Odstříkávání mléka “do zásoby”

bru_cka
18. lis 2017

Ahoj, mame 14ti denni miminko, plne kojene, zatim pribira pomalu.
Rada bych se zeptala, jak je to s odstrikavanim mleka pro pozdejsi pouziti. Vim ze zacatkem unora bude muset hlidat babicka, a mozna i nekdy pote, chtela bych mit proto par davek mm uskladnenych.
Mam zacit mleko odsavat uz nyni, nebo az se mimi vic rozji? Pribere? A kdy odstrikavat? Mala je zatim u prsa cca 10-15 min co 2-3 hod( ve dne i v noci)- pije vzdy z jednoho prsa.
Moc Vam dekuju za radu. Hledala jsem info, ale nic moc o tom kdy zacit a z jakeho prsu odsat jsem se nedocetla.

Dekuji

alexovka
18. lis 2017

Taky jsem odstříkávala a buď spotřebovala do druhého dne, nebo dle obecných informací zamrazila a spotřebovala max do měsíce (datum jsem pečlivě hlídala). Podle mě by MM bylo do února dost dlouho zmarazené a to může mít vliv na kvalitu. Ale je to jen můj názor. Jinak pokud máš mléka dost, asi není problém už teď odstříkávat. Jinak jsem hodně čerpala ze stránek kojeni.net.

pikl
18. lis 2017

Začala jsem odstrikavat a zamražovat asi týden po narození dcery, vždycky jsem z jednoho prsa nakojit a z druhého odstříkala a pak kojila zase z prvního. No ale možná jsem si tím moc rozjela laktaci, protože pak jsem měla mléka hrozně moc 😒 taky jsem počítala s tím, že malou občas někdo pohlídá, ale ona odmítala pít z láhve, takže to odstříkané jsme nakonec nepoužili. Ale aspoň jsem byla v klidu, že kdybych z nějakého důvodu musela přestat kojit, měli jsme zásobu 🙂

pikl
18. lis 2017

Jo a já jsem četla, že zamrazene mléko výdrží 3 měsíce, ale jak mimčo roste, tak se mění složení, takže čím cerstvejsi, tím lepší

alcar
18. lis 2017

Zacni odstrikavat co nejdriv, dokud se ti hodne tvori. Nejlepe v noci. Ted tesne po porodu je to idealni, tvorba mleka je rizena hormonalne, neni jeste ustalena a mleko ma ted tu nejvyssi kvalitu. Zamrazene ti vydrzi 3 mesice. Medela dokonce uvadi jeste dele - snad pul roku, pokud je teplota v mrazaku vice nez -20st.

alcar
18. lis 2017
bru_cka
autor
19. lis 2017

Takze myslite, ze mam treba malou nakojit z praveho a hned pote odsat z druheho? A za tri hodky az si mala rekne o mleko, ji mam dat zade prave a leve odstikat a takhle to delat do te doby, nez budi mit v zasobe kolik potrebuji?
Moc dekuju, ale nemam v okoli nikoho kdo by daval kojene dite hlidat.

alcar
19. lis 2017

@bru_cka pokud ji bude stacit na jedno nakojeni jen jedno prso, tak to delej takto. Pokud potrebuje na nakojeni dve prsa, tak odstrikavej v mezicasech. Idealni je na to prave ta noc, kdy maji mimca treba vetsi prodlevy v kojeni. Navic v noci stoupa produkce prolaktinu, takze i laktace by mela byt vyssi.

bru_cka
autor
19. lis 2017

A jeste se zaptat zda je lepsi rucni odsavacka Avent nebo Madela. To same lahev pro kojene deti?
Dekuju

pikl
19. lis 2017

@bru_cka mám elektronickou od medely a spokojenost, ruční jsem nezkoušela, ale většina kámošek si na ně stěžovala. A lahvičku od medely calma, mléko teče jen když miminko saje, ale naše malá to odmítá...

konik4525
19. lis 2017

Taky bych se bala rozjeti laktace nad potrebu mimca a to taky neni moc prijemne nalite prsa atd..odstrikala bych si treba jen par davek a ne cilene porad.treba kolem 22 hod nez pujdes spat jestli ti mimco spi a budi se az pozdej v noci.urco ne mezi 1hod az 4 rano to se laktace nejvic zvysuje

astyna
19. lis 2017

Někde jsem četla, že 3 měsíce v mražáku, ale pak hned zpracovat. Já jsem využila zásobu, když jsem dostala střevní chřipku, pár dní nepila a nejedla a prsa jela na rezervy. Ale malý to ani nechtěl - zkoušela jsem ho krmit stříkačkou, stejně chtěl bradavku...Jinak jsem odstříkávala hlavně během 6nedělí, když malý spal třeba 4h a já už po 2h měla prsa jak beton, nebo když nevysál úplně "dosucha", bud jsem to den schranovala a slívala, nebo dala staršímu místo kravského na snídani. V porodnici si pamatuju, že mi sestra říkala "hlavně do sucha". Ona ta laktace se stejně upraví sama, jen nesmíš odsříkávat furt...Ale třeba já to dělala často a laktace se mi nenavýšila, to jedině fakt přikládáním malého. A mám ruční aventku 🙂

alcar
19. lis 2017

@bru_cka ja mela u prvni dcery rucni Medelu Harmony na obcasne odsati a tehdy bohate stacila. Ted, kdyz se mi narodili kluci o dva mesice drive a musela jsem rozjet a udrzet laktaci bez nich, tak jsem si koupila elektrickou Medelu Minielectric a k tomu mi kamoska pujcila Swing. Obe super, oproti rucni fakt rozdil.