Zkušenosti žen po mimoděložním těhotenství.
Když tu tak pročítám různé příběhy, napadlo mě zeptat se, z jakého důvodu podstupujete umělé oplodnění? Mám za sebou lednové mimoděložní těhotenství, takže je asi brzy dělat nějaké předčasné úsudky a hypotézy, ale i s touhle variantou počítáme...Zajímala by mě statistika úspěšnosti, případně jaké máte zkušenosti s přirozeným početím po odstranění jednoho vejcovodu.
Stručné shrnutí
- Přirozené otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu je možné; v diskuzi byly zmíněny konkrétní případy otěhotnění do 6–8 měsíců bez asistované reprodukce.
- Názory lékařů na dobu, kdy začít znovu snahy, se výrazně liší — v diskuzi zaznělo „můžete hned“, doporučení 2–3 měsíce, tří měsíce i půl roku.
- Doporučené kroky po mimoděložném těhotenství zahrnují kontrolu průchodnosti vejcovodů, případné odstranění neprůchodných kanálů, užívání kyseliny listové a monitorování ovulace měřením bazální teploty nebo ovulačními testy.
Nejčastější otázky
Q: Jaká je šance otěhotnět po odstranění jednoho vejcovodu?
A: V diskuzi jedna pacientka uvedla, že jí lékař sdělil šanci 70–80 %; více příspěvků zároveň uvádělo konkrétní úspěšné přirozené těhotenství po laparoskopii, takže přirozené otěhotnění není vyloučené.
Q: Kdy lze po laparoskopii začít znovu snažit o těhotenství?
A: Lékařské rady v diskuzi sahaly od „můžete začít hned“ až po doporučení čekat 2–3 měsíce nebo tři měsíce; některé ženy zmínily, že jim byla doporučena i delší pauza (půl roku), rozhodnutí bývá individuální.
Q: Kontrolují lékaři průchodnost zbylého vejcovodu při laparoskopii?
A: Ano, v diskuzi uživatelky uváděly, že při laparoskopii jim prohlédli druhý vejcovod a ve zprávě z nemocnice bylo uvedeno, že druhý vejcovod byl v pořádku.
Q: Jaké doplňky nebo léky se po mimoděložném těhotenství doporučují?
A: V diskuzi gynekolog doporučil užívání kyseliny listové; zmíněn byl také doplněk Calibrum baby plan, který některé ženy zvažovaly, avšak kyselina listová byla opakovaně považována za dostatečnou prevenci.
Q: Kdy se po laparoskopii obvykle obnoví menstruace?
A: Lékař v diskuzi uvedl rozmezí 2–8 týdnů; konkrétní případy v diskuzi uváděly první MS po 16 dnech, po 28 dnech nebo špinění trvající 5–7 dní.
Q: Má smysl po operaci měřit bazální teplotu nebo používat ovulační testy?
A: Ano; několik žen v diskuzi používá digitální teploměr pro měření BT a zapisuje cykly, jedna uváděla, že ovulační test ukázal druhou čárku den před ovulací, a některé preferovaly měření BT jako spolehlivější a levnější metodu.
Q: Jak dlouho omezit fyzickou aktivitu po laparoskopii?
A: V diskuzi se rady lišily: většina žen šetřila prvních šest týdnů, jedna zmínila doporučení známé osoby až na dva roky; odborné doporučení bývá individuální a závisí na rozsahu zákroku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přirozené otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu je možné a v praxi se vyskytují úspěšné případy.
- Názory lékařů na další postup (čas na opětovné snažení, omezení aktivity) se významně liší.
- Kyselina listová je doporučována jako součást přípravy na další těhotenství.
Sporné názory
- Doba, kdy začít znovu snažení: „můžete hned“ versus čekat 2–3 měsíce, tři měsíce nebo půl roku.
- Vliv odstranění jednoho vejcovodu na plodnost: tvrzení „šance je snížena o 50 %“ versus názor, že tělo dokáže přizpůsobit ovulaci a šance není poloviční.
- Obnovení fyzické aktivity: někteří radí šetřit alespoň šest týdnů, jiní uvádějí delší omezení (až dva roky podle zkušeností známých).
Otevřené otázky
- Jaká je kvantitativní míra rizika opakování mimoděložního těhotenství po prvním výskytu?
- Jaký je optimální individuální interval (konkrétně v měsících) mezi laparoskopií a opětovným snažením, s ohledem na věk a plán více dětí?
- Do jaké míry zůstávající krev po operaci zvyšuje riziko srůstů a jaký je časový rámec pro jejich vznik a prevenci?
