Nemám sílu na boj s kojením

hma
4. srp 2015

Ahoj všem, obracím se na vás s žádostí o názory, zkušenosti, rady - máme 3,5 týdenní holčičku a bojuju s kojením. Rodila jsem císařem, nosili mi malou jen na kojení (cca každé tři hodiny), byla jsem na tom po porodu fyzicky i psychicky dost špatně, malá už v porodnici asi pila málo, dokrmovali ji docela často stříkačkou (byla hodně neklidná a podle sestřiček měla furt hlad), po odchodu z porodnice jsem kojila cca 15-20 minut po cca 2-3 hodinách (prsy jsem střídala vždy jedno kojení jeden prs - tak mi to bylo řečeno v porodnici), malá pořád plakala a jak nám bylo po týdnu řečeno v nemocnici, bylo to hlady. Za týden, co jsme byly doma, nenabrala ani gram a naopak dalších 150g zhubla. Doporučili nutrilon, tak jsem kojila a dokrmovala, malá začala přibírat, ale podle váhy si stejně z prsu vytáhne pořád jen cca 40-60ml za jedno kojení, jen výjimečně (tak jednou za den) vysaje tak 90ml. Občas u kojení usíná, občas ne, ale když přestane sát (po cca 15-20 minutách), začne většinou plakat a když jí zkusím dát prst do pusy, začne zuřivě sát - v tom případě dáváme trochu nutrilonu, aby se dokrmila, to se pak uklidní a když zkusím dát prst do pusy, tak už vůbec nesaje. Kamarádka LP doporučila zkusit odsávat - nevysaju ze sebe elektrickou odsávačkou téměř nic (po půl hodině tak 20ml), zkoušela jsem to opakovaně, taky radila kojit pořád a pořád, ale mě se věčné kojení ani trochu nezamlouvá a nemůžu být celé dny zalezlá nahatá v posteli, mazlit se (byť chovám ráda, často, spíme spolu v posteli a lásky se jí snažíme dávat co nejvíc) atd..

Vím, že první týdny jsou náročné a je potřeba zatnout zuby, ale já už nemám sílu na ten věčný boj - vážení, kojení, odříhávání, vážení, pak zkusit odsávat, dokrmit, do toho vše vysterilizovat a do toho samozřejmě chovat, uspávat a taky se občas najíst, dojít si na záchod, umýt se... atd. atd. atd. Prostě na to nemám sílu, nervy, chuť, jsem z toho vyřízená, nevím, co vlastně dělat, mám ze všeho hlavu jak balón, nervy na pochodu a mám sto chutí ten boj o plné kojení vzdát. zkoušela jsem kojit i třeba hodinu, to bylo k ničemu, stejně si vysála jen to málo, co vždycky a akorát u toho usínala. vydrží svých 15-20 minut a pak už z prsu sát nechce. asi jsem divná a slaboch a vzdávám to, ale já na ten boj nemám sílu. vím, že kojení je úžasná věc, pro miminko ve spoustě věcí prospěšná, ale když si malá nevezme tolik, co potřebuje, tak co s tím? nemám sílu bojovat s tím vším a zkoušet dalších x týdnů všechno možný, jestli se to rozjede nebo ne, kojit hodinu v kuse nebo každou hodinu nebo strávit dva dny v posteli jen kojením nebo věčně odsávat (když ze mě nic neteče a když něco málo odsaju, tak když chce pak malá kojit, nemám co). pro mě je důležitý, aby malá přibírala a vypadala, že je v klidu (ne že po kojení hystericky pláče a zuřivě saje prst a není k uklidnění - když dokrmím, uklidní se a v klidu spinká cca 2-3 hodiny, někdy déle, hlavně v noci).

máte někdo podobnou zkušenost? zkoušely jste se rozkojit, ale nešlo to? vzdaly jste to? dokrmujete nebo jste plně na umělým mlíku už od mala? já jsem psychicky i fyzicky tak vyřízená, že si myslím, že tenhle můj stav zhorší všechno daleko víc než rozhodnutí zkusit trochu kojit a trochu dokrmovat, co myslíte? asi si za to můžu sama, už od začátku bylo v kojení asi spousta chyb, já prostě fakt nevím a už nemůžu... moje mamka bráchu nekojila vůbec, mě prý zkoušela 6 týdnů, ale pořád jsem pila málo a nestačilo mi to, takže pak taky musela přejít na umělý mlíko... mockrát děkuju za všechny názory a zkušenosti.

