Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

takyja
29. bře 2012

@racerunner A ještě něco. Osobně znám několik dalších lidí, jejichž děti utrpěly v důsledku očkování závažnou újmu na zdraví (hospitalizovaní jsme byli s dítětem, které mělo TBC po očkování rozseto v lymfatickém systému), popř. zde na MK jsou i ti, kterým děti prokazatelně po očkování zemřely, celkem nedávný je i příběh ze Slovenska, kde kojenec zemřel po podání tří vakcín (tuším hexa, prevenar a proti rotavirům). Bohužel - troufnu si říci - dílem neznalostí lékařů. Tj. pokud společnost od rodičů něco očekává (očkování), pak by měla i dát (kvalitní lékařskou péči v této oblasti). Do té doby je svobodná volba rodičů jediným legitimním prostředkem. Důsledky nesou bohužel totiž jen rodiče.

adeladl
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kachen
29. bře 2012

@racerunner Stacilo mne, abych si pred ockovanim precetla par clanku a udelala si na to svuj nazor. Byt jako laik a zena z lidu, ale zaroven taky matka, ktere se nelibi, ze se s hexavakcinou zacina jiz kolem 9.tydne veku ditete. Sice odbornik nejsem, ale vim, ze imunita ditete se utvari do 3 let veku. Proto mne unika smysl ockovani takhle brzy. Nikdo z nas, bohuzel ani ty, netusi, co se zrovna v diteti deje, jestli neprodelava nejakou infekci nebo cokoliv a jeho nedozraly imunitni system je "prinucen" k reakci. A muze to mit katastrofalni nasledky. I kdyz to postihne treba i "jen" jedno dite z milionu, tak je to pro me sajrajt, protoze nikdo z nas si toho Cernyho Petra vytahnout fakt nechce. A sorry, jestli je vetsi riziko, ze moje dite zemre na nasledky ockovani proti zloutence typu B vetsi nez na nemoc samotnou...sajrajt. Dalsi argumenty, proc se kolem ockovani hexou tolik diskutuje, vypisovat nebudu. Mas jich tady, koneckoncu, dost. A MMR vakcina je taky kapitola sama pro sebe.

Jak byla ockovana nase generace sem netahej, to je mimo misu. Nebyla informovanost, lidi byli zvykli mlcet a jit jako stado. Je mne jasny, ze lekarum se prilis nelibi fakt, ze informovanost obyvatelstva vzrusta, zejmena matky si kvuli svym detem nastuduji i nemozne.

Na zaver bych rada poukazala na nadpis tematu. Nejsem prirodni matka, ktera nechce davat dite do kolektivu, do skolky apod. Jen se mne zkratka nelibi, ze se ockuji miminka na neco, co vubec neni potreba, ze se zacina s ockovanim brzy, ze rodice nemaji volbu vakciny, ze zkratka nemaji volbu. Coz rodice v mnoha zemich EU maji a nemam pocit, ze by propukala nejaka pandemie. Nemyslim si, ze pokud ma matka strach o sve dite a snazi se svoje pochyby rozebrat s ostatnima na vebu k tomu urcenem a jeste zvoli citlivy nadpis tematu, ze se tu vedou "kvaky". Na "kvaky" je tady spousta jinych temat.

A na uplny zaver. Moje dite uz naockovane je. Zacli jsme v 6,5 mesicich a jsem moc rada, ze jsem ockovani odlozila. Ale muzu rict, ze pred kazdou akci, jsem mela pulky stazeny tak, ze bych rektem tuzku orezala.

ikarkulka
29. bře 2012

@kachen lépe bych to nenapsala 🙂

jaru30
29. bře 2012

@kachen Krásně napsáno! 🙂 Souhlasím do posledního písmenka 🙂

diviska
autor
30. bře 2012

@racerunner Každá maminka, která se rozhodne neočkovat, nebo s tím počkat je velice dobře informovaná z několika zdrojů, lajckých, odborných atd. Neznám maminku, která se rozhodne neočkovat jen tak! Nemám opravdu ráda, když někdo napadá maminky, který mají svůj mozek a nejdou se stádem, že jsou slepice, které myslí jen na svoje blaho!

kalo
30. bře 2012

Holky, které ještě nemáte naočkované děti a rozhodujete se....I když starší dcera má problémy, syna naočkovat nakonec taky necháme (kvůli cestování)...Zatím oddalujeme-nemá ještě žádné v 7,5m, ale jelikož mu nechci dávat klasickou Hexu, rozhoduji se mezi jinýma vakcínama Infanrix:
Jsou tyto:
INFANRIX - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel
INFANRIX HEXA - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna, žloutenka, hemofilus
INFANRIX HIB - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, hemofilus
INFANRIX PENTA - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna, žloutenka
INFANRIX POLIO - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna
INFANRIX-IPV+HIB - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna, hemofilus

Tím vším je u nás možné očkovat. Pozor, různ vakcíny obsahují různé druhy a množství přidaných látek, např. obsah hliníku a ten je např. v INFANRIX HEXA cca 5-násobne vyšší než v INFANRIX či INFANRIX HIB.

