Miminko se nepřisává. Zkušenosti?

26. zář 2021

Ahoj, dcera má tři týdny, narodila se v 39tt, ale s nízkou porodní váhou (2,3kg) navíc císařem, takže začátek pro kojení žádná sláva. Už od porodnice se nezvládne přisát na prso, krmím cévkou přes prst odstříkaným MM a neustále zkouším přikládat, ale téměř bez výsledku (např 1x za den se povede že aspoň chviličku pije, ale myslím že to přisátí není ideální) a já už ztrácím naději, že se kojení ještě povede zachránit. Neměli jste někdo stejný začátek s dobrým koncem? Je šance, že jak bude větší tak prso přijme?

madamas
26. zář 2021

Ahoj, prožívám teď něco podobného se sedmitýdenní dcerkou. Narodila se sice přirozeně ale s váhou 2 100g. Někdy mi přijde že už pije lépe a někdy zase totální propad, nicméně stále bojujeme. Syn se mi narodil před sedmi lety císařem s váhou rovných 2000g a tam jsem to tedy cca ve třech měsících vzdala a najela na um ( nedařilo a ani teď se mi nedaří odsát potřebné množství mléka). Laktační u nás byla, je to zároveň sestra u naší pediatričky, takže jsme stále v kontaktu. Jenže ať poradí cokoliv, tak dítě přisát nepřinutí. V noci ale malá pije pěkně..radu tedy nemám ale chci ti říct že v tom nejsi sama. Je to dost frustrující a nechci to tak rychle vzdát jako u syna 😟

autor
26. zář 2021

@madamas díky za zkušenost, přeju i tobě, ať se to brzo zlomí. Jak říkáš, je to frustrující 😒 A syn přibíral dobře a dohnal tu porodní váhu?

nagojka
26. zář 2021

Bojuju s vama ted s 8tydennim...porod cisarem sice naprosto v pohode a normalni ale zacatek kojeni nesel,dlouho sem krmila pres prst strikackou nakonec sem to vzdala a presla na lahvicku..a to byla osudova chyba...prcek se ted nechce prisavat a me se prestava delat mleko odsavackou to je k nicemu...😞hrozne me to mrzi ale jsme ted spis na UM nez na kojeni...najednu stranu to vzdavam protoze vim ze to nema smysl a na druhou stranu porad prikladam a doufam..

daasqua
26. zář 2021

Dcera (40+4t, 3,2 kg) se taky nechtěla moc přisávat - radši si dudala a spala. Byla hodně spavá, bušily do ní LP a ona nic, prostě zamžourala, zadudala a zase spala. Mlíka jsem měla dost, tak jsem začala odsávat... no a odsávala jsem 15 měsíců, z toho 4m byla plně jen na mém MM. Já v tom potom našla plno výhod, takže už jsem kojení moc nezkoušela, ale myslím, že by si už dala říci - měla větší sílu, spala méně a MM by měla dost. Takže podle mého se dá "rozsát" klidně později, až mimčo zesílí 🙂

autor
26. zář 2021

@daasqua výhody odsávání jo? 😀 mě to odsávání, vyvařování atd právě děsně nebaví ani si nedovedu představit krmit někde mimo domov 🙄 pozitivní teda je, že se dá odsávat tak dlouho, bála jsem se že jen na odsávačce ta laktace dlouho nevydrží.

