Nechci, aby moje dcera vídala svého otce

kristypetrusevska
2. říj 2017

Když byl dceři skoro rok, odešel od nás její otec, respektive, spíš jsem ho vyhodila.. Žijeme u mých rodičů, a i když naše vztahy nejsou zrovna dobré, dost nám pomáhají a situace doma se zlepšuje, malá je spokojená, má se krásně, babičku a dědu miluje, a myslím, že je to štastné dítě 🙂 . Problém je její otec... Jestli ho tak vůbec můžu oslovovat. Neplatí alimenty, to už je samozřejmě v řešení, za malou nechodí, dnes ji viděl po 3 měsících a mě to rve srdce... Malá dnes ani nevěděla, kam ho zařadit, když ho viděla... až pak jí došlo, že se ukázal táta.. On je absolutně nezodpovědnej, je mu úplně jedno, že svoje dítě nevidí tak dlouho, pak si přijede a myslí si, že se z něho všichni zblázníme.. Byla bych nejradši, kdyby malou nevídal vůbec, takhle ji zbytečně plete hlavu. To, že ubližoval mě a mojí rodině, to už přebolelo, ale nechci, aby bylo ubližováno malé... Pečuju o ni, jsem sama na výchovu, snažím se, aby se měla dobře, všichni pro ni děláme maximum... On pro ni od jejího narození neudělal absolutně nic. Je to obyčejnej hajzl... Omlouvám se, jsem tak strašně naštvaná a zároven smutná.. Je tady někdo v podobné situaci, nebo snad byl ? Vím, že to asi nemá řešení, ale já bych si tak přála, aby byl od něj klid a ani já ani malá jsme ho nemusely vídat...

tinaprofi
2. říj 2017

nabízí se otázka, jestli jsi tohle všechno o něm nevěděla než se dítě narodilo...a byl ještě čas ho poslat do řiti...🙂 ale, to je fuk...už je pozdě...jestli chceš, aby děcko nevídalo svého otce, protože je to gauner, tak to udělej. Najdi si postupem času hodnýho chlápka, co bude i její skvělej táta...

alena2109
2. říj 2017

souhlasím s tinaprofi, když je takový, tak proč spolu máte miminko?
Já osobně si myslím, že pokud chceš alimenty, tak on bude mít nárok na to vidět své dítě, ovšem pokud bude mít zájem.. Pokud ho nemá tak jak píšeš, tak je asi problém vyřešen? Vlastně nevím co chceš slyšet..

lv
2. říj 2017

Pokud je v rodném listě, má stejná práva jako ty, ale i povinnosti, což takový týpci moc neřeší. Soudně ji máš svěřenu do péče, stanovený styk s ním? Co druzí prarodiče?

j.a.n.i
2. říj 2017

@kristypetrusevska No, jednou si ho vybrala své dceři jako otce, takže on má právo se s ní vídat, na zákaz styku opravdu nestačí, že se tobě nelíbí jak se chová a ani to, že ji nevídá pravidelně.

kristypetrusevska
autor
2. říj 2017

Tak, když jsem čekala malou, takový opravdu nebyl... já vím, že se nedá nic dělat, bohužel.. ok, pardon, že sem vůbec píšu :D 🙂

ploutvicka59
2. říj 2017

@alena2109 Mám doma něco podobného...Přítel má s bývalou 11ti leteho kluka,sest let jsou od sebe..Na malyho plati pravidelně..Nevidel ho pět let..Tohle by si dotyčná měla přečíst..A o ty druhy ani nemluvim..S tou ma čtyřletého a za prazdniny ho mel jednou..Platí tak jak má,ptá se,zájem má,platí navíc..Odpověď na otázku,zda by si ho mohl vzit tenhle vikend,ackoliv maji soudně dáno,ze kazde dva tydny ho ma na vikend,cely,madam nerespektuje,zni..Ze ji vyhovuje,ze je zdravej(nejspis byl nemocnej pokazde jen od nas),ze není jak z divokých vajec (muj nazor je,ze zkouší) a ze se ho ptala,jestli chce za tatou,tak pry ne a kvuli tete(me)...u nas kdyz byl,to zase bylo..Nechci domu..A proc?Protoze je tam strejda...

