Kombinace kojení a dokrmu, jaké jsou intervaly a dávky?

elishka562
19. pro 2015

Prosím o radu s kojením...
Mám dcera, 11 týdnů. Včera v poledne jsem dala dokrm... brečela od rána hlady, odtrhávala se od prsa, sála jen jednou chviličku...
Podle rad jsem přikládala často, střídala prsa...ale poslední týden hrozně bojujeme a včera jsem už nevydržela. Odpoledne a v noci papala.
Ale dnes od rána má hysterické záchvaty, že jíst nechce. K prsu se ani nepřiblíží, odtahuje se, ani nezačne sát, nic. A pořád brečí. Všude čtu, zkoušet přikládat. Ale když se úplně vzpírá a prostě řve tím víc, tak to přece nejde... ☹ Tak jsem jí teď dokrmila odsátým mlíkem z flaštičky. Ano, z flaštičky, nemám teď doma jinou alternativu. Odměnou mi bylo konečně spokojené napapané dítě, vypila 120ml !!
Nevím, co dělat.
A teď hlavní otázka... Když bych dokrmovala odsátým mlékem, nebo to kombinovala s umělým, jaké jsou intervaly a kolik toho mám dávat? Jsem bezradná ☹

evulina77
19. pro 2015

@japona kojení je přirozeností savců...

78marcela
19. pro 2015

@leilunka a kdyz jsi ji vazila, kolik ti denne vypila?

evulina77
19. pro 2015

jo a ještě nemá smysl kojit dítě podle harmonogramu, ale podle jeho zájmu, klidně ať si pije co 40 minut, pokud má zájem. Kojení co tři hodiny se stopkami v ruce nemusí všem dětem vyhovovat...

evulina77
19. pro 2015

@japona já neříkám, že je kojení vždy lehké. Dřív se taky myslelo, že UM je lepší než mlíko mateřský a lidi to považovaly za překonané. Ale obecně pro mláďata je nejlepší mléko jejich matky. Je to přímo na míru tomu konkrétnímu mláděti. Kojení není věda, ale má určité zákonitosti a pravidla, který se musí dodržovat, jinak nefunguje. Né na všechno se dá vyzrát rozumen a něco jede jinou cestou a to tou přírodní...

katka865
19. pro 2015

nečetla jsem celou diskuzi, ale touto fází jsme si taky s malou prošly a zhruba ve stejném věku. Párkrát jsem dala flašku s UM, ale pak jsem si zavolala laktační poradkyni, všechno jsme probraly, hodně mi pomohla hlavně psychicky (a to je podle mě u kojení zásadní) a pak už jsem UM nepotřebovala. Taky bych doporučila homeopatika, kojící čaje a meltu nebo caro a taky před kojením nahřívat, případně vypít nějaký teplý nápoj a hlavně. Jo a zalézt si s mimčem do postele na celý den a pořádně si odpočinout určitě taky nebude na škodu 😀 tak přeju hodně štěstí

japona
19. pro 2015

@evulina77 Já ale nerozporuji, že kojení není nejlepší. Ale nestojí za to se stresovat, když to nejde, protože se to velmi dobře da vyresit.. A vyzdvihovat, že někomu to tece vpodstate samo (a tudíž je to jeho zásluha) ke stejne dementní, jako kdybych prohlašovala, že nechápu, jak někdo muže rodit dva dny, protože ja to zvládla za dvě hodiny.. jo a ten, kdo skonci na císaři, je uplnej žabař neschopnej, protože PŘIROZENOSTÍ je rodit spodem...

