Kde se dá udělat rozbor mateřského mléka?

hoffi
11. led 2017

Dobrý den maminky,

prosím, nevěděla by některá z Vás, kde by se dal udělat rozbor MM??? Pokud možno i za rozumnou cenu v okolí Pardubic, HK, NB. Naše dětská mi tvrdí, že v 17m kojení mám vodu a ne nic výživného atd. Nutí mě přestat kojit (je to trochu více složitější, to jen v krátkosti). Tak bych ráda věděla, co malé čepuji 🙂 A jsem ochotna i k vůli tomu něco rozumně i zaplatit. Nedělám to jen tak z rozmaru...

Moc Vám za cokoli děkuji.

Obvolala jsem:
FNHK mléčná banka - nedělají, pouze pro svou potřebu a jen na něco
NPK a.s. biochemická laboratoř - vůbec
MeDila spol. s.r.o. - nedělají
našla jsem nějaké dvě soukromé lab. a také ne :(

Akorát, co mi kamarádka říkala, tak snad někde v Brně. Ale to je dost z ruky :(

astyna
13. led 2017

..neměli spíš na mysli vyčerpání fyzické? Když slyším, jak kamarádky vstávají třeba i 5x během noci, to bych nedala :D

Na diplomku by to nebylo, protože jako výzkum se to nedá opakovaně zopakovat za stejných výsledků při dodržení vstupních parametrů. Je to individuální a snadno vyvratitelné, a hlavně ovlivnitelné.

bamishop
13. led 2017

@liska01 , to je dost mimo tema, kazdopadne kojeni je skvela volba, ale matku to samozrejme vycerpava, ziviny se berou z jejiho tela pokud jich neni dost ve strave nejen v tehotenstvi, ale i behem obdobi kojeni. Ja mam napriklad po trech detech hodne odvapnene zuby a kosti a zily taky dostaly zabrat tim, ze vitamin C sel hlavne detem do mleka a ne do nich. Nemenila bych, ale tvrdit, ze to na matku nema vliv je take nesmysl.Jinak jim zdrave, mam ve strave velke mnozstvi vapniku, ovoce, zeleniny, ryb, orechu a presto je telo takto docasne vycerpane...

hoffi
autor
13. led 2017

Dnešní telefonování:
Krajská hygienická stanice Pardubického kraje se sídlem v Pardubicích - nedělají
Fakulta chemicko-technologická - Univerzita Pardubice - zatím jsem se nedovolala

Ještě zkusím tip, tady od jedné maminky:
https://zdravykojenec.cz/kojeni/

astyna
13. led 2017

@hoffi

A co na to jít jinak? Co mléčné banky? že bys třeba chtěla darovat mléko, ale oni si tě musí nejdříve ověřit.

liska01
13. led 2017

@hoffi Ještě mě napadl Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi. Tam asi nějaké základní rozbory kravského mléka dělají, třeba by přihodili jeden lidský vzoreček. 😀

liska01
13. led 2017

@bamishop Já si také myslím, že pro matku to zátěž je! Mě jen vadí, že mi v jedné větě řeknou, že moje mléko nemá žádnou výživovou hodnotu, a že mě to vyčerpává. To je přece nesmysl. 🙂

hoffi
autor
13. led 2017

Myslím, že je jisté, že alergii na kravské mléko nemá - nejen, že to MUDr zkusila poslat na test, ale i já jsem se podrobila. Tím, že jsem 2 měsíce nejedla, nepila... nic, co by obsahovalo kravské mléko - k vůli malé jsem to dodržela a tím jsme to s MUDr vyloučili.

Chyby jsou v pohodě ;) i já je dělám, byť neúmyslně ;)

Rozhodně malé nic nenutim. Navíc z vlastní skušenosti: Jako malá jsem také nebyla jedlík, jídlo mi nutili a já zvracela. Nebo když došla trpělivost vymáchali mi v něm obličej. Moc dobře si na to pamatuji a nikdy bych to svému dítěti neudělala.

Ano, pokusím se zeptat MUDr na odběr krve opět na nové hodnoty, kde bude jasné a aktuální, co ji opravdu chybí.

