3měsíční málo pije, málo přibírá, co s tím?

pisisvori
3. říj 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost nebo poradí. Dcera se narodila s váhou 3950g...kojení začalo krásně už 3 den přibrala a přibírala 250-300-400g týdně do 2 měsíců. Z porodnice šla 3800g v 9 týdnech měla 6250g(průměr 270g týdně), ale od té doby se přírustek snižuje až na 110g / týden...průměr za poslední 3 týdny je 145g. Ale hlavně, když jí kdykoli zkusmo zvážím kolik vypije tak max 110(130)...většinou 80-90ml, což pila už ve 3-4 týdnech a je to podle mne hodně málo na její váhu a věk. Pije po 3 hodinách ve dne v noci a častěji nechce většinou ...u prsa buď blbne = kouká kolem, směje se na mě....nebo se vzteká a vůbec kněmu nechce. Zkoušel jsem i flašku se Sunarem, ale vzala si ji jednou a vypila taky jen 80 a pak už vždy odmítala i když to třeba bylo 3,5 hodiny po jídle, takže hlad by mít měla. Vůbec nevím co s tím.

mysonek
3. říj 2014

Myslím, že to zbytečně řešíš. Děti po 3 měsíci přibírají již většinou méně a navíc 110g/týden je dolní hranice týdenního přírůstku i pro děti do 3 měsíců. I když u nás to bylo obráceně, malá do 6 týdnů přibírala kolem 110g/týden, pak i kilo měsíčně. A kojené děti mohou přibývat i méně, pokud jsou spokojené a dostatečně močí. Přestaň dceru vážit, akorát se tím budeš stresovat. Pokud má alespoň 6 pomočených plen denně tak pije dost. Navíc pokud by ti přibývala dál tím tempem co na začátku, tak bude v roce pěkný cvalík.

tilee
3. říj 2014

Já teda nevím, ale pokud nestrada, je veselá, procura vám 6-8 plen denně, tak bych to vůbec netěšila. Všechno nejde přepočítávat podle tabulek. Me malá přibrala kolikrát i 1,2 kg za měsíc, teď naposledy 700g. Myslím, že si sama vezme kolik potřebuje, ale jestli si nejste jistá, tak je tu skupinka laktační poradkyně, tak se zkuste zeptat nebo pak vaší doktorky.

pisisvori
autor
3. říj 2014

Ještě přidám, že v noci pije líp...přes den je celkem spokojená a když nespí vydrží docela sama s hrazdičkou. Pláče jen když se jí chce spát ...jen večer máme už od 3 týdnů řev a řev a řev a usíná i 3 hodiny. Čůrá i kaká dost.🙂.

pisisvori
autor
3. říj 2014

@mysonek první dcera v tomhle věku přibírala i 340g za týden pak 200-250g do 6 měsíců....pak za dalších 6měsíců přibrala jen 1kg, takže v 6m měla 9400g a v roce 10200g...porodní měla stejnou jako tahle🙂 3950g a od toho roka je spíš hubená🙂...rozhodně ne cvalík🙂.

matfyz
3. říj 2014

Vahove tabulky jsou k nicemu!!
Taky snis kazdy den ke kazdemu jidlu stejnou porci?! Ja si myslim ze ne.Pokud ma dost pocuranych plenek,je vesela,zvidava...tak jasej!!
MAS ZDRAVE,VESELE A PROSPIVAJICI DITE🙂

pisisvori
autor
3. říj 2014

@matfyz ano každý den nesním stejnou porci, ale nejsem kojenec a pokud je průměr 180 na její váhu a věk a ona kdykoli jí zvážím vypije 80-90 max. 100 není to, že jednou vypila málo☹. A hlavně jde o to, že se ten přírustek už 4 týdny snižuje a snižuje a snižuje....a co když bude najednou ne 140, ale 80 za týden?