elishka562
autor
19. pro 2015

Děkuju všem moc za reakce. Pokusím se z nich vytáhnout to co půjde, nějak si to s dcerou uzpůsobíme a uvidíme, co půjde 🙂
Jinak jen nevím, když se píše zalézt společně do postele (@katka865 ) - to mě by dcera nikdy nevydržela :D

japona
19. pro 2015

..stačí se jen snažit, že?🙂

katka865
19. pro 2015

@elishka562 tak to jenom dokud je to příjemné, pokud se jí to vyloženě nelíbí, tak to nemá cenu lámat, ale třeba i na ten spánek by to šlo, jde o to, že když budete kůže na kůži, tak u vás zafungují hormony a bude to lepší. Soudím teda podle vlastní zkušenosti, po porodu se mi nechtěla rozběhnout laktace, protože jsem rodila císařem a malá musela ještě zůstat pár dnů v inkubátoru a já jsem odsávala a odsávala a pořád nic a jakmile jsem ji měla na pokoji a dívala jsem se na ni, tak to najednou šlo, proto si myslím, že je to prostě hodně i v hlavě

leilunka
19. pro 2015

@78marcela co si pamatuju tak někdy 60 někdy 80 z toho i 50, prostě nic extra, ale jak znám i tuvýhu tak ono to skákalo +- 20 g takže sme vždy vážila na 3 x a pak zprůměrovala, a to nemám žádný šmejd :-/ bohužel přesné to nikdy nebylo. Jinak UM ji dělám z 3,5 odměrky a stačí jí to, někdy i trošku nechá

evulina77
20. pro 2015

prostě kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Pokud kojení nejde, je možnost dát hned UM flaškou a postupně na UM přejít úplně (protože tak to nejčastěji skončí), nebo hledat možnosti, jak kojení zachránit, včetně využití laktační poradkyně. Pokud to jinak nejde, dát UM alternativním způsobem a jen nárazově při řešení konkrétního problému, né jako univerzální pomoc. Taky jsem zažila, když si kamarádka jako že dá týden pauzu od kojení a odpočine si a pak bude zase kojit dál. Jasně, že mimčo pak nemělo zájem o kojení a přešla plně na UM a byla překvapená proč jako nemá tolik mlíka apod. Taky jsem zažila třeba tchýni, která se mě při růstovém spurtu ptala, jestli nemám málo mlíka, že malá pije co hodinu i v noci a že ona by dala Sunar, nenechala by malou tak trápit (ona byla ukňouraná, rostly jí i zuby a pila často). Kdybych neměla informace, tak bych se asi nechala zlomit. Ale já věřila svými tělu. Jsem asi divná, ale je to tak. V předporodním kurzu nám říkali, abychom raději doma neměli žádný UM, protože to svádí při nějakém problému hned to UM dát a člověk se dostává do začarovanýho kruhu. Ale i dítě se musí o svoje jídlo postarat, musí se poprat se sátím a tak. A pokud je problém fakt vážnější není problém jet UM koupit, zvláště ve městech. Mluvíme ale o zdravém a donošeném mimču, jinak je to jinde a tam je potřeba jiný přístup...

karlajasmine
20. pro 2015

Taky jsem teď zažila při rustovem spurtu ze malej pil hodinu, nejdřív levý prso, pak pravý, pak zase levý a pak zase pravý..a za hodinu nanovo, než se množství mlika srovnalo. A vztekal se, protože mliko neteklo..chce to vydržet. Dřív umělý mliko nebylo a ženský to musely taky zvládnout. Teď se mi to zase srovnalo. Taky jsem měla ragadu přes polovinu levý bradavky a moučnivku a řvala bolesti při každém kojeni a to trvalo měsíc.. A jsem neskutečně šťastná ze jsem to vydržela. Myslím ze téměř každá žena může kojit.

japona
20. pro 2015

To je logika panečku: "dřív nebylo um, tak to musely ženský zvládnout". Slyšela jste někdy o tom, že se dávalo např. kravské mléko pokud nesehnaly náhradní materske? A pračku či myčku doma také nemate? Dřív to také nebylo a ženské to zvládly bez nich..
Mně tohle hraničí s masochismem: "měsíc trápím sebe a dítě, abych dokázala, jaka jsem hrdinka".

