Zkušenosti žen po mimoděložním těhotenství.
Když tu tak pročítám různé příběhy, napadlo mě zeptat se, z jakého důvodu podstupujete umělé oplodnění? Mám za sebou lednové mimoděložní těhotenství, takže je asi brzy dělat nějaké předčasné úsudky a hypotézy, ale i s touhle variantou počítáme...Zajímala by mě statistika úspěšnosti, případně jaké máte zkušenosti s přirozeným početím po odstranění jednoho vejcovodu.
Stručné shrnutí
- Přirozené otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu je možné; v diskuzi byly zmíněny konkrétní případy otěhotnění do 6–8 měsíců bez asistované reprodukce.
- Názory lékařů na dobu, kdy začít znovu snahy, se výrazně liší — v diskuzi zaznělo „můžete hned“, doporučení 2–3 měsíce, tří měsíce i půl roku.
- Doporučené kroky po mimoděložném těhotenství zahrnují kontrolu průchodnosti vejcovodů, případné odstranění neprůchodných kanálů, užívání kyseliny listové a monitorování ovulace měřením bazální teploty nebo ovulačními testy.
Nejčastější otázky
Q: Jaká je šance otěhotnět po odstranění jednoho vejcovodu?
A: V diskuzi jedna pacientka uvedla, že jí lékař sdělil šanci 70–80 %; více příspěvků zároveň uvádělo konkrétní úspěšné přirozené těhotenství po laparoskopii, takže přirozené otěhotnění není vyloučené.
Q: Kdy lze po laparoskopii začít znovu snažit o těhotenství?
A: Lékařské rady v diskuzi sahaly od „můžete začít hned“ až po doporučení čekat 2–3 měsíce nebo tři měsíce; některé ženy zmínily, že jim byla doporučena i delší pauza (půl roku), rozhodnutí bývá individuální.
Q: Kontrolují lékaři průchodnost zbylého vejcovodu při laparoskopii?
A: Ano, v diskuzi uživatelky uváděly, že při laparoskopii jim prohlédli druhý vejcovod a ve zprávě z nemocnice bylo uvedeno, že druhý vejcovod byl v pořádku.
Q: Jaké doplňky nebo léky se po mimoděložném těhotenství doporučují?
A: V diskuzi gynekolog doporučil užívání kyseliny listové; zmíněn byl také doplněk Calibrum baby plan, který některé ženy zvažovaly, avšak kyselina listová byla opakovaně považována za dostatečnou prevenci.
Q: Kdy se po laparoskopii obvykle obnoví menstruace?
A: Lékař v diskuzi uvedl rozmezí 2–8 týdnů; konkrétní případy v diskuzi uváděly první MS po 16 dnech, po 28 dnech nebo špinění trvající 5–7 dní.
Q: Má smysl po operaci měřit bazální teplotu nebo používat ovulační testy?
A: Ano; několik žen v diskuzi používá digitální teploměr pro měření BT a zapisuje cykly, jedna uváděla, že ovulační test ukázal druhou čárku den před ovulací, a některé preferovaly měření BT jako spolehlivější a levnější metodu.
Q: Jak dlouho omezit fyzickou aktivitu po laparoskopii?
A: V diskuzi se rady lišily: většina žen šetřila prvních šest týdnů, jedna zmínila doporučení známé osoby až na dva roky; odborné doporučení bývá individuální a závisí na rozsahu zákroku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přirozené otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu je možné a v praxi se vyskytují úspěšné případy.
- Názory lékařů na další postup (čas na opětovné snažení, omezení aktivity) se významně liší.
- Kyselina listová je doporučována jako součást přípravy na další těhotenství.
Sporné názory
- Doba, kdy začít znovu snažení: „můžete hned“ versus čekat 2–3 měsíce, tři měsíce nebo půl roku.
- Vliv odstranění jednoho vejcovodu na plodnost: tvrzení „šance je snížena o 50 %“ versus názor, že tělo dokáže přizpůsobit ovulaci a šance není poloviční.
- Obnovení fyzické aktivity: někteří radí šetřit alespoň šest týdnů, jiní uvádějí delší omezení (až dva roky podle zkušeností známých).