rosalline
27. zář 2021

Kluk se narodil o měsíc dříve s porodní váhou 2,1 kg. V porodnici mi ho začali krmit stříkačkou, ale on nebyl jedlík, pak dali flašku, kojit mi dovolili jen omezeně na 5 min. Jen u toho usínal. Ani doma se mi to pak nepovedlo. Nepřisával se, jen cucal, vážila jsem, vypil tak 20-30 ml. Měla jsem tu i laktační poradkyni, kdy jsme to zkoušeli přes cévku. Jen chytil averzi. Odstříkávala jsem týden plně, pak na střídačku , pak 2x denně asi do 8.m, kdy jsem měla alergickou reakci na vosí bodnutí a antibiotika a byl konec. Já, abych měla dávku , tak jsem musela odstŕikavat třeba hodinu, do toho práce na živnost. Byla jsem úplně na dně a vyčerpaná, užívání si miminka , procházky, společné akce, válení se spolu minimální. Kamarádka s odstříkáváním sekla asi po měsíci a nasadila UM. že jí to snad kluk odpustí, že to dělá ve prospěch jejich společně stráveného času. Já si stále nadávala, že jsem jako matka selhala. Nicméně dodnes nevím, co bylo lepší... protože její klučík trpí na laryng. a můj má imunitu celkem do dobrou. Na druhou stranu její klučík je velký silný chlapík, můj je drobný nejedlík.

daasqua
27. zář 2021

Já hlavně potřebovala vědět, kolik dcera vypije, protože moc nepřibírala (a to pila přes 1,2 litru za den, průměr v jejím věku byl tak 0,8). Pak jsem odstříkávala, kdy se mi to hodilo, takže jsem nemusela řešit třeba venku, ráno jsem se mohla dospat a nakrmil manžel, mohla jsem kamkoli bez ní jít. Navíc, jak měla stejné dávky, tak pak dostala hlad po přesně stejné době 😀
No ale teď kojím syna a odstříkávat by mě tedy už nebavilo, hlavně by na to nebyl čas 😀 Jsem ráda, že je pořádný savec.

lieselmeminger
27. zář 2021

Dcera se nepřisávala od narození. Sestry se mi snažily všemocně pomoct, ale žádný úspěch. V porodnici jsem krmila přes stříkačku, doma jsem to po nějakém čase vzdala a dala láhev. Asi dva měsíce jsem odsávala mléko po třech hodinách (i v noci), jenže množství mléka ubývalo. Poté dcera plynule přešla na um. Hrozně dlouho jsem si to vyčítala, potýkala se s poporodní depresí, byla jsem z toho na dně. Nakonec jsem změnila pediatričku (která se do mě od začátku navážela kvůli nekojení) a tak nějak jsem se z toho vyhrabala... Teď už vím, že to nebyl konec světa a že jsem udělala všechno, co bylo v mých silách. Ale znáte to - hormony. 🤷🏻‍♀️ Tenkrát jsem si to hrozně brala - považovala jsem to za selhání mě jako matky.

lacehea
28. zář 2021

Jednak nikdy bych to nebrala jako selhani matky.
Jiz moje 36 leta dcera se nechtela prisat ani kdyz ji sestricky svlekly do naha a trepali s ni, aby se vzbudila.
Nevzbudila se, bylo ji to sumafuk.
Ja myslim, ze kdyz to jde krmit MM je to dobre.
Kdyz to nejde, jsem vdecna ze ziji v dobe kdy je UM dobre kvality a ja to mohu vyresit jinak, nez to musely resit nase babicky a prababicky. Fakt nevim jak to delaly.

cemaja
28. zář 2021

Ahoj, moje dcerka se taky narodila o trochu dřív, 37 týden s váhou 2,40 kg taky neměla sílu se přisát. Asi měsíc jsem krmila MM přes stříkačku a pořád se nedařilo, nakonec jsem přešla na láhev a odsávala jsem rok a půl, když se mi zdálo, že mléko ubývá nasadila jsem homeopatika a jelo se dál. Ale nebudu Vám tu nalhávat, že to nebylo náročné, zlaté kojení, nemusí člověk nic brát a nakrmí kdekoli a kdykoli, jen bylo fajn, že mi ji mohl občas někdo pohlídat a nemusel jsem koukat na hodiny abych byla doma.