Nedávali jste někdo jinou alternativu místo hexy?

diviska
autor
30. bře 2012

@kalo ahoj

mě doktorka jako alternativu zatím nabídla toto:

Infarix - hib
imovax - polio
engerix

ale zatím jsem to pořádně neproštudýrovala, tak jestli k tomu něco máte tak budu taky moc ráda 🙂

a taky jestli někdo víte ceny těch vakcín

kalo
30. bře 2012

@diviska bohužel nevím nic moc....zatím jen tak teoreticky, že existuje i jiná možnost (neočkovat za každou cenu všech 6 nemocí) Engerix např.neznám vůbec -budu se pídit 🙂
Ceny se prý pohybují okolo 800,-Kč za jednu (pokud dítě nemá žádný problém, tak pojištovna neproplatí). Zato ale když se očkuje dítě starší 6ti měsíců, stačí už jen 3 x očkovací dávky (nemusí mít 4)....

Zkusím "zagooglovat", ale pochybuji, že bude možné přečíst si příbalové letáky k vackínám....

racerunner
30. bře 2012

@diviska Bohužel každá maminka ne. Máš pravdu v tom, že otázka očkování není černobílá, ale když někdo napíše, že nebude očkovat, protože ty nemoci už stejně neexistují a nebo, že je hexavakcína sajrajt, tak opravdu informovaná dobře není...promiň, ale není...

diviska
autor
30. bře 2012

@racerunner hexa vakcína ale je sajrajt! Na tom trvám a nejsem jediná, je i dost lékařů..a ti jistě nejsou neinformováni

racerunner
30. bře 2012

@kachen Ne, napsala jsem, že kváky vedeš ty . A jen jsi mě v tom právě utvrdila...imunita se nezačíná utvářet v 6m věku, do 6.měsíce má dítě čas si jí právě tvořit bez většího nebezpečí, protože je ještě částečně chráněno protilátkami od matky, ale v tomto období si již dávno začíná vytvářet protilátky a buněčnou imunitu a proto je vhodné jí stimulovat právě touto cestou...
Holky já se s váma nepřu o tom, jestli máte špatné doktorky, které vám nedají na vybranou, málo vám to vysvětlí a o děti se nestarají. Pokud tvoje doktorka nepozná na dítěti infekci, tak to fakt není dobrá doktorka, to mi věř...Když ti naočkuje dítě bez skrupulí po tom, co na první vakcínu blbě reagovalo, tak tam taky není něco uplně ok...Já bych nemocné dítě neočkovala a u nezralců taky klidně počkala...jen prostě nemám ráda, když píšete nesmysly... a hexavakcína není sajrajt a až budeš mít doma puberťáka, tak ještě oceníš očkování proti HBV....A s tou minulostí...do dnes jsou ve světě pochvalné reakce na náš očkovací systém, živá ruská vakcína vymítila obrnu natolik, že dnes stačí tvé děti očkovat subcelulární, která je šetrná. O MMR se nepřu - ale psala jsem to o něco výše - spalničková meningitida není jenom reakce na očkování, kdyby dítě , které má komplikované očkování MMR chytilo pravé spalničky, s nějvětší pravděpodobností by mělo tu samou reakci! Nemluvě o smrti na hemofilovou epiglotitidu, nedejbože sepsi....a to nebývalo jedno dítě z milionu, ale jedno ze 100! ....Dnes jezdí rychlou akutní laryngitidy...ty umíme dobře zvládnout a dušné dítě jednoduše zachránit, epiglotitidy byly peklo, takové děti nezřídka umíraly... am když nebudem hemofila očkovat, tak se ty doby vrátí....
Možná to není tolik o té hexavakcíně jako spíš o tvé paní doktorce....

jaru30
30. bře 2012

@racerunner A jak jinak byste nazvala hliník v hexe??? myslím, že sajrajt je opravdu výstižné slovo!

