Fanatismus okolo kojení a dlouhodobé deprese

arwen_arina
6. únor 2017

Píšu sem příspěvek, protože už nevím,jak dál. Rodila jsem v říjnu plánovaným císařem a kojení jsem neřešila, taky jsem o tom nic nevěděla (nemám v rodině maminku ani jinou ženu, kamarádky jsou všechny už před důchodem nebo v důchodu). Dcerku mi asi osm hodin po porodu (v celkové anestezii) přinesli a hned nutili do přisání, nešlo to kvůli špatnému tvaru bradavek. Tak mi táta a manžel přivezli kloboučky. Bylo to ještě horší,malá řvala,já celá bolavá po operaci,do toho hormony. I teď zpětně se celá otřesu:((. Nejhorší bylo jít žebrat o příkrm, ty sestry fanatici pořád ať kojím...dopadlo to tak,že malá nepřibírala,dostala žloutenku a já celé dny probrečela a každý den prosila manžela, ať nás odveze domů,dokonce to došlo tak daleko,že jsem v porodnici uvažovala o sebevraždě:( O tom,že vztahu s dcerkou to mučení každé dvě hodiny nepřidalo,ani nemluvím. Když nás pustili (ukecala jsem jednu hodnější sestru,aby jí před kontrolou nalila sunarem), doma jsem.okamžitě nasadila UM, přestala kojit,ale bohužel pravé prso mi ty expertky rozkojily,takže jsem dostala zánět. S holkou se to srovnalo,po UM je spokojená a úžasně hodná, ale bohužel mně zůstaly deprese,nemůžu se z nich dostat, skončila jsem na AD a výsledek je,že už nechci další děti kvůli tomu fanatismu okolo kojení. Proto se ptám,proč se sakra v 21.století žena nemůže svobodně rozhodnout,jestli chce nebo nechce kojit? Klidně,ráda bych si do porodnice to UM koupila, jestli jde náklady...ale proč proboha tohle? Málem mě to stálo život (a to jsem před porodem nebyla ani trochu labilní,prostě jsem do toho martyria s kojenim byla normální veselá ženská). Dostávám se z toho pomalu,ty deprese tam pořád jsou,dokonce tak,že mě občas nutí si přihnout ze sklenky víc,než bych měla,noční můry jsou na denním pořádku. Prosím všechny,které mají podobnou zkušenost,aby mi napsaly,že v tom nejsem sama,jinak už nevím:(

lili_liska_z_lesa
7. únor 2017

@panickatlamicka kdyz to v praci jde,tak to je fajn🙂 ja jsem ucitelka,takze by to moc nefungovalo...ale i tak...myslim,ze se male nic zásadního nestalo,kdyz je na UM 🙂

panickatlamicka
7. únor 2017

@lili_liska_z_lesa. takg jasne, ze nestalo. On je asi problem v tom, ze si nektere nekojici maminky mysli, ze prave toto se jim snazi kdokoli vsugerovat, tedy ze jejich dite na um ,,trpi". A paranoidni apokalaypticky scenar se v hlave takove hormony zmitane sestinedelky zrodi hned. 😀 Pritom jsou jen predkladana fakta.

lili_liska_z_lesa
7. únor 2017

@panickatlamicka prave...a jeste se to lisi generace od generace,ted se spis doporučuje kojit,za meho detstvi nam skoro vsem davali feminar...stejne by me zajimalo,jestli nekdy veda pokroci tak daleko a vymysli mleko skoro totozne s mm 🙂

hop_ita
7. únor 2017

To je ode zdi ke zdi. Nikdo tady netvrdí, ze by se neco zasadniho melo stat!!! 😀 dite nerve hlady, pribyva, prospívá, matka je v klidu, pohoda. Ja taky vecer prikrmuju, ptze jsem se dostatecne nerozkojila, nebo jsem to mozna zbytecne brzy vzdala, to je fuk, jsme spokojeni. Byla jsem smirena i plne s um a to jeste pred porodem. Po porodu jsem v to, ze se jeste rozkojim skoro nedoufala. Zadna tragedie by to nebyla. Nikdy by me ale nenapadlo um nejak vyzdvihovat a mm zatracovat a degradovat 😀 proste z toho mam pocit, ze většina nekojicich matek si to potrebuje neustále obhajovat a to predevsim pred sebou, delat z nouze ctnost. Lepsi by bylo hodit to za hlavu a radovat se z miminka, ze mu chutná. 😒

mialagia
7. únor 2017

@astyna Vždyť já jsem jí přeci psala, že určitě udělala maximum, tak proč si něco vyčítat a navíc v sobě živit takovou nenávist vůči kojícim a mm..pokud by to nevyšlo mě a nebylo od toho daleko, tak bych tedy takhle nebrojila proti mm a kojení, ani kamarádky co nekojí nejsou takhle vzteklé jako zakladatelka..já prostě vpodst.žádný fanatismus kolem kojení nevidím to jsem chtěla sdělit..a jednodušší to taky vždy není..najít soukromí venku kde nakojit např. byl stále oříšek..

