Závislák na prsu. Jak to odnaučit?

matovamama
1. kvě 2021

Ahoj! 😊
Mám doma prsního závisláka. Způsobila jsem to z části sama, měl strašné koliky a prso bylo jediné, co ho uklidnilo, jinak by křičel snad nonstop. Abychom se doma alespoň trochu vyspali a on si ulevil, začala jsem si ho na noc brát k sobě do postele, aby mohl být přisátý. Teď mu jsou 4 měsíce, koliky dávno ustaly, ale neusne jinak, než na prsu. To by mi nevadilo, ale on musí mít živý dudlík v puse po celou dobu spánku, jakmile mu vypadne, ihned se vzbudí a hledá. Pokud se hned zase nenasaje, přijde hysterie. Přes den se ho snažím kočírovat, uspávám ho jinými způsoby, pobrečí si, ale je to čím dál tím lepší. V noci je to ale tragédie. Bez prsa je neutišitelný. Křičí z plných plic třeba i hodinu, déle jsem to bez prsa fakt nezkoušela. Zkoušíme to korigovat večer, když ho ukládáme, chvíli ho necháme stěžovat si, pak přijdeme, pochovame, dáme dudlík.. Ne.. Dokud nedostane prso, nefunguje vůbec nic. A přes noc nemohu svého chlapa a vlastně celý barák nechat poslouchat hodinové výlevy. Máte nějakou zkušenost nebo fígl? Já už bych se také ráda vyspala lépe, než jako prkno na boku 🤣.

jade85
1. kvě 2021

Tohle odnaučit nejde, není to žádná patologická závislost, je to přirozená potřeba vašeho miminka - potřebuje se neustále ujišťovat, že je v bezpečí = ve vaší přítomnosti. Často za hodně velkou potřebou kontaktu stojí zážitky z prenatálního období, z těžkého porodu nebo z období těsně po porodu, kdy došlo třeba i jen ke krátké separaci? Každopádně čím rychleji tuhle potřebu miminka přijmete a přestanete přemýšlet a zkoušet, jak mu v noci prso vzít, tím méně ho bude v noci vyžadovat - vážně, to je mnohokrát vyzkoušené. Možná bych zvážila i to "odnaučování" přes den - může právě proto to kojení/kontakt dohánět v noci. Chce to čas, trpělivost a být v klidu, srovnat si to v hlavě. Když se uvolníte, třeba i snadněji najdete pohodlnější pozici pro kojení ve spánku. Vím, že je to náročné, ale je to jen období, které nebude trvat navždy.

matovamama
autor
1. kvě 2021

@jade85 Mé miminko je velmi aktivní a náročné, takže jediné chvíle, které mohu věnovat domácnosti nebo sobě jsou, když spí. A i to jsou velmi krátké úseky. Svou pozornost a blízkost mu dávám jak jen mohu, bohužel není v mých silách ho nechávat při spánku na prsou i přes den. Stále musím jít někdy k lékaři nebo i uvařit, najíst se v klidu. 😊

lennus
1. kvě 2021

@jade85 Nepomohl by šátek kvůli kontaktu? Je to náročné, také jsem neuměla spát s prsem v puse malého. Vím, že dudlík se kvůli kojení nedoporučuje, ale ten nepomáhá? Opravdu vše je jen období, zažila jsem řvoucí druhé dítě, přes den jsem si s ní v šátku ohřála jídlo a večer přebíral manžel a já doháněla, co chybělo doma udělat. Držím palce, určitě to brzy přejde

marketka_m
1. kvě 2021

@matovamama ahoj mela jsem to podobne.alr za boj pro kojeni to stalo za to ;) nic jsem neudelala..no a co..svet se nezboril...a kdyz dite spalo slo se jist ;) ted ma 1.5 roku...a zavislak je to porad..snazim se uz omezovat.. ale jde to tezce...(ted kojim) ;););)

jade85
1. kvě 2021

@matovamama spousta věcí se dá řešit např. spánkem miminka v šátku/nosítku, nicméně ten denní spánek je jen malá část řešení, které spočívá v celkové změně přístupu. Chápu, že tohle není rada, co jste chtěla slyšet, ale za mě žádné kouzelné nenásilné řešení neexistuje.

marketka_m
1. kvě 2021

@matovamama a ono to dite neni nonstop u prsu..my to tak vnimame.taky jsem to tak vnimala..

pexi
1. kvě 2021

@matovamama možná hloupá otázka, ale zkoušeli jste dudlík? (U nás tedy nepomohl, ale jinde ano 🤭).
Jinak u nás přes den pomohlo nosítko 😉

matovamama
autor
1. kvě 2021

@pexi ano, nepomaha, ani nositko/satek

matovamama
autor
1. kvě 2021

@lennus Bohužel, v nositku i satku je nerad, potrebuje se neustale hybat.

matovamama
autor
1. kvě 2021

@jade85 Bohužel, satek ani nositko nefunguje, zkousela jsem to, kdyz jsem mu chtela dat co nejvice sebe po co nejdelsi dobu. A prijde mi, ze mu uplne o mou blizkost nejde. Neni to ani moc mazlicek, netuli se, spis potrebuje neustale pohyb a akci aby byl spokojeny, prsa v noci vyzaduje stridat. Proto se nejak nemohu s nazorem, ze potrebuje mou blizkost, ztotoznit ☹️.