vrtule333
5. srp 2015

Mám 3 děcka,první jsem kojila 2,5 roku.Druhé 18 měsíců.Obě věčně uřvané a na prsu.Třetí se narodil cvalda a moje mlíko mu nestačilo.Kojila jsem do 3 měsíců a zjistila jsem že mám málo mléka a pak už skoro nic.Začala jsem přidávat Sunar až na něm zůstal,dítě je klidné a spí také celou noc.

maki73
5. srp 2015

@hma já myslím, že tohle je prostě o psychice, s první dcerou to byl boj, který po 3 měsících snažení zvítězil Nutrilon, tentokrát jsem byla daleko daleko odhodlanější a kupodivu jsem méně vyčerpaná, než u dcery a to už 6 týdnů téměř nepřetržitě kojím, malý stráví u prsa cca 18 hodin denně beze srandy, prostě jen jím, spím a kojím, sem tam stihnu uklidit nádobí a pověsit prádlo, nevysávala jsem už 2 týdny, ale s*ru na to s prominutím, prostě tentokrát jsem si řekla, že 3 měsíce života vydržíme žít v bordelu, hlavně když mám spokojené dítě a on je vážně sluníčko, pokud zrovna nejí, jenže jí skoro pořád, spí jen v noci, nejdéle 3 hod. ale raději si to užít, došlo mi to až časem, u první dcery jsem si to prostě neuvědomovala, chtěla jsem něco změnit, místo toho, abych přijala její režim, problém tam byl sice jiný, ale dnes už bych udělala všechno jinak, taky jsem se říkala, že se přeci nemůžu celé dny válet s dítětem a nedělat nic jiného, ale světe div se, prostě můžu, jen je potřeba se nad ostatní věci povznést, důležité je uvědomit si, co člověk vlastně chce, já chci jen a pouze spokojené miminko a pokud by se mi u prsa trvale vztekalo, klidně bych mu dala lahev, podle mě to není jen o výživě, ale hlavně o vztahu, záleží na tom, jak to cítíš ty a tvé miminko, 4 týdny jsou hrozně krátká doba na to říci, že má někdo málo mléka, navíc mléko se tvoří během kojení, nejen v mezičase, takže je velmi nepravděpodobné nemít mléko, jen to chce hodně pít minimálně tak 3l denně a více a mít kvalitní příjem všech živin, náš Petřík má 6 týdnů a stále cítím, že laktace se upravuje, první dcera byla na UM a jako miminko i batole byla nejzlatější dítě na světě, jenže je hrozně často nemocná, má spoustu alergií, vůbec netvrdím, že je to z Nutrilonu, ale říkám si, co kdyby to s tím kojením vyšlo, jestli by na tom byla s imunitou také tak špatně, UM má rozhodně výborné výživové hodnoty, děti po něm krásně prospívají a upřímně, když vidím, čím se stravují některé kojící matky, je to k pláči, ale i tak některé složky MM jsou prostě nenahraditelné a při správném příjmu tekutin a živin nic lepšího než MM není, takže škoda to dítěti nedopřát.

lu777
5. srp 2015

@hma tohle znám moc dobře 😖 😔
u nás byl klid až ve chvíli kdy měly děti dost jídla (u nás příkrm nebo UM, mléka jsem dost neměla i když jsem se na hlavu stavěla).... a pak když se jim trošku uklidnilo bříško (oba měly mega koliky, u staršího se z toho pak vyklubal rozestup břiš. svalů a u mladší laktoz. intolerance)....

moje rada zní: buď na sebe hodná!!! nemusíš všechno zvládat, ono péče o tak malé dítě je velmi vyčerpávající, mnoho dětí nejsou spící andílci....

jinak doporučuju dvě věci, které fakt hodně pomůžou s tak malými dětmi
- nošení (šátek nebo třeba Ergo)
- koupací kyblík

obojí stačí použité 😉 já když už nemohla, tak jsem jednou rukou držela prcka, druhou natočila teplou vodu a šup do vody a blažené miminko 😵 uvolnily se jim svaly mnohem líp jak nějakým čajem nebo masáží nebo nahřátými pecičkami... manžel ten chodil domů a říkal "áá to je ticho, to bude v kyblíku nebo na Tobě, co?" 😀

ne každému miminku vyhovuje to samé, ale u staršího třeba fungovalo ještě stahování (viz knížka Nejšťastnější miminko v okolí, doporučuju)...