Zmíněné značky a firmy
Calibrum baby plan, Makro, menstruacnikalisek.cz, kalisek.cz, Františkovy Lázně
Zmíněné produkty a metody
laparoskopie, revize (kyretáž), kyselina listová, Calibrum baby plan, měření bazální teploty (BT), ovulační testy, menstruační kalíšek, digitální teploměr, IVF, spinning
Místa a osoby
České Budějovice, Soběslav, Františkovy Lázně, Průhonice, Hostivařská nádrž, Ostrava Hrabůvka, Mostecko, Praha, MUDr. Hořejší, MUDr. Hošek
@saronka v nemocnici říkali,že náhoda,já už mám i podezření,že nějakej trest,nebo co.... chceme se snažit jak to jen půjde, je mi 32 a už moc času nemám. říkali 2-3 měsíce počkat,chci to dodržet a pak zkoušet znova. Ale mám strach, co zase bude, pokaždý jsem se těšila a ono nic... Já nečetla nazpátek diskusi, ty jsi měla mimo po prvním těhotenství?
@jezura ahojky.. ja jsem mela mimone letos v breznu a po nem jsem se taky silene bla otěhotnet.... jeste jednou a mela bych po srande ,,,ms doraazila 2 dny po zákroku... to byll brezen.. a v červenci už jsem mela zase / / 🙂 takze za 4 mesice 🙂 než jsem otěhotnela mimodeložně taak to trevalo 9 měsíců takže mi byo bidně žeto tak dopadlo... ale ted už čekáme miminko za 3 týdny jsme v pulce... držím pěsti...
jinak ja jsem po zakroku necekala vubec ..ale prej se to musi ze by se vajco mohlo usadit v jizve po ,,ampuťáku,, a hrozi rupnuti delohy..2 mesice urcite pockej a pak hups na to..hodne štesti...
@jezura Ahoj, je mi moc lito, co vsechno se ti stalo ☹ ja jsem na tom podobne, akorat u me bylo prvni tehu mimodelozni. V prosinci 2010. Delali mi i revizi a MS jsem dostala po 4 tydnech. Ted v zari jsme prisli o miminko ve 4. mesici, byla to hodne postizena holcicka a nezvladla to. Ale uz jsme dostali vysledky z genetiky, kde jsme byli oba. Rekli, ze vse byla opravdu jen nahoda. Tak v to doufam a snad do tretice vseho dobreho...
Mohu se k Vám přídat mám uplně stejný problém.Po 13letech konečně vytoužené //hcg.sice malé ale za týden narostlo na 500 ale bublinka nikde tak si mě hlídali.Za dva dny po kontróle strašné křeče .A na radu Mudr.jsem jela do nemocnice na nic jsme nečekali.V nemocnici potvrdili mé obavi že jde o mimoděložní těhotenstvý a okamžitě na sál vzali mi levý vejcovod a zbytek znáte asi také.Jsem ráda že se mohu tady někomu postěžovat.je to ještě příkíš čerstvé ale doufám že rány se zahojí a my začne bojovat znovu k vytouženému miminku.
@perrolina Ahoj. Jasneze se muzes pridat.. je mi to moc lito :( Po 13 letech, to je teda sila.. Nam se mimodelozni prihodilo po neplanovanem otehotneni a stejne jsem z toho byla dost v haji, takze tohle si opravdu snad ani nedovedu predstavit.. Musis byt moc silna. Drzim strasne moc palce, at je brzo lip a hlavne, at na dalsi // necekas zdaleka tak dlouho! 😉
Ahoj holky, já sem také bohužel patřím. Měla jsem mimoděložní už v létě 2009-bylo v rohu děložním,pravý vejcovod dali pryč. Tenkrát mi řezali břicho jako při císaři, protože by se k tomu jinak nedostali. Rok jsem se musela hojit a teď se snažíme 16 měsíců a nic, byla jsem letos na laparu, vejcovod je průchodný jen z části, tak tomu dávám ještě čas do jara a objednávám se do Caru na ivf. Holky, moc vám přeju brzské těhu, protože po mimoděložním je to fakt mazec a moc si to zasloužíte....Já mám doma už naštěstí šestiletého chlapečka a ten mě celou dobu drží nad vodou, ale ta věta:"Mami, kdy k nám konečně doletí ten čáp?"....mě hodně bolí.
@petruska83 Ahoj. Nam se po miodeloznim zadarilo po 5 mesicich hned, jak jsme se zacali snazit. Po prvnim UZ jsem byla nadsena, ze mimi je v deloze. Ale bohuzel, ve 4. mesici jsme o holcicku prisli. Tak snad priste se konecne nic takovyho neobjevi a vse pujde tak, jak ma.
To same preju i tobe, at jsou brzo // a at je prcek v deloze 😉 Byl by to treba pekny darek k vanocum co 🙂
Ahoj, zdravím všechny. Tak já mám po roce od laparky na rukou týdenního chlapečka. Chtělo se mu na svět trošku dřív, ale vše je zatím ok. Rodila jsem císařem, protože se prcek neotočil. Holky, taky jsem na tom nebyla po zákroku vůbec psychicky dobře. Počkali jsme opravdu ty 3 měsíce a pak se zadařilo (chce to pohodu a nemyslet na snažení, prostě si to užít 🙂) Věřím, že i k vám všem přiletí ten vytoužený čáp!
@martinakl To víš, že by to byl krásný dáreček k Vánocům. Synka jsem počali zrovna na Vánoce, ale já po takové době snažení už ani moc nedoufám.....spíš čekám a těžce šetřím na ivf....Ale jsem ráda, že aspoň někomu se po mimoděložnímu podařilo otěhotnět...