leilunka
20. pro 2015

@japona přesně tak, například také děti umírali, zrovna mě babička vykládala jak ona měla mléka na rozdávání a tak si k ní jezdil denně mnoho km pán od jedné maminky co neměla mléko a kvůli tomu jí už tři děti zemřeli na katar :-/ díky mé babičce mají aspon to čtvrté, děkovali jí neustále a vozili ruzné dárky ze statku aby měla dobré mléko,aby jim čtvrté dítě vydrželo, asi tak 🙂 😒

japona
20. pro 2015

@leilunka Asi se málo snažila, to je jasný!🙂

japona
20. pro 2015

@leilunka Mne zase vyprávěla babička, jak chodila někam pro kravské mléko a jak byla stastna, že ho sehnala. Bylo to krátce po válce, o alergii na kravské mléko nikdo nikdy v té době neslyšel.. Jak je tedy možné, že dnes je? "Tenkrát" to ženský taky zvládali i bez alergií..

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
backspace
20. pro 2015

A nebo se muze soustredit na sebe, sve miminko a prestat cist hlouposti, ktere ji jen stresuji. Zkratka a jasne, pokud Vam kojeni nejde tak se muzete bud snazit dal, vyhazovat penize za laktacni poradkyne a podobne odbornice, muzete jlidne i mesic ci dee rvat bolesti a placat se u toho po tadech jaka jste super matka, zatimco vam doma dite rve hlady...a nebo proste zacnete davat UM, nebudete mit hladove dite, budete psychicky v pohode avic si miminko uzijte..tim padem i ono vas....

kessa
20. pro 2015

@backspace vyhazovat penize za laktacni poradkyne 😀 😀 😀 pardon, ale to me pobavilo. Lepsi vyhodit par stovek za poradkyni nez tisice za UM. A prispivat uz jsem nechtela, ale vite co me tu stve nejvic, ze ty co plne nekoji tu shazuji snahu tech, ktere krizi prekonaly a snazi se maminku navest na cestu plneho kojeni. A ano temer kazda mama muze kojit, jen je otazkou co je ochotna tomu podridit- znam maminku (nyni je i LP), ktere lekari rikali, ze nikdy kojit nebude a svete div se, po trech mesicich kojeni s cevkou a ruznych potizich kojila sve dite do vice jak dvou let. Je to jen o duvere ve sve telo a odhodlani. Bohuzel diky kulturnim zvyklostem uz nevime instinktivne jak na to a dlouha leta nebylo kojeni tolik podporovano, tak si to holt musime trochu vybojovat.

kessa
20. pro 2015

@backspace a jak uz jsem nekolikrat psala podpora plneho kojeni neni v tom, ze necham dite hladove! To je jen vymluva, moje dite hlady nervalo a plne kojeni se mi podarilo nastartovat, s dokrmy, kdyz byly potreba. Ale bez flasky a dalsich blbosti, ktere ani doma nemame.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
karlajasmine
20. pro 2015

@japona dítě jsem rozhodně netrapila,pribira celou dobu 250g týdne. A nenapsala jsem ze každá žena může kojit, naspala jsem "téměř každá ", neříkám, že kojeni je snadné, jenom to, že v dnešní době je tendence po tom UM sáhnout hned jak je problém.

karlajasmine
20. pro 2015

@backspace tak já se třeba měsíc trápila a brecela a"vyhodila peníze " za všechno možný včetně laktační poradkyně, a díky tomu ušetřim tunu času a peněz protože plně kojím a mam o starost min. Chci jen říct ze je možne trápení s kojením překonat, nemusí to být tak ze potíž rovná ze přestat kojit.

backspace
20. pro 2015

Ja ale nerikam, ze zena na prestat kojit pri prvnim problemu. Neni sporu o tom, ze pro dite je nejlepsi materske mleko a kojeni je prospesne. Ja rikam ze nema smysl se hroutit pokud to z nejakeho duvodu nejde a nechat se stresovat fanatickyma zadtankynema kojeni do patnacti let veku ditete. Pro dite je mnohem dulezitejsi, bude-li se spokojenou vyrovnanou matkou na UM nez se zhroucenou matkou ktera si necha treba urvat bradavky za kazdou cenu, jen aby kojila.