hlavně ale miminka chtějí MÁMU - a to MÁMU V POHODĚ.
takže omezit stres - úklid, nároky na sebe, očekávání od miminka... je to velká adapatce, jak pro Tebe, tak pro miminko nebo pro další členy domácnosti.... a tahle fáze netrvá věčně, bude se to měnit, někdy to je po šestinedělí výrazně lepší, u nás moc teda nebylo 😅 u nás byl pokrok až jsem přišla na tahle uklidňovátka a až se pořádně najedly - ale to jsem se nejdřív musela rozloučit se svojí představou dokonalé matky a zaměřit se na to co tohle dítě teď opravdu potřebuje... a to bylo jídlo a chování 😉

krupinka13
5. srp 2015

Měla jsem to teď po třetím porodu císařem vše stejně jako @aakashaa ..akorát ke všemu blázinci s blinkajícím miminkem, taky věčně spicim kvůli žloutence, s až 45 min trvajicim každým kojením, pak odstrikavanim, pak dokrmováním odstrikaneho mleka, pak ještě příkrm Nutrilon, protože nepřibýval na váze, ...... mám doma ještě další dvě školou povinné dcerky.........po 2,5 měsících, kdy už jsem doslova padala únavou a stresem k zemi (navíc věčně hladová, malý proplakal nonstop 2 měsíce, tak jsem jedla jen sýr, šunku, vývar a stare pečivo a byla vyčerpáná fyzicky i psychicky, jsem kojení utla, přešla na Nutrilon a malý přestal plakat, já taky, dojedla jsem se, dospala, dokonce i na kontrolu po šestinedělí jsem šla až 10 týdnech. Malý se od te doby pořád usmívá, krásně spinká (po přechodu na Nutrilon v noci asi 4-6h vkuse) a je zlatíčko, konečně si užívám mateřství! !! Netrap sebe i miminko, opravdu přejít na UM není nic špatného, naopak - v tuto chvíli je nejhorší pro vás oba přetrvávající stres.... (omlouvám se za chyby, tablet si dělá, co chce☹ )

mysicka_lb
5. srp 2015

Ahojky, já jsem měla taky velké problémy s kojením. Malý se potřeboval kojit pomalu nonstop, na prsu byl přisátý pořád, usínal u toho, ale jakmile jsem ho odložila, během 15ti minut byl zase vzhůru a řval hlady. K tomu vůbec nepřibíral. Z porodnice jsem se dostala totálně vyčerpaná a zralá na psychárnu jen díky tomu, že jedna hodná sestra zfalšovala výsledky vážení. Pořád totiž vyhrožovali, že dokud prcek nepřibere, nepustí nás. A on pořád nepřibíral a nepřibíral. Získala jsem tím ke kojení vysloveně odpor a hned po příchodu z porodnice jsem začala dokrmovat. 15 minut z jednoho prsa, 15 minut z druhého prsa, pak dokrm UM. Vždy jsem při tom koukala na detektivky, abych to zvládala psychicky. Neodsávala jsem vůbec, odsávačka je pro mě sprosté slovo už od té porodnice. Prcek konečně začal přibírat a spát. A já se konečně hodila do klidu. Dokrm jsem vysadila na půl roce, když začal dostávat normální příkrmy. A kojím stále, je mu teď 16 měsíců.