jade85
1. kvě 2021

@matovamama tak vy znáte vaše miminko nejlépe - čím si tedy myslíte, že to je? Příčina se vždy řeší lépe, než následek 🙂

marketka_m
1. kvě 2021

@matovamama moc to nechapu..nechce blizkost ale prso jo?to se prece rozpolcuje..mozns je problem hledat nekde jinde..problem ani ne..ale jako moznost aby obena bylo fajn

janinasm
1. kvě 2021

@matovamama jsou mu čtyři měsíce. Zkusila bych ho to neodnaucovat momentálně. Přijde mi, že to prostě potřebuje. Potřebuje to prso mámo, tak mu ho nech! 😁 To je určitě zase nějaké období z mnoha, kdy ho to brzo pustí a bude mít zase jinou potřebu. Takže za mě říkám nechat to jak to je, zvládnout to a ono se to určitě podda. S tím spaním budeš muset vydržet no,ale prso bych mu teď fakt nebrala. Jinak takhle malý děti mají milion období. Jednou chtějí pořád prso, pak zase ne, pak se ti zase z nevysvetlitelnych důvodu budou třeba každou chvili budit, pak ho přestane bavit nositko nebo být v kočárku, atd atd atd. Ten první rok je fakt nevyzpytatelné, takže nezbývá než jen vydržet!

svorly
2. kvě 2021

Takhle jsem to měla taky a vydrželo mu to do 2 let a 10 měsíců dokud jsem neotěhotněla 😄 popravdě u druhého už budu raději používat dudlík abych tomuhle předešla. Kojit ano, ale ne být uklidňující dudlík 😁 jinak odstav u staršího proběhl tak, že kojit 5 minut, vzít triko až ke krku a spát. Během 2 týdnů bylo po kojení. Chce to vydržet 🍀☺

bambule17
2. kvě 2021

@matovamama ahoj. Řešili jsme s dcerou to samé. Ale později, kolem 8-9 měsíce, neusnula nikde jinde než u mého prsa. Jakmile jsme ji spící dali do postýlky, probudila se a začala brečet. Je hodně kontaktní, nosím ji v nositku a tam je spokojená. Tedy, nehnula se ode mne ve dne v noci. V noci spala s námi v posteli, kde se probouzela co půl hodinu, jakmile nedostala ihned prso, hrozně brečela a ničím se nedala utisit (dudlík neměla a nemá). Bolela mě z toho záda, o nevyspani nás všech ani nemluvím.
Nám pomohla knížka "každé dítě může dobře spát" .Dá se najít i ve formátu pdf. Postupovali jsme dle návodu. Dceři je teď skoro rok, spí sama v postýlce. Doporučuji si ji přečíst, třeba byste tam mohla najít nějaký tip, inspiraci, co změnit. Jinak vaší situaci plně chápu a držím palce, abyste byli úspěšní.

luci1207
2. kvě 2021

@matovamama ahoj, me usina u prsa 2a pul leta a kdyz se v noci vzbudi tak ji uspim taky jen prsem, ale nenapadlo by me to resit ve 4mesicich. U me pomohlo prso opatrne vyndat v dobre fazi spanku tak at si toho nevsimne. Mala mela donedavna jeste treba pulhodinove faze spanku, ted uz spi treba i 3hodiny vkuse. Pres den spala takhle malinka jenom na prsu. Vsechno je jenom otazka casu.

jjasmina
2. kvě 2021

@matovamama opravdu se ptas jak tohle odnaučit ve 4 měsících? Já to třeba trochu začala korigovat po roce až, do té doby jsem prakticky nespala. A usíná mě malá u prsa i skoro v 15 měsících

makkyv
2. kvě 2021

@jade85 naprosto krásně napsané, malou mám stále na prsu a vůbec mi to nevadí, právě naopak, cítím ten kontakt a mám pocit, že jsme tak krásně propojené. Vůbec nemyslím na to, zda ji odnaučit, právě naopak dávám si ji tam vždy kdy to vyžaduje a prso pak chce méně. V noci mi spala stále na prsu a teď se jen udundá a pustí ho a už ho nechce a krasne spinká. Když jsem ji to prso dala a pak zandala, tak ho hledala furt. Takhle ví, že ho má kdykoliv chce a často ho nevyžaduje. ♥️🙂
@matovamama

andyskarsgard
3. kvě 2021

Me pomohlo ze manzel zacal uspavat, po nem prso nechtel. V noci ale vstanu a 3x nakojim...
Zustalo mu tohle v 8 hod do 9 hod rano co spi s mojim prsem v pusince a kdyz vypadne tak se vzbudi.

vhanka
31. led 2022

@matovamama zdravím, podařilo se vám to nějak odnaučit? Jsem ve stejné situací a sdílím vás názor na to. Tak chci ať usne jinak a bez potřeby prsa v puse.

matovamama
autor
31. led 2022

@vhanka Dobrý den, bohužel. Nyní se to dokonce zhoršilo, nevím z jakého důvodu. 🙁