Otevřené otázky
- Jaká je kvantitativní míra rizika opakování mimoděložního těhotenství po prvním výskytu?
- Jaký je optimální individuální interval (konkrétně v měsících) mezi laparoskopií a opětovným snažením, s ohledem na věk a plán více dětí?
- Do jaké míry zůstávající krev po operaci zvyšuje riziko srůstů a jaký je časový rámec pro jejich vznik a prevenci?
Zmíněné značky a firmy
Calibrum baby plan, Makro, menstruacnikalisek.cz, kalisek.cz, Františkovy Lázně
Zmíněné produkty a metody
laparoskopie, revize (kyretáž), kyselina listová, Calibrum baby plan, měření bazální teploty (BT), ovulační testy, menstruační kalíšek, digitální teploměr, IVF, spinning
Místa a osoby
České Budějovice, Soběslav, Františkovy Lázně, Průhonice, Hostivařská nádrž, Ostrava Hrabůvka, Mostecko, Praha, MUDr. Hořejší, MUDr. Hošek
ahojky Holky, no mne dr povedal ze mame urcite vydrzat 6ned. a ze kludne mozme zacat pracovat na babetku 😉 prave cakam na MS a potom sa hned zacneme snazit. Dr povedal ze dolezite je aby zena sa citila zdrava a v pohode ze dlhsie sa cakat nemusi iba ak by boli nejake bolesti a podobne
@martinakl tym ze som precitala posledny rok od zacatku prosinca tak som tvoj zivotny pribeh sledovala a bola sklamana ze co vsetko zena musi vytrpiet aby mala milovane babo v naruci...a chapem ta ze mas aj strach ist do toho a vidno ze mas aj chut sa hned snazit o dalsie verim ze to coskoro pride 🙂
@perrolina jej a to nemas cakat ani 6 tyzdnov? ako vidim kazdy dr uplne inak hovori 😉 prajem nech sa skoro zadari 🙂
@perrolina no mne zajtra pride MS a zaciname snazenicko tak dufam ze sa tiez skoro zadari 🙂
@maciatko248 Dekuji... A drzim moc palce, at se co nejdriv zadari 😉
Holky dneska skoncila prvni porevizni MS a konecne mam pocit, ze jsem se z toho trochu vyhrabala... Snad se zas vracim do normalu.
@perrolina Ja jsem si rikala, ze bych pockala aspon jeste jednu MS, ale spis bych to rada vydrzela aspon ty 4 mesice do novyho roku. Tak uvidime...
Ahoj holky, ten čas děsně letí. Minulý týden 1.11. to bylo přesně rok po laparce a teď budeme mít do 3 týdnů doma mimčo 🙂. Takže hlavu vzhůru, pozitivní naladění, žádný stres a ono to vyjde 🙂. Držím palce všem snažilkám a hezké těhotnění...
Holky, je super vidět, že i po mimoděložním se vám podařilo otěhotnět......Bohužel já jsem ten případ, že ani po roce a půl snažení nejsem těhu....A jak tu čtu, že jste se začaly snažit docela brzo po mimoděložním a nabízí se mi otázka, že možná jsem nemusela čekat celý rok na další snažení a mohlo se zadařit dříve.....Ale jelikož mi řežali celé břicho jako při císaři,protože jsem to měla v rohu dělohy, tak je to asi hloupost a čekat jsem prostě musela....A příští rok mě asi čeká IVF, ale mně se tak strašně nechce zase jen běhat po doktorech. V 28 letech mám za sebou 2xlaparoskopie,1xcísařský řez-mám synka, 1xmimoděložní a mám doktorů fakt docela dost!
@petruska83 Ahoj, to jsme na tom téměř stejně - první mimčo císař, já pak 2 spont.potraty a letos mimoděložní... Pořád v nemocnici a pod narkózou.. Za jak dlouho zkoušení se chystáte na IVF? Mně řekli po roce..Mimoděložní bylo na jaře, tak snad příští léto IVF, ale také ta všechna vyšetření, zákroky... nemám už moc sílu ani chuť. Ale pro druhé dítko to snad nějak vydržíme.. 🙂
@petruska83
@micha13
Ty jo holky, a to jsem si rikala, jak uz toho mam taky plny zuby tech doktoru, nemocnice atd.. (po mimodeloznim a potratu ve 4.m). To jste dobry, ze to zvladate. Ja mam pocit, ze bych dalsi "neuspech" uz asi neunesla...
