Má smysl odkládat povinné očkování?

begli
13. led 2015

Po mnoha přečtených článcích, studiích a příbalových letácích jsem bezradná, jak to udělat s očkováním (momentálně mi jde především o hexavakcínu). Tak jako mnoho jiných mám strach očkovat a mám strach neočkovat. Zatím to vypadá, že se spíš přikloníme k první možnosti. Pořád mám ale pocit, že naše ani ne tříměsíční holčička je na to příliš malá. Existují podle vás nějaké objektivní důvody k tomu, aby očkování např. v půl roce proběhlo lépe než ve 3 měsících? Nebo je rozdíl jen v očkovat x neočkovat? To, že čím později se očkuje, tím lépe, jsem četla mockrát, ale v podstatě nikde to nebylo doplněno rozepsáním konkrétních důvodů...

mariti
13. led 2015

Ano, i já jsem přesvědčena, že odložení očkování má smysl, a nemalý. My jsme dali hexu až v roce. Pokud chceš objektivní důvod, tak např. - nesrovnatelně zralejší organismus dítěte, schopný vyrovnat se s cizími látkami, vytvoření hematoencefalické bariéry. U těch nejmenších se teprve vše dotváří a je to propojeno - tělo, imunita, psycho-motorický vývoj, proto jsou někdy následky tak šílené, např. ochrnutí. Je to opravdu složité téma, přečetla jsem toho hodně a většinu zapomněla, ale počkala bych. Též je možné následky zmírnit homeopatikama.

luciesofi
13. led 2015

@begli ano, počkat. moje mladší bude poprvé očkovaná až teď v 10 měsících, důvody stejné jako u
@mariti

tamarila
13. led 2015

@begli Objektivní pravda se těžko hledá, názorů je spousta, fakta se mísí s domněnkami... Já jsem u tříměsíčního očkování také odložila, ale očkovat určitě budu, stejně jako první dceru. Ale pokud ti to pomůže, tak Hexu je možné naočkovat i ve schématu 2 plus 1, tak se očkuje třeba na Slovensku a ve Skandinávii. U nás je běžné 3 plus 1, ale od půl roku věku je možné očkovat i u nás tu dva-jedničku. Takže jsem se dneska v poradně domluvila že jdu do toho, čímž se řeší i do kdy odložit - v půl roce jdeme na to v tom zkráceném schématu. Už ať to máme za sebou a strach opadne .o)

katyxq
13. led 2015

@mariti a dítě je nejen vyvyinutější - ale také těžší ... ale dávka vakciny je stejná ... takže v poměru k hmotnosti je zátěž toxiny (hliníkem) nižší

katyxq
13. led 2015

ne se vším ve článku souhlasím (v poslední době doktor Petráš víc a víc prosazuje očkovat a méně přemýšlet, než to dělal dříve ☹), ale je tam dobře vysvětlené, jak je to se schématem 2+1 - http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2014_13.htm

tamarila
13. led 2015

@begli To je fakt, to má @katyxq pravdu. Stejnou vakcínu dostane dvouměsíční čtyřkilovej špunďa, stejně jako desetikilovej cvalík. To asi je objektivní argument pro odložení

kuratkol
13. led 2015

Prosím o kontakt na neočkovací dr. do IP (Praha 5/Praha 6). Díky.

radush7
14. led 2015

Pro mne byl jedním z hlavních argumentů, to že jsem chtěla a chci vidět, jestli se moje dítě vyvíjí jak má, že když je tak malé, neznám jeho zdravotní stav, jak se chová a apod. Je to zásah do organismu a chtěla jsem mít jistotu, že jsem do psychomotorického vývoje nijak uměle nezasáhla.

frantiska85
14. led 2015

My jsme nic neodkládali, předpokládáme, že očkovací schéma sestavili odborníci, kteří o tom ví víc než my
( referentka a ajťák). Žádný problém nebyl. Očkujeme jen to "povinné" nic víc.

lenkavd
14. led 2015

@begli Za mne určitě má. Viz třeba to co psala @mariti a i dál holky co se týče váhy. Co je hodně podstatné je i zralost imunitního systému.
A taky od půl roku stačí schéma 2+1, tedy jedno očkování odpadne. Já bych čekala ještě o rok déle a nedala hexu, ale to už je jiná věc...

antoinet
14. led 2015

@frantiska85 sdílím tento názor, navíc můj syn byl narozený v termínu, zdravý a rychle přibíral. Byla jsem mnohem klidnější a nemusela jsem se bát např. černého kašle.