rioko
3. říj 2014

Syn má 4 měsíce a vypije běžně jen 90 vyjímečně dá 120 a neřeším, prospívá, hlad nemá tak mu to stačí, má 6 kg a 63 cm

pisisvori
autor
3. říj 2014

nebo ne 80, ale 0 nebo ještě zhubne???? toho se bojím a ráda bych tomu předešla. Není to přece o váze u kojenců, ale o celkovém prospívání a vývoji celého organismu a když nepříbírá tak prostě neprospívá☹. Kdybych ji zvážila a ona jednou vypila 170 a pak 3x 90 tak to vůbec neřeším, ale tak to není....☹. Bohužel s tím asi nemám šanci nic dělat jen čekat a doufat, že to stačí a že to níž nepůjde pod těch 100-150g/týden.

pisisvori
autor
3. říj 2014

@rioko že má 6kg je nic neříkající číslo, jde o to kolik přibírá? Taky jen 110 třeba?

mysonek
3. říj 2014

@pisisvori průměr není 180ml na její váhu a věk, je to 150 až 180, tudíž 180 je spíš horní hranice. Krom toho od 6kg už to může být i méně. Opravdu plašíš zbytečně, přírůstky i kolem 100g jsou v pohodě (toto je informace z učebnice pediatrie, co mám doma z doby studia). Pokud mi nevěříš zeptej se svého pediatra. Navíc děti mají růstové spurty a může se stát, že dítě za týden jen minimálně přibere a víc vyroste. Vážit dítě po každém jídle nebo i každý den je fakt nesmysl.

kaijko
3. říj 2014

Moje malá pila do příkrmů 90ml. A do toho měla reflux, takže i něco vyblindila.. A přibývala stejně jako Tvoje malá 🙂 Byla nejmenší prcek ve skupině co tady máme.. První dr to neřešila-váha nešla dolů a malé nic nechybělo.. Byl prostě drobnější mimi.. Když jsme dr změnili, tak ta to řešila, ale jen díky tabulkám a na ty já nevěřím 🙂 Každý dítě je jiný a o hladu určo dobrovolně není 🙂 Od příkrmů začla jíst, tak že to vše "dohnala" a papá mi pořád krásně.. Teď je mezi "nejtěžšími prcky" ve skupče 🙂 Jestli je malá spokojená, tak bych se vyprdla na vážení, to je akorát na palici..

berenika39
3. říj 2014

@pisisvori ten přírustek úplně vypust z hlavy. je kojená. nebude to pořád stejné...čísla, čísla, čísla..k ničemu.
Kojené tříměsíční dítě má jenom za úkol: pít, být spokojené, čůrat přiměřeně - počet plenek - a NEHUBNOUT.
Jinak jestli přibere deset dvacet nebo sto, je opravdu ted jedno. I stagnace nějakou dobu je ok, stále se tvorba mléka a její potřeby slaďují.
jestli přibírá, by´t malinko, je všechno v cajku🙂

pisisvori
autor
3. říj 2014

@mysonek no doufám, že plaším zbytečně🙂🙂. Nevážím jí před a po kojení už dávno...jen od té doby co šel přírustek dolů a dolů a dostal se z 210 na 150....a méně jsem to zase zkusila a zhrozila se, když jsem po 5 té (za několik dní) navážila jen 80...Jinak jí vážím každý den ráno....a počkám jak to dopadne příští týden u dr. na kontrole ve 3 měsících.

pisisvori
autor
3. říj 2014

@kaijko o taky si říkám, že to třeba bude obráceně než u první, tak pak příkrmy nechtěla a začala lézt, chodit...a přibrala necelé 1kg za 6 měsíců od 6m do 12m🙂...tak tahle třeba bude přibírat teď rovnoměrně a papat hezky mrkvičku....nebo holt bude hubeňour🙂. Je mi jasné, že nutit jí jíst nejde 🙂 a nemá smysl ani teď ani později🙂.