racerunner
30. bře 2012

@takyja Proboha to se neomlouvej, nevyjelas. Denně pracuju s maminkama, co se bojí o své děti a ujišťuji tě, že mi svým příspěvkem imponuješ velmi sympatické stvoření. Docela mě to na celý večer dostalo. Já to chápu. Já jen nemám ráda tu davovou šílenost. Obecně je problém spíše v komunikaci, než v těch vakcínách. Medicína není dokonalá a doktoři nejsou dokonalí. A když se k tomu přidá arogance s jakou mnohé (vetšinou bohužel staršá zkušené) generace doktorů vystupují proti matkám. Kolikrát nás dokážete zaskočit větší informovaností na dané téma, protože prostě googlite tu jednu konkrétní věc z mnoha zdrojů... Sama píšeš, že dcerka má pravděpodobně nějaký imunodeficit. Pokud už reagovala na jinou vakcínu špatně, tak se prostě měla vyšetřit a ne očkovat další. Ale když tady někdo napíše, že je hexa sajrajt, tak já se prostě ozvat musím...
Stejně jako na názory, že už očkování není nutné, protože prostě ty nemoci nejsou, nebo že je neúčinné. Vtěšina očkovacích látek nezaručí, že to dítě v budoucnu tou nemocí neonemocní....jenom prostě nebude mít takový komplikovaný průběh (viz moje splaničková meningitida, ano byla po očkování, ale dítě jí zvládlo vpodstatě lehce a bez následků...). Z tvého popisu - tam se prostě někde stala chyba, ale celé mi to vyznívá tak, že ne na straně Hexy či MMR, ale tvojí paní doktorky.
Přeju tobě i tvojí malé, aby vás už nikdy v životě nic takového nepotkalo a aby z ní byla zdravá kočička. Ná nás doktory se maminky často oboří, jak kdybychom jejim dětem chtěli umyslně škodit. Ale to tak není, i ty vakcíny vědci vyvíjí s úmyslem pomoci, ne uškodit...A pak už je to jen a jen o kontrétních lidech, jak s nimi zachází....

racerunner
30. bře 2012

@jaru30 Hliník je nosič toho účinného antigenu, který tam je proto, aby ta vakcína byla vůbec účinná, víte, kde všude dostane vaše miminko aluminium?

racerunner
30. bře 2012

@diviska tak jo. Vzdávam to, je to sajrajt...nikdy bych vám to nepřála, ale chtěla bych vidět, jakým slovem byste popsala hemofilovou sepsi, pertussi, záškrt či jinou lahůdku , kterou by vaše děťátko mohlo dostat, pokud ho nenaočkujete....

racerunner
30. bře 2012

@diviska Jo táák - Ona dnes a jakýsi pan doktor 😀 - tak to jsem si udělala obrázek o té vaší informovanosti....Zajímalo by mě, jak by pan doktor mluvil do ona dnes, kdyby takto postupovaly všichni rodiče a jeho dítě by se za pár let narodilo do světa neočkovaných dětí...

sisstin
30. bře 2012

@racerunner zrovna pracuju s jedním chlapečkem, po očkování MMR obrovská reakce, nateklé jedno varle, týden v nemocnici...po hexe opět nemocnice, po všech vyšetřeních jim bylo řečeno, že to není v důsledku očkování, ale je to prostě jen "náhoda". Chlapeček má 3,3roku - nerozumí, nemluví, téměř nekomunikuje...po každém očkování a následné hospitalizaci následovalo zastavení ve vývoji, často i regres ve vývoji. I nadále je jim doporučeno očkovat dle kalendáře...dle doktorů je to kluk a "kluci jsou pomalí a líní", proto se chová tak, jak chová 😖

racerunner
30. bře 2012

@sisstin regres ve vývoji? to spíše vypadá, že chlapček má v tomto případě spíše dosud nepoznanou metabolickou vadu, takové děti se nesmí očkovat, protože to očkování jí samozřejmě zhorší, stejně jako epileptiky, děti po febrilních křečích a jiné......ale to jsme zase u toho...ne MMR, ale lékař je zlo i v tomto případě....četla jsem tvé příspěvky o autismu...Oběcně už ale vyšly studie o tom, že jde opravdu o souběh prvních příznaků poruch autistikého spektra a první dávku MMR...

racerunner
30. bře 2012

Holky, vzdávam to, držím vám všem palce, ať jsou vaše dětičky zdravé a ať se jako maminky rozhodnete správně- v rámci svých dětí, ale i jejich budoucích dětí. Já jdu pracovat . /no, podle vašich reakcí na mé příspěvky - vlastně spíš "škodit" prckům na našem oddělení /.

sisstin
30. bře 2012

@racerunner ano, tam máš pravdu, že je problém s pediatrou zejména. Nechce jim dávat žádanky na vyšetření, v podstatě za sebou nemá téměř nic kromě nějakého odbytého psycho vyšetření, metabolické vady a genetiku jsem jim už říkala, že by to chtělo vyšetřt.... jdou k psychiatrovi za dva měsíce.