frndafrrr
2. říj 2017

Otce si jí našla ty a jestli ti imponovaly tyto vlastnosti, co popisuješ,nebo se ty dobré vykouřily? !...... Ale je jeho dcerou stejně, jako tvou.

alena2109
2. říj 2017

@ploutvicka59 nejhorší je, když spory mezi dospělými ( rodičema) odnášejí děti :(

frndafrrr
2. říj 2017

@ploutvicka59 Kdyby přítel dopravdy chtěl a soudní je to dáno,tak syny vídá...

ploutvicka59
2. říj 2017

@alena2109 buhvi,co dětem vypráví druha strana...Cekam prvni,on třetí...Prvni holku..Nevim,jakej bude..ale jako tata funguje u toho čtyřletého na stodeset procent..

laska.nezna.hranic
2. říj 2017

@kristypetrusevska - jestli si chceš popovídat, klidně napiš do SZ. padají tu dost zajímavé názory, žasnu, že od žen - matek. právo bez povinnosti neexistuje. pokud se otec nestará, jak má, sám se o svá práva na zasahování do života své dcery připravil. samozřejmě nevím, zda je to tak z jeho vůle nebo mu jsou ona práva i přes zájem s dcerou být upírána, ale pokud je to, jak píšeš, je tvůj postoj pochopitelný. ale těžko říct, jen vy dva znáte pozadí a každý z vás má svou verzi... tohle těžko soudit, ale chápu, jak ti je, taky mám zkušenost 🙂

ploutvicka59
2. říj 2017

@frndafrrr tak ano..jenze ta od čtyřletého hraje na to,ze nemame momentálně auto a ze neni vhodne,aby malej jezdil autobusem..Nechavame to lezet do stredy kdy rekla,ze se ozve podle toho,zda nebude mit nejaky plan..Pokud bude opet zmena,sam rekl,ze ji nahlasi na socialku,ze mu brani v kontaktu se synem...

blahova_andrea
2. říj 2017

@frndafrrr to sice jo, ale kolik otců si bude brát dítě od matky násilím? přijede s policajtama a dítě si vystresované odveze s brekem? :-/ bohužel matek, které jen berou peníze a dítě nechtějí dát je taky dost. ne jen mužů, kteří nechtějí platit ☹

blahova_andrea
2. říj 2017

@kristypetrusevska no máš dvě možnosti. buď vymáhat alimenty a dál si nechat zasahovat jednou za čas do života, výchovy. nebo mu zkusit navrhnout, že po něm už nebudeš nic chtít a necháš ho zbavit otcovských práv. nebudeš mít peníze, ale budeš mít klid. ale nevím jak složité toto právně je :-/

zuzkaasteli
2. říj 2017

Tohle.jsem.resila loni,na penezich jsme se dohodlibi bez soudu,ackoliv vzhledem.k.jeho prijmum je to almuzna. O malou prestava jevit zajem,i kdyzbji muze videt po domluve kdykoliv. Je to tezky,ale ver ze rozcileni pomine a zivot pujde tak.nejak dal

