Preeklampsie při prvním těhotenství a druhé dítě. Názory?

majucha
6. lis 2008

Ahoj všem, u nás je sice ještě moc brzy řešit druhý mimi, ale nedá mi to na to nemyslet...
První těhu jsem měla do konce druhého trimestru celkem bezproblémové včetně otěhotnění, tlak byl lehce vyšší, spodní hodnoty kolem 90, ovšem můj gynekolog všechny příznaky včetně toho tlaku naprosto ignoroval...ve 26 týdnu se to radikálně začalo horšit, přišlo krvácení (vlastně naštěstí), které upozornilo na těžkou formu preeklampsie, která vedla k porodu v 29+1. Já i Míša jsme to zvládly a i když první měsíce nebyly zrovna příjemný, tak teď už je všechno super.
Doktoři mě straší s druhým těhotenstvím, což není divu, jejich stanovisko je, že může být hůř, stejně i líp, takže rozhodnutí je stejně na nás.... já věřím, že bych to zvládla napodruhý líp, věděla bych co čekat, taky bych na sebe dávala víc pozor a hlídali by mě od začátku, ale i tak to nemusí stačit.... musím říct, že mám pocity smíšený, věřím si, druhý mimi moc moc chci, doktoři radí, když už, tak odstup aspoň dva roky... ale mám už zodpovědnost za Míšu, kdyby mi něco bylo, nebo se mi nedejbože kvůli tomu něco stalo.... a druhá věc je i ten strach o to druhý mimi, protože to taky nemusí dopadnout tak dobře jako s Míšou... je tam dost proti...
Ocenila bych nějaký rady, zkušenosti, názory někoho, kdo se s něčím podobným setkal, někoho zná, kdo řeší něco podobnýho, anebo komu se něco podobnýho přímo stalo nebo děje... díky...
holky, neumím si představit, že bych druhý mimi nemohla už mít ☹

evaev
27. kvě 2020

Dobrý den, 2013 první preeklampsie (na konci těhu kol 38 týdne - ležela jsem asi 5 dní v porodnici na rizikovém odd.), porod se stíhal vyvolávat, ale jelikož indukce nezabrala a najednou se hrozně zhoršily výsledky - musel být akutní císař, narodil se zdravý chlapeček; 2016 znovu preeklampsie - začala dříve 36+0 a týden jsem si zas poležela na rizikovém a byl naplánován císař na 37+0 - výsledky se nezhoršovaly, ale už nebylo na co čekat - dítě donošené - porod nevyvolávali kvůli předchozímu císaři - narodila se zdravá holčička; chtěla jsem vždycky 3 - 4 děti, takže jsem hodně řešila, zda si mohu dovolit to třetí a neohrozit tím všechny okolo + samotné miminko ... musím říct, že jsem z toho měla i úzkosti a rok řešila, zda jsou to jen (tehdy ještě nerozpoznané) úzkosti, nebo jiné vážnější onemocnění, nicméně nakonec jsem se rozhodla, že ano a květen 2019 jsem porodila chlapečka v 38+6 a BEZ preeklampsie (opět císařem). Byl největší z mých dětí, těhotenství bez problému, jizva bez problému a třetí sekce bez problému a musím říct, že i nejlepší ze všech tří sekcí. Mám tři zdravé děti a jsem šťastná, další už bohužel neplánujeme, protože 4. císař je sám o sobě už rizikovější. Jinak všichni doktořili si mysleli, že s největší pravděpodobností bude u mě třetí preeklampsie jistá, takže mě hodně hlídali, potom asi v 36. týdnu mě už v porodnici při kontrolách poslali na nějaký speciální krevní test, kde mi vyšlo, že bych preeklampsii mít neměla, takže mě to trochu uklidnilo, ale já těmhle trstům moc nevěřím, ale doktorka vypadala, že to bere hodně vážně a byla v klidu.