Jak pomoci tvorbě mléka, když je miminko v inkubátoru?

sajinakc
19. srp 2019

Zdravím. Malej se mi narodil v 34tt takže bude ještě dva týdny v inkubátoru. Bohužel dostává příkrm protože já nemám mléko takže jsem z toho docela rozhozená. Nemáte někdo nějakou radu jak tomu trochu pomoct? Začala jsem brát homeopatika a mám prý hodně pít. To mi ale nepřijde dost.

amoretspes
19. srp 2019

Homeopatika 5x 5kulicrk vycucat a po vycucat tak půl hodiny.nepit a nejíst,jinak dodržovat pitný režim a odsávat,nejlépe elektricka odsávačka

sajinakc
autor
19. srp 2019

@amoretspes mě bylo řečeno 2x denně 5 kuliček. Odsávat zkouším ale jsou to opravdu jen kapky.

ivannka92
19. srp 2019

Ahoj, a kdy se maly narodil? Je normalni par dni po porodu nemit mliko, me museli taky malou dokrmit a po 3 dnech se to spustilo a ted mam mlika ze nevim co s nim. Jinak me pomahaji teply napoje (kojici caje) a polivky, nejlip vyvary. Drzim palce!

amoretspes
19. srp 2019

@sajinakc ze začátku můžeš i častěji ale 5x denně je optimální,než se začne tvořit samo,pak můžeš podpořit třeba jen 2x denně.
Homeo se nemůžeš předávkovat

pe_tu_ss_ka
19. srp 2019

@sajinakc ahoj, mám narozeného malého ve 32+6tt.. A od začátku jsem cucala homeopatika
1 den každý pokus o odsati 5 kuliček
2 den 5x 5 kuliček
Od 3 dne 3x 5 kuliček.
Pila jsem kojící čaj weleda 3x denně sáček a kojící granulovaný čaj hipp (později dle návodu) že začátku 20 lžiček na 1l vody, 2x denně gravimilk a min 3x denně caro a vodu a polévky.
První dny jsem byla při kazdem pokusu ve sprše a nahřívala prsa a sestřička mi ukázala, že dokud nemám nalita prsa, tak mám dát odsavačku bokem a pracovat ručně (chytit prso spodem do písmene C a že strany ukazováčkem a palcem proti sobě na hraně dvorce a jakoby masírovat a mačkat, dokud nepůjde mlezivo.. První den jsem sbírala od pár kapek az večer po třetinu skumavky. A od druhého dne jsem nosila celou zkumavku a až se mi nalila prsa, tak jsem odsávála co 3 hodiny ve dne v noci.. Jinak to nahrivani prsou jsem praktikovala i doma a pak šla odsávat, když jsem malému vozidla mléko do nemocnice. Denně jsem pak odsala celkem více než 600ml mleziva a pak mléka. Homeopatika a všechno to pití jsem držela ještě několik měsíců doma, protože malý neměl sílu pít, tak jsme dokrmovali přes malíček že stříkačky.. Vše jsme postupně snižovala, až teď v jeho 8m nepiju už ani kojící čaje a ani gravimilk s carem.. A mléko teče pořád, i když už má 3 normální jídla denně. Držím palce, ať jste brzy spolu 🙂

pe_tu_ss_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kuttu
19. srp 2019

@sajinakc me rukala laktacni ored kazdym k9jenim 3 kulicky a pak postupne ubirat az se rozjede mleko,dale uzivat piskvici a benedikt lékařský kapsle a hlavne kojit,kojit,kojit

mnozimese
19. srp 2019

Hodně pít, semtam to proložit kojícím čajem, teoreticky homeopatika ricinus communis... Ale chtělo by to používat prsa. Pokud není přikládány k prsu, pořídit odsávačku. Malej se musí "dopect", aby se to kojení naučil a naučí se ho, ale teď je potřeba pečovat o rozjezd laktace. Pořídit odsávačku, každé 3h odsávat (i když tam že začátku nic nebude, zvedne se to),odsávat i 1x v noci aspoň. Půjde to