madamas
29. zář 2021

@cemaja to je velmi obdivuhodné, jste moc šikovná a obětavá .. nedávno jsem zde psala dotaz jak se vyrovnat a tím když se kojení nedaří. Zatím to tak nějak ,,placáme" ale jsem rozhodnuta že v případě že kojení nepůjde dlouhodobě tak nasadíme UM. Nejsem schopná odsát potřebnou dávku, trvá to dlouho. Raději ten čas věnují aktivitě se svými dětmi ( možná by to bylo jiné kdybych měla jen to miminko), celkem často jsme mimo domov a trávit 30 min odsáváním je pro mě příliš. Budu se snažit udržet mm podzim/zima, kvůli protilátkám, vychází to tak do půl roku věku, ale pokud nebude kojení tak na jaro jak ,, vyrazíme do světa" dáme um. Tím nechci hanit dlouhodobé odsávání, komu to vyhovuje tak má mé velké uznání, ale zároveň chci říct že pokud to dlouhodobě nevyhovuje tak to neznamená nic špatného.

ovecky
29. zář 2021

Mne se tretatko narodilo v terminu s vahou pres 4 kg a nikdy nic z prsa nevypil. Nic to nezlomilo, dostava MM odsate. Diky bohu za el.odsavacky. Laktace uplne ok.

cemaja
29. zář 2021

@madamas neříkám že to bylo lehké ale dcera má cf a tak jsem to chtěla udržet co nejdéle. Dařilo se mléka jsem měla dost. Navic to bylo naše první. Za nedlouho čekáme přírůstek a doufám v normální kojení s náročnou péči o dceru by se asi dlouhodobě odsávání nedalo ...

madamas
30. zář 2021

@cemaja
@cemaja jak říkám, jste moc šikovná, udělala jste max pro dceru, i když nevím co znamená cf, jistě to nemáte jednoduché. Přeji ať se vám to s dalším miminkem usnadní a kojení jde ,,samo" 🍀

ovecky
30. zář 2021

A co uzdicka pod jazykem, kontroloval nekdo?

autor
30. zář 2021

@ovecky jj, tu má v pořádku. Poslední dva dny už se aspoň jednou za den povede přiložit tak že aspoň 5 minut pije, tak snad je to na dobré cestě 🙏

nagojka
30. zář 2021

Tak to ti uprimne zavidim..ja pri kazdym prikladani drzim akorat vztekly dite a kdyz se nevzteka a ja se mu snazim dat bradavku do pusinky tak se mi akorat vysmiva a ma z toho prcu..kdyz uz se konecne prisaje tak to po chvilce vzda protoze nic netece😞😞😞bohuzel tim padem se mi mlicka tvori min a min a manualni odsavackou dam max 50 ml...a to jeste max 3 denne..😞😞jsem z toho nestastna ten pocit prisati a kojeni mi hrozne chybi dala bych cokoliv za to kdyby se chtel malickej znova prisavat a jeste se mu to podarilo roztahat

autor
30. zář 2021

@nagojka no je to nekonečný boj, to máš pravdu. Tak na 20 neúspěšných přiložení je jedno aspoň trochu úspěšné. Pokud máš málo mléka tak co zkusit cévku na prso - pokud se aspoň někdy přisaje, tak by tím mohl stimulovat prsa aby se tvořilo více mléka. Mě naštěstí půjčila kamarádka elektrickou, tak odsávání je zatím v pohode a mléka dost, ale taky zatím pije jen po 60ml.

nagojka
30. zář 2021

Taky uvazuju o koupi elektricke ale kdyz to bude k nicemu budou to jen vyhozene penize..ovsem kdyby mi to pomohlo bylo by to super...kdyz ma opravdu hlad tak se prisaje skoro vzdycky ale jak rikam..saje chvilku a ve vetsine pripadech tu bradavku spis cumla...zatracena flaska...😞😞😞jestli mleko mam poradne ani nevim...asi trochu ano protoze kdyz si zmacknu prsa mleko vyteka..jenze manualni odsavackou opravdu vic jak 50 ml nedam...hrozne mi ten duvernej pocit kojeni chybi...nemuzu se s tim nak smirit...