Vykašli se na odsávačku a na propagandu "kojit za každou cenu" a snaž se si to šestinedělí co nejvíce zpříjemnit a ulehčit. Kojení se buď rozejde, nebo ne, o nic nejde.

l_eslie
7. srp 2015

Ahoj,
pokud CHCEŠ kojit doporučuji LP z mamily
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
jsou na úplně jiném levelu než ostatní LP, a na rozdíl od těch ostatních tyhle opravdu pomůžou, a podle toho co píšeš myslím, že by pomohly i tobě.
Pokud kojit nechceš, klidně se na to vykašli a dej UM, pokud ti nebude vadit že krmíš dítě UM.

achjonetusim
7. srp 2015

@l_eslie Tvůj příspěvek si nejspíš vykládám špatně. Chtěla jsem málo když se mi nepodařilo rozkojit se? Snažila jsem se málo?
CHTĚLA jsem kojit, dělala jsem maximum (nebudu vypisovat metody a přístroje a léky, stačí když napíšu že jsem tomu věnovala VŠECHNO) a nestačilo to. Opravdu mi vadí že je můj syn na UM ale neměla jsem jinou možnost, mlíčko nebylo. Chtít a snažit se mnohokrát nestačí.

l_eslie
7. srp 2015

@achjonetusim
Rozhodně jsem to nemyslela tak, že k tomu aby to šlo, to stačí chtít. A že když někdo nekojí, tak to znamená, že nechtěl. Někdy to prostě nejde a asi ani nemá jít.
Častokrát to ale jde, jen to chce najít ty správné informace a poradkyni. Proto píšu zakladatelce, že pokud kojit chce, tak ať ještě překoná ten pocit, že už na to nemá a zkusí mamilu. Jsem přesvědčená, že by jí mohly jejich LP opravdu pomoct, přistupují k tomu trochu jinak, bez kolotoče odstříkávání a vážení a stresu. To, zda chce, jsem zdůraznila proto, že si musí sama ujasnit, zda to vůbec chce ještě řešit dál, nebo se na to chce už vykašlat.

mmaajjaa
7. srp 2015

Nečetla jsem všechny odpovědi, ale za sebe můžu napsat, že nejdůležitější pro miminko je spokojená, milující, usměvavá maminka. Sama musíš zvážit, jestli jsi udělala pro kojení vše, aby sis jednou nevyčítala, že jsi se nesnažila a dala UM. Já si u syna teď vyčítám, že jsem mu UM nedala. 😀 Měla bych po starostech, byl věčně uřvanej, nespokojenej a protivnej, jak jsem začla dávat příkrmy, o 100% se to zlepšilo. U holek (mám 11 měsíční dovjčata) už jsem to měla srovnané v těhoteství a byla připravená jim UM dát, když pro obě nebudu mít dost mléka. Tak sjem byla v pohodě a nevyčítala si, že budou případně ochuzené o mateřské mléko. (Nakonec jsem kojila částečně, vážila a dokrmovala UM do 7 měsíce, odstávala jsem jen 1,5měsíce, časově jsem to u dvojčat nedávala, potřebovala jsem se taky někdy vyspat.) Holkám jsem dávala BEBU HA, je nahořklá, takže nejdřív dostaly prso a zbytek byl dokrm UM. Když jsem po půl roce přešla na Sunar (ten je sladší), prso začaly odmítat a sami se odstavily. (Takže u mě se nekonalo to, že by si zvykly na flašku a prso nechtěly). Hlavní je být v pohodě a klidu, pak bude v pohodě i mimčo.

paraple98
8. srp 2015

Já už to tu sice někde psala, ale snad to nevadí. U nás máme dědičný problém s kojením, takže v rodině v podstatě nikdo nebyl již minimálně 3 generace kojen a ani já bohužel nekojila. Za sebe musím říct, že téměř ve 40 letech nemám jedinou nemoc, jedinou alergii i když od narození jsem byla ihned na sunaru. I jako dítě jsem byla nemocná jen zřídka, stejně tak můj brácha, ten je dokonce ještě o dost starší .
Moje dcerka sice krásně po narození sála, vše v pořádku z její strany, ale já neměla ani kapku mlíka, takže od narození na Bebě. Chodí do školky a kromě rýmeček a neštovic neměla ještě ani jednou kašel ani nic jiného, snad jen 2x nějakou jednodenní virozu. Naopak kamarádka kojila do 2,5 let, kluk má 6 let, od mala ekzémy, astma, pořád nemocný. Ve školce je tak 2 měsíce z celého roku. Navíc i když se maminka snaží stravovat všemožně zdravě, chemie kolem nás se do těla dostane jedna dvě, tedy i do MM. Takže ani to není dle mého názoru 100% strava. Pokud to prostě nejde, tak to nejde a netřeba si nic vyčítat 🙂

ladyhacek
8. srp 2015

já jsem tedy rodila normálně, ale malého jsem v 6-nedělí kojila přes den každou 1-2 a v noci po 3 h. Pak si přestal říkat tak často a posunulo se to na 2-3 hoďky a 3x za noc (po 3-5h).
Nenechávala jsem ho brečet a vždy hned zkusila prs. Musela jsem si i odstříkavat v jednoho prsu jsme měla málo mléka - také vypil asi kolem 70ml, ale já pak když jsem kojila tak často začala přikládat k obou prsům.
Co to zkusit ne jedno kojení z obou prsů a přikládat častěji?