zmrz_lina
14. led 2015

@antoinet černého kašle bych se bála očkování-neočkování, protože i dle statistik jím trpí i očkovaní. Tuším snad 90 % hlášených nemocí bylo u lidí s očkováním... 😉

antoinet
14. led 2015

@zmrz_lina účinnost oslabuje a vymizí v pubertě, proto je dnes běžný mezi dospělými. Těm až tak neublíží, ale pro malé miminko může být smrtelný, protože ještě neumí kašlat (poslední úmrtí v ČR myslím 2011, ale nejsem si jistá). Dá se to ale obejít - přeočkovat blízké, které jsou v dítětem v nejbližším kontaktu a vyhnout se většímu množství lidí (obchody, MHD apod.)

lenkavd
14. led 2015

@antoinet bohužel i očkované děti mají černý kašel. Očkování nechrání 100% a hlavně složka proti černému kašli obsažená v hexavakcíně je značně zastaralá.
Nebezpečný je hlavně pro kojence cca od 2 do 3m. Takže proč spěchat s očkováním, když se má začínat od 9 týdne? Tento důvod mi přijde fakt padlý na hlavu.

terkaz
14. led 2015

Ja jsem to pochopila tak, ze nemoc dostat muze, ale ocko by melo zmirnit prubeh.. ale kdovi jak to je 😔

antoinet
14. led 2015

@terkaz zmírnit průběh a snížit procento rizika nákazy. Já jsem ráda, že jsem syna ochránila brzo (očkování bylo bez komplikací), ale chápu, že pro někoho jsou rizika nežádoucích účinků větším strašákem, než samotné choroby.
@lenkavd

happylenulka
14. led 2015

já jsem zatím pro neočkovat, ale tady teprve jsem narazila na argumenty, které mi možná změní názor. Ne, proto, že bych změnila postoj k očkování, ale to, že když se očkuje 10ti kg dítě a 4 kg dítě, tak dávka vakcíny je stejná...
jako u mě očkovat či neočkovat stojí na tom, zda mi dítě přijmou do školky... a já opravdu nechci aby moje dítě bylo vyčleněno z kolektivu. ale zas rozhodovat se na úkor svého přesvědčení, že je něco správné??? Ach jo... kdyby se tak člověk mohl svobodně rozhodnout a prostě neočkovat ☹

lenkavd
14. led 2015

@terkaz
@antoinet může a nemusí.... Už jsem za svůj život v práci pár lidí s černým kašlem potkala a to ty těžké formy, které se dostanou do nemocnice. Navíc krom novorozencům se neumírá primárně na černý kašel ale na přidružené infekce. Jsou desítky horších nemocí než je černý kašel a nikdo proti nic neočkuje. Nechápu, proč je z černého kašle taková panika.
Je to každého věc, ale uvádět toto jako hlavní důvod proč očkovat brzy a já prostě nikdy nepochopím.

terkaz
14. led 2015

@lenkavd
My jsme ocko prave u tretiho zatim take odlozili. Zatim do 8 mesice a uvidime co dal... Bojim se ocko i neocko. Doktori se k tomu radeji nevyjadruji. Nase doktorka nas upozornila prave na ten cerny kasel, ale stejne jsme to odlozili. Podepsala jsem papir, ze to chci odlozit a vic jsme se o tom nebavily.

tarra27
14. led 2015

ja jsem pro očkování, ale začínala bych tak alespon na 4 měs možná 5. na 12 týdnu je to strašně brzy si myslím..

jakoubka
14. led 2015

já také neodkládla, ale přece jen odloženo bylo asi o měsíc ...syn měl v té době rýmu, tak dr neočkovala. Dávala jsem hexu + prevenar ( bez komplikací) ...

latkovkybrno
14. led 2015

U nás odložení očkování mladší dcery navrhla sama dětská lékařka a to proto, že syn měl po druhé hexe velmi špatnou reakci, sepisovala se stížnost na SÚKL atd. Byla jsem ráda, očkovat miminka pár týdnů stará mi přijde kravina a to hodně, nemluvě o tom, že někteří nezodpovědní lékaři očkují i dvěma vakcínami... 😠

