Je kojené dítě opravdu odolnější?

matkacekatelka
11. bře 2019

Je to můj osobní pocit, že kojené dítě je méně nemocné. Nemám to v okolí s kým porovnat. Všichni byli na UM a připadá mi, že proti nám jsou pořád nemocní. Může na tom mít vliv kojení? Máte někdo děti, jedno kojené a druhé na UM? Díky

ah1234
14. bře 2019

@no_title ja na teba reagujem ako na moderátora pretože už v inej diskusii si vytiahla môj komentár z kontextu a zaviedla kvôli mne prísnejšie pravidlá obmedzujúce slobodu názoru, neútočila som vtedy na nikoho, ani nepísala vulgarizmy nikomu.
V tejto diskusii by som reagovala na teba tak či tak lebo tvoj komentár sa proste bije - kritizujes ľudí že hodnotia na základe vlastných skúseností a sama dodávaš len vlastne skúsenosti. A zaujímavé že sa zavádza 3x a dosť na koníkovi a v inej mojej diskusii sa do mňa ľudia pustili že neznášajú lesany a biomatky ako som ja len preto, že som napísala že nemám rada zbytočný plast a útočili na mňa dosť dlho ;) to ale nikto neriešil lebo sa nejednalo o teba že ? Keď si sa z komentárov zrútila tak to nemáš robiť, nikto na nenúti, na vrch k tomu keď píšeš že nemáš čas a máš dieťa. Tak sa venuje jemu viac nie a na toto kasli ? Ja by som to napríklad tiež neustála, teda v prvom rade by som sa ako moderátor snažila byť objektívna a nie písať také provokačné komentáre typu "ked sa maminka rozhodne kojit", ale sme len ľudia a samej by mi to bolo zložité - potom ale treba rátať s tým, že sa na teba zvalí kritika lebo je smutné keď toto napíse nemoderator nie to ešte moderátor. Hovorím, ja sama by som takúto rolu nezvládla, musí to byť náročné a preto ma to ani neláka. Ale proste nemôžeš čakať, že vypustia do sveta buď nepravdy a krivé obvinenia alebo takéto útočné poznámky so štítkom moderátor a nikto to nebude riešiť. To ako keby CEO spoločnosti malo na sebe na večernej akcií nápis "CEO" a rozčuľoval by sa, že ľudia jeho poznámky týkajúce sa firmy vzťahujú na vyhlasenia firmy.

no_title
14. bře 2019

@ah1234 žádný komentář jsem nevytahovala z kontextu ani na něj nereagovala. Ten první komentář jsem psala aniž bych diskusi vůbec četla... Už jsem psala, že jste to rozhodnutí nekojit pochopili úplně špatně. Myslela jsem to úplně jinak.

ah1234
14. bře 2019

@no_title ten som asi prehliadla, prepáč. V tom s tebou súhlasím, že je to často voľba a rozhodnutie, ja som sa ROZHODLA nekojit lebo malý len jacal nepriberal a boli sme na pokraji zrútenia. Mohla som nás ďalej tyrat ale nerobila som to. Každopádne, ale rozhodnutie to bolo, mlieko som mala a on by sa sat určite naučil casom. Len proste človek musí trochu vážiť slová lebo niekedy je to rozhodnutie nerohodnutie chápeš ? A ono to tie nekojace mamičky môže uraziť. Akože ja to chapem, sama som proste taká a minule som trepla pred sesternicou ktorá išla na potrat lebo by malo dieťa mentálne postihnutie, že potrat je vražda (vytrhnuté z kontextu) a nerozmýšľala som, že je to nevhodné pred ňou.

hankaviki
Autor odpověď smazal
Zobraz
ivular
14. bře 2019

Mateřské mléko obsahuje imunoglobuliny. Ty žádná jiná potravina (ani UM) neobsahuje.
Jsou ovšem děti, které jsou už od útlého věku schopné vytvořit si dostatek imunoglobulinů samy. A stejně tak jsou děti, kterým se tvoří naprosté minimum a ani ty imunoglobuliny z MM mu nemusejí stačit..

fly80
14. bře 2019

Jak už tady bylo psáno, tohle je takové blbé téma. Já kojím a jde to samo, ale naprosto chápu maminky, kterým to z nějakého důvodu nejde. Pokud pak měsíc dítě každé kojení brečí, je to na palici a flakala bych s tím taky. Maminka musí být hlavně v pohodě a ne setnervovat každou hodinu u kojení. Pokud je v dnešní době ta možnost dát UM, je to pak nejlepší pro oba. To nic nemění na tom, že kojení prostě na dítě má vliv, obrovský. Je to vedecky i statisticky dokázáno na tisicech případů. To že máme ve svém okolí někoho, kdo nekoji a jeho dítě je zdravé a naopak neznamená, že kojení vliv nemá. Prostě to jen nemůžeme srovnat, z pěti případů kamarádek v okolí. Že je kojení dobré řekne i každý pediatr. Nicméně to určitě není tak, že je třeba kojit, i kdyby trakaře padaly. Jediné co mi vadí je, když se matka rozhodne nekojit s tím, že se jí prostě nechce a ani to nezkusi. I takové případy jsou a není jich málo. U kojení kde i o ten kontakt s maminkou. Já kojím dva měsíce, starší sem kojila víc jak rok a taky mám chvilky, kdy bych s tím nejradši sekla. Kamarádka nekoji (zdravotní důvody dítěte) a může vyrazit sama na nákupy, zdržet se s kamaradkama atd. Dcerku nakrmi přítel. Já už týden řeším, že potřebuji do IKEI a vůbec nevím jak to provedu. Na kojení potrebuju soukromí a klid. Takže oboje má určitě své pro a proti.