ninive211
19. srp 2019

U toho odsávání jde hlavně o stimulaci tvorby mléka, ono nikdy odsávačkou neodsajes tolik, kolik si může vytáhnout miminko, tak to prostě je, ale to odsávání může pomoct tu laktaci nastartovat. Jinak fakt hodně pít, klidně i 4 litry denně zpočátku, já měla pocit, že furt musím pít, furt jsem měla žízeň

ninive211
19. srp 2019

Jinak na rozjezd laktace je nejdůležitější noční kojeni, to se tvoří ten hormon prolaktin, který podporuje tvorbu mléka. Pokud nemáš vůbec možnost kojit přimo z prsu, tak aspoň hodně odsavej právě v noci. Jinak ono taky pár dní trvá, než se laktace nastartuje,není to hned, nekdo má mliko třetí den po porodu, někdo až pátý a do té doby "jen"mlezivo

maurrie
19. srp 2019

http://m.laktacni-poradna4.webnode.cz/news/byli.... Tahle laktacni me zachranila. Mala za 14 dni doma nic nepribrala, byla az apaticka. Brala jsem tu piskavici a benedikt jak pise s tim davkovanim a kazdym dnem bylo mlika vic a vic. Na druhy porod beru rovnou do porodky. Uz je mam koupene 😁

zuzita15
20. srp 2019

@sajinakc taky mam holcicku narozenou ve 34tt a nemela jsem ze zacatku mliko, navic tyhle maly prdolky nemaj ani silu poradne sat, ale povedlo se mi to, ted je ji rok a porad kojim 😉 v porodnici jsem prvni 3 dny nemela skoro nic, dokonce jsem jednou nebo dvakrat ani neodevzdala zkumavku pro malou, proste jsem nic nevymackala, dalsi 3-4 dny jsem vymackala rukou tak 1/3 zkumavky, pak jsem vyfasovala odsavacku (hura, uz jsem mela ta prsa rozmasirovana) a kdyz nas propousteli, byla jsem schopna ji davat uz jen svoje mliko (asi od 6. dne po narozeni). Uz v porodnici jsem kazde 3h sla za malou (v noci ne), prilozila, aby stimulovala tvorbu, a pak odsavala, pila Weleda caj, Gravimilk, homeo taky (3x denne 5 kulicek), snazila se hodne jist a pit (spis pit, jidlo v porodnici se nedalo jist 🤣). Nez jsem sla domu, ubrecena jsem volala LP, ze dite se neprisava a popsala ji situaci, ze mliko mam na hrane jeji spotreby, doporucila mi zapracovat na sobe, ke kazdemu hlavnimu jidlu obilovinu, hodne zeleniny (nenadymave), hodne pit, vecer Nutridrink a hlavne klid (to se da az doma) a za par dni jsem zacala skladovat mliko v mrazaku a po 6 tydnech od narozeni jsem konecne prestala odstrikavat a mala zacala pit ode me 😉 v porodnici jsem porad brecela, ze nemam mliko a porad volala LP, at mi poradi, co mam delat, chce to vydrzet, urcite to pujde 🤗

sajinakc
autor
20. srp 2019

No já už jsem pět dní po porodu a pořád nic. Malej se tedy snaží sát a každé tři hodiny zkoušíme přikládat ale tím že toho ode mě moc nevysaje se akorát unaví a pak je docela dřina do něj dostat příkrm z flašky. Usíná mi u toho s já ještě nemám trpělivost a zkušenosti jak to do něj nacpat takže přijde na řadu zdravotní sestra. Ode mě zatím vycucá jen 2 ml což je nic oproti ostatním miminkům co tu jsou s námi. Druhý den beru kuličky a přijde mi že se stejně nic neděje. Začínám být vážně zoufalá i když mi všichni říkají že se to zlepší a když ne tak se holt nedá nic dělat.