autor
30. zář 2021

@nagojka zkoušej odsávat častěji (při každém krmení) ono i když to nepoteče tak ta stimulace je důležitá. Držím nám palce ať to vybojujem 🙏

nagojka
30. zář 2021

Snazim se...krmim kazde 3-4 hodiny tak me i napadlo zkouset odsavat i treba po dvou hodkach jenze ta manualni odsavacka je fakt naprd to neni zadna stimulace...driv sem vic kojila a zbytek dokrmovala a ted je to naopak...😢😢😢uz sme vic na UM a MM je opravdu minimalne...i ja tobe drzim palecky podle tvych prispevku ses narozdil ode me dobre ceste..

nagojka
30. zář 2021

Muzu se jeste zeptat v jakych intervalech a jak dlouho odsavas tou elektrickou?je to o neco rychlejsi a silnejsi nez ta manualni?

autor
30. zář 2021

@nagojka co 3hod, v noci co 4hod. A zhruba za 15minut mám těch 60ml. V noci používám manuální a ta mi přijde rychlejší na ten začátek kdy to teče hodně. Elektrická je zas lepší na delší odsávání kdy už teče pomalu a manuální by to třeba nevytáhla.

nagojka
30. zář 2021

Tech 15 minut je za obe prsa?no me to tou manualni prave hrozne dlouho trva nez to vubec zacne tect🤷50ml mas u obou nebo z jednoho prsa?omlouvam se za tak blbe otazky...😞😞ja uz sem z toho opravdu nestastna...moc bych si prala aby se malej zacal znova prisavat a to tahani hned nevzdaval...dekuju ti za odpovedi.🙂🍀

autor
30. zář 2021

@nagojka jedno prso mám slabší, takže těch 60 je tak 20ml z jednoho a 40ml z druhého a celkem 15minut. A nezkoušela jsi třeba nejdřív odsávačku a až se mléko spustí tak malého přiložit? Mě se právě spouští rychle, odsavackou třeba za minutu, ale když přiložim malou, tak téměř ihned.

nagojka
1. říj 2021

Priznam se ze to jsem nezkousela🤔🤔🤔ale urcite to zkusim...ja mam taky jedno prso lepsi a jedno horsi ted mam dokonce uz i viditelne leve vetsi nez prave a je to teda hruza...nevim proc to tak dlouho trva asi jak toho mlika mam malo a urcite je to i tom ze porcek to tahani flaka a spis to jenom cumla🤦🤦🤦kdyby tahal poradne bylo by to lepsi...

nagojka
1. říj 2021

Jinak koukam ze mas miminko cerstve narozene to ja uz takhle bojuju dneska presne dva mesice...najednu stranu jsem to zacala pomalu vzdavat ale na druhou porad doufam a snazim se...ale na UM uz je vetsinu casu takze se bojim ze moje snaha je marna..

autor
1. říj 2021

@nagojka jo no, zatím bojujeme tři týdny, tak těžko říct kde budeme za další měsíc. Ještě pořád zvažuju, že když bude nejhůř tak zkusím ty kloboučky - asi lepší kojit s kloboučkem než vůbec..

nagojka
1. říj 2021

Klouboucky mam taky pouzivala sem je na zacatku kdyz sem ho spatne prikladala a on mi totalne rozkousal a rozbolavel bradavky to byla ukrutna bolest pri kazdym kojeni..jenze to mi jeste teklo mliko samovolne proudem..ted sem odstrikala sotva 30ml z obou prsou coz je mi docela k nicemu kdyz malej vypije uz 140ml...ach jo...😞😞nevim proc sem se na to kojeni tak upnula a akorat se tim trapim...mela bych bejt stastna za to ze je malej zdravej,dobre prospiva a je fuk jestli ma um nebo mm...tak drzim palecky at se zadari aspon tobe🍀🤱

rosalline
1. říj 2021

Pořád si můžeš pozvat domů laktační poradkyni z mamila.cz.