Jinak podle mě není nic špatného na tom dokrmovat nebo přejít na UM úplně - pokud to nejde proč trápit miminko i sebe? Já jsem ráda, že kojím (i z finanč. hlediska), ale mám dvě známé co kojit nemohli > nerozkojili se a vůbec si nemyslím, že je na tom něco špatného.
Přeji spokojené miminko a krásnou mateřskou dovolenou 🙂 ať s kojením nebo bez .
Také nejsem kojená 😉

hromka35
10. srp 2015

Holky ted po orodu akutni sekci resim neco podobne...mliko se pomalu rozjizdi ale mala se neprisava, pri prikladani bojuje jak o zivot.takze zkousim prilozit, kdyz to nejde nakrmim odstrikanym ale mam ho malo..dokrmuji pak nutrilonem...co ale delat kdyz po tom nutrilonu ma bolave brisko a rve a blinka ? A sveho mleka dost zatim nemam...uz brecime i spolu...ta bezmoc kdyz vidim jak je zoufala je strasna...poradte

libara
10. srp 2015

@hromka35 nebrečte, netrapte se a hlavně nemějte výčitky! Mám 3 děti...všechny císařem u dvou starších nám prostě kojení nešlo. I přes řečí typu jste líná a pohodlná matka...nevím proč...příprava lahví je mnohem náročnější než vytáhnutí prsa, ale asi mají jiné zkušenosti....jsme úspěsně odflaškovali oba kluky. Před 14 měsíci jsem porodila třetí dítko a hle kojení šlo samo. Kojila jsem 8 měsíců a slyšela jen slova chvály. Hlavně se z toho nezbláznit. Když budete v pohodě vy bude i maličké. Kašlete na chytré rady a doporučení. někdo prostě kojí a někdo hold ne! Bolení bříška a blinkání měl nejstarší syn. Řešila jsem tenkrát speciálním Nutrilonem. Už je to 17 let a přesný název neznám. Držím vám palečky a přeju pevné nervy. I když jsem potřetí kojila...nebylo to bez problémů.5 měsíců jsem v noci kojila co půl hodiny...žádný med. 😝

betuse
10. srp 2015

Mela jsem to s klukama-dvojcata take, ale sily dosly a kojení a priprava a dokrmovani um bylo u dvou strašně náročné. Nejdříve byly vycitky, ale potom strašná uleva 🙂

betuse
10. srp 2015

@hromka35 ja nutrilon měnila, vůbec klukům neseděl -take blinkani a boleni

hma
autor
10. srp 2015

@hromka35 máme to taky tak - když nespí (což moc nejde) nebo nemá v puse flašku, tak pláče. no spíš hystericky vříská... i po nakrmení nastává většinou strašný řev a boj a kroucení (kopání, mávání rukama, kroucení, tlačení) a nic nepomáhá. doktorka tvrdí, že malou bolí bříško a že to je s největší pravděpodobností z nutrionu. že to prý řeší u spousty maminek (a u valné většiny těch, které přešly po MM na Nutrilon). doporučila nám zkusit jiné UM, tak jsem dnes koupila sunar a uvidíme. prý to chce zkoušet různý mlíka a hledat, co miminku bude vyhovovat. jenže jak to poznat? a jak dlouho trvá než se nový mlíko na miminku projeví? já nezkušená prvorodička netuším a nepoznám vůbec nic (sotva jsem poznala, že malou asi trápí bříško - jsem ze všeho rozhozená, utrápená, nervy na pochodu z věčnýho pláče, únavy a hormonů, nic neumím, s ničím si nevím rady, hledat pomoc na netu moc nestíhám...)