@martinakl Já vím, je to hrozné přijít o miminko, ale aspoň víš, že můžeš otěhotnět a příště to bude už určitě ok.
@petruska83 Neztrácej naději! Vloni, den před mými narozeninami se potvrdilo mimoděložní těhotenství. Bylo, tak jako u Tebe v rohu děložním. První dcera se mi narodila před 14 lety císařem a to mimoděložní mi nakonec museli také odebrat operativně. Rekonvalescence byla hrozně dlouhá. Asi psychika, brečela jsem, jakmile jsem byla sama a bulela jsem v nepravidelných intervalech vlastně celý další rok. Pak jsem zorganizovala návštěvu CAR a povedlo se hned prvni IUI. Je to pro mě pořád ještě jako zázrak, že se povedlo hned na poprvé. Teď jsem ve dvacátém týdnu. Jsem na rizikovém a po špatném screeningu a odběru choriových klků ve 12 tt se zdá být vše OK. Za týden jdu na ultrazvuk, tak doufám, že jsem nic nezakřikla, to víš, červík pochybností asi bude hlodat až do konce. Jen chci říct, že návštěvu CARu nemusí automaticky znamenat IVF a ohromné náklady na léčbu. Přeji Vám všem ať vytoužené těhu příjde včas a na jeho konci na Vás (Nás) čeká krásné zdravé miminko.
@rosnatka Děkuji za hezké potěšující věty.....Já pořád věřím, nechci se smířit s tím, že malý bude jedináček. No, uvidíme. V březnu jdu na gyndu, nechat si vypsat papíry do Caru a uvidíme, co nám tam poradí....Třeba mi navrhnou i IUI když vejcovod je průchodný, ikdyž hůř....ale bojím se dalšího mimoděložního...A jak píšeš o tom bulení, tak já jsem po mimoděložním přes dva roky,ale při vzpomínce na to se mi taky derou slzy do očí pořád si říkám, jak už by to moje mimi bylo velké a malý by měl dávno sourozence....a to mě žere víc než to, že nemůžu teď otěhotnět....Opatruj se a přeji ti šťastný konec s miminkem v náručí.
@rosnatka A můžu se zeptat, kam jsi chodila do Caru a druhý vejcovod jsi měla teda úplně ok?
@petruska83 Taky děkuju. Druhý vejcovod mi při té operaci nikdo nekontroloval. Ptala jsem se na to svého doktora, když mi prohlížel papíry z nemocnice, prý se to běžně nedělá, řeší se ten problém, který právě je. Měla jsem už i doporučení ní hysteroskopii - myslím, že tak se to jmenuje.Na laparo jsem po operaci nemohla. Primář v nemocnici na gyndě mi to rozmluvil, prý ať ještě chvíli počkám. No, čekalo se mi těžce. Nakonec jsem se objednala do Sanusu v Pardubicích, ani jsem si nevyřizovala doporučení z gynekologie, jen jsem tam nechala poslat zprávu z nemocnice. Já tu bezmoc a zoufalství chápu. Nepropadat depresím a sebelítosti je strašně těžké. Navíc, já měla pocit, že mi ujíždí vlak, letos mi bylo 38. Tak ještě jednou - mnoho štěstí! 🙂
@petruska83 ahojky... taky jsem mela mimodelozni..letos...po 9 mesicich snazeni.. .-( tak jsem ani nedoufala ze snad budu mit jeste stesti..ale po 4 mesicich jsem objevila // !!
preju totéž i tobe vim že to čekání je taková bezmoc..
zeeptam se kolik ti je,??jiste mas jeste cas tak klid.. je to vazne hodne o hlave bohuzel :_( car by ti pomohl ale jestli je to vaazne jen tou hlavou tak to bude tezke.. vis co doporucuji?kraniosakrální terapii .. me pomohla..apon si to myslim 🙂 bla jsem na ni tyden pred viteznou OVU .-) a tvymu chlapovi porid caj s kotvičníkem zemnim.. .-)
@denousek Ahoj, je mi 28 a mám šestiletého nezbedníka....To si taky říkám, že to mám možná v hlavě, ale po letošním laparu si spíš myslím, že vejcovod není ok a vajíčko nezvládne projít...........
@petruska83 taak muzes jit znovu na laprku ne?a budes mit klid... neboj to zvladnes... ale tu terapii urcite zkus nevahej..je to zazrak...
denousek.......Však já jsem byla letos v červnu na laparu srůstů a kontroly toho mého jediného vejcovodu a řekli mi, že kontrastní látka sice prošla, ale pod tlakem a tudíž vejcovod není moc ideální a nikdo neví, jestli můžu nebo nemůžu otěhotnět přirozeně.....Proto čeká do toho března, jestli otěhotním nebo ne.....A co je to za terapii?

@saronka Ahoj, děkuji za přivítání. Asi je to opravdu MS, začala jsem krvácet. Už bych ráda měla tohle období těsně po za sebou....