Tady nejde o hrdost, ale o pocit. Nikdo s malou není každý den, nevidí jak se chová atd. I sám tatínek mi nedávno řekl, že ať kojím, protože problém bude určitě někde jinde. Tatínek má pocit, že z pozorování - malá ani nejeví zájem o jídlo, jíst nepotřebuje. A pokud by nedostala prso, tak nebude mít vůbec nic a je schopná několik dnů (vyzkoušeno - já jsem to pak nevydržela). Jenže to si nemůžeme dovolit k vůli nemocným ledvinám. Je nutné mít denně příjem aspoň dostatek tekutin.
Jinak se samozřejmě snažíme už od 6tého měsíce s příkrmama.....

Já vážím 67kg 166cm.

Ano, jsme sledovaný na Nefrologii a Uroloii, o výměně antb jsem s nimi několikrát hovořila, ale bohužel už jsou potom širokospektrální a to sdílíme společný názor, že by nebylo dvakrát vhodné a ani by jsme se nemuseli pohnout z místa ba naopak.
Ale máme po té operaci, příští týden jdeme na kontrolu na Nefro a za měsíc na Uro, tak se dozvím více, zda už by se daly i vysadit úplně nebo ne.

Určitě dám vědět, jak pokračuji se zjišťováním a jak jsem kde pochodila ;)

Opět vám všem chci moc a moc poděkovat. Jste moc fajn 🙂

liska01
13. led 2017

@astyna Podle mne mléčné banky berou mléko od matek cca do půl roku od porodu. Ale tím si nejsem úplně jistá...
A vím o jednom projektu, kde se stanovovaly těžké kovy v MM. Podle mne by se na téma MM dalo vymyslet pár pěkných projektů. 🙂

alicesky
13. led 2017

Ahoj, všechny zdroje - vč třeba WHO - viz např. http://www.maminkam.cz/nutricni-vyhody-kojeni (překlad) uvádějí že složení se mění nejen v průběhu času, i jediného dne, i jediného kojení - !!! Je známo že třeba "večerní" mléko je více tučné a je ho objemově méně, tedy je otázka co vlastně zkoumat a hlavně vůbec proč, když se složení mléka (v případě dobře živené matky) přizpůsobuje potřebám dítěte? Doktorka je dost možná v koncích a neví kudy kam, ale že by problém byl ve složení mléka (pakliže nemáš vyloženě špatnou životosprávu) mi přijde nepravděpodobé až nemožné. Kamarádka má dvojčata, měly v tomto věku podobnou váhu, trpěla různými neduhy /atopický ekzém apod./, nyní (5 let) po úpravě stravy a práci s alergiemi (homeo, pokud vím) jsou zdravá a jsou to úplné energetické bomby - neutahatelní. Pořád jsou štíhlí ale rostou, byť jsou stále trochu menší. Dlouho byli velice hubení.

liska01
13. led 2017

@astyna Našla jsem toto: V dárcovství platí určitá pravidla a kritéria, která musí být striktně dodržována. Žena má být zdravá a její dítě nesmí být starší než šest měsíců.

agar
13. led 2017

@hoffi Projela jsem si míry malé a musím se smát. Moje dcera pŕi narození 3440 g a 50 cm, v roce 8100 g a 74 cm. Doktorka to vůbec neŕešila. Ŕíkala, že je pro ni důležité, že malá roste a pŕibírá, i když pomaleji. Byla a je hodně aktivní, takový šídlo. Teď v roce a půl bude mít cca 9,5 kg. Do 8. měsíců byla plně kojená, pak začala malinko jíst, víc se rozjedla až ve 13 měsících, kdy z chození začala lítat 🙂. Kojená je stále. Pokud je malá spokojená, vůbec, ale vůbec bych to neřešila! Moje dcera je po tatínkovi hubeňour a kvůli ní doufám, že jí to vydrží 🙂.

maudd
14. led 2017

Ahoj,
http://www.mc-praha.cz zde delaji rozbor mm, ale je to praha..

hoffi
autor
14. led 2017

@ maudd - děkuji, juknu na to ;)

hoffi
autor
16. led 2017

Zdravím Vás maminky,

poslaly jste mi dva odkazy (za které velice děkuji), kde se dá udělat test MM. Psala jsem tam email a ozvaly se 🙂
Opravdu se dá u nich udělat test MM, samozřejmě za nějaký ten polatek (2500Kč). Do 10 dnů jsou výsledky. Tak jsem moc ráda. Není to sice nejlevnější, ale naší MUDr by to mohlo uspokojit 🙂

zde jsou odkazy:
https://zdravykojenec.cz/kojeni/
http://www.mc-praha.cz
- adresa je stejná, tak je jedno odkud se objednáte
- jinak po emailu byly velice milý a ochotný, tak uvidíme