Nás čeká očkování v pěti letech a mám z toho hrůzu neskutečnou, a jsem odhodlaná ho pokud ne odmítnout, tak určitě odložit. Tady je prostě problém, že se nepřistupuje individuálně k zdravotnímu stavu dítěte...já sama ted sháním nějaký "papír", kde by mi odborník potvrdil, že prostě očkování u nás momentálně není vhodné. Pro pediatru vada řeči není důvod, i když je to na bázi poškození CNS, tudíž syn ji stále nemá zralou a je extrémně náchylný k jejímu dalšímu poškození. Jsem ráda, že jsme se z nejhoršího vyhrabali a je to už celkem OK...

Já nejsem apriori proti očkování, ale prostě chce to očkovat s rozmyslem a velká většina pediatrů mi spíš přijdou jako dealeři farma firem 😒

racerunner
30. bře 2012

To dítě nemá neurolgické vyšetření? Ty vady nemá vyšetřeny? Nemá CT/MRI mozku? Proboha a bavíme se o očkování? Tam je problém někde uplně jinde. Já myslela, že to dítě je kompletně vyšetřené a na nic se zatím nepřišlo....Ježíš, okamžitě ať ho vyšetří neurolog....Tady si mají rodiče dupat...tady je na místě nadávat a běsnit...ach jo...to očkování za to fakt nemůže...

racerunner
30. bře 2012

@sisstin promiň - abys to našla....

mitote
30. bře 2012

@sisstin tak to me i prijde jako blbost rodicu, nezlob se, ale byt to me dite, tak uz davno jsem s ditetem u jineho pediatra, nebo rovnou dupu v detske...moji rodice kdyz se jim neco nelibilo tak na pediatra s*ali a bud me tahli rovnou do detske bez zadanky a nebo pri onkologickem podezreni obvolavali okamzite zname dokud nesehnali ty nejlepsi, kterym byla nejaka zadanka uplne u p.dele 😉 a u sveho ditete bych se chovala stejne. Takze tady vidim chybu jak na strane pediatra tak i rodicu

diviska
autor
30. bře 2012

@racerunner osobně si myslím, že ty demonstruješ náš lékařský systém. Udělat z nás, co nechceme to co nám doporučujete, nebo nakazujete, debilky. článek jsem ti poslala pro ilustraci, není to jediný zdroj, což by ses ale dočetla, kdybys nebyla oslepená svou "pravdou" nebudu se s tebou dohadovat, o tom to tady ani není. Je to spíš o hledání kompromisu..

diviska
autor
30. bře 2012

@racerunner a mimochodem, nenašla jsem tu jedinou maminku, která nechce vůbec očkovat, tak co nás tu obviňuješ?! Z lidí jako ty je mi fakt ouvej :/

sisstin
30. bře 2012

@racerunner já to nevím přesně, nějaká vyšetření mu dělali právě při té hospitalizaci, ale na ty metabolický vady a genetiku fakt nemá 😉 na neuro chodili, protože měl ze začátku opožděný motorický vývoj, ale jakmile to dohnal asi v roce, tak ho propustili a už to nikdo neřešil. To je zas celkově problém rané intervence u dětí,kdy pediatři nedělají screeningy psycho-motorického vývoje atd. Všechno se všim... je to prostě kluk, kluci jsou líní a nemluví do pěti let a nazdar.

@mitote jo to máš pravdu, bohužel je to spíš ten submisivní typ, co se bojí prosadit své..a bohužel bojuje i s vlastní rodinou...ono to není tak lehký, když ti okolí, i ti nejbližší tvrdí, že dítě je normální, že problém je v tobě atd....ted už to snad bude lepší, doufám 😉

no nic, to je trošku of topic 😉

jaru30
30. bře 2012

@racerunner Jojo, vím, že je to nosič. Já mám na mysli to několikanásobně překročené povolené množství. Myslíte, že když dostane miminko takový "nášup" do těla, že mu to nemůže ublížit? Já myslím, že ano. A i náš malej je toho důkazem.
Nezlobte se, ale kolik vám je? 28. Nic ve zlém, ale osobně spíš důvěřuji lidem, kteří mají dlouholeté zkušenosti a problematice očkování se nějakou tu dobu věnují. A jejich odborné zprávy a studie (i zahraničních lékařů) mluví více než jasně. Bohužel tady v Česku se to nesmí moc šířit, není žádoucí aby farm. firmy přicházely o zisk....😝

mitote
30. bře 2012

@sisstin me to off topic neprijde 😉 vsechno se vsim souvisi 😉 ja nevim, submisivne nesubmisivni typ, to ja jsem taky a i kdyz me doktori rikali rikali ze lymfaticke uzliny zvetsene jsu normal, vys*ala jsem se na ne a zaplatila si ultrazvuk za dve stovk z vlastni kapsy...proste kdyz jde o zdravi, musi jit tohle stranou a u deti a zvirat to plati stonasobne 😎