Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

zvirka
3. srp 2011

@marusch.mat Jejda 😅 My ještě 8 kilo nemáme...

mikulka
autor
3. srp 2011

@zvirka Měl by mít do toho roka 600 mg mléka či mléčných výrobků. Takže 200 kaše, dvě kojení po cca 150 min, a k tomu jogurt a sýr, já bych řekl, že je to úplně v pohodě 😉

mikulka
autor
3. srp 2011

@petaov Je možné, že po dobrání ATB, budeš ještě v prsu hrudky mít, ale to nevadí, pokud nebudou bolet, nebude červené prso či teplota.
Zánět je, když je tvrdá velká část prsa, retence, když jsou zatvrdlá místa.
Ta se masírovat mohou, takže uvidíš, až dobereš ta ATB. většinou ještě chvíli trvá, než se vstřebají.
Pauza mezi kojením by neměla být delší, než 6 hodin, pokud máš hodně mléka...

mikulka
autor
3. srp 2011

@veruska007 Koukni sem: http://www.laktoporadna.cz/dotazy_porodnice.html
Rozhodně to u tohoto děťátka může být jiné. Je třeba se zbavit strachu, že to zase nepůjde jako u prvního. Teď budeš připravená.
Pokud máš v pořádku bradavky, pak by kojení mělo být v pořádku.
Ale je moc důležité zaměřit se na to už v porodnici.

1. DĚŤÁtKO TI MUSÍ PŘILOŽIT NEJLÉPE PŮL HODINY PO PORODU, NEJDÉLE DO HODINY A TO I V PŘÍPADĚ CÍSAŘSKÉHO ŘEZU (DO 2 HODIN).
2. ČASTÉ PŘIKLÁDÁNÍ
3. NECH SI POTOM DOMA ZKONTROLOVAT TECHNIKU KOJENÍ OD LAKTAČNÍ PORADKYNĚ, SEZNAM NA STRÁNKÁCH LAKTAČNÍ LIGY, PORADCI) - TO JE MOC DŮLEŽITÉ!!!
4. Co se týče sy bělavé bradavky, uvidíš, jak to budeš mít, to je jiná věc, která by se pak řešila...

mikulka
autor
3. srp 2011

@zazana81 Odstraň to kojení, které malé bude nejméně vadit, že nebude.
Měla by mít 500 mg mléka a mléčných výrobků...

zvirka
3. srp 2011

@mikulka Díky! Tak už to necháme na ty dvě, už mě nebaví, pětkrát za den zbytečně vytahovat prso a ještě se nervit z toho, že nechce. Ráno a v noci je to v pohodě, to ještě napůl spí, to si dá rád 😉

hojda
3. srp 2011

@zvirka To mi připomíná, jak jsem po baráku honila to naše šídlo v 11. měsících s prsem a on nechtěl. Když jsem ho dohnala, tak mě kousnul a že jsem nedala pokoj, tak mě ještě štípnul do bradavky.......až jsem konečně pochopila, že už fakt nechce 🙂 a byl odstavenej raz dva...

mikulka
autor
3. srp 2011

@zvirka To se na to vykašli, oboum se vám tak kojení akorát znechutí a dvě mu stačí, když pije hodně a jí mléčné výrobky 😉

mikulka
autor
3. srp 2011

@hojda Ha 😀

hojda
3. srp 2011

@veruska007 Taky jsem na tom byla hodně podobně jako ty. Kojení, osávání, přebalení a vyvaření všeho cca 1,5 hodiny, fakt mi moc času mezi kojením nezbývalo. Taky doufám, že to u druhého půjde líp, tímto stylem bych to s druhým dítětem dělat nemohla ☹

stefanny
4. srp 2011

@mikulka na mne jste zapomnela ☹

dostyna
4. srp 2011

@mikulka Dobrý den,jsem zoufalá a nevím co smalým.Cca před 4 týdny mi začal malej zlobit u kojení,kroutil se a prso vyplivl,udělal to tak dvakrát během kojenícvilku jsme spolu bojvali a pak už bumbal.Domnívala jsem se,že by to mohlo být tím,že mu teče mlíčko pomaleji a musí se snažit a nebo ho bolí bříško.Nicméně poslední 3 dny se to vystupňovalo a to tak,že malý hystericky pláče.Začnu ho kojit a vydrží cca 3 minuty bumbat,pak se ale začne od prsa odtahovat a vyplivne ho.Zkusím ho přiložit k druhému a to samé se opakuje.Tak na potřetí vrátím k prvnímu a to už vydrží cca půl minuty a vylivne a začne plakat.Pak už bradavku vždy vezme do pusy ale hned vyplivne.Děje se tak zejména večer.Noční kojení a nad ránem jsou zatím celkem vpohodě,ale od poledne nahoru je to děs ☹
Nevím co je špatně,napadlo mě,jestli se mu nelíbí to,že jsem před měsícem začala brát Azalii (HA).Mléko mám,zkoušela jsem odsávat a mléko v prsu mám.prosím poraďte čím by to mohlo být než se zblázním.Za 4 týdny přibral 40 deka,doktorka mi řekla že je to hraniční,že máme přijít za 14 dni na převážení.Podotýkám,že do konce šestinedělí bylo vše OK a krásně přibíral.Moc díky za radu