kessa
20. pro 2015

@backspace Ale píšete to tak 😉

backspace
20. pro 2015

Nepisu, pisu to tak ze ja bych nemucila ani sebe ani dite. Chapu ze je treba zkouset, ale vseho s rozumem...kdyz vidim ty vystresle matky s kruhama pod ocima, ktere se uply na to ze musi kojit a ze je to zalezitost psychiky, protoze ma kolem sebe nadeptavacky, ktere uznavaji jen kojeni, tak je mi jich lito..i tech deti, ktere tim trpi vic nez kdyby dostaly tu " hroznou a osklivou lahev"...

karlajasmine
20. pro 2015

@backspace tak je otázka co je menší mučení.. Ja třeba bych raději měsíc brecela bolesti a pak měla klidný kojeni, než přešla na láhev a přišla o tunu peněz, pohodu - porad řešit sterilizovani a ohřívání.. Řešit množství (takhle kojím jak si malej řekne)..každá si musí sama nastavit tu hranici kdy dal kojit a kdy to případně vzdát..

jamia
20. pro 2015

@karlajasmine Sterilizace lahviček je záležitost pár minut a vodu jsem převařenou uchovávala v lednici a ohřívala v mikrovlnce, na cesty v malé termosce. Když to srovnám s trápením, které jsem měla já i malá při kojení (vydržela jsem čtyři měsíce, dítě hladové, plačící, skoro nepřibíralo), to byla těžké pohoda. Vždycky mi ten argument jen vytáhnu prso vs. achich ouvej, hrozná práce při přípravě UM, přišel dost mimo. Finanční stránka je něco jiného, ale tak špatně na tom naštěstí nejsme.

karlajasmine
20. pro 2015

@jamia tak to tě chápu, 4 měsíce bych to nevydržela! Ten měsíc byl moje maximum. Naštěstí se to pak zlomilo a zlepšilo.

evulina77
20. pro 2015

@japona ale tady nejde o to, že je ženská hrdinka, ale o to, že chce pro svoje dítě přirozenou stravu a taky je to zdravější varianta. Trochu jsme zapomněli na to, že lidi jsou zvířata a savci. Samice svá mláďata taky kojí. Jistě jsou případy, kdy to fakt nejde a tam je potřeba pomoci třeb i UM. Ale někdy je třeba podpořit spíš matku aby vydržela a nevzdávala se. Než jí poplácat po rameni, říct, že když kojení nejde, tak prostě nejde. My jsme opět ta generace nula, která se vše učí znovu, protože naše matky a někdy i už babičky prostě nekojily. Není to nic proti nim, prostě byla taková doba, taky se snažily dělat pro své děti to nejlepší a věřilo se, že je sunar lepší. Ale vím, že mě za to teď někdo nebude mít rát, ale třeba v ostravsé zoo je sloní holka, která nikdy nepila mléko své matky, nemá sací reflex, její matka ji neumí kojit a prostě se jí nedává moc šancí na to, že se dožije dospělosti... U slonů není péče tak zmáknutá a hodně věcí se neví, a u lidí to je už jinak, ale mě osobně to spíše přivádí na myšlenku o významu kojení i u lidí...
Kvasinky jsou hnusný, než se příjde na to, co to je je to šílený, chápu. Ragády na bradavkách jsou ze špatné techniky kojení jak u matky nebo u dítěte, to se dá úpravou metody změnit, nedostek mléka se dá cíleným přikládáním a zlepšením pitného a stravovacího režimu upravit, na bolení bříška je nejlepší čas a taky šátek atd. Prostě možnosti na zlepšení jsou, pokud je člověk hledá. Ale někdy je i po tom všem lepší přejít na UM. Ale je lepší se snažit, než si tady společně notovat, že prostě někdo kojit nemůže a že to dítěti neublíží a UM je pro něj lepší a spokojená matka spokojené dítě a jiné větičky, který mě nždycky pomalu zvedají ze židle. Pro dítě je nejlepší mateřský mlíko a spokojená matka. A myslím si, že všechny, který kojení vzdaly mají taky trochu výčitky svědomí. A ano jsem šťastná, že mi kojení nakonec začalo jít...