Očkování proti tuberkulóze - očkuje se ještě?

nikoldarb
23. srp 2018

Ahoj, očkujete miminko proti tuberkulóze? Teď tohle řeším s naší doktorskou. Některé maminky dávají děti očkovat a některé ne. Já se přikláním k očkování pro jistotu.

zelenaesmolda
23. srp 2018

Ja bych chtela ale musis byt rizikova skupina jinak te nenaockujou

barchen
23. srp 2018

@nikoldarb V porodnici se vypisuje dotazník podle kterého se určí, jestli se miminko má na TBC očkovat. Ale není definována doba do kdy. Obvykle je to pouze pro cizince mimo EU, kde tedy alespoň jeden rodič je z této země mimo EU, nebo pro české dítě, které má jednoho z rodičů z nějaké "rizikové" země. Nebo také to může být definováno i pro české dítě, které má oba rodiče z CZ nebo EU ale třeba dobu delší než 3 měsíce žili v rizikové zemi. Nebo ještě v případě, že ve dvou posledních přímých generacích byla v rodině TBC. Je možné požádat o toto očkování i pro dítě bez definovaného rizika, stačí se zeptat i lékařky příp. kalmetizačné středisko v okresu nebo ve městě. My jsme se hodně pohybovali a žili v zahraničí i mimo EU, manžel několik let, já také, takže podle dotazníku máme dát. Malá měla 2 roky a zatím nemá, jelikož mezi povinným očkování a pak TBC mají být delší odstupy a nějako se to zatím nestihlo. Je možné, že v dnešní době se dočteš spíš o negativech očkování, názory na výrobce se dost liší, stejně tak efektivita očkování a také výskyt. Zrovna ten výskyt ale je trochu kontroverzní, jelikož se to začíná docela objevovat. Občas čtu pár diskuzí k tématu TBC a spíš rodiče ze zdravotnictví, oboru policie nebo sociální zařízení, kteří se setkávají s větším rizikem, tak se k očkování spíš přiklánějí. Sama zvažuji, uvidíme jako s druhým dítětem, babička má rizikové povolání a do důchodu má ještě min. 10 let, takže u nás je to otevřené.

tsasenka
23. srp 2018

Já očkuji. Ve škole, kam chodí dcera byl rok a půl učitel s tuberou, takže ufff, jsme zdraví 🙂
@zelenaesmolda Může očkovat kdokoli, ale musí si to platit sám, pojišťovna neproplácí.

zelenaesmolda
23. srp 2018

@tsasenka muze ale byva to slozitejsi

nikoldarb
autor
23. srp 2018

@zelenaesmolda aha 😮 doktorka mi říkala, že to sežene

nikoldarb
autor
23. srp 2018

@tsasenka ano budu platit 1500

leniczka23
23. srp 2018

ne, neni ockovany a ani to neplanuju.

zelenaesmolda
23. srp 2018

@nikoldarb ale to nedela prece pediatr ale ockovaci centrum

hermelinah
23. srp 2018

Mám naočkováno a jsem za to ráda, sice maji oba ošklivou jizvu, ale to je maličkost.

dtuska
23. srp 2018

Od svoji doktorky si necham napsat doporuceni, na plicnim jsem domluvena, ze tam zavolam v obdobi "ockovaci pauzy"...po 2. Hexavakcine a oni uz mi pak daji termin. Prvni syn - 9let měl ockovani x TBC povinne, ted se automaticky neockuje, ale vzhledem k tomu, ze delam na interne a vidim, v jakem stavu jsou dnes lidi kolem nas a ani to nevime, ockovani jsem si proste zaridila i pres vyjadreni z porodnice, ze ockovani neni treba ( ze nejsme rizikova skupina)

aronek
24. srp 2018

Ahoj, mám tři děti, čtvrté na cestě. Nejstarší syn ho měl povinné. U další dvou jsem byla v rizikové skupině. Mám velkou pravděpodobnost styku s nemocí v práci. Očkovali jsme krátce po propuštění z porodnice a šoupali se povinná očkování. Myslím, že tentokrát to bude stejné, pokud zase nezměnili nějaké postupy. Ale protože malé je 20 měsíců, tak to snad nestihli.