hma
autor
10. srp 2015

@betuse a za co jste měnili nutrilon? doktorka doporučovala sunar nebo bebu nebo třeba mléko babylove z dm... a po jaké době bych mohla poznat, jestli je jiné mléko lepší? třeba po jednom dni? nebo to chce delší dobu? možná blbý dotaz, ale já fakt nevím...

betuse
10. srp 2015

Meli jsme nutrilon a přešli na bebu. Jeden den je málo, chce to chvíli vydržel, ale nevim uz přesně, ja ho měnila po par tydnech.

klaudiesk
10. srp 2015

Ahoj 🙂, to je mi líto, že s tím tak bojujete... Máš dobrou polohu na kojení? Zkoušelas pít čaje, užívat homeo na rozkojení?

hromka35
10. srp 2015

@hma ach jo,neni to vzdycky idealni..jsemv porodceporad a vedle uz druha maminka co prisla, porodila, prilozila decko k prsu, rozkojila sea jeli domu... a jatady bojuji,nuti me furt prikladat, kdyz prilozim, malou jen rozbejcima stejne pak dokrmuji..a nechtej dovolit flasku,ze kazi kojenitak se tady se.u s injekcnistrikackou..no anutrilon i kdyz je boleni,dala jsem hotrochu min a je lip...alemaal zatim nepribira, maji me tu za hysterku a tukaj si na celo...ja je kaslu...nepujde to,prdnu ji flasku a hotovo..na tom jakpises jepoznat ze mas dost,mas nekohokdo ti pomaha aspon obcas...?

liko77
10. srp 2015

Nejdůležitější je pohoda, v porodce ten klid není, po císaři je člověk rád, že je rád, také se mi tam nepodařilo rozkojit, až doma po víc jak týdnu. Za pomoci milujícího tatínka, vstával, nosil mi malého, protože mě břicho bolelo jako čert. Ze začátku jsem dokrmovala injekční stříkačkou Nutrilon 1 HA, podle doktora je nejšetrnější, byl to děs, zvážit, nakojit, zvážit a dokrmit a za chvíli znovu. Za 14 dnů po porodu se mi podařilo rozkojit a přišla bolest bříška, pláč, pláč, řev každý večer, x hodin. Doktor doporučil Espumisan před každým kojením, úspěch se dostavil asi až po 3 týdnech a začali jsme zažívat klidné večery. Espumisam dáváme pořád, prý se není čeho bát a není návykový. Teď je malému 10 týdnů a je to zlaté miminko a pomalu nevíme co je pláč. V noci spí nádherně, 5 - 6 hodin v kuse, pak kojení a další 3 hoďky ještě dá. To mé počáteční zoufalství a pláč nás obou se vyplatil, jsem ráda, že jsem kojení nevzdala a se svým smějícím se sluníčkem jsem si začala mateřskou užívat. Říct mi to někdo pár dnů a týdnů po porodu, neuvěřím. Připadala jsem si neschopná, k ničemu a bála se každého dalšího večera.

hma
autor
10. srp 2015

@hromka35 je to fakt o nervy. mě taky nutili nejdřív stříkačkou, to nám vůbec nešlo, malá toho polovinu vyplivla a do toho spolykala tolik vzduchu, že pak druhou polovinu vyblila při pokusu o odříhnutí. navíc dostat do ní třeba 40ml stříkačkou každé 2 hodiny, to nebylo k tomu. po jednom dni trápení dostala lahev a mám-li mluvit za sebe, tak na techniku kojení to neměli vliv, přisávala se pořád stejně hezky jako předtím. ale tím nechci nikomu nic doporučovat a nabádat k lahvím... chce to pevné nervy a podporu okolí... já byla v porodnici fakt úplně mimo, fyzicky hrůza, psychicky ještě hůř, ani jsem nevěděla, na co se ptát, natož abych se opravdu ptala a něco se naučila... doma bylo sice doma, ale jak jsem byla ze všeho vytřeštěná a pak se začaly nabalovat různý problémy, tak se vše jen zhoršilo a já byla zralá na psychiatra. a tím asi taky došlo k těm problémům s mlíkem a už s to všechno vezlo. pomáhá mi manžel, fakt se snaží, ale i on má jen jedny nervy a i jemu čím dál častěji dochází síly a trpělivost, potřebovali bysme nějakej pozitivní impuls, zlepšení, něco co nás posílí...