pisisvori
autor
3. říj 2014

A taky jsem sice psala, že je přes den spokojená, ale poslední asi 3 dny se mi zdá, že kňourá víc a když v kočárku spí 1,5 tak první půl hodiny usíná s kňouráním a poslední půl hodiny se probouzí brečí minutu, pak na minutu usne a zase minutu brečí na 2 minuty usne...když jsme jí předevčírem vytáhla a v polospánku nakojila...spala ještě další hodinu a v klidu....tak nevím, jestli věkem nebo má hlad...ale sakra když má hlad tak by se snad napila ne?🙂

kvakuska
3. říj 2014

@pisisvori buď klidná, pokud je malá spokojená a dost čůrá, tak není co řešit. Já jsem kojila a v noci odstříkávala, protože malá v noci odmítala budit se kvůli jídlu. Přes den pila krásně po třech hodinách a nikdy nevypila víc jak 120 (ani z prsa ani lahvičkou odstříkané mléko), a nevypije víc mlíka ani teď, když má 13 měsíců. Prostě 120 je maximum, víc tekutin naráz asi její žaludek nepojme. Od mala přibírala na spodní hranici křivky, nutili mě budit ji v noci, svlíkat apod., aby se probudila a pila, vykašlala jsem se na všechno, malá prostě celé noci prospala, já jsem v noci odstříkala, přes den jsem krmila co 3 hodiny (7 jídel), max 100ml, a byly jsme spokojené obě. Ne každé dítě se dá nacpat do tabulek.
Také si uvědom, že ve třech měsících už má mimčo také trochu víc pohybu. A také už je chytré, kdyby mělo hlad, tak si jídlo vyřve.
Navíc počítej:
- v devíti týdnech 6250g
- rok má 52 týdnů, takže ti jich zbývá 43
- když bude příbírat co týden 100g, tak ve zbývajících 43 týdnech přibere 4300g
- 4300 + 6250 = 10550g bude mít v roce ... to je slušná vaha, ne?
A také se říká, že v půl roce by dítko mělo vážit dvojnásobek porodní váhy, čili tvoje malá 7900g
- v devíti týdnech měla 6250g
- od devíti týdnů do půl roku jí zbývá 17 týdnů
- s příbíráním 100g týdně je to 1700g
1700 + 6250 = 7950g
Přesvědčily tě kupecké počty?
Buď klidná a užívej si miminko 😎

kvakuska
3. říj 2014

@pisisvori ... a ještě jedna rada, na kontrolu ve třech měsících jdi jako seběvědomá maminka, která má spokojené miminko ... určitě tam nechoď jako utrápená maminka, která se stresuje tím, že její spokojené miminko nepapá podle tabulek 🙂

pisisvori
autor
3. říj 2014

@kvakuska říká se, že ve 4 měsících by mělo zdvojnásobit ne? ne v půl roce?

A co když přibere od 6m do 12m 160g za měsíc jako ta první???🙂🙂 Ne to nemá cenu takhle řešit.

pisisvori
autor
3. říj 2014

no mě taky přijde hlavně, že nemá čas prostě jíst a pořád někde něco sleduje (snažím se kojit na stejném místě a v klidu poslední dobou)...a pak když už se jí chce spát tak se vzteká a prso nechce, protože je unavená a pití je práce☹. To samé je večer i když 3 hodiny nepila, tak jak je unavená tak prso nechce a nechce anechce...až když chvilku spí tak se napije

mysonek
3. říj 2014

@pisisvori v půlroce zdvojnásobit a v roce ztrojnásobit porodní váhu 🙂

saminomimino
3. říj 2014

dítě později nabírá méně a pomaleji,navíc příbytek 110g týdně je ažaž,mně děti nabírala kolem 90g týdně,důležité aby nabírali,je jedno co,víhu má dítko krásnou ažaž,pokud je spokoneé prospívá,neřešila bych to,takové tabulkování k ničemu není

saminomimino
3. říj 2014

@pisisvori naco sunar,proboha??Když kojíte malá si vypije co potřebuje,jde o složení mléka,neže jednou něco říká tabulka, nebo lékař,MM je unikát,je hutné a zasytit dítě může i 50ml