hribek
4. srp 2011

@dostyna @mikulka me to same dela mala s tim rozdilem ze se neprisaje vubec a placem nadskakuje tak ze mi muze pomalu vypadnout☹ stava se mi to tak obden, kojim a davam UM pul na pul. HA azalii beru taky

mikulka
autor
4. srp 2011

@dostyna Pisi z mob, nevidim tu vek detatka.
Pokud jste po sestinedeli, pak mu vadi, ze mlicko uz samo netece a musi hodne tahat. Tady je pomoc jedina: nahrat prsa pred kojo a pri pit teply napoj.
Nebo jde o bojkot. Ale kdyz pije pekne rano (kdy jsou prsa pekne zahrata z postele a spanku a je nejvice mleka), az tak se mi to nezda. Ale zkuste www.laktoporadna.cz Caste dotazy. Pak myslim Ostatni, je tam o bojkotu.
Ten vznikne vzdy z nejakeho duvodu, zmeny jako MS, zmena parfemu apod. Tedy i HA.

Byt vami zkusim to nahrati, zmenu polohy, chodit pri kojeni... A take mne napadlo, kdyz si zmacknete prso, jakmile maly nechce pit, strika z neho MM? Tedy to by znamenalo, ze mate dost MM.
Ale dost mi to pripadne na to spatne spousteni. Protoze prvni min tece predni MM, pak zadni, ktere uz netece tak snadno. Udelejte kroky ke snadnemu spousteni a pamatujte, stres take brzdi spousteni. Snazte se byt pri kojo klidna, ac to je tezke. Myslete na neco jineho, zpivejte si.

OSTATNI DOTAZY ZITRA.

dostyna
4. srp 2011

@mikulka no právě to jsem se taky domnívala,že malému to málo teče.Zkoušela jsem zmáčknout prso při kojení a mlíčko z něj teklo.Zkusila jsem i před kojením nastimulovat odsavačkou,kdy jsem párkrát odsála a mlíko nádherně stříkalo do odsavačky.mám obavy u toho bojkotu ☹ Ale zase je to až odpoledne,ráno nemá problém ☹
Kojím ve fotbalové poloze,po sekci se mi tak nejlépe kojilo s polštářem a malému to taky vyhovovalo,tak jse u toho zůstali

dostyna
4. srp 2011

@mikulka jinak malý má 10 týdnů

zvirka
5. srp 2011

@hojda No tak já toho našeho pro změnu honím se lžičkou, lezu za ním po gauči, po křeslech... Nakonec je jogurt úplně všude, jen ne v jeho bříšku 😀

mikulka
autor
5. srp 2011

@stefanny Omlouvam se, ale ten vas dotaz nemohu najit. Prosim, zkopirujte mi ho sem.

ladaa20
5. srp 2011

Dobry den, mam dotaz maly se mi neustale krouti u prsu a vzteka se mlati ručkama poušti prs atd.. tohle děla,ale vždy až tak po 5-10 min sani někdy jak prs pusti už mličko tak neteče, ale někdy mu střika až na hlavu pak zas chvilku pije a zase stejny poblem vystřidame prsa a je stejny problem jen už za kratši dobu sani nakonec vypije obě s velkym cirkusem a řve hlady tak musim dokrmit um většinou kolem 70ml kde je problem jaktože ma pořad hlad je snad moje mleko řidke a nestači mu to se mi ale nezda stravuji se dobře a v noci vydrži 7-10h tohle děla přes den a vyžaduje krmeni po 1,5-2hod max 3h jedina doba kdy nemusim davat dokrm je po noci jinak za 14 dni ukonči 3 měsic