hma
autor
10. srp 2015

@liko77 tak snad se i u nás časem dostaví zlepšení? já už fakt nemůžu a to máme za sebou teprve 4 týdny :( připadám si taky úplně nemožná, neschopná, mimo, k ničemu, troska a napadají mě různý myšlenky, i včetně toho, že pořídit si miminko asi nebyl v mém případě dobrý nápad a malá tím teď chudák trpí :(

agneszka
10. srp 2015

Ahojki,já mám dvojčata narozená o dva měsíce dříve a prsa jako melouny..mlíka že nevím co s tím..
................ale....

Holky se kojit nenaučily,nešlo to ,byl to boj ,já mtrvá od unavy ,celé měsíce..nakojit,dokrmit odssát co tři hodiny dokolečka..později co dvě hodiny,to sem už nespala vůbec ,nejedla,sprcha sem tam neustále migrény...pak už jedly i co hodinu a já ani manžel už neměli sílu...vybodla sem se na kojení ,když tak jako tak vypily tak 20ml
Dodnes odsávám ,mlíka je dost..v noci krmím UM ,mám v konvici vodu neustále na 40 stupnů ,takže v noci rychlovka Nutrilon ..holkám je 10 měsíců. Už je to lepší,papají všecko a já už tři hodiny v kuse spím :_)Jedna spí skoro každou noc 12 hodin v kuse ,ta druhá se stále budí,ale už jen dvakrát..kaše a podobně na ni nefungují,prostě chce kontakt a mlíko...odsáté mlíčko dám ráno,po každém jídle,protože nechtějí vodu ani čaj a k večeři....poslední dva týdny to je trošku divné,protože je čím dál tím častěji dokrmuji Nutrilonem jako by měli pořád málo. A upřímně se těším až mléko zmizí a já nebudu muset odsávat,protože zvuk odsávačky mi způsobuje alergii 🙂 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 zdravím Lenka

agneszka
10. srp 2015

@hma i ja si davala otazku zda byl dobry nápad poridit si rovnou dvě 😀

manelle2
10. srp 2015

@hma Ahoj,mám 3 děti.Dcerku jsem kojila plně do roka,první chlapeček v porodnici dobrý a doma po týdnu taky začaly problémy.Musela jsem dokrmovat,neustále točící se kolotoč-trošku kojení,vážení,dokrmování....Byla jsem vynervovaná,malý to ze mně cítil,tak taky.Tak jsem si řekla,že radší klidná maminka tím pádem spokojené miminko i když na umělým mlíčku a vykašlala jsem se na kojení.Dnes je mu 2,5 roku a spokojenější a zdravější dítě bych asi dlouho hledala.Teď máme 7-měsíční miminko,kojení bylo špatné už v porodnici,tak cestou domů jsme se stavěly rovnou do lekárný a já jsem jsi s čistým svědomím koupila umělé mlíčko,ani jsem to neřešila.Brouček konečně přestal plakat hlady,oba jsme byly a jsme naprosto v pohodě a vůbec toho nelituju.Jasně,taky jsem chtěla co nejdýl kojit,jako každá maminka,ale nehodlám za každou cenu nervovat sebe ani miminko.Takže,jestli to nejde,vykašli se na kojení,kup mlíčko a netrap sebe ani broučka.Přeji hodně štěstí 😉

kiara28
10. srp 2015

Ahojky, jako by jsi psala o mě, jen snad s tím rozdílem, že já rodila normálně. Malá byla po narození velice spavá. V porodnici byla téměř neprobuditelná. Sestřičky jí dávaly noženky pod kohoutek s vodou, ale s ní to ani nehlo. Dlouho trvalo, než se mi začalo tvořit mléko, tudíž jsem chodila v porodnici co 3hod. na odsávání. Kojení nám vůbec nešlo. Malá u toho pořád usínala. Vahá šla dolů a tak jí sestry začaly dokrmovat ze stříkačky. Z porodnice jsem odcházela jako nekojící. Až doma, jen díky kamarádce, která poradila jak nato,jsem se trochu rozkojila. Přiznám se, že na tyto dva měsíce velice nerada vzpomínám. Musela jsem malou vždy před kojením zvážit, pak nakojit, opět zvážit. Po zvážení jsem zjistila, že vypila 10 ml, tak jsem musela dokrmit UM. Pak začal kolotoč typu odsávání a krmení z lahve. No bylo to šílený. Za dva měsíce po porodu jsem měla o 8kg míň než před otěhotněním. Pak jsem se na kojení vykašlala a do dnes si vyčítám, že jsem to neudělala mnohem dřív. Malá má teď rok a 8 měsíců. Od jejího narození nevím co je to dětský pláč, nebo probdělé noci. Je to spokojené, zdravé,hodné a veselé batole 🙂. Jo a UM si dává každé ráno a večer do dnes 🙂