Jinak jsem ještě přemýšlela nad FCHT, zda by mi to tam neudělaly. Ale jak jsem psala v pátek, nedovolala jsem se tam (do sekretariátu sice ano, ale ne konkrétní osobě, která s tím má, co dočinění), tak volat tam už nebudu. Jde i o to, aby výsledky měly váhu pro naši MUDr. Ještě se poradím s LP, zda je tam to, co potřebujeme a hurá na to.
Škoda jen, že je to Pha a ne něco poblíž. Ale lépe někde než nikde 🙂

astyna
16. led 2017

@liska01

aha, jsem ani netušila, že je to tak omezené 🙂 díky za info!

jaya
16. led 2017

@hoffi Mohla bys pak s nami nasdilet vysledky? Moc by me to zajimalo.

hoffi
autor
16. led 2017

O co půjde, ráda se podělím ;)

hoffi
autor
16. led 2017

Tak jsem se právě dozvěděla:

1) rozbor MM by mi nikdo pořádně neohodnotil (je to i letitá záležitost) - nemá kdo a MUDr by tomu nemusela rozumět a mohla by naopak hledat jen to, co já nepotřebuji
2) není podle čeho to srovnat - MM je jiné než UM či KM apod.
3) rozbor MM je o imunitních faktorech a ne o kvalitě mléka (kterou já zrovna potřebuji)

Mno, tak vám nevím, vyhazovat peníze za něco, co nepotřebuji a hlavně, co mi nepomůže - nebudu. Tak do Phy nic dávat nebudu.
Ale je pravda, že si hraju s myšlenkou, co by za to chtěla FCHT??? A jestli by mi byl schopný k tomu něco říci pan profesor....

Maminky, jdete některá z Vás do toho rozboru v té Pze??? Nebo byla jste některá na tom??? Mě by též zajímal výsledek. Zvědavost 🙂

Děkuji.

bamishop
19. led 2017

@hoffi konecne zacinate mit rozum, navic byste si musela nechat delat rozbor z vic vzorku, protoze kazda davka mleka ma jine slozeni a je jinak hodnotna, tak leda udelat nejaky prumer, pokud Vam to stoji za to mrhat casem a penezi na neco, co uz davno vite. Ze jenom MM v tomhle veku nestaci take vite, nedokaze to pokryt potrebu bilkovin a zeleza ditete, ze prestat kojit je blbost take vite, tak o co vlastne jde. Ono dite postupne jist zacne, sama pisete, ze ho nenutite, maximalne mu muzete pomoct treba homeopatiky, ty ledvinam neublizi a muzete mit i s doktorkou dobry pocit, ze pro idte delate maximum misto tohoto vyhranovani se ostatne doktor Vas stejne nemuze k nicemu nutit...

hoffi
autor
21. led 2017

Je zvláštní jak prostě některé věci se mají stát. Potkala jsem náhodou jednu paní, která má dost podobné problémy s holčičkou, poradila mi ať zajdu na ORL. Ať se doktorka podívá malé do krku, zda tam opravdu nic nemá a nevadí ji polykat. Podle toho jak dopadneme, tak zkusit logopedii, že tam jim dost pomohli problém vyřešit.

Ale jinak také je nutili doktoři přestat kojit atd. Oni to udělali a nebylo to dobré řešení. Říkala, že už by to neudělala. Věkově jsou s námi.

Tak jen, pokud budete cítit, že děláte to nejlepší pro své děti, tak opravdu děláte a nenechte se nikým přemluvit k něčemu, čemu samy nevěříte a necítíte, že je to to nejlepší.....

bamishop
24. únor 2017

@hoffi klidne tam muze byt prekazka. Bratranec byl povazovan za mentalne postizeneho jako dite a pak kdyz v v necelych 6 letech zmenili detskeho lekare se zjistilo, ze ma prirostly jazyk, takze stacilo odriznout uzdicku a najednou dite mohlo jist i normalni jidla a konecne se ucilo mluvit. Akorat kvuli tomu nastoupil do skoly az skoro v 8 letech nez vsechno dohnali a jako bonus bral vse do leve ruky a jeho babicka s tim mela problem, tak ho preucila, tak mel jeste dyslexii a disgrafii. Dnes ma PhD...