verunka_korunka
20. srp 2019

Uz tu vsechny rady zaznely. Dostatecne pit, hodne i kojici caje, pred odsavanim nebo rucnim odstrikanim nahrivat (sprcha nebo teple pytlicky), promasirovat prsa pred odstrikavanim (naplocho prsty bez palce a krouzivymi pohyby na miste objet cele prso dookola), pak tedy rucni odstrikani. Odsavacku mi dala laktacni az kdyz jsem nastrikala pul dc. Homeopatika jsem mela brat vzdy po kazdem kojeni. Dcera se narodila ve 26tt, po 5ti dnech jsem byla rada za 5 kapek z kazdeho prsu, nakonec jsem mela prebytky a davali je donosencum v porodnici. Hlavne se nestresovat, i kdyz to jde spatne, vim, ale stres laktaci brzdi a zastavuje. A kdyby se to nepovedlo, tak se nic nedeje i takovych maminek byla spousta a deti jsou v poradku.

sajinakc
autor
20. srp 2019

@verunka_korunka máme problém hlavně s tím že když se mi podaří malýho přisát k prsu a chvíli tahá tak mi začne usínat a ode mě nevypije skoro nic a pak do něj dostanu sotva půlku dávky příkrmu co mi pro něj dají protože spí a já jsem na nervy z toho že to do něj nedokážu dostat sama bez pomoci sestřičky před kterou si pak připadám totálně neschopná.

pe_tu_ss_ka
20. srp 2019

@sajinakc mě malý začal šat opravdu až na konci 2 měsíce.. U prsa buď usínal nebo se nervil, že se neprisal a nebo neuměl vytáhnout to, co potřeboval.. Pomohlo dokrmeni přes malíček stříkačkou, kterou měl v koutku (natáhnout i trochu vzduchu), a on tahá a teče to snaž než z prsa.. Co jsme byly doma od začátku 1 měsíce, tak jsme to pilovaly, vždy něco vypil a zbytek se dokrmil.aja odsala.. Chce to čas, také jsem byla uzlicek nervů, že to nedokážeme, a já budu už jen odsávat.. Ale oni opravdu potřebuji venku dohnat čas, který jim chybí z břicha.. Určitě to půjde 🙂

zuzita15
20. srp 2019

@sajinakc presne jako ja v porodnici 😆 prvni dva dny jsem litala za sestrickama, ze nedokazu nakrmit svoje dite. Jak dlouho ho nechavas na prsu? Ja to male po 20min utla (10min kazde prso) a dala lahev a stejne mi nevyzahla vsechno, musela jsem nadvakrat. Urcite se to zlepsi, neboj! Ja byla taky uzlicek nervu. Zkus zavolat nejake laktacni poradkyni mimo porodnici, ty v porodnicich nestoji za nic.

kuttu
20. srp 2019

@zuzita15 Dcera se na zacatku kojila i 3/4 hodiny,ted cca 3 min....taky mi rikaly 10 m8nut z kazdeho prsa,ale kazde dite je jine...mala pila,pak si jen dudlala,vzdy jsem citila,ze se zase spousti mlicko a brneni v prsu citim do ted,male bude rok...rozkojila jsem se az snad ve 3 mecicich,porsd jsem resila jen kojeni,ze mala rve,protoze ma urcite hlad...

verunka_korunka
21. srp 2019

@sajinakc dcera mi taky nesala, padala ji saturace jak u kojeni (cca 2m po porodu se to zkouselo nejdriv) tak u lahvicky. Usinala a zapominala dychat. Obcas az tak ze zacala sednout v obliceji. Musela jsem se naucit to do ni dostat lahvickou. Az mela trochu vic sily tak prso, ale jakmile zacala usinat, tak rychle dokrm lahvickou. Budily jsme ji promnutim usnich lalucku, simranim na tvarich nekdy lehke stipani tvaricek. A u lahvicky se ji pomahalo prstem pod bradou aby polykala, jen tak lehce primacknout v rytmu polykani. I na tu bidu vypila vetsinou vse, kdyz ne, musely to dodat cevkou do zaludku. To ze nema silu a spi muze byt taky ze zloutenky, kterou nedonosenci casto maji a nebo z toho, ze dostava malo jidla :( ale teda s tim by ti mely sestricky pomoct, minimalne s tim dokrmem ukazat jak na to. A na to kojeni laktacni. Nevim kde jsi v porodnici, ale zkus se zeptat jak na laktavni sestru, tak na to jak dokrmit lahvickou kdyz ti usina. Nam tehdy kladly na srdce, ze musi vypit vse co predepise doktor (aby se zvetsoval zaludek a taky aby meli z ceho rust a pribirat), takze zbytku v lahvi bylo opravdu malo, jen kdyz to opravdu uz vubec neslo. Proto se divim ze u tebe maji takovy salamovy pristup... mimochodem, nez dcera byla plne kojena, to trvalo jeste tak 3-4m doma kdy jsem ji musela zvazit a dokrmit lahvi. A i potom jsme museli trochu mleka davat do lahve pred kojenim kvuli pridani fortifikace a leku. Ale opravdu se zeptej jak na to, od toho tam jsou.

