Šetrné a postupné omezování kojení. Zkušenosti?

25. zář 2023

Ahoj maminky,
dcerce jsou čerstvě dva roky a já pomalu začínám přemýšlet nad ŠETRNÝM a pozvolným omezováním kojení. Milujeme to obě, mazlíme se u toho a tak, ale ráda bych ty intervaly začala postupně prodlužovat. Když jsme někde venku/jinde než doma, kolikrát si ani nevzpomene, ale doma během 24 hodin kojím třeba 16x (jakože fakt pije s chutí, ne že by si jen tak dudlala), jídlo jí normálně, pije vodu, ale to mlíčko jí prostě chutná. Ideálně bych počkala do samoodstavu, jen bych to ráda maličko omezila. Když nabídnu místo prsa vodu, nebo se jí snažím upoutat pozornost jiným směrem, tak to neprojde a volá na mě tak dlouho, až podlehnu a prso jí dám (nechci jí to odepřít takhle na sílu). Máte zkušenost, co fungovalo u Vás?? Díky 😃

lentilkah
25. zář 2023

Dcera byla to same, krome toho, ze skoro nejedla.
U ni proste nejake omezovani vubec neprochazelo.
Byla jsem jeji chodici dudlik 🙈
Kdyz jsem nekde cetla, ze koji treba jen na spani, tak mi to prislo jako scifi.
Bohuzel jsem pak mela 3 zanety za sebou a kojeni musela utnout ze dne na den. To zvladla kupodivu skvele.
Takze radu nemam, jen zkusenost, ze to omezovani vubec nemusi projit.

1pomnenka
25. zář 2023

Za mne naráz utnout, mléko už není, je jen pro miminka a ty už jsi velká. Nabídnout jiné pití.

darkwitch
25. zář 2023

Držím palce, postupně snižování od dvou let se nám dařilo tak, že ve dvou letech a třech měsících se kojila snad dvacet hodin ze dne, takže v pátek jsem to utla úplně a naráz. Neni to ideální ale už se to fakt nedalo...

agneska7
25. zář 2023

No já se právě pokouším,syn 2 r 4m , útlá jsem to hlavně na noc a ani ho neuspím u kojení , a je to jak na houpačce někdy se probudí na vodu jednou, někdy 2x a dnes histerak, že chce prso. Je to cca měsíc co jsem to utla , přes den se snažím taky méně kojit, ale moc to nejde prostě řve a řve upřímně jiné východisko než to utnout úplně nevidím 😔😔( jinak předtím se budil v noci co půl hodiny hodina no mazec) takže jsem ráda že spí aspoň takto

cilkat
25. zář 2023

Dítě nevnímá čas. nepochopí argument "pilas před deseti minutami", ale chápe propojení věcí - já třeba v tomhle věku přešla na "kojím jen v posteli". Takže dítko se krom výrazných krizí přestalo dožadovat kojení na hřišti, před návštěvou a podobně.
Podobně nám fungovalo "kojím jen v časech, kdy chodíš spinkat/kdy se probouzíš". Případně "kojím jen po jídle". Musí to být ale jasné a pro dítě srozumitelné pravidlo. Jinak se cyklí "já chci a máma nechce a já netuším proč" a je to pro všechny jen stres.

autor
25. zář 2023

@cilkat Tohle je super tip, díky za něj 😃! Vlastně to tak máme, že teď kojím skoro jen v posteli, ale vůbec mě netrklo, že by to mohlo být takhle "koncepčně" 👍

lenerka1
25. zář 2023

Musím souhlasit s názorem výše, kolem 3 let jsme osekali kojení na před a po spaní a děti to docela dobře přijali.

rebe
25. zář 2023

Já poslední roky kojila jen před spaním a po spaní. Fáze předtím byla, že jsem odmíla kojit mimo domov a kojila jen doma, pak jsem kojila jen vleže na gauči nebo v posteli a pak to teda stáhla úplně jen na postel. Mně by nesedělo jakékoli lhaní ve stylu že mlíčko není, brala jsem to tak, že já mám svoje hranice a v rámci "...a být respektován" mám právo na nich trvat.

moonulka
26. zář 2023

@cilkat tohle se mi také osvědčilo! Kojila jsem tandem, dcera měla 2r4m když se narodil bráška. Po šestinedělí jsem to přesně takhle postupně omezila, kojit jen když se kojí bráška, kojit jen když jsem v posteli apod. A hlavně neustupovat, když je nastolené nějaké tohle pravidlo. Nakonec po 2 měsících zůstalo jen kojení na uspání a v noci. Což bylo teda nejhorší, v rozespání ignorovala veškeré dohody. Takže noční a uspávací kojení už se muselo utnout ze dne na den a to byl masakr. 🙈 Zůstalo jen ráno po probuzení ještě asi půl roku.