stefanny
6. srp 2011

@mikulka prosim o radu...mame dnes 16 dni, mala sa budi na kojeni tak po 2 - 3 hodinach, kdy jak, hned po probuzeni prikladam, vacsinou pije pekne tak 10 minut, nekdy mene, pak nechame odgrgnout, coz je v poho ale pak otevira pusinku ja ji prikladam znovu na to same prso ale to uz pije strasne neklidne nebo vubec, otevira pusu, chyti bradavku po chvilce pusti a vzteka se, rozhadzuje rukama nohama, hlavou do stran nevim co delam spatne, poloha je v leze, skousela jsem zmenit ale dela to same, i druhe prso takhle pousti, pak se z toho vzduchu poblinkala.
mlicka mam dost, neni to ze by tam nic nebylo. Kdyz ulozim do postylky tak se vzteka a porad otevira pusinku. Ted to dela cim casteji, uz nejen vecer...je to na zblazneni, takove zlobeni, ani na rukach pri odkrkavani neni klidna a vzteka se, vzpira
V nemocnici mi obcas usinala u prsu, tak ke konci sala-nesala...nevim jestli jsem ji nenaucila na dundani... ale ted vzdy vyttahuji kdyz dunda. Par dni po prepusteni tohle nedelala, hezky pila i po odgrgnuti... jsem z toho smutna, zoufala... 😢 nevim co ji je ani proc ze u toho tak vzteka, prosim o radu, budu Vam moc vdecna.

mikulka
autor
6. srp 2011

@stefanny Byt vami necham si zkontrolovat techniku kojeni. Laktacni poradkyne najdete na www.kojeni.cz.
Ja to radim kazde mamince po navratu z porodnice. Pricin muze byt mnoho. Otok dvorce, pak tudis spatne prisati.
Pak poloha vleze - to je vubec nejtezsi poloha, pri ktere nevidite, zda dite spravne pije.
Kouknete sem: www.laktoporadna.cz Technika kojeni. To si proctete. Je dulezite, abyste spravne drzela prso, decku dala do pusinky velkou cast dvorce, aby dite salo, viz technika kojeni.
Ja bych si typla, ze tady bude problem v te technice.

Takze: zmenila bych polohu, dle popisu na laktoporadne zkontrolujte spravne sani.
Ale jednodussi by bylo nechat si zavolat poradkyni.
Pri odkrkavani se vzteka dost deti, to je docela normalni.
U vaseho detatka mam pocit, ze ma hlad, ze by salo, ale neco je spatne. Mozna se uplne neumi chytit prsa.
Cele sestinedeli mate na to, abyste se to SPOLECNE naucili.
Pokud se to ale nezlepsi, fakt zkuste ty poradce. Ja delam Prahu a okoli, v Praze jsem ted pres leto narazove.

mikulka
autor
6. srp 2011

@stefanny Taky nezapomente behem kojeni stridat prsa.

stefanny
6. srp 2011

@mikulka ok, zkusim stridat prsa a polohy, techniku mi kontrolovali v nemocnici a pak jeste laktacni v centru, vse bylo OK. Nemam pocit ze by byla spatne prisata, nic mne pri kojeni neboli a pribrala za 10 dni200g.

bobesci
7. srp 2011

@mikulka Dobrý den,potřebovala bych také poradit.Mám dceru,která bude mít zítra 2měsíce.Do třech týdnu jsme kojili úplně bez problému většinou po třech hodinách někdy i po 4 až 5 hodinách.Potom se to nějak zvrtlo a neustále bojuji s tím,že malou nakojím z jednoho prsa,kojím asi tak 15 až 20minut,dám ji odbrknout a potom z druhého to stejné a po odbrknutí opět hledá a řve hlady,tak ji dám ještě do třetice,ale třeba za 20minut opět řve a hledá,musela jsem ji i párkrát dokrmit,připadá mi,že má pořád hlad,ale přitom mlíčka mám dost,v noci spí celou noc,ale za to přes den skoro vůbec,nedělám nic jiného,než ji jen kojím a nosím a pokud teda přes den už usne,tak spí potom 4-5hodin,porodní váhu měla 3kg,teď máme 4,48kg.Jsem už z toho zoufalá,protože nic neudělám a mám ještě staršího syna 6let a nemám na něho tolik času,když se musím celý den věnovat jen miminku.