verunka_korunka
21. srp 2019

@kuttu tak nam na intermedialu rikaly u tech nedonosenych klidne 15-20min u jednoho a 15-20min. U druheho a pak dokm. Za 10 min by si nevzala skoro nic 🙂 stejne tak odsavani, musela jsem dat mnohem vetsi silu odsavani nez vetsina maminek a dele odsavat, takze mozna i proto to mela dcera tezsi.

ninive211
21. srp 2019

@zuzita15 Pravidlo 10 minut každé prso je pěkný nesmysl, každé dítě je jiné a zejména ty menší drobnější děti to mají na dýl, dcera se mi pravidelně kojila půl hodiny, někdy i déle, zejména navečer, když už to teklo hůř.

kuttu
21. srp 2019

@ninive211 Přesně stejne jako kojit po 3 hodinach,ja nakojila v porodnici po 2 hodinach,mala rvala,musela jsem ji chodit vazit pred kojenim a po kojení no ty mi daly ty sestry,ze to nemuzu,ze je to brzy....kojit podle jejich pravidel...tak uz nekojim...laktacni mi rekla,at zalezu s malou do postele,na gauc a kojim a koj9m a spim a spim...a ano to vazne pomohlo...je to rok a stale kojím a přestat urcite jeste nechci

kuttu
21. srp 2019

@kuttu a mala byla donosena,mela 3400 a 48 cm a stejne bylo kojeni na dlouho,proste jsem ji nechala,jak potřebovala ona,holt jsem nedelala nic jiného...vážit pred kojením a po je taky blbost,mimco pokazde vypije jine mnozstvi,smysl ro ma zvazit treba az po 3 dnech ci tydnu

alcar
21. srp 2019

@sajinakc tak v prvni rade se nerid doslovne radami od maminek, ktere mely donosene dite. Ty a tvuj maly jste v uplne jine situaci, obzvlast, pokud je na JIP v inkubatoru. Mel byt jeste minimalne mesic v brise a toto je v kojeni zcela zasadni! Je nezraly, muze se mu jeste hure dychat a ma nedostatecne vyvinute travici ustroji na to, aby zvladl kojeni co 2 hodiny, muze mit i jeste nedostatecne vyvinuty i saci reflex. Na to, aby nezvladal kojeni co 3 hodiny ma narok! Stejne jako ty mas narok na to nemit mleko, kdyz musis rozjizdet laktaci bez miminka. Proste je a bude to jine, nez kdybys mela donosene dite. U nedonosnych je proste nutne dodrzovat intervaly a presnou davku. Pokud mas pocit, ze maly nezvlada kojeni co tri hodiny (malo, je unaveny a usina u toho), tak koj treba jen co 6 hod a zbytek davek dokrm ze strikacky pripadne sestricka pres sondu. U nedonosenych je normalni, ze se koji zpocatku treba jen 3 minuty 5ml a zbytek se dava do sondy nebo strikackou. Vubec nic si nevycitej, delas pro nej i pro sebe maximum. Musis se srovnat psychicky a pak se treba i laktace rozjede. 🙂
Jinak ja rodila ve 30+6 dvojcata ve spatnem stavu, 14 dni trvalo, nez mi je vytahli z inkubatoru, do te doby to neslo. Prikladat jsem zacala po mesici. Uzivala jsem homeopatika, piskavici recke seno, pila Caro, dobry je na laktaci i 100% ananasovy dzus. Odsavani co 3 hodiny je dulezite i v noci. Ja se teda nikdy plne nerozkojila, kluci meli zdravotni problemy, kojeni hodne bojkotovali a nemela jsem mleko pro oba. Takze jsem stridave odsavala a kojila s dokrmem 6,5 mesice. Bylo to peklo a kdyz jsem presla pouze na UM, byla to uleva pro vsechny. Hlavne jsem si urcila priority... s nekojenim jsem se srovnala diky myslence, ze kluci vubec zijou a jsou zdravi i na UM.
Hodne stesti a zdravi, at jste brzy spolu. 😉