Jo,holky....je to náročné....Jsou to vlastně už tři roky, co chceme druhé mimi....Ale největší sílu beru od mého synka.
Micha13.......My se snažíme od 7/2010 a po roce snažení jsem byla na laparu srůstů letos v červnu a kontrole vejcovodu a oni sami neví, jestli to vajíčko projde tím mým hůř průchodným vejcovodem, takže mně dali ještě čas na snažení....když není vejcovod úplně ucpaný.....Doktor mi letos v září řekl, ať počkám ještě rok, ale jdu k němu po půl roce na kontrolu v březnu a už dýl čekat nechci a chci se nechat poslat do Caru.....Manžel zatím vůbec vyšetřen nebyl....A ty máš druhý vejcovod v pořádku? My se s manželem na ivf připravujeme a šetříme už teď, ale opravdu se nám tam nechce a myslím, že jeden pokus zvládnem, ale na další pokusy už nebude asi ani síla ani finance.....
holky..držte se..já vím že je to boj... život se s náma nemazlí...vydržte věřte a bojujte... jak dosáhnete sveho cíle budete jen vzpomínat...držte se !!vyhrajete!
ahoj holky 🙂 držím všetkým tehuľkám palce a snažilkám prajem skoré otehotnenie, raz to musí vyjsť. písala som tu takto pred rokom, 29.10.2010 som podstúpila laparku kvôli mimomaternicovému tehu (a to 2,5mesiaca po spontánnom potrate) a 21.10.2011 sa nám narodil krásny chlapček 🙂 nech sa vám darí!
Ahojky 🙂
@petruska83 ty jsi byla na laparce mohla by jsi mi prosím napsat něco kolem toho mě to čeká v lednu strašně se toho začínám bát hlavně proto, že už mám jenom levý vejivocod a bojím se, že o něho příjdu a umělý by byl u nás asi problém, protože manža o tom nechce ani slyšet a taky finance. Kolik to tak stojí?
@petula5 Ahoj, neboj se toho, já byla na laparu dvakrát a pokaždé v jiné nemocnici a v tom je i ten rozdíl...Ta první nebyla nic moc, ale ta druhá byla naprosto v pohodě....za 14 dní jsem byla opět v práci.
Tak napřed tě vyprázdní a pak jdeš na sál, máš dvě nebo tři malé jizvičky a za 4 dny domů.....Tak pokud se ti nedaří delší dobu otěhotnět, tak ti aspoň zjistí, jestli je vejcovod ok.....a má cenu se přirozeně snažit. Za umělé se doplácí cca 25 tisíc.....taky je to pro nás hodně peněz a manžel je hodně stydlivý, ale snad to zvládnem....Jestli chceš ještě něco vědět...klidně se ptej. Petra
@petruska83 děkuji jsi hodná 🙂 víš já se ani nebojím toho výkonu, laparku už jsem si prodělala, ale toho, že se pak probudím a řeknou mi, že byl špatnej, že tam byl zánět a že mi ho museli vzít......Manžel je taky stydlivej a jednou mi řekl, že by nikdy nešel někam by mu museli odebra sperma 😒
Ahoj holky, vloni v říjnu jsem také prodělala mimoděl. těh. a odebrání levého vejcovodu a psychicky jsem byla tenkrát úplně na dně.Dali jsme si 4 měsíční pauzu a ono se to hnedka na poprvé povedlo 🙂 .Před 3 týdny se nám narodilo naše vytoužené a vymodlené děťátko.Mám synka, rodila jsem ve 39.týdnu, porod celkem náročný, klešťový,ale hlavní je,že to vše dopadlo dobře. Všem snažilkám posílám pozitivní energii, sílu a hlavně neztrácejte víru, ono se to určitě podaří.Všem držím palečky. 🙂 😉



@rosnatka Moc Ti ze srdce přeji krásné miminko hlavně odpočívej a buť v pohodě.Jinak všem Nám holky moc přeju krasná a zdrává miminka myslím že si to všechny zasloužíme ...