hesstia
2. říj 2017

to jsou zase řeči toto 😀 .... já se taky poslední 4 roky potýkám s dotazy typu: a proč jsi si s takovým hajzlem to dítě dělala??? všichni sex provozujete jen za účelem plození, takže 2x,3x za život, že ano?.... 12 let jsem brala antikoncepci a prostě se stalo... a lidi se do mě akorát naváží, že jsem ji vybrala otce kre****.. on byl jako partner celkem v pohodě, až když jsem mu oznámila danou věc, tak obrat, že jsem nestačila čumět.. to jsem ji měla dát pryč? tohle fakt vypustí z pusy jen ženská, co nezažila.... ono by jste dámy někdy koukaly, jak vás partner dokáže překvapit i po 10 letech šťastného soužití a udělat věci, které by jste do něj neřekly... upřímně za vás doufám, že vás nikdy nic takového ale nepotká....
jinak k pisatelce: já ho nedávala do rodného listu, takže o starost méně, neplatí, nestará se, nemíchá se mi do ničeho, začal se "zajímat" až před rokem a to tak, že 4x za rok se za námi zastaví, na jednu stranu jsem ráda, že malá ví aspoň, kdo je její otec, na druhou stranu mě akorát pokaždé vytočí do vývrtky, ale kvůli malé to skousnu, ona je spokojená, když ho vidí... otázkou je jak je tvoje maličká stará? já si myslím, že kdyby začal ten náš "tatínek" jezdit dříve, tak je u nás taky problém, v určitém věku lidi, které vídala sporadicky měla po nocích pak děsy, stres apod... já se nakonec rozhodla mu nebránit v tom holku vídat, nechám to prostě na ní, ať si časem zjistí, jaký je její tatínek a jestli ho chce sama vídat, v nejhorším případě ho třeba v 10ti letech pošle někam, v nejlepším se z něho přeci jen nějakým zázrakem stane milující otec... každopádně se řiď sama sebou, ovšem z rodného listu ho dostaneš jen s jeho souhlasem a tuším, že by ho hned i musel někdo nový nahradit, anebo by musel mít veliké problémy (drogy, velké kriminální postihy atd) aby ho soud vymazal bez souhlasu...tak nebo tak, jestli je to až takový hajzl jak píšeš, si myslím, že když mu začneš sama od sebe bránit holku vidět, tak se soudu nevyhnete s tím, že mu pravděpodobně ještě navíc stanoví dny návštěv, kterých bude určitě víc než jak zatím jezdí teď... asi ani nemám radu, věřím, že to musí být těžké... ☹

sweet81
2. říj 2017

Já žasnu nad vámi dámy. 😲

tulikiss
2. říj 2017

otcovsky prav nejde jenom tak zbavit a to ani v pripade souhlasu otce. vzdy se berou zajmy ditete. a v zajmu ditete je " klidne mit na hov.o otce, ale aspon nejakeho". navic uz z Listiny zakladnich prav a svobod prameni pravo na vlastni sebeurceni a k tomu u deti patri pravo znat sve rodice. Otec by musel byt kriminalnik nebo nejak ohrozovat dite a jeho zdravy vyvoj. Takze bohuzel, ani to ze otec neplati neni duvod k tomu zbavit ho rodicovskych prav. ☹

luckamarcu
2. říj 2017

@kristypetrusevska psala jsem ti zprávu, pokud chceš ozvi se...

luckamarcu
2. říj 2017

@hesstia přesně tak...souhlas s tebou... Někdy mě přijde... ze některy baby se rodí přímo ukazkove vychování, jim by se to přece nestalo... Neboť proběhl důkladný doslova knižní výběr partnera a vše maji nalajnovany a nikdy neudělali nic, co by se vymykalo normě... Takový by mohli ale jednoho dne cucet... co se vše může stát nebo z někoho vyklubat ikdyz to vypadá dobře... Každopádně naivkam zdar... A když nikomu nechcete pomoct tak aspoň nemoralizujte...

amazonka.k
2. říj 2017

@ploutvicka59 Nerespektuje neexistuje, má na to ze zákona právo, takže pokud mu ho nevydá, stačí pokaždé zavolat policii, nebude to tak respektovat párkrát a jediné čeho tím docílí je to, že svěří syna do péče příteli. Je tím sama proti sobě. Podle toho co píšete je přítel asi příliš velký dobrák a je zvyklý zatnout zuby.

laska.nezna.hranic
2. říj 2017

co na mém příspěvku bylo urážlivého nebo provokativního, že byl "upraven"? Koníku, ty to vedeš... 👎

eviicka
2. říj 2017

@amazonka.k jak už to tu padlo - rozumný a slušný chlap v zájmu dítěte často raději ustoupí, protože tohle tahání přes policii dítě akorát odnese ☹.

simkrk
2. říj 2017

S otcem od dcerky jsme taky od sebe, ale plati a venuje se ji jak to jen jde, je to hnusny ale kdyby neplatil nedala bych mu ji... Jako nebudu platit vse ja ze pak si ji veme a ja mu budu davat sunar, pliny, ubrousky, presnidavky atd :/ at se stara, meli jsme jit k soudu ale nakonec jsem to zrusila... Takze bud se o ni postaras sama, bez jeho a jeho financi nebo s jeho financema a nim :/ nebo u soudu jenin nak sverit dite do tve pece s tim ze nemusi platit a nebude ji vidat, ale na to by musel pristoupit..a nevim jak se to u toho soudu resi.. 🙄🙈

dominikaromanova
2. říj 2017

@ploutvicka59,
asi jsem úplně nepochopila Tvůj příspěvek k této diskusi. Tak nějak nevím, co má situace Tvého přítele společného se situací autorky, nicméně, jestli platí „řádně výživné na děti“ a je problém se stykem, řešila bych to přes soud, a ne zde. Tvůj příspěvek se netýká dotazu autorky.