millyh
10. srp 2015

Ahoj 🙂 jak píše @manelle2
Hlavně ať jsi v klidu. Já měla savce a mlíčka na rozdávání. Kamarádky bojovaly stejně jako ty.
Nakonec daly um a byly spokojené ony i miminka 🙂
Každopádně za mě. Občas bych byla šťastná kdyby někdo kojil za mě a vzal si malého ven ať si odpočinu což pokud mimi odmítá flašku a huláká že chce prso je občas na palici.
Buď šťastná že máš zdravé mimi a to mimi že má šťastnou maminku 🙂
Třeba ve Francii nekojí skoro vůbec a to ikdyž můžou a nikdo to neřeší 😉
Dont worry be happy 😀

domcaz
13. srp 2015

Ahoj,
taky jsem s kojením hrozně bojovala, připadala jsem si pak už jako "dojná kráva" 😀 malá byla u prsa třičtvrtě hodiny ( bylo doporučeno pak už prsa nestřídat), pak usnula a po dvou hodinách znova...to bylo v pohodě, ale večer se budila pomalu co hodinu a to bylo něco na psychiku, začala jsem si říkat, že pije asi málo, do toho jsme ještě neměli váhu, takže jsem nevěděla, kolik si vzala, nakonec mi tchýně koupila odsávačku a konečně jsem byla spokojená, odsála jsem a viděla, kolik toho malá sní. No ale pak přišla další krize, manuální odsávačkou se mi podařilo někdy 100, někdy jen 60 ml. Malá si vždycky vezme tu 100 a víc, jen málokdy míň jak 100 ml. Začala jsem být frustrovaná a koupila si tady na modrym koníku el. odsávačku. Piju kojící čaje, meltu, cpu do sebe tekutiny tak, že někdy si říkám, že to snad ani není možný, cpu to do sebe i když nemám vůbec žízeň.....ale.....zatím dáváme furt mateřské mléko ( i když přítel už po třech týdnech mých nervových vypětí koupil Nutrilon - zatím jsme ho ještě neotevřeli).
K tomu jsem se chtěla dostat - nedokážu si představit, že bych fungovala jako ty - kojit, odsát, dát malé spát, rychle se najíst, napít....malé vzhůru a zas ten kolotoč.....pokud to aspoň trochu půjde zapoj manžela/přítele...měl by ti pomoct, taky pak budeš míň na nervy...mně to hodně pomohlo, přítel si vždy vzal holčičku na ruku, kolébal jí, mluvil s ní...neplakala a byla v klidu, já mohla odsávat nebo se najíst a nebo jen tak zrelaxovat nachvíli aspoň. Manžel by tě měl chápat a ne být z tebe na nervy.... ☹ přítel mi taky občas bouchnul, ale hned vzápětí se omluvil, nevím, jak bych bez něj fungovala a hodně mne podpořil v tom kojení. V porodnici jsme dostali kloboučky a fakt mě kojení bolelo, ani sem se na něj netěšila a nechtěla kojit, proto odsávačka, teď se občas dostaneme k tomu, že když není zbytí, přiložim malou bez kloboučku a saje i bez něj.
Každopádně jak se tady psalo, spokojená maminka = spokojené dítě - takže když nakonec sáhneš po UM nic se neděje přeci 😉

domcaz
13. srp 2015

@hma zlepší se to, připadala jsem si úplně stejně jako vy, i stejné myšlenky mne napadali, zlomilo se to teď v pátém týdnu....člověk to musí tak nějak přestat hrotit, pak je vše víc v klidu a veselejší, i to tělo je pak víc v pohodě a jde vše lépe 🙂 😉