helen_h
24. únor 2017

@hoffi Přibírání malé se mi zdá úplbně v pohodě (a úměrně tomu, že jí prostě málo), kojení bych neřešila, není třeba přestávat, pokud vám to vyhovuje.
Jediné hodně zarážející je to, že za poslední půlrok vůbec nepoporostla, v alternativnějších knížkách jsem četla, že není nutné hysterické hlídání váhy miminka, ale je třeba hlídat, že roste.
Kamarádky syn jednu dobu nerostl a byla mu následně zjištěna alergie na lepek (a vejce i to mléko - ale vejce a mléko dodržovali, tam byla jasná reakce střev, takže to mamka poznala již dříve). Tak jestli v tom opravdu ještě není nějaká potravinová intolerance...
Co ten lepek - testoval to někdo?

hoffi
autor
26. únor 2017

@bamishop uzdičku jsem řešila už LP hned (pár dnů po porodu doma), jak jsem si po prvé pozvala - malá uzdičku nemá. Dokonce jsem byla cca před měsícem s malou na ORL, aby se ji jukla MUDr do krku, jestli tam nemá nějakou překážku nebo něco a nic a lékařka se také sama koukala, jestli malá nemá uzdičku a nemá.

Moc děkuji za tip 🙂

hoffi
autor
26. únor 2017

@helen_h Ano, v tom máte pravdu, i naše dětská říkala, že ještě nějak by váhu skousla, ale je dost špatné, že neroste. A prý je to, že dostatečně nejí a je nutné s tím něco dělat. Tak na mě dost tlačila, abych přestala malou kojit a že se vyhladoví a sama začne jíst. Prý ji nechala dělat různé testy na vše možné (šž, kravské mléko - i když je to neprůkazné, dostatek Fe....) a nikde nic. Prý je to tím, že ji kojím a za tím si dětská stojí.

Moc děkuji za tip 🙂

alicesky
26. únor 2017

@bamishop to je zajímavé, já měla zkrácenou uzdičku také (zjevně míň) a přestříhli mi ji kdysi na základní škole jen proto, že to najednou nějakého doktora napadlo (žádné potíže jsem neměla), dcera měla zkrácenou taky a Dr otravoval že to máme operovat, rodinný pediatr poradil vyčkat a řešit jen kdyby to zlobilo, nezlobí, dcera sála vždy jak profík ;)

bachovy_esence_poradna
26. únor 2017

@hoffi pročetla jsem diskusi a chtěla jsem Vám napsat dvě věci:

1. na testy stoprocentně nespoléhejte... moje dcerka měla silnou laktozovou intoleranci, přesto měla výsledky krve v pořádku.... prý se to někdy stává i opačně, tedy že někdo má intoleranci nebo alergii, ale test to neprokáže...

2. nevím co přesně řešíte s ledvinami, ale prozkoumejte alternativní možnosti léčby... v tomto konkrétním případě ideálně čínskou medicínu na míru... pokud se nejedná o něco co opravdu nelze změnit (např. mechanická zábrana apod.), pak lze mnoho věcí úspěšně vyřešit jinými cestami
neustálé užívání antibiotik je i pro dospělého vysoká zátěž... jednak pro játra, která je musejí odbourávat, druhak pro střeva kde sídlí 70 % imunitních buněk... opakované užívání antibiotik také často poškozuje zuby... a samozřejmě ve výsledku zatěžuje i ledviny...

nevím o co přesně se jedná, ale nic neztratíte tím pokud se obrátíte na zkušeného terapeuta čínské medicíny, abyste zkonzultovala zda nejsou i jiné, šetrnější postupy

moc držím palce

bachovy_esence_poradna
26. únor 2017

@hoffi jinak mě ještě napadá zda jste zkoušeli podávat B12 na zvýšení chuti k jídlu.. případně přírodní minerály apod.