zuzita15
21. srp 2019

@kuttu pokud uz pije, tak ano, mala se taky kojila 45 min, ale dokud nepije, tak se zuzlanim prsa strasne unavi a nemaji pak silu vypit mleko z alternativniho zdroje, proto ze zacatku omezit, aby se dite nevystavilo.

zuzita15
21. srp 2019

@ninive211 ale mne pak taky, kdyz uz pila, jenze ty mrnata nemaji silu byt 45min u prsa a pak 30min u lahve, to proste nedaj, takze jsem ji to ze zacatku u prsa omezovala, abych ji pak byla schopna nakrmit jinak a nebyla tuha, nedonosenata jsou strasne spava. Proc tady na me hned utocite proboha! Ja pisu, jak to fungovalo mne, rozkojila jsem se, dceru kojim uz rok, co si z toho vezme tazatelka je jeji vec.

zuzita15
21. srp 2019

Btw je to zkusenost se stejne nedonosenym ditetem a ne s donosencem...

ninive211
21. srp 2019

@zuzita15 A kdo tu na tebe utoci (proboha)? 😉Jen píšu názor, že to pravidlo 10-10 (se kterým se bohužel setkáte ve většině českých porodnic) je nesmysl (spousta deti se za tu dobu fakt nenakojí a pak se zbytečně dává dokrm, protože si od matky vezmou "málo") a je třeba se řídit podle miminka, ne tabulkový doporučením, syn byl taky nakojeny hned, a to měl po narození jen o 400g víc, taky byl docela drobek. Já holt kojila déle u prsu, ale taky jsem nikdy nepotřebovala dávat dokrm (na UM jsem u dcery najela až v 11m, kdy jsem pomalu začínala odstavovat).

zuzita15
21. srp 2019

@ninive211 tak slova jako “nesmysl” jsou dost ostra, ale to je fuk...
Ja se s pravidlem 10-10 setkala na nedonoseneckem prave kvuli tomu, ze ty deti to nedavaj a jsou spave, takze u prsa se vystavi, usnou a uz je nenakrmis. A 400g je sakra rozdil. Ja kdyz zkousela nechat malou u prsa dele, tak stejne vic nevypila, proste jen dudlala a u toho chrapala. Kdyz jsem zacala mit mliko, dokrmovala jsem ji svym, do te doby dostavala darcovske, takze na UM nikdy nebyla. Jakz takz pit, byt za delsi dobu, zacala az tak po 3-4 tydnech.

alcar
21. srp 2019

@ninive211 pokud se bavime o zdravem donosenem diteti, tak mas v tomhle pravdu. Ale tady je rec o nedonosenci, ktery se narodil 6 tydnu pred terminem. V tomhle tydnu byvaji treba plice na hranici vyzralosti, zazivaci trakt je pripraveny o min. tri tydny pozdeji, nefunguje termoregulace atd.

Vsimla jsem si, ze do diskuzi o nedonosenem diteti casto prispivaji matky s donosenyma detma a radi, ze maji kojit podle potreby, jak si miminko rekne... Ale to je proste u nedonosence spatne. Krome toho, ze kojeni casto neni vubec mozne... matky zpravidla nejsou hospitalizovane a za ditetem musi dojizdet (pokud je na JIRP) a jsou tam treba jen pul dne. Nedonosene dite si “nerekne”, vysaje toho malo a pokud se to prezene, neni schopne dopit zbytek pres strikacku a musi se sondovat, vazit, dokrmovat presne podle ordinace lekare atd.