dominikaromanova
2. říj 2017

@laska.nezna.hranic,

cenzura, bohužel to není poprvé a předpokládám, že ani naposledy. Svoboda slova je zde administrátorkám občas cizí. Stačí Tě nahlásit a jsi v …..

dominikaromanova
2. říj 2017

@kristypetrusevska,

zákon o rodině a bohužel ani žádný jiný právní předpis neumožňuje rodičům zříci se vlastního dítěte.
V případě, že je rodič rozhodnutím soudu zbaven rodičovské zodpovědnosti vůči dítěti - například z toho důvodu, že rodič o dítě dlouhodobě nepečuje ani se o něj nijak nezajímá, neplatí výživné apod. - přestává sice být zákonným zástupcem dítěte, ale nadále má vůči dítěti vyživovací povinnost - alimenty (výživné) tedy musí platit stále.

Jediným způsobem, jak se zbavit vyživovací povinnosti vůči dítěti, je zažádat o popření otcovství nebo dát souhlas s osvojením dítěte - k osvojení může dojít například v situaci, kdy se (zpravidla) matka dítěte znovu provdá, její nový partner má zájem dítě osvojit (adoptovat) a biologický otec udělí k osvojení souhlas.

V případě osvojení je osvojitel zapsán do rodného listu dítěte jako jeho otec a přechází na něj vyživovací povinnost vůči dítěti. Biologický otec dítěte, který dal k osvojení souhlas, pak již výživné na dítě platit nemusí.

Co se popření otcovství týče, je možné tak učinit nejpozději do tří let věku dítěte. Po uplynutí této lhůty už může návrh (žalobu) na popření otcovství podat pouze nejvyšší státní zástupce. Ten to udělá jen tehdy, pokud by to bylo pro dobro dítěte.

rybamrazena
2. říj 2017

Dítě si vybírá oba rodiče. Je úplně jedno, jestli je matkou kráva a otcem vůl. Byla to volba toho dítěte. Tak ji laskavě respektujte. To, že někdo nesnáší svůj protějšek, je čistě jeho problém. Pro hlásiče a adminy - pes, kočka, orangutan, lenochod, tygr, sitatunga....

linee
2. říj 2017

@kristypetrusevska vidim, ze tady opetcekas radu a pomoc a dockas se ve vetsinou jeste podrezani vetve🙄 tady totiz rodi vsichni deti jen se supermuzi, vis?😅 (trochu na odlehcenou).
Neznam pozadi vaseho problemu, jen reaguji na tvoje dotazy.

Musis resit dve veci - neplaceni vyzivneho (domluvit se s nim a nebo soud, nebo podat trestni oznameni) a pak nestykani se s otcem.Jak se stavi on treba k tomu, ze to vyzivne neplati?

At je situace jakakoliv, tak ma na to opravdu pravo. Pokud mu to zakazes, muze se on obratit na soud a soud stanovi, kdy ji bude moci vidat.
Popravde si myslim, ze to mas takto lepsi, protoze malou vidi po 3 mesicich. Soud muze stanovit treba co tyden a nebo jednou za dva tydny, a to dokonce, ze i bez tve pritomnosti. Takto muzes byt aspon u toho a asi je v teto fazi lepsi, kdyz do toho nezatahnes urady, protoze by se to mohlo obratit ve tvuj neprospech. Navic muzes byt u toho, rict si sama "pravidla" - treba,ze se potkate na neutralni pude jako obchodni centrum, hriste a pod.

dominikaromanova
2. říj 2017

@tulikiss,

můžeš zde prosím napsat v kterém "§" Listiny základních práv a svobod je přesně napsáno to co zde uvádíš? Stačí, když napíšeš ve které Hlavě zákona č. 2/1993 Sb. to je, děkuji.