hoffi
autor
26. únor 2017

Pokračování:
Dne 16.12.2016 byla malá na cystoskopickém zákroku obou ledvin. Nejprve lékaři nevěděli, zda to bude "jen" tento zákrok nebo přímo operace, to se zjistí až když tam jsou a přímo vidí co a jak. Nakonec prý, že to nebylo tak hrozné, jak si myslely a udělaly malé "jen" cystoskopii. Malá je neuvěřitelně statečná, brala to dobře, jen já jsem se rozbrečela jako želva a nemohla jsem to zastavit, když mi ji přivezli. Ale po hodině jsem se konečně uklidnila a bojovala s ní. Prý se to dělá "na počkání", ale nás si tam pár dnů nechali a dobré - konec konců, byla jsem raději, že byla pod dohledem. V nemocnici jsem kojila, nikdo nic proti tomu neměl.
Šli jsme na kontrolu k dětské a když jsem ji řekla, že kojím, tak mi dělala zle. Řekla, že hazarduji malé se zdravím a že si neuvědomuji následky, co vše se může stát. Tedy řeknu Vám, skoro jsem se zhroutila, ale k vůli malé prostě nemohu - musím bojovat a budu a bojuji. Dokonce dětská říkala, že uvažuje nad tím, že někoho na mě pošle, aby mi vzali malou. To byla rána, kterou bych nikomu nepřála. A tak jsem se s ní začala dohadovat, že je to ANTB, co bere od narození, z nich má vybudovaný i psychický blok (po tom všem se není čemu divit) a že není řešení ji sebrat jedinou věc, která ji živí. A že v únoru jdeme k Urologovi na kontrolu (ten ji poslal na operaci), tak že se ho zeptám skrze ANTB a uvidí se. Ať to ještě nedělá a dá tomu šanci. Stejně není řešení nutit někoho do něčeho: nejen, že o to nejeví zájem - nemá potřebu jíst; nepociťuje ani hlad. Jak je dospělému člověku, když bere ANTB? Taky nemá chuť k jídlu a ani hlad. Nebo jak je člověku, když v něm něco nefunguje jak má?
No nic, 6.2.2017 jsme byli na Urologii, pan primář velice milý a pohodář (letitý pán), malou i přímo operoval. Říkal, že se nemáme radovat předčasně, ale naděje tu je, že to bude dobré - uvidí se za půl až rok. Poprosila jsem ho, zda je možné vysadit ANTB a bez problémů je vysadil. Dokonce jsem se ho ptala na to jídlo atd., tak říkal, že je to zcela běžné a že by se to teď mělo zlepšit. Nejen vysazením ANTB, ale i po tom zákroku. Hlavně, nemám malou do NIČEHO NUTIT! Klidně, že mám kojit. Odcházela jsem od něj více než šťastná a spokojená.
S dětskou jsem se o tom už nebavila, LZ jsem předala jako vždy a domluvili jsme se na měsíci na zkoušku.
Mno, a co se stalo? Malá projevuje zájem o jídlo 🙂 dokonce ví i co je hlad :D to nikdy před tím nepociťovala. Sice nejíme, jak máme, ale nic není hned. Je to na nervy a trpělivost, ale co bych pro ni neudělala.
LP mi poradila zvýšit tvorbu MM na max. A pomalu postupně skouším nabízet, přidávat příkrmy. Je pravda, každý den také nechce, ale snaží se. Už měsíc každý den na oběd příkrm a k večeři. To je prostě super :D

Maminky všem Vám moc děkuji za všechno. Hodně jste mi pomáhali i psychicky. Jsem ráda, ža Vaše reakce a rady. Přeji Vám jen to nej a co nejméně těch starostí a trápení.

sibara
26. únor 2017

To je krásná zpráva, držím palce, ať vše dobře dopadne, malenka je zdravá, jídlo jí zachutná a povyroste😉

hoffi
autor
26. únor 2017

@bachovy_esence_poradna V čínské medicíně jsem byla v Pardubicích si pro radu, taktéž hned na začátku a asi jsem natrefila na špatnou osobu nebo copak a bohužel to nedopadlo dobře. Obsluhující pán mě poslal až tam bude jedna z jeho kolegyň a když jsem tam za ní potom dorazila s malou a vše ji vyprávěla, tak mi řekla, že malé nechutná mé MM a naznačila že jsem jak to říct na hlavu a doporučila mi nějaké bylinky. Já si je vzala v domnění, že nám pomůžou a bohužel nic :( Vůbec jsem z ní neměla dobrý pocit a ani tam už nešla. Vše jsem už jen řešila s LP.

Pro malou jsme vitaminy nezkoumali, to je pravda, to mě ani nenapadlo. Ale určitě se pokusím, jak jste mi doporučila B12.

Děkuji 🙂