o nezrelost vsetkych organov vcetne mozgu. extremni nedonosenci mavaju aj krvacanie do mozgu a perforovane crievka a infekcie kadejake. statistiky vravia ze sanca aby babo prezilo bez nasledkov je od 32-heho tyzdna stale vyssia. takze skor si myslim ze tvoj drobcek mal z ineho dovodu problemy - ci to ti lekari povedali ze by bolo lepsie keby sa narodil o dalsi mesiac skor ??? a co mu bolo drobcekovi ???

to ze mas strach mat druhe chapem, ale zase si myslim ze ked sa tehotenstvo sldeuje a to by teba isto sledovali lepsie tak su sance dobre. mala si stastia ze ti nezacala preeklampsia este v skorsom tyzdni. v 34-tom je to relativne dobre lebo babo je uz velke. ale su baby co ich to chyti v 23-tom tyzdni a to je horsie ...

nibiru
28. kvě 2010

baby ja to nechapem salacka -to ti normalne dali podpisat ked teraz ked som doma mam tolko casu pozeravam zone reality a tam su predcasne narodene deti niektore aj v 21tta doktory robia vsetko preto aby ich zachranili a co som videla pri niektorych sa im to aj podarilo dokonca tam boli dvojcatka 23tt a zachranili ich to tu na slovensku nerobia?hned to beru ako potrat? ja som prvoorodicka a mam trochu strach lebo od cvcera mi zacali trocha opucht nohy a zda sa mi ze aj prava ruka v utorok idem doktorovi tak mu to poviem doteraz som mala aj tlak aj bielkoviny super a ani som neopuchala a ked to tu tak citam normalne mam obavy kedze ja som teraz 31tt☹

brulka
28. kvě 2010

nibiru vo vela krajinach europy zachranuju deticky az od 24-teho tyzdna. porod v 23-tom tyzdni sa na slovensku povazuje za potrat. ale v specializovanych pracoviskach napriklad na kramaroch v bratislave zachrania aj babo v 23-tom tyzdni ak je zivotaschopne a bojovne. sestra mi rozpravala ze videla jeden uzasny dokument cesky o tychto detickach a ta lekarka vravela ze 50% tychto extremne skoro narodenych deti nema v dalsom zivote vaznejsie nasledky. ako nasledky tam su napriklad silne dioptrie, nedoslychavost ako aj neurologicke nalezy, ale nie az take ze by to nejako ovplyvnilo plnohodnotny zivot. a vela z tych deti ako zazrakom ostane bez nasledkov. len tych druhych 50% tak dobre na tom neni 😔 😔 😔 ale ty si uz v 31 tyzdni a sance ze keby sa babatko narodilo su velmi dobre aby vsetko dobre zvladlo a bez nasledkov. ako isto by to boli nervy ale sance zeby bolo uplne fit bez najmensich nasledkov su uz velmi vysoke. mam kamarata co je narodeny v siedmom mesiaci, velmi pekny chalan a nadpriemerne inteligentny 😉 .

a to ze si opuchla, oteplilo sa a opuchy ma predsa 80% vsetkych tehotnych. minule som si to vsimla v poradni ako sme tam vsetky sedeli v cakarni. no niektore zienky sa ledva zmestili do topanok take mali nohy spuchnute. ako ta prasnica v pockaj zajac 😀. ale nie teraz vazne nic sa neboj ak nemas vysoky tlak tak su opuchy uplne ok - ziadne stresy - to sa priprav ze aj horsie bude este 😉

lamarika
28. kvě 2010

Tak i já sem trochu něco málo přidám 😉 Při prvním těhu se u mě projevila preeklempsie. Každý měsíc jsem nabírala 5 kg, takže jsem na konci těhu měla skoro 35 (během posledních dvou dnů jsem nabrala 5 kg). V sedmém měsíci se mi hodně zvýšil tlak, otoky byly na denním pořádku. Byla jsem celá napuchlá. Tělo ty otoky nevydržely a popraskala jsem snad všude (břicho, záda, stehna, lýtka, prsa). Doktor mi v osmém měsící nasadil dopegyt na tlak, ale moc to nepomohlo. Když už se vyskytli i bílkoviny ve velkém množství v moči, tak jsem okamžitě nastoupila do nemocnice. To už jsem byla naštěstí v 39. týdnu. Po nějakých testech zjistili, že mi začínají selhávat ledviny a játra a že malej musí okamžitě ven. Takže následoval akutní CR. Malej byl i tak dost velkej (4,5kg, 53 cm).
Teď jsem podruhý těhu, v 18. týdnu a nemám ještě ani gram navíc. Tlak je zatím též v pořádku, otoky nejsou. Tak jen doufám, že už se to nebude opakovat a podaří se mi porodit druhé dítko přirozeně.
Holky tak se držte a zvládnite to všechno ve zdravý 😉