hedka23
14. bře 2019

neni moje dcera byla plne kojena do 16 mesicu a byla nemoca od prvniho kamoskina mala nikdy neochutnala jine nez um a dokude nenasupila do skolky nebyla nemoca vubec spis zavisi na genetice a jich faktoroch

no_title
14. bře 2019

@hankaviki
@ah1234
@hankaviki

Jak už jsem asi 5x psala úplně špatně jste to pochopily! Přečtěte si OPRAVDU POZORNĚ můj první příspěvek. Je tam cituji: " pokud se maminka rozhodne kojit, prospěje to jí i dítěti."
NENÍ tam rozhodne se NEKOJIT! Kojení JE otázka rozhodnutí. Už úplně na začátku. Matka má možnost říct si ano, chci kojit, a zkoušet to, když to půjde, budu kojit. Nebo to nezkusit vůbec, nekojit, třeba aby si nezničila prsa, aby mohla dávat dítě babičce už od malička atd.
Nekojení nemusí být nutně otázka rozhodnutí, pokud to pokazí v porodnici nebo nemá mléčné žlázy atd atd. Pár mých kamarádek opravdu chtělo kojit, ale nemohly, protože např. dítě mělo poporodní úraz a nedokázalo to. Tam se opravdu rozhodnout nemohly, ale na samotném začátku se rozhodly, že kojit chtějí a zkusí to.
Už to, že prostě si 3 z vás (a ti, co vaše jedovatosti lajkly) přečetly špatně, co píšu a použily to proti mě a já se pak musela obhajovat proti něčemu, co jsem vlastně vůbec neřekla svědčí o tom, že máte asi problém buď s autoritami nebo s "lesanami".
Přesně tohleto jsem zažila i jinde, nejen u sebe, ale i u ostatních redaktorů apod., tak to prostě je, jak je někdo moderátor, tak jsou lidi netolerantní, špatně to pak čtete, špatně si to vyložíte a ještě se pak ke mě chováte jak hyeny na lovu. Přitom úplně zbytečně.
Mám pocit, že si lidi myslí, že žádné problémy v kojení nemám, že jsem určitě ta lesana, co kojí 2 roky bez jakýchkoli obtíží a mléka mám jak pro trojčata. Tak to opravdu není, prošli jsme si dlouhým bojkotem, nakonec jsem poslechla rady na laktačních poradcích a kojení jsme zachránili. Zachránili jsme ho jen proto, že jsem ustoupila ze svých představ a opravdu je poslechla a ten dudlík tehdy vyhodila. Proto jsem do toho šla, protože nejsem zase až tak mimo, že bych si myslela, že problémy v kojení nejsou. Jsou, ale většinou se dají vyřešit. Stačí jen se řídit radami kvalitní LP.
Navíc mám přístup k lidem, kteří o kojení ví víc než já a jsou schopni poradit a reálně pomoct třeba i v případě, že nemocnice nepustí matku k dítěti atd. To anonymní diskutující udělá málokdy... (taky málokdo tyto kontakty zná)
Abych pravdu řekla, tak dneska jsem už hodně na vážkách, jestli s moderováním úplně neseknout. Vždycky, když maminka chce poradit, jak kojení zachránit, poradím, co můžu, co znám, když jí doktor zakáže kojení kvůli lékům, opravdu si tu práci dám, abych zjistila, jak to je a možné alternativy, protože vím, jak to se zakazováním kojení lékaři je... Ale za celou dobu se mi stalo jen jednou, že mi někdo poděkoval. Tehdy paní řekli, že s roztroušenou sklerózou nesmí kojit, protožře léčba atd., poslala jsem jí informace od jedné LP, která se tou nemocí a kojením přímo zabývala a doktor když to viděl, tak jí nakonec dal jinou léčbu, při které kojit směla. Ale jinak... Většinou se mi stane to, co dnes. A podotýkám, nechci končit kvůli tomu, že špatně zvládám kritiku, ale prostě proto, že jsem z lidí už znechucená.

hankaviki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ah1234
14. bře 2019