consti
14. led 2015

My odložili hexu, protože malý se narodil o měsíc dřív a byl menší. I tak mi to dr. napsala do očkováku(matka požaduje doložit očkování), přitom jsme posunuli asi o měsíc. Teď jsme se rozhodli odložit MMR aspoň na druhý rok syna a dr. mi dala přednášku jak riskuji a že imunitní systém je v 15. měsících stejný jako v 24. měsících atd. Od lékařky jsme přešli k jiné...Připadala jsem si jak ta nejhorší matka, co riskuje život svého dítěte. Přitom mu povinné očkování nechám dát, jen to MMR jsem chtěla trochu odložit. Takže fakt nevím, jestli fakt to očkování MMR je jedno, kdy se dá, ale myslím si, že ne. Už víc maminek v mém okolí s tím mělo problém (respektive děti měly po tomto očkování nemalé problémy 😝 ), nicméně naše (teď už bývalá doktorka) mi řekla, že to nemohly mít z toho očkování. 😝

latkovkybrno
14. led 2015

@antoinet Adélko nevěř lékařům tak nekriticky.. Lukáš, jako organik, tomu docela rozumí a moc se mu to nelíbí jakým stylem očkování dneska funguje. Jsme pro očkovat něco, ale ne vše a ne tak, jak je to současně nastaveno.. tedy už od miminek. Je to fakt záhul a pokaždý, když to dobře dopadne, si může člověk gratulovat 😉

anehap
14. led 2015

@begli Jak píšou holky - určitě to má smysl. Starší dcerku jsme nechali naočkovat HEXU podle očkovacího kalendáře, měla dost škaredé reakce...po této zkušenosti a výměně dr. jsme nechali naočkovat MMR až ve třech letech, naštěstí bez reakce 🙂
U mladší dcerky už jsem byla opatrnější - po dohodě s dr. jsme se domluvili na schématu 2+1 a první dávku dostala v devíti měsících....naštěstí bez reakcí. MMR určitě taky odložíme, dostane ji nejdříve ve dvou letech, spíše až ve třech před nástupem do školky... 😉

lenkavd
14. led 2015

@terkaz když ono to doktoři taky nemají úplně lehké, tím myslím pediatry. Ale i tak jich většinu nechápu, o co jim jde. Já jsem sama lékařka, ale současný očkovací systém mi přijde šílený. Za mne očkovat ano, ale jinak. Tedy jindy a jinými vakcínami, což jsem i na svých dětem aplikovala. Druhá ještě doočkováno nemá a chvíli mít nebude...

frufrunka
14. led 2015

Tohle je dost šílené, aby se maminky samy prokousávaly tím, jaká očkování, kdy a jestli vůbec dávat. Tohle by měla být práce lékařů! Na druhou stranu oni jsou svázání zase tím, že některá očkování jsou prostě povinná, tak nechtějí mít problémy... ☹ U nás je naším pediatrem zároveň manžel, u prvního syna jsem očkování nechala plně na něm, proběhlo podle standardního schématu. U druhého syna už jsem se o to už začala víc zajímat a vedli jsme diskusi - co naočkovat, proč, jak a kdy. U třetího syna už to nechal plně na mě, když mělo být očkování a další dva kluci byli nemocní, tak se mi do toho nechtělo. Jen mi řekl - jestli s tím máš problém, klidně to odložíme... Kéž by takových lékařů bylo víc, sám manžel přiznal, že ty naše domácí diskuse mu dost pomohly změnit úhel pohledu na ta všechna očkování a že už i víc chápe maminky, které si o tom přečtou kde co a diskutují. Zároveň přibývá i těch, které nechtějí vůbec žádné očkování a i těm vychází vstříc. Bohužel ve většině ordinací na to není tak úplně čas... Lékaři to bohužel taky nemají jednoduché, přesně jak píše @lenkavd, na seminářích se dozvědí jen to, co je pro farmaceutické firmy výhodné, málokdy se tam přizná úplná pravda o tom, že očkování umí být i pěkné svinstvo... ☹

marketa233
14. led 2015

@frantiska85 Ti odborníci nejsou rodiči vašeho dítěte. Oni žijí z toho, že my musíme děti povinně očkovat. Jen hexavakcina stojí půl miliardy ročně. Ještě pořád jim věříte?

adelaslaba
14. led 2015

Já jsem spíš očkování uvítala, přece jen jsem se bála že by nějakou tu nemoc chytlo. A i u dalšího mimi odkládat nebudeme. Tím že jsem matka neznamená, že jsem odborník na očkování.

1velrybka
14. led 2015

My jsme začali s očkováním až na půl roce. Porodní váha byla 1990 g (porod 7 týdnů před termínem), i to byl jeden z důvodů. Ale nejspíš bych odložila, i kdyby se narodila v termínu.