Prudký úbytek mléka. Jak to řešit? Co třeba léčitel?

jana.1
6. pro 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte některá z vás podobný problém, jak ho řešíte nebo jak jste ho vyřešily.. U mě došlo k retenci mléka poté, co se během noci více nahromadilo a malý ho nevypil a já neodsála. Prvně ve 3, 5 měsících v jednom prsu a nyní ve skoro 5 měsících ve druhém prsu. Neměla jsem zatvrdliny ani teploty. Prs jen bolí na dotyk. Při sání bolest cítím, ale nevadí mi. Prvně se mi nahromadilo mléka fakt hodně, ale ráno prs celý odsál. Podruhé se také nahromadilo, nahoře tuhé místo (kvůli většímu množství mléka, nikoliv zatvrdlina) a hned to vysál. Prsa byla měkká a v pohodě, mléko se dělalo. Po pár hodinách začalo prso bolet, v prvním případě se objevil červený flíček, ve druhém ne. Flek i bolest odeznívá po 3 dnech. V obou případech jsem vlezla do horké vany, kde jsem se hodinu válela a snažila masírovat, ačkoliv prsa byla úplně měkká a opravdu tam nikde nebylo nic ucpaného, bradavky taky v pohodě. Po vaně během cca 3 hodin prudký pokles mléka (do té doby sice bolelo prso na dotyk, ale nalévalo se), prso pobolévalo stále, ale bylo v něm najednou jen 5 - 30 ml. U prvního prsa jsem se dosud snažila obnovit laktaci, odsávala jsem po každém kojení i jen vzduch.. V noci také (budil se 2x, ve dne po 2,5 hod.). Někdy jsem neodsávala a nechávala ho jen dudlat.. Některé dny jsem odsávala po 2 hodinách a kojila z druhého prsa. Těžko zkoordinovat, někdy mi to nevycházelo.. Vlastně jsem ho kojila přes měsíc z jednoho zdravého prsa převážně a u druhého byl úspěch, když tam vydržel přes 3 minuty. Nyní se mi to stalo i u tohoto prsa, které mezitím zvýšilo tvorbu mléka opravdu hodně a nalévalo se i přes den a v noci ještě daleko víc. Přesto i u něj došlo k poklesu mléka na minimum během pár hodin. Jistě v tom hraje roli psychika, to uznávám, je mi mizerně. Ale ta to přece nedělí 2. Když se to stalo prvně, nevěnovala jsem tomu, že z postiženého prsa nechce sát, pozornost. Kojila jsem z druhého. Po týdnu mi to došlo, tak jsem si nervama zastavila spouštění mléka i u zdravého prsa, ale po pár hodinách dobrý. Nyní jsem sice měla nervíky hned, ale přesto splasklo jen to postižené a druhé ne, to bylo klasicky měkké a poloprázdné. Jenže v tom druhém jsem za měsíc a půl neobnovila mléko, aby mu to stačilo. Takže teď mám prostě problém na obou stranách ☹ Přestalo se nalévat. Jsou splasklé jak před těhotenstvím. V obou případech stejný průběh, nalití prsa, bolest na dotyk, mléka pořád dost a najednou (přemýšlím nad tou masáží ve vané...ale prý to tím není..) během pár hodin úbytek, splasklá prsa, přičemž laktaci se nedaří nahodit zpátky.

Obvolala jsem několik laktačních, prošla všemožné informace na internetu, koupila Medelu mini elektric, přikládám, odsávám, střídám prsa. Před kojením nahřívám. Atd. Byla jsem na pohotovosti, že by to byl nějaký druh zánětu, ATB mi nechtějí dát, když prso je měkké, průchodné a mám max. 37 st. teplotu a to max. 2 hodiny.

Budu ráda za každý názor, každou radu. Stalo se vám, ať díky retenci nebo z jiného důvodu, že jste přišly během několika hodin skoro o všechno mléko? To je divné.. nechápu to. To je, co mi vadí. Že nevím, co se tam tak najednou stalo... Pokud víte o nějakém léčiteli, homeopatovi a dalších alternativních způsobech řešení, tak klidně. Ale Ricinus Comunis 5 CH samozřejmě mám doma taky..

honzina
6. pro 2007

Jani, to je mi líto.... ☹ Ach jo...
Zajímavý je, že "můj postup" u mě zabral, u tebe ne... Asi jsme fakt každý jiný a jinak naše tělo reaguje.

Ale k věci - kojící čajíky asi piješ, co? A Meltu? Nebo Vitakávu? To mi na produkci taky hodně pomáhá.

Jinak víc ti už asi poradit nedokážu...

Ale držím palce, ať to brzo vyřešíš!!!

jana.1
autor
6. pro 2007

děkuju honzi 🙂 🙂 to, co zabírá tobě, zabírá většině maminek. i těm, které mají opakované záněty nebo velké retence. U mě to vypadá nevinně, samo to přejde, ale zmizne i mlíko v tom daném prsu. Nechápu to, nechápu.. ☹ 🙄 😒
Na té pohotovosti mi dali ampuli oxytocinu... potřebovala bych jich tak 5 😀 je maličká, ale stačí stříknout kapičku do nosu stříkačou.. To spustí i to málo, co tam je..Stříknu 5 min. před kojením. Doporučuji 😉 A nechci navádět, ale když na pohotovosti v porodnici řeknete, že máte to co já, tak dr. neshledá žádný problém, protože prso je sice splasklé, ale žádné zatvrdliny a teploty. Nechtěla sice dát ATB (já chtěla zkusit, protože furt menší zlo, než to co mám teď ☹ ), ale nakonec dala tu ampulku.. 😉 🙂

Strašný.. dopoledne sice pobolívání, ale mléka hromada a odpoledne najednou šup a nic.

jana.1
autor
6. pro 2007

Honzi, také jsem četla, jak Toníček pije a pije a pije. To je už druhá věc (krom té mé..), co nechápu.. 1400 ml a chce furt dokola.. 😕 Vždyť musí být přežraný! Držím ti palečky a je mi to moc líto, že tohle musíš řešit.. Já už taky musela rozmrazit... Ale nemá zdaleka takové zásoby ☹ , jaké máš ty 😉 😀

honzina
6. pro 2007

No, to bych chtěla, aby mi to někdo vysvětlil a řekl, co to jako je. 😀
Zatím držím a říkám si, že to možná je růstový spurt.
Snad to zvládnu držet až do další kontroly po novém roce. Tam se na to dr. určitě zeptám, pokud se to do tý doby nějak nespraví.