lukava
7. srp 2011

zdravím, budeme mít tři týdny a máme trošku potíže s kojením, mlíčka mám snad dost a mám trochu obavy, jestli to není až moc, honzík pije jak duha a stejně mu mlíčko teče kolem pusinky a někdy se i zakucká nebo prso na chvíli vyplivne a pak brečí a kroutí se, potom se zase chvíli přisaje, většinou kojím jen z jednoho tak deset minut, protože než ho přendám k druhému, usne mi...také nevím, jak správně odříhávat, často ublinkává nebo i tak jednou denně hodí šavli, že to jde i nosem, tak se bojím s ním nějak moc manipulovat po kojení, postýlku už jsme dali do zvýšené polohy, dokonce i přebalovák a myslím, že to docela pomohlo, na váze přibývá snad dobře poprvé to bylo 300g, minule 160...váhu doma nemám, tak zase budu vědět po kontrole u mudr v úterý

mikulka
autor
7. srp 2011

@bobesci Přečtěte si o růstaovém spusrtu buď zde, mnohokrát zmińované, nebo na www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

imzadi
7. srp 2011

@mikulka po par mesicich jsem tu znova s dotazem 🙂 uz jsme zacali davat zeleninovy prikrm na obed, ale ostatni denni kojeni Kubik totalne bojkotuje, place, ze ma hlad,dam prso, pricucne se a hned se otrhne s placem, pak na chvilku zataha, tak minutka max a uz jde do luku a odtrhava se...zkousim dat druhe, to same...i pozice jsem menila, porad to same...kdyz mu dam pak tu zeleninu, tak papa...nebo cajik z flasky, tak je schopny to vsechno vysat, takze ma asi hlad...v noci kojime normalne, to se hezky prisaje, ale pres ten den je to peklo...co s tim? mam uz zacit davat i pres den dalsi prikrmy, jako ovoce, apod. zacit davat i pres den UM (zatim davam jen pred spanim jednu davku a pak kojim v noci v jednu a ve ctyri)? diky moc za radu, mam strach, aby nemel malo toho mlicka, kdyz ho jeste porad tolik potrebuje:(

mikulka
autor
7. srp 2011

@lukava Já myslím, že se vám spouští hodně mlíčka a malý ho nestačí polykat. Při kojení si dejte dlaň na druhé prso těsně nad dvorec a dlaň přitlačte dolu. Zkuste polohu vleže na zádech (vy) a děťátko na vás na bříšku.
Před kojením můžete trochu mlíčka odstříkat, aby mu to neteklo tak zprudka.

Po kojení:
manipulujte s malým tak, jak by to byla otevřená lahvička. Tedy žádné zbytečně pohyby, opatrně dát na rameno. Kdyby nekrkal, zvedněte mu ručku.
Zvýšená poloha určitě.
Přibírání bylo za týden, měsíc...?

mikulka
autor
7. srp 2011

@imzadi Ono je trochu škoda, že pije z lahve a už čaje atd. Kojené dítě nepotřebuje další tekutiny do min. 8. měsíce (někde uvádí dokonce do 10. měs.). Pokud vypije čaj, pak určitě nebude pít mlíčko. A pokud z lahve, pak zase nepůjde k prsu.
Já jsem tady postup příkrmů popisovala, a taky je to na www.laktoporadna.cz Příkrmy - dnes to ale nějak zlobí, nemůžu se tam teď dostat.
Tam najdete postup, kdy zařadit druhý příkrm. Já bych ještě počkala a zaměřila se na přijímání mléka.

Asi bych to udělala tak, že bych ho nejdřív trošku nakojila a pak dala příkrm. Po něm (ale nemusíte) bych nabídla pítko, flašku ne, tu bych vyřadila úplně. Kojené dítě by ji vůbec nemělo poznat. Proč taky, pak se těžko odnaučí. To už je lepší přejít hned na hrníček, pítko apod.
V době, kdy příkrm nemá, bych nabízela prso, chodila při tom, zpívala... Jako při bojkotu viz laktoporadna Časté dotazy Ostatní...

V půl roce je strava založena na mléce. Tedy bych místo čaje, který skutečně nepotřebuje a ničím malému neprospěje, zařadila buď kojení, zkoušela bych, zda se chytne přes den - viz bojokot kojení, pokud ne, pak UM. V půl roce by měl mít vlastně ještě tak 5 kojení, nebo UM.

petrakm
7. srp 2011

@mikulka
dobry den,rada bych se zeptala, cetla jsem ze pro kojene deti doporucujete pitko, pokud tedy je treba dat neco navic tekutin, jde mi spis o budoucnost, az prestanu kojit, cca kolem roku, predpokladam,ze by dite melo nadale pit mleko, resp. UM, nedovedu si predstavit z pitka a nebo pote jste myslela az nasadit flasku? v pripade bojkotu k UM ( po 12mes MM) jak dostatek latek nahradit, staci jogurty a pod ( resim pro kamaradku)?diky Petra