lenatu
7. únor 2017

@hop_ita přesně ! Já taky nechápu proč se to tolik řeší.. já si taky malovala jak budu kojit a houby.. ale nepřijde mi špatné jak kojení tak umělé mléko.. jako když to nejde tak to nejde a nenapadlo by mě někoho odsuzovat tak, jak jsem se s tím setkala já :-/.. já nevím jestli si některé maminky tím léčí komplexy ale je to hrozný.. to je stejný jak když někdo řekne že kojit skoro 2 leté dítě je úchylné... Já si myslím že to je každého věc, nechápu proč to ty lidi tak řeší.. asi znuděná společnost..

izz76
7. únor 2017

Nejvíc řečí kolem kojení,mají nekojící,pouze v jejich hlavách žije kojosekta,kojofanatismus a podobné blbosti. Aspoň tady v těch diskuzích je to vidět,ta potřeba polemizovat o kvalitě a prospěšnosti mm,kritika dlouhokojících o kojení na veřejnosti ani nemluvim... To fakt nepochopim.

sonia79
7. únor 2017

Ahoj , můžu se zeptat proč jsi tedy původně usilovala o to se rozkojit, nebo tedy rozdojit jak říkáš ty, když je podle tebe UM lepší varianta pro tvé mimčo než mléko mateřské ? To mi nějak hlava nebere a nezlob se, ale tohle celé zavání velkým komplexem z toho, že ti to s kojením nevyšlo .

naste
7. únor 2017

@astyna Nevěřím tomu, že zrovna v Krči, kde mají laktační ligu, sestry smějí samy od sebe nabízet dokrm UM. Pokud nabízejí, tak to mají napsané od doktora, že tomu kterému dítěti můžou dát dokrm UM.

gracinka7
7. únor 2017

Samozřejmě že máš právo se rozhodnout, jestli kojit chceš nebo nechceš. Mám dvě kamarádky, které kojit nechtěly, do porodnice nastoupily s umělým mlékem, řekly, že kojit nebudou a nikdo je nenutil. Sice na ně někteří lékaři koukali skrz prsty, ale nikdo jim nic nevyčítal.
Ale na druhou stranu je logické, že ti sestry přinesly malou na přisátí. Ty jsi dopředu nehlásila, že kojit nechceš a mateřské mléko je pro dítě nejlepší.

msimankova
7. únor 2017

@panickatlamicka nojo, protoze nekojicim je vysvetlovano, jak jejich dite trpi 🙂 Ja furt slysela, jaka je moje mala chudak, kdyz nemuze mit mliko od maminky.

Ale jak jsem psala vyse, osobne nechapu ani jeden tabor.

rehulev
7. únor 2017

Myslim ze autorka je hodne psychicky labilni a nevyrovnana a mela by se lecit. Jen se schovava za to kojeni-nekojeni. Nejdriv pise, ze chtela kojit a udelala pro to vse, pak pise ze nebyla vlastne az tak rozhodnuta, ze bude kojit, ale chtela to zkusit a pak o par prispevku dal napise, ze jediny co si vycita je, ze si nevzala Sunar uz do porodnice a ze lituje, ze si kdy nechala dite vubec prisat a ze se ji z matek kojicich deti zveda zaludek...😲 Jako pardon, ale autorka vubec nevi co chce. O sestrickach pise jako o fasounkach, ktery ji nutili nasilim kojit, a ze ma z toho trauma....😂 Mozna kdyby rekla hned, ze kojit nechce, tak by se sestry nemuseli tak snazit rozkojit nekoho, kdo o to evidentne vubec nestal. A druhy dite by si vazne mela rozmyslet,

alicie_k
7. únor 2017

Holky jen taková menší poznámka a možná off-topic, ale mám doma knížku z roku 1987 První rok dítěte a už tam je názor, že pokud lze, ať maminy raději kojí. A vůbec se mi ta knížka celkem líbí, je tam u všeho popisovaná taková zlatá střední cesta 🙂
Říkala jsem si, že si počtu jen tak ze srandy, co se doporučovalo v době mého narození, ale celkem se mi to líbí 🙂

ajja87
7. únor 2017

Ahoj,taky se tady nechci do nikoho navažet, každého je to rozhodnutí jestli chce kojit nebo nechce nebo to někomu opravdu nejde,ale ja jsem šťastná za to, že můžu kojit.Chapu i nazory, že si můžete naplánovat čas atd.,ale jen ta představa, že musím dělat furt čerstvé mléko mě děsí 😁takhle ho mám stále u sebe čerstvé a se správnou teplotou😁je pravda, že je tím člověk trochu omezen, nemůžu si na delší dobu odejit a třeba se bavit atd. ale přece jsem si nepořídila dítě jen na okrasu a věděla jsem, že tim bude omezen i můj volný čas.UM jsem dávala dvakrát, když jsem byla ve špitále na kapackach a podruhé, když jsem si myslela, že jí moje mléko nestačí, obojí jsem obrecela,ze nejsem schopná se o vlastni dítě postarat.A myslím si, že není nad hezčí pocit, když se dítě přisaje a pak když se pustí a usměje se na vás.Taky jsem se kojení strašně bála a teď se bojim,abych mlíko neztratila.😁

komive
7. únor 2017

@rehulev No vy jste ale diagnostik na dalku 😀

kika_21
7. únor 2017

@rehulev Tak to je přísné... Asi není lehké říct, že nechceš kojit-to musíš být už osobnost, abys tohle v nemocnici řekla,ale to není každá žena,že...Klidně ať má děti, je přemýšlivá a to je dobře.