@no_title ja som nikde nepísala že si napísala že maminka sa rozhodne NEkojit 😉 a btw nie je dobré ako moderátor ľudí súdiť a odhadovať - jak ty môžeš vedieť aký je môj vzťah k autoritám ? 😉 Človek čo absolútne nezvláda moderovať niečo na sociálnej sieti nie je pre mňa autoritou. Ale možno máme inú definíciu toho slová, to si dosť ale fandis ak si myslís že ťa tu ľudia vidia ako autoritu.

hankaviki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hankaviki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ah1234
14. bře 2019

@fly80 no to je jedna z výhod že je malý na UM - fakt si môžem ísť kamkoľvek, nechá sa nakŕmiť od každého. Ale zase včera som bola u doktorky, voda horúca v termoska a čakali sme dlhoooo - čo by som za to vtedy dala vytiahnut prso 😂 ale myslím že každému je pohodlné to na čo už si zvykne, ja už si neviem predstaviť malého kojit, aj keď som bola strasny sporca UM a vlastne stále som 😁 ale teda nemám strach žeby bol malý viac chorý, ak bude po otcovi bude zdraví, ak po mne tak nonstop chorý a to nijaké kojenie nezachráni 😂

betelgeuzz
14. bře 2019

@hankaviki nestačím se divit tvým reakcím, ani se nedivím, že tě maže.

fly80
14. bře 2019

@ah1234 ano, máš naprostou pravdu. pokud má dítě geneticky danou špatnou imunitu, ani kojení tomu moc nepomůže do budoucna. kamarádka má takové ohřívátko a když jde někam ven na dlouho, tak jí to UM ohřeje když potřebuje. to je paráda

sell1
14. bře 2019

Myslím, ze na tom vůbec nezáleží. Příklad z praxe - kamarádka ma plne kojeneho syna, do roka měl dvakrát antibiotika, byl hodně nemocny. Můj syn nebyl kojeny nikdy, je mu rok a čtvrt a kromě lehké několikadenní rýmy mu nikdy nic nebylo. Rekla bych, ze je to o dispozicich, ale rozhodne kojení nezaruci, ze dítě bude méně nemocne než to na UM.. to je blbost

treasurka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ah1234
14. bře 2019

Inak taká poznámka - nemyslím si že kojenie je hlavným dôvodom prečo maju deti dobrú imunitu. Choré môžu byť tak či onak. Ale teda myslím, že všetky sa tu zhodneme na tom, že kojenie je rozhodne lepšie ako UM - kojenie predsa vymyslela príroda, to mlieko je priamo upravené pre ľudské dieťa. Na druhej strane UM je upravené kravské mlieko - keby bolo kravské mlieko pre ľudské dieťa najlepšie, malo by rovnaké zloženie ako MM. Takže proste sa tu môžeme "doťahovať" či sú deti na UM zdravšie ako na MM, alebo nie, ale to nemení fakt, že MM je pre dieťa to najlepšie. To ale neznamená že deti na UM v dnešnej dobe nejako stradaju, len sa im nedostávajú možno všetko látky v takom množstve, ako oni osobne potrebujú.
A čím ale teda osobne nesuhlasim (názorovo) žeby UM nejako spôsobovalo nábeh na obezitu. Dieťa keď už nechce piť UM tak ho bude okolo seba praskať a keď sa prekrmí tak to hrozne vyblinka - úvaha je podobná ako na MM. Obezitu spôsobuje najmä to že sprepacenim zerieme 1000 násobne viac sacharidov ak by sme mali a nejaká dokázaná súvislosť medzi Um a obezitou je podľa mňa len takzvaná spurious correlation. Bolo by zaujímavé to skumat, porozmýšľam nad tým ako nad témou diplomy a možno uvidíme čo vyjde matematicky ,😁

sudylichozrout
14. bře 2019

Holky, že vás baví se takhle štěkat o nesmyslech...

treasurka
14. bře 2019

@no_title Abych tě uvedla na pravou míru, tak nepř. já jsem to lajkla, ale né proto, že to jsou jedovatosti (ty nelajkuju), ale proto, že s komentáři souhlasím. Snad není třeba se kvůli tomu o kohokoliv otírat, ne?

bayt
15. bře 2019

@no_title Tak ja se priznam, ze byt souhlasim s tim prispevkem, ze kojeni je pro zdravi prinosnejsi, tak tady se narazi uz na neco jineho. Napriklad ja si taky myslim, ze moderator ma byt co nejvic neutralni. Ty aai delas moderatora z potreby propagovat svuj nazor. A i kdyz to tak mozna casto nemyslis, z tech prispevku je to proste citit.

no_title
15. bře 2019

@bayt už nedělám moderátora. Včera jsem to vzdala.

veroni_21
Autor odpověď smazal
Zobraz
veroni_21
15. bře 2019

@ah1234 AMEN!

sudylichozrout
15. bře 2019

@no_title to jsi mela vylozene jako funkci od MK a moderovala jsi vsechny diskuze z laktacni poradny, nebo slo jen o tuhle debatu?

no_title
15. bře 2019

@sudylichozrout všechny příspěvky na laktační poradně a na nošení dětí