saminomimino
3. říj 2014

@pisisvori a co by se stalo že přibude jen 80g za týden????!!!,váhově je nadprůměrná,důležité je že nabírá,strašně řešíte úplný nesmysl,až začně hubnout a být nemocná řešte to,ale myslíte že vám bude nabírat 260g týdně přesně až do puberty,trochu méně číst tabulky a dívat se na dítě,že řve a má projevi asetivity nesouvisí s hladem,ale s tím že dítě roste vnímá a mnění se,vždy se to obvkyle zhoršuje protože už postě není nvorozenec terého zajímá jen spánek a jídlo

saminomimino
3. říj 2014

podle slavných tabulek by naše 3 letá dce byla nasmrt nemocná možná už i mrtvá,narodila se ajko 3 kilová v 3 letech má 11,8kg 😀 po narození nabírala ukázkově,pak méně a méně jedla,je zdravá spokojená veselá a živá až moc.....díky bohu že tabulky neřeším a že můj pediatr se dívá na dítě jako na unikát a ne jako na řádek v tabulce

saminomimino
3. říj 2014

@pisisvori a když to půjde týdně pod 100g tak cobudete dělat,napíchnete jí kapačku nebo ji budete nacpávat jak husu??Jste lehce šílená 😀až paranoidní,moc jste tomu propadla,má krásnou váhu,tělo má rezervy proto už nebude nabírat tolik,vždyť by vám v roce vážila 20klilo,klíííd tělo ví cí dělá

pisisvori
autor
3. říj 2014

@saminomimino promiň to, že je dítě spokojené a dobře spí a jídla se nedožaduje bohužel v tomhle nízkém věku není jediný ukazatel toho, že jídla má málo...to každý pediatr potvrdí...stejně jako dítě může přibírat 350 týdně a brečet a nespat celý den. A čekat až bude nemocná a nechat to tak trochu divný postoj. Není to tak, že bych nic jiného neřešila a byla z toho celá pryč...chtěla jsem názory... a postřehy ...třeba některé děti nebavilo pít a něco pomohlo....chtěla jsem slyšet, jestli má někdo zkušenost, že to přešlo nebo se to naopak zhoršovalo a c s tím dělali a i názory, které řeknou není třeba to řešit....ale dívat se že hubne a neprospívá a nic nedělat to nemíním.
Mít 11,8kg ve 3 letech není tak hrozné pokud rodiče mají 150cm a 50kg a dítě měří 85cm🙂

saminomimino
3. říj 2014

vy máte vše přesně spočítné,nene dcera má vysoké rodiče,a díky bohu normálního pediatra
A myslím že pokud je dítě spokojené zdravé a jí tak mu nic nechybí i když nepřibírá podle tabulek..
mám 4 dítko,nemám sice na děti patent,ale kažé mé dítě bylo originál,malé tlusté velké i hubené,ale vždy hlavním měřítkem bylo zda je spokojení a zdravé,i když mělo i jen dva měsíce 😉

pisisvori
autor
3. říj 2014

@saminomimino A Sunar jsem zkoušela proto, abych viděla , jestli prostě není líná tahat (jsou takové děti) a jestli když jí to poteče nevypije najednou 180.....a tak vím, že tím to není a že prostě víc sama asi nechce a nepotřebuje.

pisisvori
autor
3. říj 2014

@saminomimino to vám závidím, že máte jen spokojené děti🙂...moje první dcera přibírala dobře, měla veškerou péči....ale spokojená nebyla a nikdo nevěděl proč...prostě přes den nespala a neustále brečela, chtěla se jen nosit a vyžadovala absolutní pozornost....od 18m je to zlaté hodné šikovné dítě co se skoro nevztekalo... a nic nebylo špatně...od 6m do roka skoro nejedla(začala lépe až po roce s normálním jídlem) a jak jsem psala přibrala ani ne 1kg za půl roku...od roku je poměrem váha/výška vždy po 50percentily i okolo 10 a nikdy jsem to neřešila...nikdy jí do jídla nenutila....
tohle je trochu jiné...kdo chce pochopí🙂

pisisvori
autor
3. říj 2014

a jsou stavy jako bojkot kojení.....tak jsem si říkala, jestli někdo nezažil a neporadí...taky jsem před týdnem dostala první MS a některým dětem prostě pak mlíko nechutná....