somalicats
7. únor 2017

Tohle píšu jako matka 3 dětí, které jsou všechny "odkojeny" UM. Poprvé jsem neměla tolik informací, co dnes, na šestinedělí mě taky sestry celkem "dlachnily", takže kojení 14 dnů a pak přechod na UM, protože co ze začátku stačilo, tak po 14 dnech už ne. Podruhé jsem rodila akutní sekcí, paradoxně se mi mléko spustilo už třetí den, ale naprosto stejný scénář, jako poprvé. V technice chyba nebyla, kontrolovala mne i laktační poradkyně, pila jsem kojící čaje, dokrmovala cévkou, vše marné. Nicméně já už byla předem připravená na to, že to kojení možná nepůjde, ale chtěla jsem to aspoň zkusit, takže nějaké extra zklamání se nekonalo. Potřetí totéž v bledě modrém, jen šlo o přirozený porod, okamžitý bonding a v porodnici s malou neustále v posteli tělo na tělo, doma taky. Takže řeči těch, co tvrdí, že se rozkojí každá, až tak pravda nebudou, já přecházela na UM vždy ve chvíli, kdy mi děti i po nakojení plakaly hlady. Podotýkám, že jsem kojila na přání, šátkovala... Nicméně to, že mi nebylo dopřáno kojení neznamená, že budu skrz prsty koukat na ty šťastější, kterým se kojení daří. Prostřední dcera byla těžká kolikářka první 3 měsíce, jediné, co jakž takž pomohlo, byl přechod na speciální UM, koliky skončily ve chvíli, kdy začala být více pohyblivá. Navíc vyžadovala UM co 3 hodiny ve dne v noci, takže ani to "celonoční spaní" u ní nehrozilo 😀. Zbylé dvě dcery nebyly tak náročné, ale v noci jsem vstávala a u nejmladší stále vstávám, ač jí je už 10 měsíců, málokdy mi spí celou noc, i když je na UM. To jen pro zakladatelku, že ani UM není taková "pohodička", jak si to maluje. Ano, v řadě věcí je UM výhodou, mohla jsem a mohu nechat děti v péči někoho jiného třeba i několik dní (netvrdím, že to běžně dělám), na druhou stranu cestovat někam znamená tahat s sebou celou flaškovou výbavu (a že my cestujeme hodně a rádi). UM rozhodně není lepší než MM, to bych nikdy netvrdila, na druhou stranu co jiného by kdo chtěl dítěti dát, než UM v případě, že matka nemůže kojit? Já teda nemůžu říct, že bych se setkávala s nějakými negativními názory na nekojení, kamarádky okolo, co mají děti, kojí, když se sejdem, tak holt ony kojí, já krmím z flašky. Rozdíly mezi sebou nevnímáme, všechny dáváme svým dětem lásku a péči a těžko by mezi nimi někdo na první pohled poznal, které je kojené a které ne.
Zakladatelce bych doporučovala vyhledat odbornou pomoc, podle toho, jak píše, bych usuzovala na vážnější problém.

alassel
7. únor 2017

Ja si to ted napsala do porodniho planu,vze chci aby bylo moje prani nekojit plne respektovano

kika_21
7. únor 2017

@somalicats Asi vyhledala-viz AD-předepisuje lékař.Zase bych to ale nedramatizovala-ani to kojení a nekojení-viz Tvůj správný příspěvek-taky jsme to nikdy neřešily-ani na písku...😀

somalicats
7. únor 2017

@kika_21 Antidepresiva jsou jen berlička v těchto případech (navíc často ta nejběžnější předepíše praktik bez toho, aby pacienta odeslal k psychiatrovi). Je otázka, jestli jde o nějakou vážnější poruchu, která bude vyžadovat trvalou medikaci (správně indikovanou), nebo jestli by pomohla psychoterapie. Takhle z toho, co píše, bych si rozhodně netroufla konkretizovat.

rehulev
7. únor 2017

Nemyslela jsem to nejak zle, jen ze autorka si hodne protireci...ja dceru taky nekojila, ale na nikoho nehazim vinu. A kdo jiny by mel rict v porodnici, ze nechce kojit? Prece matka... a pokud se takove zeny boji neco rict, i kdyz to nechteji, to je pak o necem jinem....